EvZ: Violator de copii prin bunavointa procurorilor

de Raluca Dan. Andrei Udisteanu     Evenimentul Zilei
Sâmbătă, 29 august 2009, 1:09 Revista Presei | Subiectele Zilei

Violator de copii prin bunavointa procurorilor
Foto: Evenimentul Zilei
La doua saptamani dupa ce a violat o copila de 14 ani si a fost lasat in libertate de anchetatori, un recidivist a atacat, in plina strada, o fetita de 7 ani. Un recidivist de 25 de ani a fost arestat, ieri, dupa ce a incercat sa violeze o fetita de doar 7 ani, pe care a atacat-o pe strada, in plin centrul Capitalei - pe soseaua Kiseleff, din sectorul 1. Totul s-a petrecut la doar doua saptamani dupa ce a violat o alta copila, de 14 ani, in aceeasi zona a orasului.

Si atunci, ca si acum, a fost „saltat” de politisti, care l-au prezentat unui procuror al Sectiei de Supraveghere a Parchetului Capitalei. Anchetatorul-sef a refuzat insa sa propuna instantei arestarea lui. Motivul: probe insuficiente.

Integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   



















3936 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    puscaria (Sâmbătă, 29 august 2009, 2:05)

    ia cucu [anonim]

    Sa ajunga numa in puscarie ca se ocupa baietii de acolo de el. Se va simti ca o fetita toata perioada pe care o va petrece acolo.
  • +6 (10 voturi)    
    pedofil (Sâmbătă, 29 august 2009, 3:53)

    grigore [anonim]

    sa ii taie gatu parintii fetitei. si sa nu fie arestati din cauza probelor insuficiente.
    • +8 (10 voturi)    
      procurori de ghips cu privilegii de smecheri (Sâmbătă, 29 august 2009, 11:48)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui grigore

      adica sa mai spuna cineva ca justitia din tara asta isi face datoria si sa mai comenteze bugetarii din justitie ca isi pierd privilegiile..somnul "natiunii" naste montri...toti oamenii au drepturi egale - asta e valabil si in democratie
      • 0 (2 voturi)    
        usor de vorbit (Duminică, 30 august 2009, 9:36)

        Rares Ciausu [anonim] i-a raspuns lui dadan

        I-asculta tu, mai habarnist care crezi ca le stii pe toate! Pune mana si studiaza in ce cazuri si conditii se poate cere si dispune arestarea unei persoane, citeste niste practica judiciara in sensul asta si apoi fa comentarii legate de un subiect de care n-ai nici cea mai vaga idee. Si dupa ce citesti cu atentie art. 148 din Cpp (Codul de procedura penala, pentru tine), spune-ne, mai cunoscatorule, tu ce caz vezi ca se potrivea in speta sau multumeste parlamentarilor si avocatilor daca n-ai gasit nici unul. De-aia suntem unde suntem, ca toti cred se pricep la toate.
        • 0 (0 voturi)    
          da, e usor de vorbit cand evidenta iti permite (Luni, 31 august 2009, 15:34)

          buhuhu [anonim] i-a raspuns lui Rares Ciausu

          Amice jurist,
          Atat timp cat magistratii din Romania inteleg sa folosesca aplicarea legii ca metoda de santaj pentru cei despre care vorbesti, politicieni si parlamentari, nu se poate vorbi in alti termeni despre ei. Iar tu, ca jurist, cu siguranta stii despre ce vorbesc!
          Isi amintesc ce au invatat atunci cand trebuie sa isi apere privilegiile care - fie vorba intre noi - ar fi de bun simt daca si-ar face si treaba. Dar, in conditiile in care nu fac altceva decat sa colectioneze dosare, privilegiile de care se bucura nu se justifica absolut deloc. Cu tot regretul - si, crede-ma, imi pare foarte rau sa spun asta - judecatorii si procurorii din romania nu sunt altceva decat niste nesimtiti. Nu putine sunt cazurile cand lasa liberi criminali. Spun ca le e frica sa ii bage dupa gratii. Dar stiu sa incaseze sporuri peste sporuri si sa profite de scutiri de impozite...!!!
          Da, amice, DADAN avea dreptate cand spunea " procurori de ghips cu privilegii de smecher "...

          un om scarbit de sistem

          p.s. iar DADAN nu vorbea acolo strict despre acest caz. stii bine asta. te faci, doar, ca nu vezi atunci cand dai asemenea raspunsuri si folosesti o astfel de exprimare.
          p.p.s. habar nu ai cat de mult as vrea sa-l contrazic.
  • +8 (10 voturi)    
    Justitia din Romania (Sâmbătă, 29 august 2009, 6:28)

    Dumitriu [anonim]

    La ce sa te astepti la justitia din Romania? Singura ei grija este sa-si atribuie prin sentinte judecatoresti sporuri fara numar, sa faca greva cand le vor muschii, sa dea sentinte de punere in posesie si retrocedari de bunuri proportional cu spaga, sa puna in libertate criminalii cam pe aceleasi principii. Sunt foarte intransigenti cu batrani care au mutat un tarus...si altele. Asta se intampla intr-un stat corupt si slab.
  • +7 (9 voturi)    
    procurorule.... (Sâmbătă, 29 august 2009, 8:09)

    superior [utilizator]

    tu esti nebun, probe vor fi suficiente "doar cand va ajunge la copilul tau"???
    analizati, ce este asa de greu? Viol, agresiune, iti pare greu de dovedit?
  • +6 (8 voturi)    
    sa-l lase liber! (Sâmbătă, 29 august 2009, 8:31)

    lucian [anonim]

    dar de ce sa-l bage la parnaie? sa-l lase liber pt ca nu prezinta pericol social! cine stie, poate are si procurorul ala idiot copii! atunci sa-l vedem, ii mai da drumul? procurorul ar merita sa stea in aceeasi celula cu el?
  • +7 (9 voturi)    
    Premiu. (Sâmbătă, 29 august 2009, 8:44)

    drona [utilizator]

    Anchetatorul-sef sa fie premiat si sa-i majoreze sporul de stres profesional.Eventual,sa-i faca ceva oferte violatorului.
  • +5 (7 voturi)    
    alo..anchetatorii ..demisia (Sâmbătă, 29 august 2009, 9:23)

    ady [anonim]

    anchetatorii trebuiesc demisi...
  • +5 (7 voturi)    
    Iese la lumina o alta barbarie tiganeasca!!! (Sâmbătă, 29 august 2009, 9:33)

    Axul [anonim]

    Incredibil: mama fetitei de 7 ani isi reneaga copilul! Sa-ti sufere copilul o asemenea trauma iar tu sa ramai mai insensibil decat un strain? Ma intreb ce zicea mama ei daca era in postura trecatorilor care i-au salvat fetita: duca-se dracului ca tot n-o mai marit?
    Daca un pedofil e un om bolnav si trebuie izolat de societate, pentru comportamentul mamei nu putem spune decat ca este mai mult decat barbarie! Iar justificarea ar fi niste norme sociale?! Ce fel de neam de oameni este acela care are asemenea reguli de convietuire?
    E clar: trebuie sa redefinim notiunea de om, plecand de la comportamente, nu de la conturul corpului.
    • +3 (5 voturi)    
      io zic (Sâmbătă, 29 august 2009, 12:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      s-o bage pe mama in aceeasi celula cu individu'...

      Din pacate, s-ar putea ca totusi sa nu se simta chiar asa rau >:(
  • +9 (11 voturi)    
    marius crivat este procurorul care l-a eliberat (Sâmbătă, 29 august 2009, 10:01)

    un revoltat [anonim]

    aveti numele celui care este responsabil pt asta este procurorul care l-a eliberat dupa primul viol. TV a spus ca existau probe suficiente si declaratii ca sa-l retina dar justitia din Ro lasa constant hotii si criminalii sa se plimbe printre noi in loc sa-i incarcereze. Oare cum o dormi acest procuror, se gindeste la rezultatul actiunilor lui are oare un pic de constiinta. Eu personal cred ca toti se lasa mituiti nu prea stiu ce i-ar fi putut oferi nenorocitul asta. De asta Ro este tara coruptie fara corupti, a crimelor fara criminali, a furtului fara hoti. Probabil ca va trebui sa ne facem dreptate singuri intr-o zi si sa pedepsim hotii, coruptii si pe cei ce i-au eliberat
  • +4 (6 voturi)    
    E, ce mai conteaza niste copii acolo... (Sâmbătă, 29 august 2009, 10:12)

    MBB [anonim]

    E, ce mai conteaza niste copii acolo... :( Important e cã Coana Justitzica e pe cai mari , isi trage ce salarii vrea mushchii ei si nu da socoteala nimani... ... ... Scarba si greatza... Blestemati sa fie!
  • +6 (6 voturi)    
    cum se numesc procurorii? (Sâmbătă, 29 august 2009, 10:28)

    Ovidiu [anonim]

    mi-ar place sa vad un interviu cu ei, de ala de miezul zilei, in care raspund la intrebarile cititorilor.....
  • +2 (4 voturi)    
    d-asta imi place extremismu' (Sâmbătă, 29 august 2009, 10:38)

    kelu [anonim]

    Pe langa partile rele, extremismul rezolva anumite rele foarte scurt: iata aici un caz:
    http://libertatea.ro/stire/asa-isi-impusca-arabii-pedofilii-246510.html
  • +6 (6 voturi)    
    Un moment (Sâmbătă, 29 august 2009, 11:15)

    nano2k [utilizator]

    "Anchetatorul-sef a refuzat insa sa propuna instantei arestarea lui. Motivul: probe insuficiente."

    Justitia spune: probe insuficiente.
    Presa spune: violator. Daca e asa, trebuie castrat!

    Cine are dreptate?

    Prin absurd, e posibil ca presa sa ne faca pe oricare dintre noi violator, hot, etc. Este acest lucru suficient?

    Stim pe de alta parte ca justitia la noi este stramba.

    Doamne, in ce lume traim...
  • +2 (4 voturi)    
    Cum probe insuficiente? (Sâmbătă, 29 august 2009, 12:46)

    Ana [anonim]

    IN CE TARA TRAIM?????????????????????????????????????
  • -2 (2 voturi)    
    Romania Pedofila.... (Sâmbătă, 29 august 2009, 15:57)

    Olteanus Erectus [anonim]

    Moravuri vechi si noi la romani....Olanda, Belgia, Anglia sunt nimic pe langa ce se intampla pe plaiurile mioritice....
  • +1 (1 vot)    
    Dreptate - fara -de -lege (Sâmbătă, 29 august 2009, 16:12)

    tineretea [anonim]

    La noi guverneaza cateva reguli de aur:
    1) Daca isi face omul dreptate singur, ajunge singur la puscarie.
    2) Daca dai un ban stai in fata (infractor sau acuzator).
    3) Dreptatea este ceva care se negociaza (este de vanzare). Cei care aplica legea sunt si ei tot oameni (a se intelege - hoti).
    4) Sutem romani si suntem toti frustrati ca nu ne-am nascut in alta tara mai civilizata. Mereu tanjim la altceva, dar nu intelegem ca daca ne-am fi nascut acolo, nu ar mai sta la fel situatia. Suntem un popor de mamaligari. Ne facem pres la sef, la dedem la orice sa ajungem in pozitii. Mandria noastra se naste peste noapte dupa aceea.
  • +1 (1 vot)    
    unde e dreptatea? (Sâmbătă, 29 august 2009, 19:45)

    bistrita [anonim]

    Numai in Romania se poate intampla asa ceva. Oare procurorul asta nu trebuie sa raspunda pentru gafa facuta? Oare numai violatorii au drepturi? Eram sa uit, mai sunt si nemultumiti de salarii, de sporuri etc. Dupa cum isi face datoria eu nu le-as da nici un leu salar.
  • +1 (1 vot)    
    As avea multe de spus.... (Sâmbătă, 29 august 2009, 22:35)

    Marian [anonim]

    As avea multe de spus, dar in tara asta iti racesti gura degeaba. Cei care au putere sa schimbe orice, nu au vointa, iar cei care au vointa , nu au putere sa schimbe nimic.
    Asa ca am sa ma rezum la a-mi exprima durerea prin a spune doar atat:
    MI-E SILA DE TOTI CEI CE AU PUTERE IN ROMANIA.
  • +1 (1 vot)    
    degeaba (Duminică, 30 august 2009, 8:07)

    mikidutz [anonim]

    impuscati asta e cuvintul
  • 0 (0 voturi)    
    violator de copii prin bunavointa procurorului (Luni, 31 august 2009, 12:40)

    costel [anonim]

    Mai asta,,usor de vorbit" daca tot exemplifici articolul 148 din Cpp de ce nu amintesti si cine are obligatia sa administreze aceste probe.Ori est pensionar si nu mai cunosti nimic din procedura ori esti vre-un ratat de la facultatile cu amfiteatre prin vestiarele caselor de cultura judetene sau alte locuri si-i acelasi lucru .
    "Desteptule" daca citeai art 65 din Cpp nu mai afisai ,,intelighenta " pe sticla. Mai lasa-ma .
  • 0 (0 voturi)    
    violator de copii.... (Luni, 31 august 2009, 12:59)

    costel [anonim]

    In comentariul anterior a fost raspuns pentru Rares Ciaus
  • 0 (0 voturi)    
    relitatea (Vineri, 24 februarie 2012, 14:27)

    y forgive [anonim]

    In birocratie credeti? dm Ciausu Rares,totul e un conglomerat...sistemul. Imi pare rau pt ca unu sant judecati si sant neputincios sa isi dovedeasca nevionovatia,o sansa ,un sprijin,un ajutor. Multumesc.