EvZ: Romanul care foloseste nanotehnologia in lupta cu cancerul

de Oana Dan     EvZ.ro
Joi, 8 octombrie 2009, 3:52 Revista Presei | Subiectele Zilei

Alexandru Biris
Foto: EvZ.ro
Creditati de catre autoritatile locale care le-au dat, acum patru ani, aproape 8 milioane de dolari sa deschida primul centru de nanotehnologie de la University of Arkansas at Little Rock (UALR), cercetatorii condusi de Biris au pus un mare pariu cu lumea: sa o faca mai buna prin folosirea nanomaterialelor.

Pentru tanarul roman energic si dornic mereu sa invete, punctul de cotitura a fost la 25 de ani, cand un profesor american, care aflase de cercetarile pe care le facea la Institul National de Cercetare – Dezvoltare pentru Tehnologii Izotopice si Moleculare (INCDTIM) din Cluj-Napoca, l-a sunat si l-a invitat in America sa isi obtina doctoratul.

Datorita rezultatelor sale stiintifice exceptionale pe timpul doctoratului a fost singurul student oprit de Universitate, in intreaga sa istorie, ca profesor, dupa terminarea studiilor. Anul acesta a ajuns sa fie numit Directorul centrului de nanotehnologie in care lucreaza.

integral in evz.ro.


Citeste mai multe despre   























2947 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    prostia omeneasca e in floare la ziaristi (Joi, 8 octombrie 2009, 8:26)

    revenger [anonim]

    ma prostalailor ce legatura are titlu cu articolu !!! ma pe voi nu va doare prostia ? noapte buna Romanie !
    • -1 (3 voturi)    
      Prostia omeneasca e in floare la tine (Joi, 8 octombrie 2009, 8:57)

      alexandru [anonim] i-a raspuns lui revenger

      Daca te-ai fi obosit sa apesi pe "integral in evz.ro", ai fi vazut cat de multa legatura are titlul cu articolul.
      Dar preferi sa faci prostalai pe altii in loc casti ochii.
      M-am cam saturat de oameni dinastia "pregatiti" si "inteligenti" ca tine ; pun pariu ca esti votant basescu .... asa leader asa votaci.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa da! (Joi, 8 octombrie 2009, 9:25)

    io [anonim]

    Astfel de oameni trebuie promovati de media.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Joi, 8 octombrie 2009, 11:59)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui io

      de acord, dar formularea din articol mi se pare usor libidinoasa si stereotipa. poate ar trebui sa scrie cineva mai cu talent.
  • +1 (1 vot)    
    observatie (Joi, 8 octombrie 2009, 9:38)

    paul [anonim]

    o stire de interes dar din titlul la prima vedere se intelege ca romanul ar avea probleme cu sanatatea sa si ar fi in lupta cu propiul cancer. !
  • 0 (0 voturi)    
    afara cu imperialistii! (Joi, 8 octombrie 2009, 10:06)

    Dedalus [anonim]

    Daca ramanea in Romania, i-ar fi respins teza de doctorat ca fiind "nestiintifica"...

    Caci, nu-i asa, ce-i aia nanotehnologie?!

    Miciurin nu vorbeste despre asa ceva! E sigur o inventie burgheza si Biris asta o coada de topor a imperialistilor!

    :-D
  • 0 (0 voturi)    
    Un model. (Joi, 8 octombrie 2009, 10:53)

    AlinN [anonim]

    Emigrati, emigrati si iar emigrati!
    Domnul este un AMERICAN, si cred ca este mandru de asta. Imi plac realizarile pe diferite domenii ale AMERICANILOR, pentru ca AMERICANII stiu sa aprecieze valorile. Ma bucur ca acest AMERICAN de care se vorbeste in Romania face ceva pentru propasirea civilizatiei.
    • 0 (0 voturi)    
      Romanii, un popor inteligent si creativ (Joi, 8 octombrie 2009, 11:42)

      Romania Noastra [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Din pacate, calitatile noastre native se observa mai greu in tigania si manelismul la moda, in relativismul moral, cultural si educational ce a cangrenat societatea romaneasca, multi dintre co-nationali luand drept model de comportament tot ce e mai prost si mai respins in Occident.

      De fiecare data cand romani educati si scoliti in Romania pleaca spre vest, au succese aproape imediate, sistematic sunt in partea superioara a clasamentelor universitatilor.
      Sunt mii de astfel de exemple.

      Eu am prieten plecat la doctorat in Franta si care acum conduce unul din marile laboratoare de fizica plasmei din Europa, are in subordine 15 cercetatori francezi, sunt destule reusite de acest gen pentru a nu mai fi, matematic, o intamplare.
      E clar ca potentialul nostru nativ, al romanilor, e mult subevaluat si nu e pus in valoare in societatea romaneasca de azi.

      Presa nationala e mult mai preocupata sa ofere curvistine si manelisti spre admiratie, sa balacareasca limba romana despre politicieni mediocri si fotbalisti retarzi, sa scoata in evidenta jeguri, scandaluri si lipsuri.

      Felicit Hotnews ca pomeneste de astfel de romani si e unul din motivele pt care vin pe site.

      Pt. amaratul de AliN: nu o bucata de hartie te face ce esti ca om, un pasaport nu-ti confera un IQ sau aptitudini intelectuale/fizice.

      Conteaza mostenirea ta genetica, conteaza educatia morala primita in familie, conteaza ce si cum ai invatat in scoala, conteaza cum te-ai pregatit la facultate, etc. Ori tot acest parcurs al lui Alexandru e pur romanesc ! America doar a profitat de capacitatile lui, asa cum o face cu zeci de mii de alti cercetatori, importati din Europa si Asia, care ii mai aduc si premii Nobel de altfel !
      • 0 (0 voturi)    
        America Lor. (Joi, 8 octombrie 2009, 13:34)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui Romania Noastra

        Sunt perfect de acord cu tine. Din acest motiv toti care au ceva IQ ar trebui sa emigreze pentru ca ar putea trai decent la noi decat daca ar reusi sa cante manele bine. Este un model, si trebuie reclama la asa ceva. Eu militez pentru spoturi publicitare de genul : "Vreti sa traiti decent si sa fiti apreciati la valoarea dvs? Emigrati!" / "Romania dauneaza grav sanatatii Emigrati!" Trebuie popularizata mai mult emigrarea si trebuie evitata esuarea vietilor in Romania. Copii trebuie indrumati spre emigrare de mici. Trebuie sa aibe in minte emigrarea ca etapa de baza in viata: primul pas, primul cuvant, gradinita, scoala primara, gimnaziul, liceul, facultatea, emigrarea, viata decenta.
        Si acum hai sa-ti explic matematic cum sta treaba:
        Dl Biris+Romania=0
        Dl Biris +America=Rezultat
        => Rezultatul depinde de ideea de AMERICA si nu de romania.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce? (Joi, 8 octombrie 2009, 15:43)

        Cristian I [anonim] i-a raspuns lui Romania Noastra

        perfect adevarat ca "Din pacate, calitatile noastre native se observa mai greu in tigania si manelismul la moda" dar nu te intrebi de loc DE CE la noi, dupa 20 de ani de libertate, domina tocma manelismul si tzigania?!

        presa reflecta exact ceea ce vrea poporyl, asta ce cere!
      • 0 (0 voturi)    
        no country for intelligent man (Joi, 8 octombrie 2009, 19:57)

        mark [anonim] i-a raspuns lui Romania Noastra

        Dupa parerea mea, agatindu-te de eticheta roman/romanesc/romania, dezvolti un atasament lipsit de ratiune. Da-mi voie sa te-ntreb: exista celule de tip romanesc? sau: imagineaza-ti ca mergi in spatiu si privesti spre glob. Unde-i romania? Vei vedea un contur romanesc sau o pata de culoare “romaneasca”?
        Din pacate, aceeasi greseala o face si americanul cand strange steagul dungat la piept, sau francezul, sau uzbecul samd. Fiecare-i iobagul propriului sau orgoliu, care-l teleghideaza in comportamente mai mult sau mai putin egocentrice.

        Astea spuse, daca tot nu reusesti sa te debarasezi de dulcea iluzie pe care o hranesti (calitatile noastre native, creativitatea romanesca…), hai sa vorbim in sens relativ si general de capacitatile intelectuale ale cetatenilor nascuti in zona carpatina. Eu zic c-am fost si ramanem mediocri. De-a lungul secolelor n-am vazut nimic deosebit. Altundeva a exista un shakespeare, sau un da vinci, bach, platon etc. Sau altul, un tip german de nume albert, care a emigrat in america si se juca cu legile fizici pe un fond genial de relativitate. Iar tu vii sa ne spui ca ai un prieten in franta etc. Nu-i caraghios? Din pacate, asa cum spuneai tu, conteaza mostenirea: cheam-o genetica, cheam-o culturala, cheam-o cum vrei. La noi insa, zestrea e tare saraca. Dar n-ar fi deloc o tragedie, dac’ar fi privita si acceptata la modul just. Saracia asta traditionala ar putea ajuta la eradicarea orgoliului personal, modestie si umilinta. Daca...