EvZ: Scandalul „Basescu si armele” a ajuns pe soseaua de centura

de Liviu Iolu; Mihai Munteanu     EvZ.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 11:25 Revista Presei | Subiectele Zilei

Drumul armelor
Foto: EvZ.ro
Potrivit documentelor si informatiilor obtinute in urma unei investigatii jurnalistice, EVZ prezinta adevarul din spatele unei manipulari de presa. „Evenimentul zilei” a urmarit pas cu pas, document cu document, traseul munitiei despre care Sorin Rosca-Stanescu sustine ca a fost deturnata in scopuri teroriste.

Investigatia jurnalistica a presupus obtinerea actelor de insotire a marfii speciale, a declaratiilor vamale, a fiselor din arhiva serviciului de exploatare portuara, a unor contracte confidentiale si a planului de securitate a munitiei care a fost distrusa la Babeni. Reporterii EVZ au identificat chiar si locurile unde se afla acum cele 105 containere in care, la inceputul anului, au fost depozitati explozibilii din Taiwan. In cele din urma a devenit evident ca munitia nu a fost traficata, fiind demilitarizata in Romania, potrivit documentelor si surselor accesate de EVZ.

Concluzia finala: scandalul „Basescu si armele pentru teroristii din Angola” este un caz de dezinformare clasica, folosindu-se tehnica manipularii prin omisiune si a prezentarii unor adevaruri partiale.

Articolul integral pe evz.ro


Citeste mai multe despre   



















2051 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Sa plateasca (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:34)

    Chelu [anonim]

    pai daca nu este nimic adevarat din toata povestea asta cu teroristii din Angola,Stanescu ar trebui sa plateasca pt jignirile si dezinformarea adusa nu numai lui Basescu,dar si noua ca cetateni consumatori de stiri corecte.Se autosesizeaza cineva?
    • +3 (5 voturi)    
      Bai frate .... (Marţi, 8 septembrie 2009, 13:31)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Chelu

      Mai e ceva de comentat? Mai are rost sa mai scriem pe forumuri, sa ne mai miram?

      Punctul terminus al Romaniei pare sa fie ghena de gunoi, pentru ca acolo vom ajunge cu un Parlament complet corupt si invalidat, si cu o presa, care, iata, se discrediteaza singura ...... din toata mascarada asta nu mai castiga nimeni ..... nici chiar Basescu.

      Daca au ajuns romanii sa urasca elementele de baza ale democratiei: Parlamentul, Presa si Justitia (ca institutii), atunci doamnelor si domnilor, urmatoarea statie este ghena de gunoi a istoriei ....... cu peronul (intotdeauna) pe partea stanga.

      Va salut.
  • -9 (9 voturi)    
    facaturi (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:52)

    lovin [anonim]

    fara foc nu iese fum.daca sroscastanescu zicese ca nu are dreptete,ce ma face sa cred ca evz vine cu adevarul pe tava?nimic.si din nimic nimic rasare
    • +6 (8 voturi)    
      ai citit tot articolul pe EVZ?! (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:14)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui lovin

      nu neg...pot fi falsificate actele, dar este oferit tot traseul, sunt oferite si poze, sunt oferite destule informatii pentru (si subliniez) a ma face sa cred, ca evz a fost destul de vertical in desfasurarea acestei anchete! ce a oferit srs pana acum?

      sa vedem ce raspuns va da mai incolo...sau se va face ca ploua?!

      fum a fost...dar de la depozitare la trafic...
    • +7 (7 voturi)    
      . (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:45)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui lovin

      inca mai crezi ca srs are creier? Nu iese fum fara foc? Ai auzit de prezumtia de nevinovatie? Din cauza mass-mediei conduse de moguli si a ziaristilor mercenari, toti romanii trebuie sa acorde prezumtia de nevinovatie pana la proba contrarie. Ori esti srs si mai incerci putina manipulare, ori esti banicioiu (felicitari, acum ai nick de barbat) si incerci si tu manipulari, ori esti doar unul la care a reusit aceasta manipulare grosonala si copilareasca.
  • +3 (3 voturi)    
    Cui profita ? (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:08)

    radu [anonim]

    Cui profita acest atac al lui Sorin Rosca Stanescu ?
    daca aflam cui profita atunci stim cine l-a declansat si in ce scop .
    • +1 (1 vot)    
      SA NE MAI INTREBAM???? (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:49)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui radu

      in primul rand intrebarea corecta este"cine profita?"oare trebuie sa ne mai intrebam:gasca de oligarhi :patriciu,voiculescu s.a.
      scopul este clar ,de ce nu ati urmarit filmul despre regimul oligarhic din rusia?basescu este singura piedica in calea acestor oameni care ar fi capabili sa-si omoare si mama pentru bani!luptati ,vad ca sunteti oameni dezghetati,ei fac tot posibilul ca noi sa credem ca base seamana cu putin.niciodata ,luptati, nu va lasati ademeniti de asemenea specimene!vreau sa credeti ca nu sunt implicata politic,nu sunt naiva,singurul meu interes este poporul acesta.eu vreau ca ei sa fie invinsi !
  • +5 (5 voturi)    
    Mai interesant (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:25)

    costi [anonim]

    este de analizat reactia politicienilor gen nastase,gusa,crina ntonescu,van ghelie ,hrebe,melescanul etc care au sarit ca musca si au inceput sa manance pe toate tv urile cu spune la gura toit felul de ineptii.acuma ce fac acesti baietii ? tac chitic si spera ca acest scandal sa il afecteze pe Basescu.Sa le fie rusine !
  • +5 (5 voturi)    
    Acest personaj sinistru...., (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:28)

    judex [anonim]

    Sorin Rosca Stanescu, fost ciripitor la Secu si slugoi al lui Patriciu, arunca iar petarde si impute Romania cu emanatiile lui sulfuroase. Cititi cu atentie articoulul dinEVZ si va veti convinge de nemernicia acestui individ abject. Mircea Basescu sa-l dea in judecata in strainatate, nu aici unde o sa-i sara in aparare prietenii lui cu sortulet, si jigodia sa plateasca cu toti banii furati de la romani cu ajutorul lui Patriciu si ascunsi in bancile din Monaco. Si la fel sa pateasca toate jigodiile care au jefuit si tradat Romania, care au furat banii pensionarilor si au adus aceasta tara in saracie si inapoiere.
  • +4 (4 voturi)    
    Saufacutderas (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:36)

    costi [anonim]

    Ciuvica doctorul ratat si Olguta Vasilescu ceabunadegura sa dea socoteala .Se se sesizeze parlamentul si sa faca o comisie sa anal izeze
  • +5 (5 voturi)    
    domnu'gadea & comp. (Marţi, 8 septembrie 2009, 13:19)

    viorel [anonim]

    sa raspunda gadea si stan cu toti sufocatii de la antena 3!
    • +3 (3 voturi)    
      sa-mi spuneti si mie (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:27)

      suca [anonim] i-a raspuns lui viorel

      daca la antene/irealitati etc, se va discuta acum despre noile dovezi aduse de evz... :))
      evident ca nu. boborul votant de psd+pnl nu citeste ziarul. se uita la felix si vantu.
      punem pariu ca-ncontinuare lumea crede ca Base a facut trafic de arme desi a fost cea mai ordinara campanie facuta de patriciu/felix/vantu?

      d-aia au putere aia. d-aia inca avem toate ciurucurile in parlament. ca nemernicii astia de moguli arata doar ce vor ei sa stim. stiu sa-l critice doar pe base. nu zic ca nu trebuie criticat, dar nu criticam doar o persoana si restu de politicieini sunt flori.

      s-a obosit macar o data realitatea sa faca o statistica cum se lucreaza in parlament? cu prezente, cu initiative legislative, cu luari de cuvant? pai pot sa-l supere pe nea patriciu cand ne spun ca crinul lui este un chiulangiu?

      cred ca ar trebui facute niste flah-mob-uri la sediile astea de televiune. ca nesimtirea nu mai are limite.
      • +2 (2 voturi)    
        pt. suca (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:54)

        viorel [anonim] i-a raspuns lui suca

        problema lor este ca nici nu stiu ce documentatie stufoasa ar trebuii sa ocolesti o vama si cum sa descarci un container intr-un port militar ,sa-ltransporti,sa-l descarci pe ascuns sa-l reincarci si sa-l reexporti .toate inseamna documentatie.
        toti necunoscatorii sa se duca in sectorul 5 la vanghelie &comp.
  • +4 (4 voturi)    
    bravo, baieti! (Marţi, 8 septembrie 2009, 13:28)

    zombie [anonim]

    ce tare! i-au dat peste nas astia de la evenimentul baiatului cu ochi albastri care traieste din amintiri de cand era securist si scotea el fituici la inaintare!
  • +1 (1 vot)    
    IOTE, FRATE! (Marţi, 8 septembrie 2009, 15:20)

    GAVRILACHE [anonim]

    Dupa ce a aflat, cu uimire, ca s-a inselat, Rosca Stanescu trebuie ca se intreaba si acum : ce deosebire o fi, frate, intre Thailanda si Taiwan? Personal nu o sa-i raspund intrucat, de cand i-a murit fiul, am o oarece compasiune pentru acest om! E drept, ma asteptam ca si dansul, in afara intensei activitati de a face bani (banii sunt buni chiar si cand ti-a murit copilul), sa incerce a se reculege, neuitand ca cinstea, bunul simt, modestia si rugaciunea intru Domnul sunt singurele cai spre mantuire pentru un turnator profesionist! De aceia, ii recomand dlui Stanescu, daca vrea sa stie, totusi, in ce consta diferenta, sa intre pe Goagal (atentie, insa, sa nu va intalniti, stimate domn, cu don Vanghelie!).
  • 0 (0 voturi)    
    SRS (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:55)

    Fudulu [anonim]

    Zeul domnului SRS este banul. Nu contează adevărul. A turnat înainte de 89 pentru foloase materiale, a continuat şi după 89 să se pună in slujba oricui plăteşte - Pacepa, mogulii de la noi şi o să mai avem parte de astfel de „surprize” de la domnia sa când cineva dinăuntrul sau dinafara ţării va avea nevoie de un mercenar şi va fi dispus să plătească.