EvZ: Romania jafurilor cu autor necunoscut

de Alexandru Ruja     Evenimentul Zilei
Miercuri, 16 septembrie 2009, 4:45 Revista Presei | Subiectele Zilei

Infractorii sunt liberi
Foto: Evenimentul Zilei
Doi oameni omorati, case de schimb valutar jefuite, sedii de banci sparte, masini blindate de transport valori pradate in plina zi, bancomate vandalizate, hoti cu cagule si arme de foc automate. Pe scurt, Romania anului 2009, cand in fiecare luna s-a produs cel putin un jaf armat la o casa de schimb valutar sau la o banca, dar niciun hot nu a fost bagat dupa gratii.

Dupa atacul sangeros de la casa de schimb valutar din Brasov, din 29 ianuarie, cand doi oameni au murit, EVZ publica un articol potrivit caruia recesiunea va avea drept efect inmultirea jafurilor.

Ultimul incident a avut loc ieri-dimineata, in Pasul Gutai, judetul Maramures. O masina blindata de transport valori, a firmei Group 4 Falck (G4S), a fost jefuita de sase persoane, prejudiciul fiind estimat la 240.000 de lei.

Integral in Evenimentul Zilei






















1181 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Bravo lor, infractorilor! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 7:55)

    Gheorghe [anonim]

    Atat timp cat politia si magistratura sunt ocupate mai mult cu grevele, de ce infractorii nu si-ar face de cap? Siguranta publica este lasata de izbeliste si sursa de dureri in cot pentru cei de mai sus. Chiar nu-i poate da nimeni afara din sistem pe acesti flacai? Daca nu, inseamna ca Romania are o problema! Un prim ministru odata desemnat nu mai poate fi demis, un judecator care primeste inamovibilitate este liber sa se scobeasca in nas de cate ori vrea si sa imparta dreptatea dupa cum vor muschii lui si functie de cine da mai mult, un politist se ascunde in spatele unui sindicat corupt si omul de rand trebuie sa-si verifice spatele de cate ori merge pe strada. Halal Constitutie mai are Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      am mai spus-o si eu (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:28)

      je [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      ca ordinea tre sa inceapa cu sist. justitiei in tara asta am mai spus-o. Si aveti dreptate. In plus as mai adauga pt. cazul de fata: firmele de paza si transport valori si al caror patronat prefera sa angajeze pt. munca de jos navetisti platiti cu aprox. minimul pe economie. In functiile de conducere angajeaza fosti ofiteri, insa pt. "munca de jos", pt. cheltuieli reduse prefera sa ia neprofesionisti, chipurile ii instruiesc o luna si gata au agenti de baza. Rezultatul? S-a vazut! Daca ar proceda ca in tarile civilizate unde aceste firme stau la poarta unitatilor militare, asteptand ca subofiteri sau ofiteri de 40 si ceva de ani sa iasa in rezerva sa fie imediat preluati de ei, nu cred ca situatii de genul ........ ar fi asa dese. Sunt oameni care au lucrat 20-25 de ani in sisteme, stiu sa respecte reguli, armamentul le este familiar, nu se pot compara cu .....scuzat sa fiu ca toti tre sa manance o paine, dar fiacare la locul lui.
      In incheiere: firma care a patit-o s-a scumpit la angajari si n-a luat militari. Acum am inteles ca firma asiguratoare nu-i va plati paguba pt ca nu au fost respectate regulile de transport. Concluzia ramane sa o trageti dvs. Ei sigur mediteaza inca de ieri!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    = pleava in vant (Miercuri, 16 septembrie 2009, 8:15)

    Politia romana [anonim]

    Pai ce va mirati domnilor, atat timp cat ORGANELE nu isi fac treaba. Atat la cazuri de 2 bani cat si la cazuri mari.
    La noi e zero barat.
    Un caz concret : un amic a carui magazin a fost spart si jefuit a depus plangere la organe. A fost sfatuit sa renunte la plangere ca tot el ia amenda fiindca nu are sistem de securitate instalat.
    Da domnule la un butic de 2 bani tre sa te pazeasca sistemul de supaveghere, politia nu se baga.
    Nu mai zic de batai de strada la care politia vine dupa ce se termina si-l amendeaza tot pe fraierul care a luat bataie.
  • -2 (4 voturi)    
    Solutie. (Miercuri, 16 septembrie 2009, 8:36)

    AlinN [anonim]

    Revenirea la pedeapsa capitala pentru recidivisti sau de doua ori recidivisti. Cine recidiveaza a doua oara sigur nu va fi un element de baza al societatii, asa ca pentru a nu deranja societatea mai bine sa primeasca pedeapsa capitala.
    Priviti la cei prinsi si veti vedea ca sunt recidivisti. Daca ar sti ca le atarna sabia deasupra capului, s-ar gandi mai bine inainte de a perturba societatea.
    Masura ar fi binefacatoare daca ar fi aplicata la infractiuni savarsite cu violenta.
  • 0 (0 voturi)    
    bai e normal... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 9:29)

    liviu_ [utilizator]

    daca cei din conducerea tarii fura si nu-i prinde nimeni...
    s-au gandit si ceilalti ca pot face acelasi lucru (si la cat de multi hoti au fost prinsi cam au dreptate: nu-i prinde nici dracu, ca si pe compatriotii lor din parlament...)
  • -2 (2 voturi)    
    o sa ajungem (Miercuri, 16 septembrie 2009, 9:54)

    je [anonim]

    sa facem potere prin fiecare cartier: cetateni voluntari inarmati cu furci si topoare, care sa patruleze prin cartiere, ca organele de drept sunt niste mediatori intre hoti si pagubasi.
  • -1 (1 vot)    
    Pai ba (Miercuri, 16 septembrie 2009, 10:41)

    Cristi [anonim]

    Voi vreti sa-i prinda pe astia cand pe Bulevardul Vasile Milea se tot sparg masini de vreo 2 saptamani, ziua in amiaza mare si militia nu e in stare de nimic. Pana acum sunt 9 masini doar de care am auzit/vazut. Cred ca pana la urma o sa-si trimita societatile de asigurari oameni sa ni le pazeasca.
  • -1 (1 vot)    
    profesionalism (Miercuri, 16 septembrie 2009, 10:55)

    ion [anonim]

    Am un magazin care a fost spart de aprox 5 ori in ultimii 10 ani.De fiecare data am chemat politia ,dar in afara de murdarirea cu praf negru pt prelevarea amprentelor si intrebari stupide nu s-a rezolvat nimic.De regula spre sfarsitul anului(sa nu ramana de pe un an pe altu dosare cu autor necunoscuti care cantaresc greu la promovari si sporuri)era adus pt reconstituire cate un boschetar care habar nu avea despre ce e vorba,dar caruia i se punea in spate 20 de furturi,10 masini furate,30 de talharii cam tot ce se gasea prin sertare nerezolvat.Pana nu de mult mai erau adusi si la tv si prezentati ca trofee.Atata timp cat in birouri vor fi mai multi politisti decat in strada,infraactorii sunt in siguranta
  • -1 (1 vot)    
    politia? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:18)

    CORUPTIA [anonim]

    ce politie frate?

    toti sunt niste corupti si oricum daca "banda" are ceva relatii si baietii din sectie (adica militienii) au parte la furt, trafic de droguri si de carne vie.

    coruptia este in floare in romania.
  • -1 (1 vot)    
    In Cehia este cunoscut cateodata (Miercuri, 16 septembrie 2009, 12:58)

    releu [utilizator]

    Azi au murit in Praga infractorul si un politist, altada si victima...
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce daca ? (Joi, 17 septembrie 2009, 14:51)

    Prostu Bleg [anonim]

    Salut bobor !

    Si ce daca policemenii carpato-ponto-danubieni prind talharii ? Credeti ca justitia ii va lasa prinsi ?

    Traiasca cele trei puteri ale statului de sorginte daco-romano-cumana !