EvZ - Moartea unui tortionar: Plesita nu si-a regretat crimele

Joi, 1 octombrie 2009, 0:59 Revista Presei | Subiectele Zilei

Moartea unui tortionar: Plesita nu si-a regretat crimele
Foto: EvZ.ro
Nicolae Plesita, unul dintre cei mai temuti oameni ai Securitatii, a fost condus ieri pe ultimul drum de fosti colegi in costume negre. Generalul in rezerva Nicolae Plesita a murit linistit. Intr-o zi de sfarsit de septembrie, intr-un spital al Serviciului Roman de Informatii, inconjurat de rude si de prieteni. La inmormantarea lui Plesita au venit batrani in costume negre si cu ochelari de soare, priviti cu interes de lumea saraca de prin Curtea de Arges. Aceste detalii le-au trezit poate unora amintiri dureroase.

„Era un om bun”, se zice la astfel de ocazii. Asa au zis si vecinii sau fostii colegi ai generalului. Multa lume ar spune ca suna insa ironic, suna sfidator la inmormantarea lui Nicolae Plesita. Pentru ca e vorba despre unul dintre slujitorii cei mai credinciosi si cei mai temuti ai Securitatii, cunoscut pentru sadismul de care dadea dovada in timpul interogatoriilor fara sfarsit. A ajuns securist de frunte, medaliat cu Steaua Republicii Populare Romane, dupa ce luptase contra grupurilor de rezistenta organizate in munti. Biografia lui arata ca a urcat functie cu functie, pana la cea de prim-adjunct al ministrului de interne si sef al Directiei de Informatii Externe, dupa ce a contribuit, spre exemplu, la reprimarea grevei minerilor din Valea Jiului, din iulie 1977.

Articolul integral pe evz.ro


Citeste mai multe despre   



















6176 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    asemanare (Joi, 1 octombrie 2009, 1:12)

    MirceaA [utilizator]

    pai credeti ca Iliescu le regreta? Toti criminalii seamana intre ei.
    • 0 (4 voturi)    
      Chemati MOARTEA la CNSAS (Joi, 1 octombrie 2009, 7:02)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Este inacceptabil ca Pesita
      sa moara
      DUPĂ
      Monica Lovinescu, Virgil Ierunca
      si Ticu Dumitrescu .
      Ca sa nu mai spun
      de Iliescu .
      *
      De fapt nici nu mai stim cum e bine cu Ilici.
      Generalul Voinea , care il ancheta ,
      a fost scos samavolnic la pensie
      de catre criptocomunista Kovesi care
      tocmai isi incepe un nou
      mandat de 4 ani

      Slaba nadejde sa il vedem deci
      prea curand anchetat pe Iliescu .

      Pe de alta parte nici sa-i facem jocul
      si sa-l lasam sa dea coltul
      nepedepsit
      pentru lovitura de stat,
      pentru mineriade,
      bla,bla parca nu e convenabil.
      *
      O lege a lustratiei mortilor si eventual
      un Consiliu condus de Tismaneanu
      care sa
      sa judece cadavrele in urmatorii 60-70 de ani
      mi se pare ca ar fi necesare.

      Consiliul ar putea fi format din cel mult
      17 persoane cu rang de secretar de stat ,
      la care s-ar putea adauga maxim 60 de functionari
      si 120 de tineri cercetatori, care,
      picand la Facultatea de Relatii Internationale
      de la Spiru Haret,
      s-au multumit cu
      Facultatea de Istorie, filosofie & economia turismului a Universitatii Europene
      Wiliam Shakespeare
      din Calafat.

      Asadar efortul bugetar nu ar fi cine stie ce,
      plus ca ar veni si donatii din diaspora,
      pentru ca si prin Oregon - iuesei
      mai sunt destui romani adevarati care
      isi vor inapoi
      plugul lu tata mare
      confiscat de militie in 1957.
      *
      Altfel , vorba aia, cine uita istoria
      risca sa ii repete greselile si
      in loc de parlament
      in care stau aia degeaba si citesc ziare,
      infiintează
      Marea Adunare Nationala.
      in care nu au timp de ziare
      deoarece tre sa aplaude discursurile LUI.
  • +5 (5 voturi)    
    Gunoi (Joi, 1 octombrie 2009, 1:51)

    Plescavita [anonim]

    Acum e unde trebe....hhihihih.Un gunoi
    • +3 (3 voturi)    
      cam tarziu (Joi, 1 octombrie 2009, 8:10)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Plescavita

      da ,dar cam tarziu.... daca murea cu vreo 60 de ani in urma era mai bine.
    • +3 (3 voturi)    
      dreptate (Joi, 1 octombrie 2009, 8:19)

      robert [anonim] i-a raspuns lui Plescavita

      ...trebuia dus acolo mai demult....
  • +2 (2 voturi)    
    iADUL E PREA MIC PENTRU EL! (Joi, 1 octombrie 2009, 5:40)

    io [anonim]

    baietii buni din Romania nu s-au dezis niciodata de aparatul Securitatii.A murit un calau cu o pensie barosana si privilegii de neinchipiut pentru oamenii de rand iar victimele lui mor in mizerie si anonimat ca toti eroi ce nu au loc in cartea de istorie!
    Statul Roman va proteja in continuare fostii nomenclaturisti cu scheleti si dosare in dulap.RUSINE!
  • +2 (2 voturi)    
    Daca l/a... (Joi, 1 octombrie 2009, 6:49)

    domino63 [anonim]

    aparat frate'su ilici! Doi criminali. Unul s/a dus. Mai este unul. Se tine cu dintii de viata, dar ii doresc sa invarta la cazane... alaturi de fii/su, vanghelie! Alt tuciuriu!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 1 octombrie 2009, 8:06)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Rusine celor care l-au lasat in libertate. Trebuia sa moara la ocna, nu in spital SRI...bataie de joc
  • +3 (3 voturi)    
    Urmeaza (Joi, 1 octombrie 2009, 8:20)

    Fane [anonim]

    Ne bucuram sincer! Dupa Brucan, si Plesita.. Oare cine mai urmeaza :D?
  • +2 (2 voturi)    
    Numai la noi criminalii mor linistiti... (Joi, 1 octombrie 2009, 8:30)

    Adrian [anonim]

    Toti si-au condamnat criminalii, la noi au murit mii de oameni in inchisori, la canal si la "revolutie" dar nu am avut niciun vinovat. Mi se pare trist dar pe de alta parte este dovada clara ca la noi nu s-a schimbat mai nimic, ne conduc aceiasi oameni, cu aceleasi obiceiuri. In parte este si vina noastra..... un popor isi merita conducatorii, mai grav este ca la noi ies in fata mai mult scursorile si ma intreb de ce.
  • +3 (3 voturi)    
    si uite asa scapam de ei... (Joi, 1 octombrie 2009, 8:41)

    gogu [anonim]

    ....da greeeeeu de tot....
  • +3 (3 voturi)    
    pe banii nostrii (Joi, 1 octombrie 2009, 9:22)

    odorica ion [utilizator]

    A murit linistit, cu pensie babana, inconjurat de rude si prieteni, pe banii nostrii ai poporului saracit, ai poporului pe care l-a schingiuit. Asa a urcat in functie si o pensie grasa, pe cadavre. Brovo noua, ca prosti mai sintem ! papapa
  • +1 (1 vot)    
    cred ca.. (Joi, 1 octombrie 2009, 9:37)

    prestigio [anonim]

    ... are pregatite cateva cazane pe care sa le deserveasca pana la finele timpului.

    nu regreta... pai ce sa regrete? ca la intelectul lui de arici nici nu are cum s-o faca... o bruta manevrata de retarzii din CC al PCR si animata de propriile interese murdare si limitate.
  • +1 (1 vot)    
    Epitaf pentru Plesita (Joi, 1 octombrie 2009, 10:05)

    Justin Puscasu [anonim]

    A fost o flegma insangerata pe cartea de Istorie a Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Joi, 1 octombrie 2009, 10:06)

    dan [anonim]

    A facut vreun d-asta parnaie dupa '89?
  • -3 (3 voturi)    
    DE CE criminal?? (Joi, 1 octombrie 2009, 10:20)

    nicu [anonim]

    Eu unul nu intzeleg persistentza cu care este repetata minciuna asta cu criminalii lui Ceausescu !!
    In perioada Ceausescu nu a murit nimeni, dar absolut nimeni, din motive politice.
    Au existat crime anterior ,in perioada stalinista, cat am fost sub rusi. Este bine sa fie clar acest lucru!!! O DELIMITARE INTRE PERIOADA STALINISTA SI CEA CEAUSISTA ESTE ABSOLUT NECESARA.
    Sunt multzi alogeni la noi, dar si romani din pacate, care pentru un pumn de argintzi intretzin aceasta comfuzie!
    • +2 (2 voturi)    
      Nicule ... (Joi, 1 octombrie 2009, 10:41)

      Nume si prenume [anonim] i-a raspuns lui nicu

      ... noi vorbim aici despre un nemernic care a omorat si pe vremea lui Dej si pe vremea lui Ceausescu. Daca teroristul international Carlos Sacalul zace inchis pe viata intr-o inchisoare franceza, de ce colaboratorul lui, viermele de plesita statea intr-o casa a RAPPS cu pensie nesimtit de mare, cu internari in sanatoriul SRI, in loc sa fie coleg de celula cu Ramirez? Ti-ai pus intrebarea asta, "naivule"?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu deranjeaza pe nimeni... (Joi, 1 octombrie 2009, 10:23)

    Vorbe goale [anonim]

    ... faptul ca a mai murit un vierme. Deranjeaza faptul ca viermele a murit "intr-un spital al Serviciului Roman de Informatii, inconjurat de rude si de prieteni", pentru ca asta dovedeste CONTINUITATEA sistemului.

    Sa traiti bine...
  • +1 (1 vot)    
    Nu exista justitie in lumea asta (Joi, 1 octombrie 2009, 10:32)

    Emanuel [anonim]

    A murit linistit, in patul lui, in timpul somnului. La fel precum PolPot sau Stalin. Asta spune multe despre lumea in care traim.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai crestini . Si democrati . (Joi, 1 octombrie 2009, 10:36)

    florin staicu [anonim]

    Citesc si ma crucesc . Numai crestini . Si democrati . Unul si unul .

    Stau si ma gandesc daca n-ar fi bine sa mai sapam un Canal . Sa strangem acolo toti comunistii si securistii . Evident , cu exceptia celor care au murit sau s-au dat pe breazda si s-au metamorfozat in crestin democrati . Eventual liberali .

    Si , daca ma gandesc mai bine , poate ar trebui sa-i avem in vedere si pe cei suspecti de simpatii comuniste sau cu apucaturi comunistoide . Asa , pentru orice eventualitate ...

    Am curata noua societate de relicve si ne-am putea bucura in voie si netulburati de binefacerile adevaratei democratii . Capitaliste .
    • 0 (0 voturi)    
      ce smecher esti (Joi, 1 octombrie 2009, 11:07)

      iul [anonim] i-a raspuns lui florin staicu

      bai desteptule, tara asta e inca schilodita de comunism, toti ne plangem de comunism dar nimeni nu e condamnat; terorism fara teroristi si comunism fara comunisti
      • 0 (0 voturi)    
        precizare (Joi, 1 octombrie 2009, 16:40)

        florin staicu [anonim] i-a raspuns lui iul

        Dupa cum poate ati observat , am evitat sa folosesc invectivul pe post de argument . Ar fi prea mult daca as pretinde acelasi lucru de la d-vs. ?

        Apoi ma intreb sub ce fel de sistem politico-economic traim , de 20 de ani . Comunist ? Nu prea cred ... Mi se pare mie sau traim in plin capitalism ? Ca pe democratie nu o sa insist .

        Vis a vis de "toti ne plangem de comunism dar nimeni nu e condamnat" trec peste faptul ca generalizati si va rog sa-mi recititi postarea . Eu chiar asta sugerez : sa rezolvam , odata pentru totdeauna , problema comunistilor . Ii strangem si-i internam in lagare (puscariile nu ar fi suficient de incapatoare) . Si daca tot suntem pe treaba , sa-i rezolvam si pe suspectii de comunism sau de orice alte apucaturi nedemocratice ? Ce ziceti ?
    • 0 (0 voturi)    
      pensii pentru securisti (Joi, 1 octombrie 2009, 12:40)

      maxi lopez [utilizator] i-a raspuns lui florin staicu

      incredibil - nu te deranjeaza ca acest securist, in loc sa fie judecat pentru crimele sale primeste o pensie de cateva mii de euro?

      dar chiar asa, de ce au astfel de pensii, pe ce baza legala, ca nu cred ca a contribuit atat la sistemul public. au facut cumva o lege speciala si pentru fosta securitate?
      • 0 (0 voturi)    
        Basescu primeste si salariu (Joi, 1 octombrie 2009, 13:17)

        aa [anonim] i-a raspuns lui maxi lopez

        ... dragul meu conform legii au contribuit,si datorita lor ai invatat sa scrii si sa citesti in sistemul public prin urmare ai obligatia sa contribui la pensiile lor. nu iti convine pleaca.
        hai sa incalcam niste drepturi legale /
  • 0 (0 voturi)    
    fiecare plateste in final.. (Joi, 1 octombrie 2009, 11:09)

    andrei [anonim]

    si la fel o sa plateasca si el intr-un fel sau altul. Asta e lumea in care traim, "sistemul" este bine pus la punct si protejeaza astfel de lichele...de azi avem una mai putin!
  • 0 (0 voturi)    
    cd (Joi, 1 octombrie 2009, 11:29)

    me again [anonim]

    eu sper, ca iliescu sa-l urmeze, doar nu-l lasa singur sa interogheze mortii
  • 0 (0 voturi)    
    Lasati-l in pace (Joi, 1 octombrie 2009, 11:54)

    Paul [anonim]

    ca oricum se ocupa de el Scaraotchi acum.
  • +1 (1 vot)    
    bleah (Joi, 1 octombrie 2009, 12:22)

    cristi [anonim]

    ce sa mai comentezi, ciuma asta si-a dat duhul intr-un spital SRI , in conditii mai mult decat decente, pe banii populatiei (ca asta a ajuns natia asta, o populatie) de care si-a batut joc. cateodata iti doresti sa existe iad sa plateasca si astia cumva pentru crimele lor. sper sa-i fie vandalizat mormantul
  • 0 (2 voturi)    
    intrebari...fara raspuns (Joi, 1 octombrie 2009, 13:06)

    carmen [anonim]

    "Dragi" detinatori ai adevarului absolut, realmente credeti ca a trimite in inchisoare un batran bolnav, indiferent cine este el , poate reda mortilor viata pierduta in inchisori???? Realmente credeti ac sangele se spala cu sange???...Daca da mi-e teama pentru viitorul acestui popor. Esti oare bun facand rau raului??
    O alta intrebare este cum va permitati sa judecati oameni si situatii pe care nu le-ati trait????Rusine lor si voua...
    • 0 (0 voturi)    
      pax rumena (Joi, 1 octombrie 2009, 14:39)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui carmen

      trimisul batranilor neajutorati la inchisoare dupa zeci de ani de la comiterea crimelor are valoare de simbol. de aceea vedem nazisti de 90 de ani care ajung in baston, in carucior sau mai stiu eu cum in fata justitiei. ca lumea sa nu uite si sa confirme ca ceea ce au facut este abominabil. sunt fapte care nu se prescriu si indiferent de cat timp sunt moarte victimele lor, noi cei ramasi nu trebuie sa ramanem impasibili si sa ne spunem ca oricum nu mai foloseste la nimic. puterea exemplului este uriasa. pentru noi dar mai ales pentre cei care ne vor urma.
  • 0 (2 voturi)    
    off romanii care nu invata nimic (Joi, 1 octombrie 2009, 13:15)

    mihai [anonim]

    E criminal pentru ca a servit regimul comunist, militar de cariera fiind.
    Nu iau apararea nimnui dar am auzit prea multi cretini condamnand niste oameni care si-au facut datoria , aiurea.
    e tipic romanesc cei ce au detinut puterea inainte trebuie starpiti sau discreditati.
    /
    sunt niste /care regreta ca unii nu au murit inca ... care e deosebirea intre ei si adevaratii tortionari ?
  • 0 (0 voturi)    
    UN MARE GUNOI!!!! (Joi, 1 octombrie 2009, 13:40)

    UN MARE GUNOI!!!! [anonim]

    D-zeu sa il ierte, dar a fost UN MARE GUNOI!!!!