EvZ: Miza din spatele scandalului „Basescu si armele”: 20.000.000 de euro

de Liviu Iolu, Mihai Munteanu     Evenimentul Zilei
Miercuri, 9 septembrie 2009, 4:12 Revista Presei | Subiectele Zilei

Demilitarizare
Foto: Evenimentul Zilei
Daca, la Bucuresti, miza politica este de notorietate, raman nevazuti cei care pot fructifica si economic scandalul. Li se poate lua urma in Atena, capitala Greciei, acolo unde Ministerul elen al Apararii a anuntat, inca de inceputul anului, o ampla operatiune de demilitarizare.

Concret, e vorba despre un contract in valoare de aproximativ 20 de milioane de euro pentru neutralizarea munitiei NATO expirate din bazele logistice ale armatei.

Trei mari jucatori de pe piata internationala de armament se bat pentru afacerea cu fonduri guvernamentale grecesti. Doua dintre ele sunt corporatiile germane Rheinmetall AG, avand cartierul general in Dusserdolf, si Spezialtechnik Group, din Dresda, prin Spreewerk Luebben - divizia sa de demilitarizare. Al treilea este holdingul spaniol Maxam, amintit recent in celebrul caz „Basescu si armele”, ale carui dedesubturi au fost devoalate ieri, de EVZ.

Articol integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   





















3962 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Avem un nou exemplu al unei clici de tradatori... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:45)

    judex [anonim]

    de subminare a intereselor romanilor. Tradatorii si aparatorii acestora sunt: Iliescu (care a impins Romania in saracie si inapoiere si a permis spilierea tarii), Nastase (unul dintre cei mai abjecti tradatori si jefuitori), Hrebenciuc, Patriciu, Voiculescu, Vantu, Sorin Rosca Stanescu si oligofrenii de la Antene si Realitatea TV. Daca mai stiti si altii, va rog adaugati, lista este foarte lunga.
    • -5 (9 voturi)    
      a inteles si prostu' de mine... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:48)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui judex

      Cred ca in fine inteleg si eu cate ceva. Carevasazica in scandalul armelor toti sunt implicati (Geoana, regele Mihai, Bin Laden etc.:P)mai putin familia Basescu, cea care face niste bani pentru binele Romaniei. Multumesc Judex ca m-ai desteptat si pe mine! Moarte dusmanilor lui Basescu, cu totii suntem niste mafioti, Basescu si familia lui sunt onesti, cinstiti si nici nu meritam sa ridicam privirea in fata lui! Ave Base, votantii oligofreni te salutant!!!
      P.S Judex, cu cat esti platit sa latrii pe forum? Sunt functionar, am un salariu mizerabil, e posibil sa fiu disponibilizat si caut un loc de munca. Se mai angajeaza "latratori"?
      • +1 (7 voturi)    
        Da, se mai angajeaza latratori... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:00)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        la Patriciu si Vanghelie. Succes!
      • +1 (1 vot)    
        dadadadada (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:44)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Macar acum de alegeri sa fie "curat" in presa, ca dupa dam in el ca in Bosnia, banul sa iasa...
    • -1 (3 voturi)    
      si, (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:51)

      ady [anonim] i-a raspuns lui judex

      22 mil locuitori ..existam ca natiune datorita norocului ..cei n-au acceptat sa se faca pipi pe ei au plecat demult
      • +1 (3 voturi)    
        Din pacate... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:01)

        judex [anonim] i-a raspuns lui ady

        ai multa dreptate.
  • +3 (7 voturi)    
    lista (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:32)

    mihai [anonim]

    Lista mai continua cu Tariceanu, care impreuna cu Patriciu, 2 baieti buni, niste bomboane, au vanduta sursele de petrol si toata tara catre FMI.
    • -1 (5 voturi)    
      Aberatie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:50)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Prietene aberant, cine a vandut tara la FMI? Cine a vrut o "centura de siguranta"?
      Tariceanu a adus Ford, Renault in Romania, Patriciu da de mancare la cateva mii de oameni si prin impozitele platite de acestia isi mai iau salariu cateva mii.

      Ia spune-ne tu acum ce a facut prea iubitul tau conducator tovarasul Basescu impreuna cu familia lui.
  • -2 (2 voturi)    
    asa putin? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:17)

    odorica ion [utilizator]

    Asa putin ? Eu stiu ca ei palmeaza,sume mult mai mari dintr-o lovitura. Cit revine atunci fiecarui excroc?
  • -1 (3 voturi)    
    Totusi, ce mai face SRS? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:23)

    Justin Puscasu [anonim]

    E bine, sanatos? linistit? Nimeni nu-l intreaba nimic? Sau era un pamflet toata povestea si noi, ignorantii, nu ne-am prins?
  • +4 (6 voturi)    
    pedeapsa securistilor (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:33)

    popa [anonim]

    o manipulare ieftina facuta de rosca stanescu...toti guristii care au sarit sa il sustina ce mai spun acum? iar noi ne uitam ca prostii cum unii au ambitii sa schimbe presedintele si asa inventeaza chestii.
    • -1 (1 vot)    
      Daca citesti (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:52)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui popa

      S-ar putea sa si pricepi despre ce este vorba. Bine, asta daca te duce. Unde e manipularea?
  • -1 (3 voturi)    
    Cainele moare de drum lung ! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:51)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Prostul de grija altuia !DDD
  • +1 (1 vot)    
    SRS trebuie sa stie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:53)

    urania [utilizator]

    De ce nu il intrebat de SRS despre acest contract? E imposibil sa nu stie ceva, doar e foarte bine documentat in domeniul comertului cu arme si blindat cu probe. Nu pot sa cred ca nu stia de acest contract si posibilitatea de 'juca' in favoarea unora si, normal in detrimentul altora, dar nu chiar pe nimic. Daca nu el, atunci Patriciu (cu afaceri prin Germania) sau alti 'oameni de afaceri' romani gata sa vanda si tara si interese nationale pentru un 'pumn de arginti'! Hienele intotdeauna se strang cand gasescu un cadavru numai bun de devorat!
  • +1 (1 vot)    
    ........... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:32)

    GM77 [anonim]

    Pai hai, anchetati-l pe Rosca Stanescu, intrebati-l cine l-a platit si cu cat ca sa faca aceasta treaba gretos de murdara!