EvZ: “Langa mine au murit 129 de oameni”

de Andrei Craciun, Vlad Stoicescu     Evenimentul Zilei
Joi, 20 august 2009, 5:43 Revista Presei | Subiectele Zilei

Iancu Tucarman
Foto: Evenimentul Zilei
Iancu Tucarman a supravietuit trenului mortii Iasi-Podu Iloaiei, din iunie 1941. E destul de mult. In vagonul pe care il numeste, cu acel sentiment intim si absolut pe care il au oamenii fata de nenorocirile din viata lor, “al meu”, au intrat 137 de oameni. La sfarsit mai traiau doar 8.

Avea 19 ani si in acea zi de 30 iunie, cu simturile amortite, cu ochii inchisi, s-a intalnit cu destinul. A vazut, la o margine de vis, o ferma, lanuri mari de grau si pe el in mijlocul tabloului. A simtit atunci, ca un poet, ca nu ii e frica de tine, moarte. A repetat in gand, ca un copil trimis dupa cumparaturi: “Eu voi iesi viu din vagonul asta. Eu voi iesi viu. Eu voi iesi viu…”.

Articol integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   



















3241 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    oameni puternici (Joi, 20 august 2009, 8:14)

    daniel [anonim]

    oameni puternici .. in comparatie cu noi acum care ne sperie o criza economica ...
    • +1 (1 vot)    
      da, dar (Joi, 20 august 2009, 12:24)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      nu-i vorba de sperietura, ca si ei au fost speriati. Au avut puterea sa treaca peste asta... sau nu. La fel si cu criza... unii vor trece peste ea, altii nu.
  • +8 (10 voturi)    
    ok...dar... (Joi, 20 august 2009, 9:07)

    eu [anonim]

    Toata stima si compasiunea pentr cei care au suferit dupa urma holocaustului, dar ce ziceti sa mai spuneti cate ceva si despre victimele comunismului, care nu au fost putine si au fost dezastruase....
    • -4 (10 voturi)    
      Comunismul a afectat intelectualii, nu pe tine (Joi, 20 august 2009, 11:40)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui eu

      DE PE urma, nu DUPA urma

      .
      • +3 (3 voturi)    
        Cat de bine te-ai simtit dupa replica asta... (Joi, 20 august 2009, 12:45)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

        Poate incerci sa vezi fondul si nu forma.

        P.S : Mai citeste ceva istorie.
  • +1 (13 voturi)    
    de la o vreme (Joi, 20 august 2009, 10:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    se succed in evz articole cu supravietuitorii ''pogromurilor'' de la Iasi. Ce se va fi urmarind oare?
    Intimidarea, inducerea unui sentiment de vinovatie colectiva? Justificarea a ceea ce urmat dupa sosirea glorioasei armate sovietice in Romania?
    In ce ma priveste, nici o sansa.
  • 0 (6 voturi)    
    Intrebare incomoda (Joi, 20 august 2009, 11:06)

    Brates [anonim]

    Cautati sa faceti abstractie de subiect si sa-mi raspundeti la intrebare: ce e aia "negationism"?

    Nu s-a gasit nimeni sa traduca spusele subiectului in limba romana (pe care, evident, nu a reusit sa o cunoasca pe deplin)?
    • -1 (9 voturi)    
      explicatie (Joi, 20 august 2009, 11:25)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Brates

      Negationism= negarea faptului ca Holocaust a avut loc; in context romanesc, negarea faptului ca Romania a participat la Holocaust.

      Dupa cum poti vedea din articol, domnul in cauza vorbeste limba romana. Cum poti crede ca cineva care a trait 80 de ani inconjurat de etnici romani (si multi ani in Bucuresti) nu vb limba romana?

      Inainte de a veni cu presupuneri de astea malitioase mai bine te-ai gandi ce inseamna faptul ca un stat in loc sa-si protejeze cetatenii a decis sa ii omoare pe considerente etnice.
  • +2 (10 voturi)    
    Negationism (Joi, 20 august 2009, 11:32)

    Iancu [anonim]

    Romanii neaga ca ar fi luat parte la Holocaust... desi exista martori supravietuitori ca Iancu Tukarman care afirma contrariul.
    La scoala nu se invata si partea intunecata a istoriei: ca si acest popor a facut rau altor popoare cum din pacate nu se invata ca rusii au fost agresori si nu eliberatorii patriei.
    Negationism= negam ca romanii au facut rau, invatam doar ce ne prezinta intr-o lumina buna si ca altii, de exemplu ungurii s-au comportat rau cu evreii si cu romanii.
  • 0 (12 voturi)    
    Antisemitism fara semiti (Joi, 20 august 2009, 11:51)

    Musculin [utilizator]

    Nu pot sa inteleg ura asta a unora fata de evrei, in conditiile in care in Romania mai traiesc doar cateva sute de evrei batrani care au cunoscut Holocaustul pe pielea lor, nu din carti sau din auzite.

    Ce v-au facut evreii ? (ca ce le-am facut noi lor se stie, iar cine nu stie poate citi o groaza de carti pe tema asta, poate consulta documente de la Arhivele Nationale, poate face o vizita la Institutul Naţional pentru Studierea Holocaustului din România sau la muzeele comunitatii evreiesti si poate citi Raportul Comisiei Internationale asupra Holocaustului din Romania, disponibil inclusiv online).

    Unul din stereotipurile pe care le vehiculeaza antisemitii e ca evreii i-au exploatat pe bietii romani, de parca niste oameni care nu au avut cetatenie romana pana dupa primul razboi mondial si nici dreptul de a detine proprietati imobiliare (pamanturi, case, etc.) sau alte drepturi cetatenesti (de vot, de a candida si a fi ales intr-o functie politica, de a face serviciul militar, etc.) puteau exploata grupul etnic majoritar care avea de partea sa intregul aparat administrativ, economic, politic si militar al Statului.

    Alt stereotip e ca evreii au adus comunismul in Romania, nu sovieticii. Afirmatia asta e similara cu aceea ca evreii l-au ucis pe Hristos (evreu si el), nu romanii (care detineau puterea politica si militara in Imperiul Roman, in care Palestina era doar o provincie marginala).

    Adica Stalin era evreu? Petru Groza, Lucretiu Patrascanu, Teohari Georgescu, Emil Bodnaras, Gheorghiu-Dej, Ceausescu tot evrei si ei? Da, Ana Pauker, Alexandru Nicolschi sau Iosif Chisinesvschi erau evrei, insa prezenta catorva evrei in PCR pe langa alte nationalitati, intre care romanii erau o majoritate, nu inseamna ca intregul partid era dominat de evrei, iar cei trei mentionati mai sus au fost rapid anihilati.

    Pe de o parte, evreii sunt ahtiati dupa bani si averi, pe de alta sunt comunisti si mari dusmani ai proprietatii private. Nu vi se pare contradictoriu?
    • +2 (12 voturi)    
      nimeni (Joi, 20 august 2009, 12:34)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

      nimeni nu are nimic cu evreii, ci cu obraznicia lor. Niciodata nu iese fum fara foc. Te-ai intrebat de ce in 3000 de ani toti au avut ceva cu ei? Toti au fost nebuni? Nu cumva ceva in modul lor de a fi declanseaza aceste sentimente? Cat despre comunismul din Romania, nu cei pe care ii insirui tu l-au adus aici, ci cei care au venit cu el din URSS si apoi si-au schimbat numele. In URSS a fost adus le Lenin, cu ajutorul a 20 milioane dolari aur de la banci evreiesti. Trotzki ce era? Beria ce era?
      • -3 (3 voturi)    
        Nu gindi in stereotipuri! (Joi, 20 august 2009, 18:17)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Nimeni nu are nimic cu romanii, ci cu hotia lor.
        Iti place cind auzi asa ceva? Sau cum a zis un parlamentar olandez, "n-avem nimic cu romanii, dar nu-i vrem in Uniunea Europeana". Asta iti place? Daca nu, atunci nu gindi in stereotipuri.
        In plus, istoria e mult prea complicata pentru ca intrebarea ta cu cei 3000 de ani sa nu fie o intrebare simplista. De altfel, mult timp s-a zis la noi ca grecii sint sursa tuturor relelor - obraznicia, pefidia, linguseala, necinstea etc etc. Adica toti grecii!! Vezi ca nu e in regula? Si de ce sa fii rauvoitor, cind poti sa fii bun si tolerant. Fiindca esti cumva prost? Poate prost nu, dar ignorant sigur. Fiindca numai un ignorant putea sa spuna ca Beria e evreu.
    • +6 (6 voturi)    
      care ura? (Joi, 20 august 2009, 12:35)

      io [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      unde vedeti "ura asta"? poate vreti s-o vedeti ca sa aveti de ce comenta. nu urasc evreii - dimpotriva, au indeajuns de multe particularitati ca sa ma intereseze, la fel cum ma intereseaza si alte minoritati din romania. problema e ca: in romania au ramas doar cativa evrei care au trecut prin pogromul de la iasi, pentru ca restul, care au fost mai putin "fraieri" si care au scapat de holocaust tocmai pentru ca erau in romania, au plecat in israel, iar acum se plang de ce au patit ei in romania. nu urasc evreii, si ma intereseaza soarta lor in romania in perioada holocaustului, dar detest s-o "aflu" din reportaje telenovelistice gen evenimentul zilei, filme hollywoodiene sau minciuni a la wiesel. pentru mine, istoria trebuie sa aiba un caracter strict documentat si obiectiv - nu e normal? in istorie nu au ce cauta tabu-urile (gen antonescu), passe-partout-urile (cum e holocaustul) si altele asemenea; in istoria ideala, bineinteles. in cea reala, influenta celor ce vorbesc despre holocaust mai mult decat despre comunism fie si intr-o tara mutilata de comunism face ea insasi istorie; dar tot in aceasta istorie reala, imi am si eu locul meu pretinzand obiectivitatea.
    • +1 (1 vot)    
      este (Joi, 20 august 2009, 23:34)

      silovik [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

      exact pe dos de cum spui matale, tovarase commie,
      in1945, evreii compuneau 80% din pcr. Nu mai amesteca datele in mod tendentios si perfid.
      Iar minciuna cu Hristos ucis de romani, povesteste-o in cercul vostru rosu de activisti plini de acnee, complexe si frustrari.
      Din fericire ai scris o poliloghie atit de lunga si plictisitoare, si atit de plina de clisee, sabloane si minciuni comuniste, imcit putini vor avea rabdarea s-o citeasca.
      Heil siktir!
  • +7 (7 voturi)    
    dimpotriva, in romania se vorbeste o groaza despre (Joi, 20 august 2009, 12:02)

    io [anonim]

    acest subiect. si numai dintr-o singura perspectiva, din pacate.
    poate sa-mi explice si mie cineva de ce vad atatea articole despre supravietuitori ai "holocaustului din romania" (afara de faptul ca evz si-a impus aceasta tematica, nu cred ca merita sa ma ocup de originalitatea evenimentului...) cand:
    1. holocaust nu a prea fost in romania, aici au fost cateva manifestari barbare - iasiul este una dintre ele, dar atunci ar trebui intervievati si evrei care au scapat de holocaust in virtutea faptului ca erau in regat, sau pentru ca au fugit in regat, din ardeal - aceste lucruri ar trebui sa se spuna totusi
    2. au trecut multi ani de atunci, iar cine a "supravietuit" inseamna ca a supravietuit bine de tot
    3. probabil ca victimele comunismului au patit-o mult mai rau prin inchisori din moment ce majoritatea au murit demult (bunicul meu a murit la doi ani dupa eliberare - 17 ani in inchisori - din cauza cheagurilor de sange formate pe creier in urma batailor); atunci de ce nu se vorbeste si despre aceste victime? daca au murit nu mai au dreptul la istorie?
  • +6 (6 voturi)    
    holocaustul crestin ortodox (Joi, 20 august 2009, 13:07)

    Nomi [anonim]

    Draga Andrei Craciun,

    Am toata compasiunea si respectul pentru suferintele poporului evreu, in special pentru ce au patimit in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Este de datoria evreilor, dar si a noastra a celorlalte popoare (in masura in care avem buna credinta) sa spunem adevarul despre holocaust. Si asta pentru ca istoria sa nu se mai repete. Dupa cum se stie, numarul victimelor din randul evreilor este imens, iar acest lucru ar trebui sa ne indurereze pe toti.
    Pe cand insa, noi, crestinii ortodoxi vom denunta holocaustul crestin, din timpul prigoanei comuniste? Numai pe vremea lui Lenin au fost ucisi peste 40 milioane de crestini ortodoxi - unele statistici vrednice de crezare precizeaza ca ar fi vorba de aproximativ 70 milioane de victime. Pe vremea lui Dej, in mod special, dar si in timpul lui Ceausescu progoana impotriva crestinilor a fost foarte mare. Oricum am lua lucrurile, holocaustul crestin a depasit cel putin din punct de vedere numeric pe cel al evreilor. De ce nu am putea si noi sa ne aparam memoria crestina?
  • +3 (3 voturi)    
    Pe langa faptul ca nu pot sa cred asa necondition (Joi, 20 august 2009, 19:00)

    itzak [anonim]

    Nu pot sa nu ma gandesc ca in lagarele naziste si pe frontul de Est au fost omorati peste 20 milioane de rusi. Nu mai stiu suficient de exact cati tigani.Ei saracii nu se mai plang atata si nici nu impun reguli absurde. Din cate am mai citit, societatea acelor ani ajunsese sa fie controlata nepermis de mult de "oamenii sfinti" descendenti ai personajelor biblice (zic ei). Despre astea nu se spune nimic... despre faptul ca desi era inca criza, tipii controlau industriile si mediul financiar bancar dupa principiul cartelurilor. Miscarea de dreapta nu a aparut in toata Europa aiurea in tramvai.