EvZ: Becalizarea televiziunilor de sport din Romania

Vineri, 25 septembrie 2009, 1:33 Revista Presei | Subiectele Zilei

Becalizarea televiziunilor de sport din Romania
Foto: EvZ.ro
Plecaciunile celor de la TV in fata lui Gigi Becali nu mai contenesc. S-a ajuns la situatia incredibila in care acesta intervine telefonic la emisiuni care nu privesc Steaua. Procesul prin care televiziunile de sport din Romania au decis sa se caciuleasca in fata lui Gigi Becali este in plina expansiune si pare un fenomen scapat de sub controlul ratiunii si al bunului simt. Disperate dupa rating, posturile de nisa se folosesc de cheful de vorba al lui Gigi Becali. Si reciproca este adevarata, patronul echipei de fotbal Steaua, avid dupa publicitate, se autoinvita in direct.

EVZ a intrat in posesia unor informatii halucinante despre modul in care se face televiziune in Romania si care explica atitudinea jenanta a anumitor angajati ai unor posturi TV (sefi, producatori si prezentatori). Gigi Becali a ajuns sa sune la emisiuni in direct pentru a face comentarii pe diverse teme. El se autoinvita, telefonic, desi subiectul discutat in acel moment nu are nicio legatura cu el sau cu Steaua!

Articolul integral pe evz.ro


Citeste mai multe despre   





















1970 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    prosti (Vineri, 25 septembrie 2009, 4:13)

    alecs [anonim]

    prosti ,ieftini si multi
    pacat ca ne uitam la voi si va si veneram
    • +1 (1 vot)    
      Daca ar pleaca ciobanul de la Steaua..... (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:31)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui alecs

      Daca ar pleaca ciobanul de la Steaua..... ar disparea si de la TV
  • +2 (2 voturi)    
    Si rezultatul... (Vineri, 25 septembrie 2009, 6:18)

    ac [utilizator]

    ...e ca nici dracu nu se mai uita la aceste posturi de televiziune (?). Eu unul, cu siguranta nu. Poate o sa le intre in cap ca omul care mai da bani pe ceva vazind o reclama nu e manelistul imbecil cu ghiul. Ci middle-class-ul care dupa ce sta o zi cu ochiul in monitor, vrea sa se uite la o juma de ora de fotbal. Multumesc, ma uit la Stargate SG-1. Acolo nu da telefon Jerry Bruckheimer ca de ce nu se da numai CSI.
    • +1 (1 vot)    
      excelent! (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:44)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui ac

      Si eu urmaresc seria Stargate sau orice altceva in afara de televiziunile de stiri! Greata, leahmite si altele pe care nu pot sa definesc.
      Din pacate ideea de televiziune s-a demonetizat mai mult decat cea de doctor in stiinte. Evident ca, din pacate, sunt destui care urmaresc p(r)osturile "nationale" si sunt carne de tun electoral. Insa macar mai am speranta ca peste 20-30 ani copiii copiilor mei vor prinde altceva si nu li se va spala creirul zilnic de catre niste jurnalisti facuti la apelul de seara. Mi-a ramas in minte o replica a lui Tiriac data unor jurnalisti: "Voi mai credeti in televeiziune, in presa? Mai credeti ce apare pe sticla?". La care jurnalistii au dat in balbaiala!
  • +3 (3 voturi)    
    E absolut normal (Vineri, 25 septembrie 2009, 7:30)

    Ioan [anonim]

    Bai nene, ia uitativa voi la topul televiziunilor si ziarelor din Romania!
    Protv, Antena 1, Canan, Libertatea si Click!
    deci asta vrea majoritatea!
    si mai ganditi-va ca jumatate din populatie e si mai proasta decat majoritatea, nu?

    si vin si intreb: oare haosul din educatie din ultimi 20 de ani este strain de situatia asta?
    mintea puietului cu ce s-a umplut in toti anii astia?
    Mihaela Radulescu, Mircea Badea etc. care au iesit pe locuri fruntase la medele in viata.

    invatamantul scoate cateva procente de elevi foarte buni, olimpici internationali si care studiaza afara si de unde nu se mai intorc, un procent mic cu o educatie normala si o mare majoritate de prosti.

    iar ei asta vor!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai mai nene Harkonnene (Vineri, 25 septembrie 2009, 12:37)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      Pe tine te-a intrebat cineva la sondaj? Nu stiu cum se face, parca se duc numai in blocuri cu handicapati si ii intreaba pe aia "iti place manelele?" "Ihiii". Si vai ce mult ne intereseaza.

      Unde lucrez eu tocmai se asculta de la Death, Allman Brothers Band, Black Sabbath, Led Zeppelin etc. Crezi ca MTV Romania vine sa faca le sondaj aici? Ha. Scot 0%.
  • +3 (3 voturi)    
    Nimic altceva (Vineri, 25 septembrie 2009, 7:41)

    becalea [anonim]

    In ultimele zile, sportivii romani au obtinut rezultate de exceptie la canotaj, tenis de masa, box feminin, handbal. Nimic insa pe sticla televizorului. Mitica si Becali (Abecalei, in certificatul de nastere) au monopolizat stirile sportive(?) la televiziuni. Pe langa cei care, asemeni in filmul "Nasul", saruta inelul sefului Famigliei, apar reporterii inghesuiti la gura oierului. Singurul post care catadicseste sa mai informeze vizavi de performantele sportivilor romani este Radio Romania Actualitati. In rest, totul despre fotbal (in general, cel romanesc si neperformant), sport diriguit la noi de o federatie aparte, neinclusa in structurile sportive nationale sau olimpice. De ce? Pt. ca fiecare dintre politicienii si afaceceristii gri-negri sunt implicati, la nivel local, in campionatul fara fiscalitate. Auzim vorbindu-se de salarii ce variaza, in fotbalul autohton, intre 3000 si 100000 de euro, iar jucatorii si antrenorii sunt inscrisi la Camera de Munca (atunci cand sunt inscrisi) cu salariul minim pe economie. Se stie la toate nivelurile dar golanii care, dezbracati la bustul gol, euforizati de droguri si alcool, incendiaza stadioane reprezinta o masa electorala importanta. De unde vin oare veniturile cluburilor, cata vreme "galeriile" au acces gratuit, iar publicitatea afisata pe stadioane are preturi ridicole?
  • +4 (4 voturi)    
    EvZ: Fecalizarea televiziunilor de sport din Roman (Vineri, 25 septembrie 2009, 8:08)

    Nicolae [anonim]

    Asta e !
  • +2 (2 voturi)    
    Problema e... (Vineri, 25 septembrie 2009, 8:24)

    Claude [anonim]

    .... ca de abia acum Becali a prins gust de vorba.. Sa te tii...
  • +1 (1 vot)    
    este doar una dintre (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:37)

    eu [anonim]

    idioteniile pe care le traim zi de zi in aceasta tara. Exemple mai sunt multe:
    - de ce se uda strazile la ora 8 dimineata cand traficul este cel maui aglomerat?
    - de ce se ridica gunoiul tot dimineata la ora de varf ingraunand circulatia si nu seara dupa ora 21.00?
    - de ce se ridica masinile parcate ilegal tot dimineata la ora de varf blocand o banda pe sens?
    - de ce nu se pun semafoare la intersectia soselei de centura cu iesirile din oras?

    De ce? Pentru ca suntem un popor in majoritate needucat, prost, lenes, ignorant care are conducatori pe masura! Singura solutie ar fi un presedinte strain. Ar trebui modificata constitutia!
  • +1 (1 vot)    
    pai e normal... (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:43)

    liviu_ [utilizator]

    televiziunile fac emisiuni in functie de ce le aduce rating...
    si daca multi romani se identifica cu berbecali si se uita la emisiunile cu el, e normal ca televiziunile sa il dea la TV...
    aceeasi chestie si cu accidentele, crimele si violurile de la ora 5

    nu e vina lor ca le dau. e vina noastra ca ne uita,.

    din pacate multi romani nu au o inteligennta mai mare decat a ciobanului...
  • +1 (1 vot)    
    l-am citit? (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:51)

    liviol [anonim]

    ...ne-au luat banii!ne-am uitat la el?...ne-au luat banii!vorbim despre el?...ne-au luat banii!
    Practic aceasta este gandirea "de Filantropica" a presei romanesti!
    Becaliotul a castigat aceasta notorietate datorita Stelei! Steaua e un brand(comunist, insa e cel mai important brand in fotbalul romanesc)Este sustinuta(in general) de o majoritate de handicapati care ne-au dat si aceasta clasa politica mizerabila. O majoritate de oi, lipsite de ratiune, pasiune si valori!
    El a fost sustinut de la inceput si privit cu admiratie, desi trasaturile de megaloman si dictator reieseau fara nicio urma de indoiala.
    Akum vad ca este contestat!
    Contestarea tot publicitate inseamna iar el nu va renunta la Steaua niciodata pt ca in acel moment nu ar mai fi interesant ca personaj pt media romaneasca.
    Ideea este ca, o presa avida de rating-uri va exploata la maxim gloata inculta si specimenele(de ordinul sutelor de mii) din atlasul de mitocanie urbana!
  • 0 (0 voturi)    
    Becali e (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:38)

    lucian [anonim]

    analist sportiv :-)))))