EvZ: Secretul firmei lui Mircea Basescu

de Ionut Stanescu, Cristi Ciuperca     Evenimentul Zilei
Sâmbătă, 22 august 2009, 5:35 Revista Presei | Subiectele Zilei

Mircea Basescu
Foto: Evenimentul Zilei
El a spus ca a renuntat la actiunile Exhibition Aircraft Defence and Security, societate specializata in „organizarea de targuri si expozitii din domeniul militar”, desi presa il prezenta ca actionar in Defense, Security and Intelligence CO - Desintco SRL, firma specializata in consultanta.

„Dupa cum vedeti, actele pe care le am pe masa sunt ale socetatii Exhibition Aircraft Defence and Security SRL, firma in care am fost cooptat ca actionar cu 30% (...) aceste demersuri fiind incepute pe 26.06.2009”, a spus, ieri, Mircea Basescu.

Una dintre necunoscutele acestui caz este legata de circumstantele in care fratele presedintelui i-a cunoscut pe Romeo Oita, Cristian Geamanu, Cristina Maria Cazacu si pe generalul Ion Eftimie Sandu, ceilalti patroni ai Desintco. Toti sunt actori importanti in domeniul militar.

Articol integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   























4013 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Bolovanul de gat si parul in cap (Sâmbătă, 22 august 2009, 9:46)

    Eneas [anonim]

    In locul d-lui Presedinte eu as bate la jupanul asta de frate,pana cade ;am cateva motive:
    1.In afacerile cu energie electrica firma energy Holding prin Buzaoianu a reusit sa il contamineze direct ( dar tot vizand Cotrocenii)si pe bietul fraier Mircea ;pozele din presa aratau ca fraierul Mircea bot in bot cu Buzaoianu
    2.niste fosti din serviciile secrete ,la sfarsit de mandat Basescu ,dar cu analiza extinsa spre cel de al 2-lea mandat Basescu (oare?) il aburesc pe bietul fraier Mircea sa intre in comertul cu arme -pentru care nu are IQ nici el ,nici smecherii proaspat pensionati-
    3.ori crede ca daca are frate Presedinte ,Romania e la picioarele lui ,ori are naivitatea romanului sa creada ca poate ajunge milionar fara sa fure ,doar cu fizicul de frate de Presedinte
    Fata de cele de mai sus, cred ca daca familia il inchide in casa pana la alegerile presedentiale , ar face un serviciu incomensurabil tarii...
    mai au si altii frati batuti in cap ,dar asta prea a ramas repetent la istetime,e pericol sa devina membru PNL sau mai rau ,PSD
    Un caz aparte ca si Lavinia Sancru care injura si scuipa PDL din toate pozitiile kamasutrei , cu barbat primar PDL de Slatina-probabil extrem de obosit...
    • 0 (0 voturi)    
      Oare (Sâmbătă, 22 august 2009, 11:44)

      Niku [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Taticu, eu nu cred, nici in ruptul capului ca Baselu' n-a stiut de businessul lui frete-su, daca n-or fi cumva si impreuna..., dar asta nu stiu.
      Cu cite afla Base, despre toti si toate,...macar Udrea sa-i fi dat vre-un biletel de atentionare, nu?
      Hai, lasati, tovarasi...
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Sâmbătă, 22 august 2009, 12:36)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Esti cumva spalatoreasa familiei Basescu, de incerci sa-i albesti?
    • 0 (0 voturi)    
      L-au pacalit pe Mircica (Sâmbătă, 22 august 2009, 13:11)

      Aurel [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Daca ei vad ca nu prea au cum sa-l atinga pe presedinte (vezi cazul Elena Udrea care reuseste cu brio sa faca fata la toate acuzatiile ridicole si care mi se pare un ministru care intr-adevar vrea s faca ceva), atunci se analizeaza si exploreaza toate punctele slabe ale lui Basescu T. Unul dintre ele este fratele Mircea, care a fost atras ca prostul in acesta firma si in acest scandal.

      Se pare ca asociatii lui Mircea sunt de fapt de partea celor care vor sa-i dea in cap lui Traian Basescu si au gasit inca o idee perversa prin care sa-i strice imaginea acestuia. Acesti asociati nu vor pati desigur nimic, ca doar n-au facut nimic ilegal. Si-au indeplinuit misiunea si acum se pot retrage linistiti (vezi cazul lui Cazacu care si-a dat demisia din minister)
    • 0 (2 voturi)    
      Excelent post (Sâmbătă, 22 august 2009, 15:32)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Comentariile de pe finalul postului tau sunt extraordinare.
      • 0 (0 voturi)    
        Mersi ,mon cher ,dar sunt indignat ... (Sâmbătă, 22 august 2009, 18:01)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Marian

        ..prea am suportat tot felul de atacuri la Presedinte ,pe care chiar il stimez inaintea tuturor; dar si fratele sa te tradeze ,e prea de tot...inteleg fetele ,inteleg Videanu si Berceanu, inteleg consilierii,inteleg ministrul apararii,inteleg famiglia Sfutoiu ,dar chiar fratele pe a carui frunte scrie clar ... vorba lui Motoc(ca altfel nu ma publica Hot N...)A se feri de foc!!??? Mai fideli lui Basescu suntem noiecat orice nenorocit de ministru sau consilier masion sau securist sau si/si !
  • +6 (12 voturi)    
    Interesant (Sâmbătă, 22 august 2009, 10:01)

    x [anonim]

    Interesant ... dar proverbul "spune-mi cu cine ..." ramine actual si de baza in cunoasterea firii umane.
    • 0 (0 voturi)    
      prietenii... (Sâmbătă, 22 august 2009, 22:56)

      om cu neamuri [anonim] i-a raspuns lui x

      ...ii alegi, neamurile si vecinii nu. eu nu pot sa-i sar de gat lu` base pe tema asta ca daca ma uit si in gradina mea... ma ia cu ameteala. daca ne uitam bine in jurul nostru putem intelegem de ce poporul roman a scos proverbul de mai sus. iar insotirea tine de prietenie - eventual sot si sotie - nu de neamuri, de care din pacate nu poti divorta.
  • +1 (21 voturi)    
    Minciuna curge prin venele (Sâmbătă, 22 august 2009, 10:18)

    ixulescovici [anonim]

    tuturor membrilor acestei familii.Daca va reales cel mai reprezentant membru al acesteia...inseamna ca ne meritam soarta.
    Cu aceasta familie minciuna a ajuns pe o noua culme.
    • 0 (0 voturi)    
      cacatul pe care (Sâmbătă, 22 august 2009, 15:29)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      il ai in loc de creier si cu care gandesti e motivul pentru care iti meriti soarta. de unde ai scos-o pe asta cu toata familia? esti tare in generalizari.
  • +2 (18 voturi)    
    vrajeala (Sâmbătă, 22 august 2009, 10:57)

    tony [anonim]

    de unde au scos tampeniile astea, e clara treaba...intentia e si mai clara...firma capusa/intermediara de consultanta....cum a zis si iepurele ala de cazacu...mircica era trecerea la cel care semneaza si aproba tot ce misca in armata...si vai ce surprins a fost unul...nu a stiut nimic...sa fim seriosi...poate unii sunt prosti si inghit rahaturile astea..dar mai sunt si oameni cu discernamant..cum or putea sa traiasca in atatea increngaturi de minciuni...cum de nu se incurca in ele...de fapt mircica si-a cam prins urechile..noi sa fim sanatosi ca firme din astea or sa mai fie..
    • 0 (0 voturi)    
      Fiti atenti la nume:Oita ,Geamanu, Cazacu.. (Sâmbătă, 22 august 2009, 13:23)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui tony

      daca astea nu sunt nume de imprumut ei pun capul pe tocator..in realitate trebuie sa fie:iancu Leibovici-(K )oita , Isidor Feldman-Geamatu ,iar cazacul de pe Don ar trebui arestat ,pentru ca a patat haina militara ...pt blegul de frate Mircea recomandam sanatoriul...
      Don Presedinte aveti mult mai multi fideli pe forumuri ,decat la Cotroceni si in PDL ,deci nu ne dezamagiti
      Videanu are o droaie de directori tradatori de tara de dat afara ,in energie, in industria de aparare ,etc,
  • 0 (18 voturi)    
    Au mai vrut sa ne traga o teapa ! (Sâmbătă, 22 august 2009, 11:14)

    Nicolae [anonim]

    In loc sa traga in teapa coruptii in Piata Revolutiei cei trasi in teapa suntem noi !
    De data asta nu a tinut dar sunt nenumarate de care nu stim .
    Bravo Basescu& Coo !
    • 0 (0 voturi)    
      Concurenta (Sâmbătă, 22 august 2009, 17:45)

      danmar [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      O sa fie altii care o sa faca loby si nimeni nu o sa mai afle nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    bla...bla (Sâmbătă, 22 august 2009, 11:56)

    007 a la Cluj [anonim]

    Ne-a Base' ti-au tras-o.
    Fie serviciile secrete care te vor pe spate, iar aceste servicii trebuiau sa vegheze la implicatiile presedintelui.

    De fapt tot ce se poate ca actiunea sa fie comisa chiar de Base obisnuit sa cistige din scandaluri si nu din lucruri corecte, stategie nationala etc.

    Si uite asa mai avem un balon peste colacul Udrea ca sa mai zaca putin si apoi tot scandalu popoviciu cu implicatiile lui multinationale...DOARME

    De fapt situatia e asa de delicata ca numa Basescu stie. Si sigur la ce combinatorist este STIE. STIE PREA MULTE CA ASTEA SA NU LE STIE.
  • 0 (0 voturi)    
    Securistii profitori, inca un exemplu (Sâmbătă, 22 august 2009, 12:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    In 1990. trecand prin fata Min. de Finante, am vazut un grup mare de oameni privind uimiti ceea ce se vedeau pentru prima data in Bucuresti : un Mercedes SEL 600. Avea numar de Bucuresti. Soferul, imbracat in livrea (cu galoane si fireturi), a coborat de la volan, ca sa il intampine pe proprietarul masinii, ce era insotit, reverentios, de ministrul de finante, de atunci (numele acestuia incepea cu F, parca). Proprietarul, un tanar blond, cu ochi albastri, foarte inalt, drept, falnic, parea sa fie un militar de cariera imbracat in civil. Era Catarama. Unii dintre admiratorii masinii aruncau cate un :"securist imputit". Proprietarul de atunci (inainte de '89, "lucrase in Vest, banuim noi ce), este acum scarbit de Romania si de romanii de pe spatele carora s-a imbogatit si isi petrece jumatate de an in concedii, prin toata lumea. Nivelul lui este desris si de imaginea nevestei, din poza atasata articolului. I-o fi lui scarba de romani, dar si romanilor de el- securistul profitor.
  • 0 (0 voturi)    
    O noua actiune esuata de compromitere a... (Sâmbătă, 22 august 2009, 13:30)

    judex [anonim]

    presedintelui Basescu. De data aceasta, insa, lucrurile sunt mai complicate si chiar mai periculoase, intrucat se intrevede clar un amestec al FSB (fost KGB). Tradatorii de tara din PSD si PNL nu se mai dau inlaturi de la nimic. Sa fiu mai explicit. Tot EVZ, in iulie 2008, arata ca, potrivit unor rapoarte ale serviciului militar roman de contrainformatii, Aurel Cazacu era suspectat de relatii cu serviciile de informatii ruse. Cazacu este cel care a facut cele mai "compromitatoare" declaratii despre implicarea fratelui presedintelui. Oare intamplator? Intr-adevar, fratele presedintelui pare sa fi intrat intr-o capcana si presedintele trebuie sa ia masuri serioase in privinta activitatilor membrilor sai de familie daca vrea sa evite sa fie compromis pe aceasta cale. Tradatorii de tara nu se dau in laturi de la nimic, iar rusii vor face tot ce le stau in putinta sa-si puna la presedintie omul lor, Geoana, Antonescu, sau chiar altul. Asa fac si in Ucraina si Moldova si sunt disperati ca Romania sau Georgia nu sunt sub controlul lor. Agentii lor din Romania sunt deja decredibilizati si neconvingatori, rusii sunt disperati ca situatia le scapa tot mai mult de sub control. Dar, evident, nu se lasa...Ne putem astepta si la mai rau. Ce fac SRI-ul si contrainformatiile militare? Majoritatea bese-n cizma din armata romana, de pe vremea lui Ceausescu si care au avut functii de comanda sunt agentii GRU sau KGB. Asta s-a vazut si la lovilutie si, mai ales, dupa, cand Iliescu i-a reactivat si implantat in posturi de decizie.
  • 0 (0 voturi)    
    offset in turism? (Sâmbătă, 22 august 2009, 14:00)

    translator [anonim]

    nu cumva infratirile de interese duc la offseturi in "truism"?
  • 0 (0 voturi)    
    Vedeti ce rai sunteti...! (Sâmbătă, 22 august 2009, 16:22)

    maria [anonim]

    A anuntat micul-boc ca "romanii, sa stea linistiti la locurili lor, ca nu s-a dat si nu s-a luat nici un ban prin/ din firma buclucasa"!!!
    Deci suntem in "siguranta", asa cum am fost si cu necolaiciuc (varul lui basescu, pus in functie de pupila boagiu), cu riti-pizdi (care a folosit banii ca s-o faca baselu' pe ebuta-pu....ta europarlamentar), cu lenuta-tiitoarea (care a luat bani frumosi ca sa aiba presu' in campanie, sa se mai aleaga o data), etc!!!
    Vedeti ca totul e "curat" si doar mirciulica-baselica a fost pacalit de niste "dusmani ai poporului" (adica ai lu' baselu') care voiau sa fure bani doar pt ei, nu si pt noi!!! ha,ha,ha!!!
  • 0 (0 voturi)    
    despre (Sâmbătă, 22 august 2009, 18:24)

    Olguta [utilizator]

    Parca sunteti orbi! Si surzi! Pe cuvantul meu! Cati Nicu Gheara, Becali, clanuri de interlopi s-au nascut in perioada Basescu -presedinte?Toate capusele si infractorii s-au nascut imediat dupa revolutie si s-au ingrasat in timp! In per Basescu, au cam stagnat....nu auziti cum urla toti de durere?!
  • 0 (0 voturi)    
    dragi fesenei (Sâmbătă, 22 august 2009, 20:13)

    dragi fesenei [anonim]

    dece permiteţi ca familia marelui cârmaci să fie ponegrită?
    votaţi repede & negativ tot ce se scrie!
    mai activ!
    ce naiba?
    sunteţi în concediu & reacţiunea îşi ascute ghearele.
    E CRITICATĂ FAMILIA MARELUI BĂRBAT!
    treziţi-vă!
    peneleu, udemereu, ciaieu, mosadu, fesebeu... toţi oamenii răi îl atacă pe DL PREŞEDINTE.
    patria în primejdie!
  • -3 (3 voturi)    
    Furt premeditat de catre derbedeu (Sâmbătă, 22 august 2009, 20:13)

    Alex [anonim]

    Unde au fost bani de sifonat, acolo a fost si derbedeul.
    Deja pute a caca aceasta afacere.
    Sint curios ce va aparea in zilele urmatoare.
    In orice caz, derbedeul vrea sa-si depasesca conditia. Pentru a reusi, trebuie sa-si schimbe caracterul.
    Pentru un hot de virsta lui, cam greu, chiar imposibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Un nou esec al serialului "Jos Basescu" (Sâmbătă, 22 august 2009, 21:12)

    judex [anonim]

    Se vede ca manaristii lui Geoana si Antonescu au putina imaginatie (ca si minte de altfel), iar putina lor imaginatie este si bolnava, pentru simplu motiv ca aceasta tentativa nu va avea nici un efect la marele public. Asa ca o divagatie, Domnul Cazacu, potrivit unor articole din EVZ din iulie 2008, avea relatii ciudate cu spionajul rus. Sa fie ura impotriva lui Basescu asa de mare incat sa se implice si rusii? Prin cine? Prin cei pe care deja ii cunoastem foarte bine, nu-i asa... ?
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat (Sâmbătă, 22 august 2009, 22:02)

    marinaru vesel [anonim]

    E cam ciudata treaba. Cusuta cu ata alba. Intr-o lume in care smekeriile astea se fac prin offshore-uri, actiuni la purtator si alte chestii de iti trebuie ani de zile sa gasesti urma se gaseste mirciulica baselu sa faca firma cu aia. O prima observatie e ca treaba pute rau. Informatiile legate de actionariatul firmelor sunt publice si oricine le poate solicita de la registrul comertului. Un om destept nu se expune. Si poti spune orice despre baselu numa ca e prost nu poti sa o spui.
    Asadar ceva nu e in regula in afacerea asta. Ori e prea prost frac-su si a facut-o fara sa ii spuna sperand sa dea si el un tun, ori i-au facut-o altii.
    La astfel de oameni, de infiintarea firmelor se ocupa case de avocatura nu trepadusi de 2 lei.
    Din acest motiv ma intriga modul in care se comenteaza. Parca vor sa faca din tantar armasar, comantarorii sunt d-aia care iau bani ca sa dea in baselu. E funny, dar ceva pute rau. prea suna a complot la sefu'.
  • 0 (0 voturi)    
    Sorin Rosca Stanescu m-a determinat sa merg la vot (Duminică, 23 august 2009, 1:56)

    Yorik [anonim]

    ptr. presedintele Basescu !
  • 0 (0 voturi)    
    Prosteala (Duminică, 23 august 2009, 9:00)

    Gicu [anonim]

    Ne-o trag baietii la greu. Prosteala pe toata linia. Cum adica nu a stiut Base de ce face frati-su? Pai cind ai asa un frate care nici macar nu seamana cu tine la jmechereala stai cu ochii pe el tu sau altcineva sau ii spui sa-ti dea raportul saptaminal in legatura cu ce invirte. Ca doar averea pe care a acumulat-o Mircea n-a fost datorita desteptaciunii ci binenteles tot lu' fra'su.
    Si daca tot face prostii atunci iti asumi raspunderea ca doar nu esti Traienel de la salubritate, esti Traian de la Presedentie si orice face vreun membru al familiei nelalocul lui este o pata pe obrazul tau si respectiv al institutiei.
    Aceeasi golanie ca si in cazurile de la Primarie(Catedrala, Bordei,satul francez, etc.etc) asfaltatori, EBA, Ritzi, Udrea, etc.
    Din pacate lumea este proasta si uita repede in ce cacat ne-au bagat si ne baga astia. Nu zic ca alatii din alte partide sunt mai breji, dar parca atita tupeu si obraznicie pe fata nu am mai vazut pina acum.
    Se dovedeste ca l-am impuscat degeaba pe ala in '89, oricum s-ar impusca el daca iar vedea pe astia ce fac
    • 0 (0 voturi)    
      Asa gi-cutule... (Luni, 31 august 2009, 11:18)

      Ionica [anonim] i-a raspuns lui Gicu

      Da-i tare ca poate mai castigi o faramitura,in plus,
      de la patron.Nu lumea e proasta-cine zice ala este,ci cei care nu vad realitatea si fac din tantar,armasar.Te-ai uitat in gura securistului,
      sorin rosca stanescu,care face exact ce a invatat si stia,din lunga cariera de turnator.Cu cioclul iliescu,pe care il vopsea dupa revolutie,de credeai ca face infarct cat de tare urla,este il relatii de amicitie.De,corb la corb,nu-si scoate
      ochii.Poate le vor sari la amandoi odata,sa scapam de nemernici
  • 0 (0 voturi)    
    Firma d-lui Mircea Basescu (Sâmbătă, 29 august 2009, 19:43)

    CB [anonim]

    Firma nu exista. Verificati si voi pe ONRC.