EvZ: Primele promisiuni ale candidatului Sorin Oprescu

de Antoaneta Etves     Evenimentul Zilei
Luni, 21 septembrie 2009, 1:55 Revista Presei | Subiectele Zilei

Sorin Oprescu
Foto: AGERPRES
La inceputul acestei luni, edilul si-a anuntat, neoficial, inscrierea in cursa alegerilor. El i-a convocat pe directorii municipalitatii intr-o sedinta in care le-a facut instructajul, cerandu-le sa se fereasca de scandaluri care i-ar putea crea probleme. Anuntul oficial ar urma sa fie facut zilele acestea.

Cu o saptamana inainte de inceperea noului an scolar si cu aproape trei luni inainte de primul tur de scrutin, primarul a facut vizite de lucru consecutive. S-a asigurat ca la Pasajul Basarab se va munci la foc continuu, a trecut pe la scolile incluse in programul de reabilitare finantat de BEI, dar numai pe la cele care sunt gata terminate, le-a promis centre medicale studentilor din Grozavesti.

Pe 13 septembrie, edilul Capitalei a redeschis Pasajul Unirii mai devreme decat era programat. Un mesaj afisat pe ecranele de avertizare aflate la intrarile in pasaj nu lasa niciun sofer sa uite „realizarea”: „Lucrare finalizata cu doua luni mai devreme. Primar profesor doctor Sorin Oprescu. Pentru bucurestenii mei”.

Articol integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   





















2871 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    profesor doctor suna excelent (Luni, 21 septembrie 2009, 4:46)

    cenzura [anonim]

    ai uitat diplomat. ba nea sorine in ce sleata masonica esti? proromania sau prorusia? esti la fel ca ceilalti, ba da unu' nu exista?
    • +2 (2 voturi)    
      Iete (Luni, 21 septembrie 2009, 10:37)

      Lica [anonim] i-a raspuns lui cenzura

      http://www.romanialibera.ro/a165285/oprescu-baga-600-000-de-euro-in-statui.html
      Cre ca le face de aur....

      Dupa ce a dat a mare teapa la bucuresteni, don doctor spera acum ca pacaleste toata tara.
  • +11 (11 voturi)    
    Primar, profesor, doctor... (Luni, 21 septembrie 2009, 5:24)

    Raluca [anonim]

    Ii prevad un stralucit viitor actualului primar si profesor si doctor...este omul care se pricepe la toate: de la cel mai mare carnat din lume la autostrada suspendata (dusa pe raza, pe coarda, pe perimetru sau pe volum, ce mai conteaza...), de la oameni politici (pe care-i cunoaste mai bine pe dinauntru decat pe dinafara) la mosi craciuni...E un om deosebit: harnic si neobosit, un om care vrea sa faca din Bucuresti un oras in care sa iti placa sa traiesti; om de cuvant si de mare caracter, nevoit sa lase primaria doar pentru a raspunde chemarii maselor largi populare, oamenilor de la orase si sate, care ii cer insistent sa candideze; fin si subtil intelectual, mereu avand pe buze fie un sfat, fie o gluma savuroasa, fie o ironie nevinovata, toate spuse intrun grai dulce, specific, cu "pa" si cu "da"...intr-un cuvant un om la care bucurestenii se uita cu justificata mandrie, in timp ce restul tarii isi roade unghiile cu invidie...Mai mult ca sigur ca la el se gandea poetul atunci cand a spus ca "viitor de aur tara noastra are"!
    • +3 (3 voturi)    
      re: Primar, profesor, doctor... (Luni, 21 septembrie 2009, 10:27)

      bla bla [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      primar- norma de 8 ore
      profesor- norma intreaga
      doctor- norma intreaga

      si totusi ziua are 24 de ore, asadar, cum l-ar putea face toate la fel de bine?

      daca avea o firma mai spuneam ca pune pe cineva in locul lui sa o conduca

      prin urmare, de asta ne merge asa de bine in tara asta, pentru ca toti le stim face pe toate si pana la urma nu stim defapt nimic!
    • -2 (2 voturi)    
      si academician, probabil... (Luni, 21 septembrie 2009, 10:37)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Asa ca daca nu-l votati, o sa va judece "colegii lui, academicienii"!!! Istoria se repeta cam repede: marinelu' le explica pensionarilor ca "le-a dat" (el cu familia lui) 2% majorarea pensiei de la 1 oct., doctorasu' asta nu mai are loc de atatea "titluri", etc. Vai de noi...!!!
  • -2 (4 voturi)    
    Hac, eu cu cine sa votez? (Luni, 21 septembrie 2009, 5:36)

    lipoveanu [anonim]

    "Piratul", "Prostanacul" sau "Barbie"? Cu cine sa votez? Care din ei este mai putin rau? Poate "Doctorul"? Chiar nu mai e nimeni bun, demn de a fi ales presedinte in tara asta?
    • +1 (3 voturi)    
      evrica... (Luni, 21 septembrie 2009, 9:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui lipoveanu

      nu! nu mai este ...
      din pacate
  • +1 (5 voturi)    
    marete realizari (Luni, 21 septembrie 2009, 7:33)

    Igor [anonim]

    Vai de capul vostru, dragi tovarasi, locuitori ai Bucurestiului. da' deh, mirajul capitalei!
    • +1 (3 voturi)    
      si ce n-ai vrea tu (Luni, 21 septembrie 2009, 9:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Igor

      sa faci parte din miraju asta al capitalei...
      putem termina cu razboaiele intre orase???
      • -1 (1 vot)    
        si eu as vrea (Luni, 21 septembrie 2009, 10:57)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Dar dupa 5 ani am plecat din Bucuresti la mai bine. Va rog sa ma primiti inapi pt ca imi doresc foarte foarte mult! hahaha
        • +2 (2 voturi)    
          bine ca esti destept... (Luni, 21 septembrie 2009, 13:18)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          lasa ca stiu eu persoane care nu sufereau bucurestenii...
          si cand a fost vorba sa vina aici au venit cu 100 pe ora...

          PS: din punctul meu de vedere placati din bucuresti ca si asa e prea aglomerat... s-ar micsora cel putin cu 1 milion populatia daca ar pleca toti care stau aici "temporar" sau fara acte...
  • +6 (6 voturi)    
    FELICITARI..... (Luni, 21 septembrie 2009, 8:58)

    alegator [anonim]

    ....pentru candidatura, fiindca cu crin si cu sorin, sigur iese basescu!
  • +3 (3 voturi)    
    Coane doctoru', (Luni, 21 septembrie 2009, 9:01)

    domino63 [anonim]

    Nu e de ajuns ca ne/ai dat/o noua biciretenilor pe la nas, vrei acum... in toata tara? Chiar nu esti sanatos? Daca tu ai impresia ca mai poti pacali pe cineva, du/te la municipal sa vezi cum se moare in spitalul ala "pastorit" de tine! Acolo unde ai bagat de 3 - 4 ori mai mult decat merita spitalul ala! Eu cred ca ar trebui sa renunti. Nu de alta dar te vei face de ras. Si sincer, nu am chef sa.ti vad proteza plimbatoare si fata aia de Frankenstein mereu la TV! Stai la primarie cat mai ai pentru ca altceva nu mai apuci.
  • -3 (3 voturi)    
    mda... (Luni, 21 septembrie 2009, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    l-aam vrut sa iasa oprescu primar la capitala... (desi nu m-am dus la vot)...
    dar acum chiar m-a dezamagit profund...
    sa zicem ca promisiunile la capitala nu si le-a tinut din cauza crizei...
    dar promisiunea de a nu candida trebuia sa si-o tina...
    ce intredere sa mai ai intr-un om care nu-si tine promisiunile??? (bine sa ne intelegem asta nu inseamna ca crin, geoasa sau baselu si le-ar tine...)
  • -3 (3 voturi)    
    primii pasi spre presedentie (Luni, 21 septembrie 2009, 10:03)

    eus [anonim]

    Verticalitatea de care da dovada dl Oprescu prin actiuniile sale ca si primar al capitalei nu face decat sa de romanului de zi cu zi incredere, si o speranta de a trai intr-o Romanie cat se poate de normala si aliniata in standardele europene, cu atat mai mult sprijinul pe care il va primi din partea PSD-ul in frunte cu Octavian Cozmanca (anti-Geoana) si antipatie de care (nu)se bucura dl Basescu il aduce tot mai aproape pe dl doctor nu numai de functia cea mai inalta in stat ci si de un ideal de presedinte care sa poata aduce tara din nou pe drumul cel bun. A demonstrat ca se poate la nivel de capitala , e momentul sa demonstreze la nivel de tara.
    • +2 (2 voturi)    
      Hehe (Luni, 21 septembrie 2009, 10:21)

      emil [anonim] i-a raspuns lui eus

      Tare de tot...imi place ironia ta. Oare se simte dom' doctor sa ne lase cu glumele lui cu candidarea?
      • -2 (2 voturi)    
        Nu rade, (Luni, 21 septembrie 2009, 10:42)

        maria [anonim] i-a raspuns lui emil

        ca el chiar asa se crede! De unde ironie, poate in capetele noastre visatoare, ca astia chiar se poarta ca si cand ar fi "stapanii nostri"!!! Si daca nu ne bagam mintile-n cap, o sa aduca din nou tancurile prla Piata Universitatii si nu numai! Asa ca: "Linisteeeeee! Stati cuminti la locurile voastre!!!" ca altfel ne ia mama dracului!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Meandrele concretului.. (Luni, 21 septembrie 2009, 10:27)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui eus

      Domnu Cozmanca, trimeti la instructaj postacii de mesaje inaltatoare ca limbajul asta de lemn nu mai prinde la publicul larg.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo lui (Luni, 21 septembrie 2009, 10:19)

    FLORIN [anonim]

    O campanie in Romania nu se castiga cu modestie. Daca ajunge in turul 2 are mult mai multe sanse ca Geoana sau Crin Antonescu.
  • -1 (3 voturi)    
    hopa ! (Luni, 21 septembrie 2009, 11:16)

    HopaMitica [anonim]

    in sfarsit au si romanii cu cine sa voteze !
    urez succes dlui sorin oprescu !

    hai baietii..incepeti sa bla bla bla pe aici...
    sorry ca va zic, dl basescu pe care l-am vitat a fost dezamagitor in lupsa sa cu 'sistemul ticalosit' si cand ne-a povestit noua ca , la ultimile alegeri , tara a votat coalitia psd-pd !

    acu vine rasplataaaaa !

    succes dle. oprescu !
  • -1 (1 vot)    
    Acum vrei la Cotroceni? (Luni, 21 septembrie 2009, 13:45)

    goe [anonim]

    Si cu "fraierii" aia de te-au votat primar cum ramane?/
  • +1 (1 vot)    
    Presidinte-primar-profesor-doctor... (Luni, 21 septembrie 2009, 13:49)

    glina [anonim]

    Dar sa vorbim cand invatam?
  • -1 (1 vot)    
    bafta la romani (Luni, 21 septembrie 2009, 14:19)

    x_ander [anonim]

    nu stiu care ar fi cel mai capabil ... Stiu decat ca imi doresc nespus ca romanul sa deschida ochii si sa ii trag scaunul de sub fese lui baselu...
  • +2 (2 voturi)    
    Poftim... (Luni, 21 septembrie 2009, 15:19)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    ...Bucurestenilor care au votat cu oprescu...pe mine care nu am votat cu el, ma obligati 4 ani sa suport acest zombie cum face carnati gigantici pt cartea recordurilor iar noua bucurestenilor ne este la fel ca anul trecut, ca acum doi ani si tot asa. Nu a promis nimic concret, nu a facut nimic concret. Nu sunt un om care sprijina vre-un partid politic, dar domnul Blaga a venit la acea vreme cu solutii concrete si pun pariu ca ne-ar fi fost de cateva ori mai bine decat acum, cand parca nu avem primar decat cand e vorba de carnati sau crenvursti. Dupa ce a profitat de pulimea bucuresteana acum vrea sa profite si de pulimea nationala. Refuz sa cred ca daca acest om candideaza, exista incompetenti care sa il voteze...si totusi sunt doar un tanar naiv care crede in loc sa vada realitatea. NIMIC nu se va schimba in tara asta pana cand nu se va spala clasa politica (proces indelungat) si pana nu se vor maturiza si vor deschide ochii toti romanii, lucru greu de imaginat pentru ca nu toti vedem realitatea cu aceiasi ochi.
    Cine l-a votat pe acest pseudo-doctor? Cunosc o fata studenta, 21 de ani, cand a fost scrutinul am intrebat-o cu cine a votat, mi-a raspuns cu oprescu, am intrebat-o de ce si mi-a raspuns ca asa au votat parintii...nu a incercat macar sa gandeasca daca omul asta a venit cu vreo solutie ca sa merite votul...alt prieten de al meu care habar nu are de politica a votat cu el pentru ca "e independent domle" si uite asa a ajuns omul asta primar. A castigat meritat, oamenii il merita!

    Iubesc Romania, mi-e scarba de UNII oameni care o populeaza...

    M. 19 ani
  • 0 (0 voturi)    
    Dl Oprescu Candideaza (Miercuri, 30 septembrie 2009, 14:24)

    je_fin@yahoo.com [anonim]

    Va asigur ca Dl. Oprescu candideaza...in province se cauta oameni care sa faca campanie pt. Dl. primar Sorin Oprescu...nu stiu de ce se ascunde.