EvZ: Cum si-a salvat Traian Basescu procentele de fratele Mircea  

de Romulus Georgescu     Evenimentul Zilei
Luni, 24 august 2009, 1:32 Revista Presei | Subiectele Zilei

Cum şi-a salvat Traian Băsescu procentele de fratele Mircea
Foto: Evenimentul Zilei
Afacerile dubioase ale fratelui sau nu l-au costat electoral prea mult pe seful statului, fiind acoperite de fiecare data de izbucnirea altui scandal. Presedintele Traian Basescu a reusit, pana acum, sa supravietuiasca, mediatic, scandalurilor declansate de afacerile fratelui sau, Mircea Basescu. De fiecare data, seful statului a beneficiat de aparitia altor subiecte fierbinti precum scandalul anticipatelor sau suspendarea. De fiecare data, presedintele a aflat din presa si i-a parut rau.

Mircea Basescu a devenit celebru la sfarsitul lunii iunie 2005. Firma acestuia avea datorii la stat de 500 de milioane de lei vechi.  Mircea Basescu si-a “usurat” fratele de 5% la capitolul incredere. In iunie 2005, ca urmare a salvarii ziaristilor rapiti in Irak, Basescu era cotat cu 58,9% cota de incredere potrivit Insomar, pentru ca in urmatoarea cercetare, din iulie, sa ajunga la 54,5%. Presedintele avea sa fie salvat de refuzul lui Tariceanu de a-si da demisia, care a tinut agenda lunii iulie. In august, presedintele avea 59,7% cota de incredere.

Articolul Integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   



















3109 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    hotnews de cine e ținut? (Luni, 24 august 2009, 5:43)

    neomul [utilizator]

    nu vă mai scărpinați de fundu` Președintelui și lăsați-l să-și facă treaba în pace! Și voi sunteți tot a mogulilor? De când e responsabil EL de ce face frac`su? Sau se cumpără, și la voi, știrile ”bune” ca în Constanța? Dacă TREBUIE să avem încredere în el e pentru ce face el și nu pentru ce face familia lui, că nu e monarhie, iară șef de stat nu avem decât unul singur. N-o fi el perfect, cum nici noi nu suntem, dar cel puțin deocamdată, nu avem un altul, mai bun, de ales.
    Sper că românii care înțeleg cât de cât ce se întâmplă vor merge cu toții la vot.
    Să fiți deștepți și să trăiți bine.
    • +2 (8 voturi)    
      lol, daca hotnews e tinut de moguli.... (Luni, 24 august 2009, 9:58)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui neomul

      Sau macar moguli anti-Basescu....
      Toata lumea stie ca hotnews e fieful PDL, DAR cu toate astea sunt printre cei mai obiectivi dupa parerea mea (cu evidenta tendinta de a-l spala pe Base, sau macar de a se face ca nu vad anumite chestii).
    • 0 (8 voturi)    
      Si eu sper acelasi lucru.... (Luni, 24 august 2009, 10:53)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui neomul

      Numai ca aia care inteleg ce se intampla nu voteaza Basescu...spre dezamagirea ta. Cel mai sigur nu se prezinta pt ca nu au ce alege....
      Dar nu cere unor oameni cat de cat umblati prin scoli sa simpatizeze un taran atotstiutor cu apucari dictatoriale.
      Si da...sa traiti bine...pana la alegeri....dupa...legea junglei.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Luni, 24 august 2009, 11:19)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Un om umblat prin scoli se duce la vot, chiar si pentru a umple buletinul de stampile.
      • -1 (7 voturi)    
        oare cine e taranu' ? (Luni, 24 august 2009, 11:25)

        raresn [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Numai gandul ca sa ma las la mana unor inconstienti si ma face sa ma duc la vot. De ce sa-i las pe altii sa aleaga in locul meu? La vot voi merge si sigur am sa-l sustin pe Base pt cel de-al doilea mandat. A fost singurul care le-a mai pus bete in roate neo-comunistilor de la PDS si asa zisilor liberali, parveniti ai soartei carora le tzatzaie gaoaza (ca sa folosesc un termen din vocabularul prezidential) ca s-ar putea sa ii bage la zdup.
        L-ati vazut pe Bombonel si pe Manivela ce cuminti stau si cum asteapta ei alegerile ca poate poate mai apuca si ei sa scoata capul in lume.
        Incurajarea neprezentarii la vot, indiferent de optiunea politica a fiecaruia, este dovada cea mai mare de taranie.
        • +2 (4 voturi)    
          Ce bete in roate? (Luni, 24 august 2009, 12:41)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui raresn

          vorbesti serios? cine i-a adus la guvernare pe psd-isti? nu basescu? cum poti sa spui asemenea neadevaruri? puteau foarte bine sa formeze un guvern minoritar....si in cateva luni mai furau niste oameni ca sa faca majoritate. nu era problema.
          mai tii minte ce a zis basescu cand si-a vazut visul realizat? sau te faci ca nu mai tii minte?
          hai lasa-ma !
        • +1 (1 vot)    
          Si n-am incurajat neprezentarea la vot (Luni, 24 august 2009, 13:20)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui raresn

          .
    • +2 (4 voturi)    
      cum sa traim bine ??? (Luni, 24 august 2009, 11:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui neomul

      la fel de bine ca-n ultimii 5 ani???

      eu tot nu inteleg dupa atatea magarii cum de baselu si pdl inca au sustinatori (aceeasi intrebare si pentru psd, pnl)
    • +2 (2 voturi)    
      sci fi (Luni, 24 august 2009, 13:15)

      iememeu [anonim] i-a raspuns lui neomul

      Jalnic.
      Daca chiar crezi ce scrii atunci este deja patologic.
  • +2 (2 voturi)    
    jalnic (Luni, 24 august 2009, 8:08)

    tony [anonim]

    trendul e descendent ceea e ok....tot asa d-le iepuras....noi sa fim sanatosi ca presedinti or sa mai fie...
  • 0 (2 voturi)    
    f tare nea TRaian! (Luni, 24 august 2009, 8:55)

    dares [anonim]

    spre deosebire de Constantinescu ..
    ...
    astia parca-s actori regizati de careva
  • 0 (4 voturi)    
    poate pleaca (Luni, 24 august 2009, 9:27)

    victor [anonim]

    Exact , lasati-l in pace poate pleaca ... de rusine. glumeam
  • -1 (9 voturi)    
    articolul asta ma duce cu gandul (Luni, 24 august 2009, 10:17)

    Daniel [anonim]

    la un titlu de ziar din Italia, din 2008...

    " Romanii Criminali .
    Cinci romani beti au omorat un italian cu masina "

    de fapt, unul singur conducea masina, deci doar unul singur omorase bietul pieton, dar ceilalti erau in masina...deci dadea bine la titlu...

    Basescu nu mai are verisori, cumnati, fosti colegi de facultate?

    LOOOL...

    Frate-sau era sa faca o ilegalitate....bagati-i la inchisoare pe amandoi....si pe fiecare politician care mai are intentia sa fure...

    Ce s-a transformat presa din Ro in Ghicitoarea Mercedesa....

    numa ca aveam impresia ca Hotnews inca rezista tentatiei...sau nu?
  • +3 (5 voturi)    
    De ce nu se pot abtine presedintii ? (Luni, 24 august 2009, 10:24)

    Veta [anonim]

    Totusi, ce se intampla de lacomia invinge ?
    De ce trebuia sa isi faca fiicele milioanare in eur, de ce trebuia sa il bage pe fratior in afaceri cu arme ?
    De ce ?

    Ce determina oamenii politici sa devina de o lacomie insatiabila ?
    • +7 (7 voturi)    
      Veta.. (Luni, 24 august 2009, 10:46)

      Unitatea electorala [utilizator] i-a raspuns lui Veta

      Nu oamenii politici devin lacomi ci oamenii lacomi devin oameni politici.
    • 0 (2 voturi)    
      Prostia! (Luni, 24 august 2009, 13:22)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Veta

      Raspuns: Prostia!
      Trebuie sa fi prost, daca iti irosesti viata acumuland bani si bunuri, fara sa fi capabil sa te bucuri de ce ai.

      Sunt condamnati sa acumuleze si sunt prosti ca noaptea neoprindu-se macar un moment.
      Asta este o pedeapsa, nu un privilegiu!

      Pentru cei care zic ca ar vrea si ei sa faca la fel: ziceti-va "fereasca Dumnezeu!"
  • +3 (5 voturi)    
    Supercomentariu (Luni, 24 august 2009, 10:40)

    worker [anonim]

    De pe site EvZ:

    Inteleg ca Basescu II nu se pregatea sa fure ci se pregatea sa dea de pomana. Tentativa de dare de pomana, dupa cum se stie, nu se pedepseste. Din nou ne rade prostanul asta in nas, ca el n-a facut [Citeste] nici o afacere cu arme, el pusese 30% acolo de florile marului! Cand amantele prezidentiale praduiesc fara sa clipeasca banul public pt partid, pt EBa, sau campania prezidentiala, atunci spunem ca s-au repectat legile. Iti sta mintea in loc cat tupeu disponibil au mafiotii astia! Hm! Garfield, motanu (mafiotu de pe acoperis)
  • +1 (5 voturi)    
    sa traiti bine! (Luni, 24 august 2009, 10:40)

    Derry [utilizator]

    "Sa traiti bine!"... se referea la el si familia lui ... si noi care credeam ca se referea la cum o sa o ducem noi !!! :) I-ar am fost naivi, ca sa nu zic prosti!
    Si chestia cu "la tzepe baieti" , oare la cine ar trebui sa se aplice? Nu cumva tot la noi ca i-am votat?
    Pana la urma Nastase a fost mic copil .. cu termopanele si matusa lui .... desi si el tot un hot pare a fi!
    Sa ne traiasca cu totii bine!
    • 0 (2 voturi)    
      nimic nou sub soare!!! (Luni, 24 august 2009, 11:21)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Derry

      Pe vremea lui ceausescu, in documentele de partid, exista o sintagma foarte draga cizmarului: "...sa creeam o era noua!". Continuarea subanteleasa pentru noi muritorii de rand era: "...o era noua, NU VOUA!". Asa si cu sloganurile lu' betivanu'! El se referea la tiitoarele, lingaii, "famiglia" lui, iar noi aveam impresia ca a venit la putere sa faca dreptate!!! Suntem niste tantalai!!!
    • +2 (4 voturi)    
      "I-ar" ai fost naiv? (Luni, 24 august 2009, 11:59)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Derry

      Derry draga, cred ca intr-adevar ai fost naiv.
      In plus,cred ca te poti gandi mai bine.
      Chiar daca toata tevatura asta cu fratele ar fi adevarata (evident ca exista elemente de adevar, , dar......), rationamentul celor anti-Basescu este urmatorul:
      - fratele este/era actionar intr-o firma
      - firma se ocupa cu comert de armament
      - firma ar fi putut face afaceri ilegale cu statul
      - seful statului este Presedintele
      - firma ar fi putut face profituri uriase
      - asta ar fi fost o teapa
      - si Presedintele si Fratele ar fi trait mult prea bine, de pe urma tepei

      Eu cred ca se mai poate spune si ca:
      - firma nu a facut afaceri cu statul (nu exista dovezi, din cate stiu)
      - firma nu a fost sprijinita de Presedinte (nu exista dovezi, din cate stiu eu)
      - Presedintele oricum traieste bine, (la fel ca oricare Senator, Deputat -din orice partid politic- care zice ca te reprezinta pe tine!)
      - Greseala Presedintelui este incercarea penibila de disculpare a fratelui pe motiv al schimbarii "foilor"

      Daca pana acum te-ai simtit reprezentat de oamenii astia si acum nu te mai simti reprezentat, cred ca trebuie sa te gandesti mai bine, adica "sa gandesti bine!", "i-ar" si "i-arasi"
  • 0 (6 voturi)    
    Derry Ce'sti fata sau baiat? (Luni, 24 august 2009, 11:41)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Ar fi de inteles la idei putine si fixe!Daca toate firmele lui TB si a familiei se inregistreaza cu pierderi va dati seama ce mari "mafioti "sunt ! Fica cea mare ca notar poate castiga intr-un an zeci salarii de presedinte.Vedeti birouri notariale.Manipulari ordinare.Presedintele cu traiti bine a fost o urare nu o promisiune.Cu tepele o propunere dar justitia e capacitata cu juristi facuti peste noapte din militierni si securisti cu grade mici.Cei peste capitan aveau o facultate altfel nu treceau de gr de maior.Munciti bine= traiti bine. Pentru cine nu vrea sa inteleaga va "trai" bine cu micul si berea,cornu si ouale sau cornu si laprtele.Cornu sub patura pana la votare.Atunci clasa muncitoare merge in infern! Clasic.DDD
    • +2 (4 voturi)    
      mi se pare mie... (Luni, 24 august 2009, 12:41)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      ...sau iti convine atmosfera innebunitoare creata de acest nemernic? atata ura si dezbinare intre oameni ca in ultimii 4 ani n-am mai vazut de cand sunt! ce pana mea ti-o fi placand la acest nimic agresiv... chiar daca tu castigi din afaceri necurate cu pedeleul, iti place atmosfera si lumea din jur? sau pt tine golania generalizata, prostituarea, nerusinarea, legea slaba, statul anemic sunt de dorit? sincer, astia ca tine sunt un pericol mortal pentru tot ce se poate chema civilizatie, normalitate, bun simt...
  • +1 (7 voturi)    
    basel (Luni, 24 august 2009, 13:14)

    neamarin [anonim]

    nu inteleg cum dupa 5 ani de scandaluri si betii mai pot fi oameni care sa mai doreasca inca un mandat pt baselu ...ori sunt masochisti ori sunt manelisti...
    • +2 (2 voturi)    
      mai nea marin..!!! (Luni, 24 august 2009, 13:55)

      maria [anonim] i-a raspuns lui neamarin

      Ai mare dreptate, da' vezi poporu' e nerecunoscator!!! Io m-am hotarat sa fiu "solidara" cu famiglia baselului, asa cum ne-a cerut si micul-boc (mic, mic, da' vesel!), da' sa-mi dea mie casa din mihaileanu, sa-mi dea si mie (pt copilul meu, nu pt mine, un panthouse in baneasa la nea puiu popoviciu), vreo 2-3-...-n milioane de euroi, sa ma plimb prin lume, ca sa vin apoi sa le spun romanilor ce bine e aici in "land of choice", ca "afara" e prea ieftin, prea mult confort, etc, si ne "tampim" de atata bunastare, sa-mi dea si mie, ebuta-pu..ta, salariu de consilier de europarlamentar, asa de chi-chi, ca nici ea nu face nimic, etc! Si atunci , dupa "solidarizarea" asta, o sa-i dau si votu' !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Inexistent! (Luni, 24 august 2009, 13:34)

    gabifm [utilizator]

    dintre toate scandalurile de pana acum, ma refer la cele legate de oamenii politici, acesta mi s-a parut cel mai ciudat. motivul: nu se intamplas nimic iar presa a si izbucnit.
    a fost ca in zicala romaneasca cu drobul de sare.
    oricum trebuia sa se mai faca ceva talk show-uri, dezbateri, oameni superinteligenti care sa-si de cu parerea.
    si asa a trecut si week end-ulcelor doua televiziuni de stiri. sunt meseriasi.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu s-a intamplat nimic... (Luni, 24 august 2009, 14:32)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui gabifm

      Pt ca au fost descoperiti rapid. Oare ce se intampla daca nu-i prindea nimeni? Gandeste-te in ce tara traim si imagineaza-ti putin continuarea... E chiar simplu si foarte elocvent.
      • -1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Luni, 24 august 2009, 16:07)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        dar oricum agitatia a fost prea mare.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce betivanu'? (Marţi, 25 august 2009, 13:10)

    raresn [utilizator]

    Stau si ma gandesc ca toti astia de-i zic lu' Base "betivanu" probabil ca sunt pocaiti si nu pun gura pe alcool. Probabil ca nici la femei goale nu se uita ca le e rusine maica!
    De ce oare orice om care se comporta normal, dar este persoana publica, trebuie automat asociat cu o imagine exagerata.
    Eu stiu ca e normal sa te roada invidia, dar de la asta si pana la a improsca cu noroi in mod gratuit ...
    "Cel ce e fara de pacat sa arunce primul piatra!"