Scandalul Stenogramelor, partea a III-a: 

Bogdan Chireac povesteste cum l-a amenintat telefonic Rosca Stanescu pe Basescu si il acuza pe Geoana ca fura bani de campanie si ii da soacrei sa ii puna la pastrare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 10:04 Revista Presei | Subiectele Zilei

Ziarul Curentul publica, luni, o noua inregistrare audio in care apar jurnalistul Bogdan Chireac si seful Agentiei Nationale de Integritate, Catalin Macovei. Sorin Rosca Stanescu lipseste din aceasta inregistrare, insa Bogdan Chireac povesteste cum l-a amenintat telefonic SRS pe presedintele Basescu, pentru a-l apara pe Dinu Patriciu. In aceeasi inregistrare, Bogdan Chireac spune despre Mircea Geoana ca ar fura bani de campanie - zeci de milioane de euro - pe care ii da soacrei sale, pentru a-i "pune la pastrare".
  • "Rosca era in acelasi timp foarte bun prieten si cu Basescu, si cu Patriciu, in mod real. Si cand Basescu a vrut sa-l f*** pe Patriciu... Atunci s-a stricat. Atunci cand l-a sunat pe Basescu. Deci ei jucau table impreuna la Snagov, la p*** mea, intelegi? Si l-a sunat la telefon spunandu-i: <Traiane, sa-mi bag p***, daca te iei de Dinu, te fac!>. Iar Basescu a iesit in presa si a spus ca a fost amenintat de un jurnalist!", afirma Bogdan Chireac, in discutia telefonica cu Catalin Macovei.
  • Bogdan Chireac face acuzatii grave si la adresa candidatului PSD la prezidentiale: "Geoana stie ca n-are nicio sansa si atunci toti banii pe care i-a strans, si a strans cateva zeci de milioane, ii duce la soacra-sa. N-ai vazut asa ceva. Batrane, n-a platit ni-ca-ieri pe nimeni!", sustine jurnalistul.


Citeste mai multe despre   



















12161 vizualizari

  • +51 (53 voturi)    
    foarte grav (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:18)

    florian [anonim]

    Se vorbeste din ce in ce mai putin de subiectul asta. Este si mai grav. Cine are interesul sa ascunda subiectul asta?
    • -3 (17 voturi)    
      Tiganeala a la Romanica... (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:37)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui florian

      Astia suntem noi de neam.............
      • +5 (7 voturi)    
        Deh (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:53)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Ce sa va fac taica? Fiecare cu familia lui...
      • +4 (4 voturi)    
        Tziganeala (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:46)

        rotitza [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Poate Dvs, faceti parte din aceasta "tziganeala"
        Suntem multi care nu sunt asa.
        Te invit in vizita pe la noi.
        Daca in Romanica sunt 2-3 milioane care poarta ochelari asta nu inseamna ca noi suntem neam de "chiori"
    • +16 (22 voturi)    
      Basescu, Patriciu si americanii (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:02)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui florian

      Procesul pe care l-a avut Patriciu i se trage de la americani si nu de la Basescu. Acest proces a avut loc cam cu vre-un an inainte de vanzarea Rompetrol-lului la rusi. Americanii au fost foarte revoltati ca o investitie dezvoltata cu banii si tehnologia lor ajunge pe mana rusilor si au cautat pe toate caile posibile sa anuleze tranzactia. Patriciu insa s-a descurcat in stil romanesc.
      • +5 (7 voturi)    
        hahahaha (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:55)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Ce investitie de la americani? Americanul, asociat al lui Patriciu era un prieten al acestuia, o persoana privata, care nu are nimic de a face cu notiunea de "americanii" prin care s-ar intelege SUA. Procesul i se trage de la guvernul Nastase, care a facut dosare inclusiv unor membrii PSD, pentru a santaja si controla. Iti amintesti de vorba lui Vanghelie, "m-am saturat sa va facem dosare noi voua si voi noua"? Basescu nu a facut decat sa preseze parchetul sa dea drumul la acele dosare.
  • +38 (40 voturi)    
    Mai vrem (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:19)

    Moldoveanu [anonim]

    Eu unul desi poate ies si inregistrari cu mine, sunt setos de astfel de relatari de culise, ca de alea de pe televizor m-am saturat... cu presupuneri si glumitze de seriozitate jurnalistica.

    Ar trebui sa creem un post TV - ceva de genul: StenogramaTV ... sa dea zi si noapte toate inregistrarile din tzara asta.
    • +4 (8 voturi)    
      Ai putea sa-l citesti pe Caragiale (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:53)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      e mult mai distractiv si mai complet decat astfel de inregistrari.
    • +4 (6 voturi)    
      Si mie imi plac. (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:08)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Am o intrebare: cand BC vorbeste la telefon se aude perfect, chiar mai bine decat ceea ce zice BC, ce zice reportera de la Cluj - e pe speaker sau telefonul lui e cel ce face inregistrarile?
  • -11 (19 voturi)    
    securistii (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:20)

    elis [anonim]

    asta avem in o parte din presa romana.Macovei trebuie demis pt.ca daca nu era de acord cu ce spunea B.Chiriac si SRS ar fi plecat de la discutia "savanta".Niste indivizi avizi de putere si bani.
    • +13 (13 voturi)    
      ete na (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:32)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui elis

      De unde stii ca nu el a facut inregistrarea? Pana la urma el este elementul comun in toate inregistrarile? Conversatiile de la telefon sunt la difuzorul hands-free-ului de masina, altfel nu le-ar fi auzit si el.
  • +32 (32 voturi)    
    SRS si soacra (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:24)

    noki [anonim]

    Despre SRS nu ma mai mira nimic.
    Era prima esire de mafiot.
    Nici despre Geoana nu ma mira, doar e urmasul lui Iliescu, Nastase si sustinut de Hrebenciuc si baronii locali, care fura de sting.
    Are si el matusa lui Tamara.
    O sa zica pe urma ca a primit banii de la soacra.
    Cunoste manevra de la sotii Nastase.
  • -40 (48 voturi)    
    E DE GROAZA !! (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:27)

    escu [anonim]

    Baaaiii, e de groaza cum ocolesc astia problema cea mare : conturile lui Blaga, Videanu si Berceanu din strainatate ! De unde au putut strange astia 300.000.000 euroi.
    Toata discutzia asta a inceput de la conturile in strainatate ale celor trei si incet incet a fost mutata intr-o directie secundara, derizorie !!!!
    • +42 (44 voturi)    
      nu da vrabia din mana... (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:48)

      marian [anonim] i-a raspuns lui escu

      Stimate domn,
      Fara nici o intentie de a te jigni, observ ca optica dumitale este obturata/canalizata intr-o singura directie. Dreptul fiecaruia, nu neg. Totusi, faptul ca ignori niste lucruri sigure pentru niste lucruri ipotetice ma face sa cred ca esti fie platit, fie interesat, fie manipulat, fie sarac cu duhul.
      Sunt ipotetice conturile acelea si de altfel tocmai cautarea lor (pentru santaj, nu uita asta) este obiectul santajului.
      In schimb, sunt sigure multe lucruri:
      1. ca cei doi sunt santajisti si mafioti, iar dupa modul de operare e evident ca sunt specializati in asa ceva;
      2. ca un jurnalist a amenintat un presedinte;
      3. ca cei doi au facut bani din asta si joaca in "alta liga";
      4. ca televiziunile evita sa discute subiectul sau, mai grav, cauta sa ii disculpe pe cei doi;
      5. ca exista realmente o coalitie "anti", formata din politicieni, oameni de afaceri si o parte a "presei";
      6. ca am ajuns incapabili sa vedem dincolo de perdeaua tot mai groasa de fum/manipulare/intoxicare, sa mai discernem macar esentialul dezbaterii, daca nu "adevarul".
      O zi buna.
  • +18 (18 voturi)    
    Super tare frate (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:31)

    Zenga [anonim]

    Asa, dom'le, nu da la nimeni Geonel? Nu mai e nimic de comentat, oamenii astia sunt cu totul altceva decat ne putem inchipui... si SRS si BC si altii...
    • +6 (14 voturi)    
      Grav (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:44)

      G [anonim] i-a raspuns lui Zenga

      Da, sunt foarte grave acuzatiile la adresa lui Geoana. In Romania cel putin.

      Cum domne, nenorocitul de Geoana nu mai da bani de protectie la ziaristi mafioti?

      In orice alta tare era erou pt asta, aici se numeste ca e acuzatie grava. Iti dai seama, ii mai si imparte cu soacra, de doua ori mai rau.
  • +27 (27 voturi)    
    De ce ne mai deranjati? (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:45)

    SHEAPA [utilizator]

    Cu astfel de stirutze? Stenograme, biletele, magarii .....

    In loc sa ne informati despre cine a mai castigat la Bingo (Antena 1), ce subiecte interesante mai sunt pe OTV si pe cine au mai prins paparazzi Click, Cancan si Libertatea ...... voi veniti cu baliverne de astea, cu domnul Mircea Geoana care cica da banii soacrei.

    Cum sa-i dea soacrei, doar v-a explicat omul ca e fluent in engleza si franceza, si are poze cu toti liderii mondiali (incluzand Bercea Mondialu')?

    O fi vreo rautate de asta jurnalistica, vreo neintelegere, io din cate stiu soacra domniei sale castigase la Bingo in Rusia, ginerele nu a facut nimic altceva decat sa transporte banutzii din Rusia incoa, ca sa mai evite din taxe si impozite ....

    Va rog foarte mult sa nu va mai luati de stindardul democratiei romanesti!
  • -11 (19 voturi)    
    "Salvati Romania! S.O.S. Poporul Roman!" (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:46)

    Invincible [utilizator]

    Ce va mirati, domnilor?
    Ceea ce citesc eu aici nu e decat o reconfirmare a spuselor lui Vadim de-alungul timpului. Dar, deh, omu e prea "nebun" sa fie bagat in seama.

    Sa va tarati bine!
    • +10 (10 voturi)    
      Vadim sa-si ajusteze discursul (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:12)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Invincible

      daca vrea sa castige. Cu atacuri la persoana n-o sa castige niciodata prezidentialele.

      Si nici nu-i cunoaste pe romani. Romanii isi inchid urechille daca le spui adevarul verde in fata.
      • +1 (7 voturi)    
        >>>>>>>>>> (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:42)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        ca-l arati pe mafiot cu degetul nu e atac la persoana.

        Ai dreptate cu inchisul urechilor (ochilor) insa un om cult stie sa-l descifreze pe Vadim.
        Din pacate, la noi sunt prea multi prosti si ignoranti. nu multi....vreo 18 000 000. daca-i mai tamaiezi cu-n mic si-o bere, ai tai sunt.

        Vorba unuia de pe aici: "Uite-l pe Vadim, care are perfecta dreptate in tot ceea ce zice. De ce nu-l voteaza romanii? Pentru ca romanii stiu, in sinea lor, ca sunt pungasi precum politicienii. Ar insemna sa se bage ei insasi la inchisoare."

        Sa va tarti bine inca 5 ani ca Baselu sigur o sa iasa prezident! Daca pica-n II cu altul decat Vadim, are votul meu.
  • +1 (9 voturi)    
    DIVERSIUNI (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:53)

    BB [anonim]

    Toate scandalurile din Romania sunt niste diversiuni ce au ca scop distragerea atentiei de la problemele reale.
    Cu toate ca nu sunt de mancat, multi le inghit ca atare.
    Cei care le inghit vor vedea ca nu tin de foame.

    M-am saturat de scandaluri. Vreau solutii si fapte pentru un viitor mai bun.

    ps: Acord nota 2 pentru politicienii si mass-media care promoveaza scandalurile de 2 bani.
  • +22 (22 voturi)    
    geoan=spion (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:56)

    geoana=spion rus ,fratilor [anonim]

    ne rupe-n doua daca ajunge Geoana presedinte,ne fura cu totu.E continuarea lui Nastase,pe care o sa-l puna din nou prim-ministru al Romaniei.
  • -8 (14 voturi)    
    MANIPULARE (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:59)

    Niggerson [utilizator]

    HOTNEWS, B1TV, mai nou si CURENTUL sunt PRO-BASESCU ! Mie imi este lehamite de toti : Geoana (la gara cu el), Antonescu (Patriciu si Tariceanu) si BASESCU (lista lunga).
  • +5 (5 voturi)    
    e clar (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:35)

    alex [anonim]

    Urmeaza Media-Gate :)
  • +7 (7 voturi)    
    Data o stie cineva (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:36)

    Adrian [anonim]

    Vreau si eu sa stiu data la care au fost facute inregistrarile ...e foarte interesant
  • +9 (9 voturi)    
    mafia din presa (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:37)

    gogu [anonim]

    De ce se ascund aceste lucruri??? De cepe RTV si A3 se discuta subievcte total "pe langa"????
    lumea va afla cine sunt de fapt geoana, srr, voiculescu, vantu, hrebenciuc si alti mari mafioti.
    • +6 (6 voturi)    
      . (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:14)

      m.s. [anonim] i-a raspuns lui gogu

      pai antenele nu au altceva mai bun de facut. ii iau la 3pazeste pe toti care sunt din opozitie, dar nu isi vad de ograda lor...
    • -1 (1 vot)    
      eu am inteles ca srs este omul cu care la snagov (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:57)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui gogu

      pres juca table si probabil luau un spritz.cineva a vrut sa loveasca si asa a venit riposta.
      toti o apa si un pamant.
  • +14 (14 voturi)    
    Aveti proba, d-le CTP! (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:48)

    iulia [anonim]

    Mi-amintesc cum in urma cu cativa ani, Basescu a sustinut ca a fost amenintat telefonic de catre SRS si in legatura cu acest fapt a fost prezent la CRP pe vremea cand la butoana era CTP.
    La fel de bine imi amintesc cum, CTP a iesit cu o declaratie dispretuitoare la adresa lui Basescu, pentru faptul ca nu a putut sa probeze faptul ca a fost amenintat.
    Va rog sa cautati in arhiva si veti gasi acel moment!
    Ce o fi avand de spus acum, acest domn ex-sef al CRP?
    Dar nu vreau sa aud, pentru ca tin la sanatatea mea!
    • +10 (10 voturi)    
      O reactie a CTP-ului mi (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:21)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui iulia

      s-ar parea normala. Nu zic scuze ca nu e stilul lui dar putina cenusa in cap ar putea sa isi puna.
      Cu toate ca la cata URA are el pentru Basescu cred ca va trece totul cu vederea.
  • +22 (22 voturi)    
    Sunt tare curios (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:56)

    Cristi [anonim]

    Ce-or sa mai zica acum sustinatorii fanatici ai lui Geoana si ai partidului sau comunistoid PSD!!! Cum or sa incerce sa abata discutia de la chestiunile esentiale si evidente pentru orice om normal la cap? Geoana e un parnaias si, odata cu aparitia acestor inregistrari NU MAI ARE ABSOLUT NICI O SANSA SA CASTIGE ALEGERILE!!! Cred ca nici sa intre in turul doi. Aici trebuie ca institutiile abilitate ale statului sa-si faca datoria. O ancheta judiciara este absolut necesara. Si in cazul celor doi santajisti dar si in cazul lui Geoana!!! Geoana prostanacul e, se pare, si hot!

    P.S. Ce-or sa mai faca astia de la iRealitatea si Antene? La cat de mult s-au compromis...
    • -6 (10 voturi)    
      Ai inteles pe dos (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:23)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Bai nene, ai inteles complet pe dos!! "Batrane, n-a platit nicaieri pe nimeni!", asta inseamna ca n-a cotizat la "jurnalisti" alde Chiriac, Rosca Stanescu, sau la functionarii gen Macovei. Ce vrei mai clar de atat! De asta era revoltat Chireac, cum sa indrazneasca Geoana sa nu cotizeze la baieti, nu -l durea pe el o presupusa hotie din cotizatiile, oricum ilegale si cu bani negri, ale camarilei PSD! Asta cu duce banii la soacra-sa e mai degraba o gluma amara, de genul "tine banii la ciorap, nu vrea sa imparta cu noi".
      • +7 (9 voturi)    
        Da siguuurrr (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:41)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui kinn

        E o "gluma amara"... Hai mars la stapanul tau Geoana sa-ti iei biscuitele in plus. Il meriti. Chiar ma intrebam cu o sa reactioneze suporterii fanatici ai acesti individ nerusinat. A acestui tradator de tara care merge pe furis la stapanii lui de la Moscova. Sa le spuna, nu-i asa?, cine este el si ce vrea. Si sa le mai confirme ca el este cel care a preluat stafeta de la Ion Iliescu. Si nu altcineva. Ihi! In viziunea ta, care ai "inteles totul", nu-i asa?, mizeriile astea care il au ca personaj principal pe Geoana prostanacul, lasul si mincinosul sunt doar "glume". Esti ridicol si penibil. Poti citi de mii de ori ultima stenograma aparuta in Curentul de azi dar tot nu vei intelege decat ce vrei tu. Doar esti fanatic. Asta e papagalule, Geoana e, vorba lui Basescu, un cadavru politic in devenire. Care a inceput sa puta rau. Insa tie se pare ca inca nu-ti miroase. Insa va veni si momentul ala. Nu fii ingrijorat!
        • -3 (5 voturi)    
          Idem la tine (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:40)

          G [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Se vede ca Base este stapanul tau.

          Iar tu esti un fanatic al lui.

          Go for it!
  • -2 (6 voturi)    
    Esenta afacerii (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:04)

    Duduveche [anonim]

    SRS e mafiot zic unii. Dar TOTI marii patroni de presa sunt asa, si aici si afara. Dar nu i asta poanta afacerii. Esenta afacerii este ca SRS - mafiot sau nu - a cerut ceva legitim: ca toti candidatii la presedintie sa-si dezvaluie CONTURILE BANCARE, de aici si din vest. De asta e pus acum la zid. Pentru ca toti poseda niste conturi colosale in care se afla efectiv banii poporului pt. ca au fost bagati in privatizari frauduloase. Hei ANI se aude?
    • +6 (6 voturi)    
      ok (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Duduveche

      Dar SRS si-ar dezvalui toate conturile din RO si din strainatate? Tot ce ai spus tu despre politicieni i se aplica si lui.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:41)

        G [anonim] i-a raspuns lui alex

        Deloc.

        El nu ocupa o functie publica!
    • +6 (6 voturi)    
      NU de asta e pus la zid! (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:44)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Duduveche

      Noi cei de pe forumuri il punem la zid pentru conturi?
      Vantu / Voiculescu il menajeaza din acelasi motiv?
      E pus la zid pentru ca NU este jurnalist ci un ESCROC?. Si SECURIST.
      • -4 (6 voturi)    
        Sec (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:42)

        G [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        El e declarat securist, pe cand stapanult au Base inca o mai scalda.

        Candva intr-un moment de sinceritate va varsa insa o lacrima si printre sughituri va recunoaste ca si el e...
        • +5 (5 voturi)    
          Cu sinceritate, daca poti sa ma crezi, (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:19)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui G

          iti spun ca NU este stapanul meu Basescu. Chiar pot spune ca dpdv personal imi mergea mai bine pe vremea celorlalti (atat PNL cat si PSD). Dar eu nu gandesc pe termen scurt ci mediu si lung. Drept consecinta ideea de a reveni la ceea ce a fost inainte de 2004 - Iliescu, Nastase, Voiculescu mai nou Vanghelie, Vantu - ma oripileaza mai mult decat daca ar veni Basescu sau Antonescu.
          Basescu imi pare chiar iesit din toate cercurile mafiote, din toate aranjamentele - dovada vie sunt campaniile Antenelor si Realitatii.
          In ceea ce priveste programe, platforme, etc. - Romania e pe pilot automat de ani de zile! Insa nu pot sa nu remarc ceva ce ma afecteaza direct: Geoana vrea introducerea impozitului progresiv - si din acest motiv nu-l voi vota.
          • -2 (2 voturi)    
            nu e rau cu impozitul progresiv. (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:14)

            alex2 [anonim] i-a raspuns lui gabifm

            am lucrat zece ani in suedia.lucram in plus,aveam salariul cat al directorului.in mana luam insa jumatate.atunci imi era ciuda,incet-incet am inteles sistemul.in plus am acum o pensie destul de frumoasa caci se intelege ca si fondul de pensionare a fost considerabil.ce am inteles eu ca un stat puternic care sa asigure garantii sociale redistribuite populatiei - somaj, asigurari, recalificari, burse,etc sitemul aproape echitabil care este in suedia nu s-a facut cu bani imprumutati de la fmi, eu ,etc ci din impozite.un stat puternic nu este atunci cand basescu ii pune dnei negoita in poseta un salariu de zece mil lei vechi pe zi cu un impozit fantoma,sau geoana cu cumnatul la eximbank la fel. banii dnei negoita sunt luati de basescu de mine,de la tine si dati clientelei lui.
            in suedia tot omul stie cate coroane i se ia dintr0o suta si unde merg.
      • -1 (1 vot)    
        e cel mai bun ziarist de investigatie roman (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:02)

        ilie [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        si e profs si mare formator de opinie.
  • +7 (7 voturi)    
    Citat... (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:13)

    Alx MAX [utilizator]

    "Cum nu vii tu, Ţepeş Doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!"

    Interpretare modernă: n-are nimeni nişte TNT, C4 sau semtex să-i cureţe p-ăştia?
  • +4 (4 voturi)    
    de ce? (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:23)

    cilofan [anonim]

    Nu e ciudat ca un "maestru" (asa cum ii spun lingaii pe la tv) al mass mediei se destainuie unui nimeni ca tinerelul asta care vrea sa vada cum e sa fii santajat? Chireac asta e cea mai mare curva de la tv. Nu zic ca n-o fi adevarat ce spune el acolo. Dar si el ar trebui anchetat pt toate magariile la care e complice. Ma mir cva mai are curaj sa apara la tv sau macar sa iasa in lume. Nesimtit!
  • +6 (6 voturi)    
    Invitati la TV si santajati (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:30)

    l [anonim]

    Dar despre felul in care Realitatea tv isi "trateaza" invitatii ? Se pare ca tot cu santaj, cel putin asa ne spune B.C.
  • +6 (6 voturi)    
    amenintare la institutia presidentiala (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:47)

    angel [anonim]

    in state e de neconceput ca un ziarist (sau orice alta persoana) sa-l ameninte pe presedinte; daca s-ar intimpla, ar infunda puscaria pe viata. nu stiu cind s-a intimplat asta si daca exista proba - inregistrare - a amenintarii propriu zisa. nu realizeaza nimeni gravitatea situatiei?
    • -4 (4 voturi)    
      Democratia ta (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:44)

      G [anonim] i-a raspuns lui angel

      Ia stai un pic!

      Presedintele e mai presus de lege, lui i se aplica legi speciale? Ce relevanta are faptul ca omul Basescu, amentintat sau nu, e presedinte, in cazul asta?

      Tu ai o notiune foarte dubioasa despre democratie.
      • +7 (7 voturi)    
        .. (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:24)

        goagal [anonim] i-a raspuns lui G

        deciziile unui presedinte, care privesc o tara intreaga, nu pot fi influentate de un santaj, sau de o amenintare, de fapt, de nimic. oamenii l au ales, au avut incredere in el, si el actioneaza in interesul lor, e simplu. orice intervine in aceasta relatie, e grav. daca nu poti sa asiguri ca presedintele ia decizii exclusiv avand in vedere interesul national, atunci esti o tara de cacao.. daca nu ai inteles asta, nu mai scrie pe forumuri, pune mana pe carti mai intat..
      • +4 (4 voturi)    
        Are, sefu', are. (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:19)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui G

        Intamplator Basescu este presedintele.
        Acum intelegi.
        Papagalii aia doi, nu l/au ameninitat pe crin, pe oprescu, pe geoala... Ei nu sunt presedinti, si da/mi voie sa/ti spun, ca nici nu vor fi. Poate Antonescu sa mai aiba o sansa, in rest...
        Daca un ziarist ar fi amenintat un prersedinte dintr/o tara civilizata, ar fi mancat pamant in inchisori.
        La noi, sub acoperirea libertatii presei, au voie sa faca orice. Si sa nu uitam, tot Basescu le/a dat/o si p'asta. Pe timpul lui bombonel-ilici, intrebau si cand sa respire! Dar asa este cu... ziaristii! Cand n/au urla, cand au... latra!
    • -1 (1 vot)    
      ingerasule, puterea precedentului (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:20)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui angel

      ne spune ca odata ce se trageau de sireturi la table si desigur si spritz, perdele nu prea erau intre ei.
      ceea ce nu cred ca este asa ceva in usa,probabil ca pres care este si pm are o agenda mai incarcata.la noi pres merge la toate balciurile si chefurile /sarbatorile unde este invitat (desigur pt a lua pulsul poporului...)
    • -1 (1 vot)    
      Base nu iarta pe nimeni (Marţi, 17 noiembrie 2009, 9:54)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui angel

      eu cred ca daca SRS l-ar fi amenintat pe bune pe Base asa cum se speculeaza prin presa acesta nu mai era in libertate ca de regula cine il supara pe d/l Base nu prea mai are zile multe
  • +3 (3 voturi)    
    puneti stirea sa fie prima (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:40)

    dani [anonim]

    Stire e la coada cozii.
    de ce????(editat de HotNews.ro)
  • +5 (5 voturi)    
    Chireac (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:54)

    MirceaA [utilizator]

    incearca sa iasa basma curata, turnand tot ce stie. Foarte bine. Basma curata nu iese oricum, dar ii baga pe toti rahatii in buda, la locul lor.
  • +3 (3 voturi)    
    , (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:20)

    m.s. [anonim]

    normal ca geoana ii da banii sa ii puna la saltea... vin vremuri grele daca ajunge el presedinte :))
    • -3 (3 voturi)    
      be aware (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:46)

      G [anonim] i-a raspuns lui m.s.

      Mai rau ca acum, cand e stapanul tau Base presedinte?

      Nu poate fi, decat cel mult in al doilea mandat al stapanului tau.

      BTW, iti urez mult noroc, pt ca Base are obiceiul sa ii muste pe cei care il pupa in fund.
  • -3 (3 voturi)    
    opinie (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:41)

    nicula ursu [anonim]

    am ajuns intr-un nivel foarte coborat ,jurnalisti care se ocupa de santaj ,un presedinte care se ocupa doar de scandaluri,avem nevoie de o schimbare incepand de la presedinte,avem nevoie de un om serios ,onest si cu un program care sa ne scoata din criza si sa readuca stabilitatea in tara,acel om este Mircea Geoana
  • -2 (2 voturi)    
    cel mai tare (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:49)

    eremia [anonim]

    chiar daca ar fura banii de campanie fuar din banii campaniei sale, asa ca numai dansul va avea de pierdut. dar eu nu cred asta fiindca d-l geoana este un om matur si inteligent. votez Mircea Geoana
  • +5 (7 voturi)    
    De ce votez cu Basescu? (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:50)

    andrei [anonim]

    Ma intreaba multi: de ce votezi cu Basescu? E taran, e mitocan, in PDL sunt tot felul de oportunisti...
    Iata domnilor, de ce: iata ce se afla de cealalta parte a baricadei. Oameni imbracati frumos, la costum, care mimeaza democratia, discursuri europene. Si in spate sunt niste TRADATORI de tara:
    - Petrom - un minus de zeci de miliarde pentru tara;
    - Resursele de la M Neagra - un minus de miliarde;
    - Petromidia - minus de sute de milioane;
    Astea sunt doar cateva exemple. Poate sa puna Videanu borduri si pe luna, nu va reusi sa fure atatia bani tarii niciodata. Si sa nu uitam. Videanu a lasat dupa el bulevarde refacute in totalitate, nu prea mai erau gropi pe strazile principale al Bucurestiului, linii de tramvai complet refacute.
    Prefer un presedinte care iubeste femeile si viata, si care de multe ori da dovada de lipsa de tact, unuia care se lasa invins de sistem.
    Domnilor, este evident ca iti trebuie un curaj nebun sa te lupti cu un astfel de sistem. De ce a ales Basescu sa se lupte. Nu putea sa dea la pace? Orice s-ar spune, daca vroia cu orice pret puterea dadea la pace. Orice s-ar spune, sistemul nu mai functioneaza ca inainte. Au aparut ministri corupti, mari imbogatiti anchetati, desecretizarea dosarelor si multe altele. Doamne ajuta!
  • -1 (1 vot)    
    FACATURA (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:07)

    SPM [anonim]

    Facatura a la ANI, pe care a muscat-o ziaristul
    Chireac nu va iesi basma curata numai ca mananca ce i se serveste de catre ANI
    Chireac si-a pierdut credibilitatea ca ziarist dar si ca om; este un fricos care pentru linistea sa este in stare sa manance........ca
  • -1 (1 vot)    
    1@ (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:20)

    andreea [anonim]

    pt ce i-ar da Geoana soacrei bani sa-i puna la pastrare,are pesnsie sa-si ia muraturi Geoana,este un om prea inteligent...
  • -1 (1 vot)    
    niste golani (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:39)

    silviu [anonim]

    asta este cea mai mare prostie pe care am auzit-o din gura unui parlamentar. cum poti spune ca un om respectat ca geoana poate sa fure si sa-i dea banii soacrei. nu cred ca acest subiect poate fi spus de catre o persoana, chiar rivala lui geoana. asta pun pariu ca este inventat de catre jurnalisti.
  • +6 (6 voturi)    
    dsfsdfsdf (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:39)

    asfsf [anonim]

    Directorul Eximbank, Ionut Costea, cumnatul presedintelui PSD, Mircea Geoana, castiga 89.062 de lei pe luna fara alte stimulente, adica 20.760 de euro, dupa cum rezulta din contractul de mandat intrat in posesia HotNews.ro. Contractul a fost semnat in aprilie 2009 de catre fostul presedinte AVAS, Mircea Ursache, membru PSD. Costea a ramas director la Eximbank, desi PSD s-a retras de la guvernare de aproape o luna de zile iar functia sa a fost negociata politic de Mircea Geoana. Contacat de HotNews.ro, ministrul finantelor, Gheorghe Pogea, a refuzat sa explice nivelul salariului sefului Eximbank, declarand ca nu e treaba lui si a sugerat sa luam legatura cu Mircea Ursache. Fostul sef AVAS n-a putut fi contactat. Potrivit specialistilor, salariul presedintelui Eximbank, de 20.760 de euro este considerat la nivelul pietei bancare, unde exista chiar si venituri de 25.000 sau 30.000 de euro in cazul bancilor de top. Diferenta ar fi ca toate celelalte banci functioneaza intr-o piata concurentiala dura, in timp ce Eximbank e o banca de stat, finantata de la buget, cu o cota de piata de sub 1%, potrivit datelor de la Banca Nationala. "Salariul directorului Eximbank este o decizie pur poltica, fara sa aiba in spate nici o justificare economica", a declarat George Butunoiu, presedintele unei companii de head-hunting care activeaza si in domeniul bancar. Pe langa salariu, Ionut Costea are urmatoarele drepturi, potrivit contractului de mandat: •O prima de vacanta egala cu salariul lunar •Prime de Craciun, de 1 iunie •Decontarea oricaror cheltuieli facute in interes de serviciu •Prima de ziua bancii •Al 13-lea salariu Echivalentul a nu mai mult de trei salarii lunare, in cazul in care Adunarea Generala a Actionarilor decide sa acorde alte prime •Eximbank incheie pentru administrator si familia sa o polita de asigurare privata internationala in valoare de un salariu brut lunar. •Remuneratia lunara neta va fi majorata cu procentul cu care se majoreaza fondul de salarii pentru anga
    • +3 (3 voturi)    
      Pai si atunci ? (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:49)

      PARSOR [anonim] i-a raspuns lui asfsf

      Pai si atunci nu are bani soacra?
  • -1 (1 vot)    
    looool (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:49)

    gen eu [anonim]

    bai frate asta chiar este prost el nu se gandeste ce asta a si declarat ca este anti-geoana si anti-basescu asa ca scoate numai prosti . si de sigur este pus de oameni lui antonescu ca sa scoata astfel de prostii ca sa-i traga in jos asa ca nu are rost sa fie lut in seama nici el nici antonescu(nici base )
  • -1 (1 vot)    
    Rusine (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:07)

    Alex [anonim]

    Se pare ca Basescu atunci cand nu are ce sa spuna rau despre cei care ii ameninta pozitita atunci inventeaza diverse neadevaruri despre ei asa cum este si jenanta stire ca Geoana fura banii de campanie. Hai Base lasa-ne!
  • -2 (2 voturi)    
    PSD (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:15)

    FloRYn [anonim]

    • La Cluj nu a fost o dezbatere serioasă, ci mai degrabă o întrecere de înjurături, în care cei doi candidaţi se străduiau să pară mai simpatici. Mircea Geoană a invitat deja toţi candidaţii la o dezbatere serioasă şi matură, care va fi organizată miercuri la Academia de Studii Economice, în Bucureşti.
  • -2 (2 voturi)    
    Chireac mincinos!!! (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:38)

    Saramet Oana [anonim]

    Declaraţiile lui Bogdan Chireac cu privire la Mircea Geoană  sunt numai minciuni. Bogdan Chireac nu este nici membru PSD, nici un apropiat al PSD şi nu are de unde să ştie ce se întâmplă în interiorul partidului. In plus Bogdan Chireac este un apropiat al doamnei Udrea si a lui Cocos. Dupa parerea mea, toate vb lui Chireac sunt scornite pt a avea inca vreo 2-3 voturi Basescu...voturi luate pe minciuni...ca si la alegerile precedente...cand au scos diferite inventii despre Dn. Adrian Nastase...
  • -1 (1 vot)    
    alisan (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:57)

    alex [anonim]

    Stenograma asta e chiar mai penibila ca celeleate doua in care domnul macovei, seful ani permite unui ziarit sa-l santajeze si cair mai si recunoaste asta.

    Daca exista un sambure de adevar in toata facatura asta rosca-stanescu era luat pe sus de mult. in schimb ei vor doar sa dea in geoana si sa distraga atentia de la basescu.
    • +2 (2 voturi)    
      roscastanescu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:59)

      Voiculetzu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Am fost subaltern al lui Teodor Cuzino, cuscrul initial al d-lui Rosca Stanescu. Nu-mi imaginam ca , la scurt timp dupa ce i s-a sinucis baiatul, dl.Rosca Stanescu poate fi atat de pornit contra lui Base .Poate ca ar fi trebuit sa aiba bunul simt de de a se abtine deocamdata de la orice comentarii, avand in vedere ca majoritatea miliardarilor Romaniei de azi sunt fosti securisti nemernici care au avut acces la conturile lui Ceausescu. Sunt convins ca tineretul ii va pune candva la zid.
  • -1 (1 vot)    
    Inventii!!! (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:31)

    mihai [anonim]

    Nu are de unde sa stie domnul Chireac asa ceva despre Mircea Geoana. Face acuzatii nefondate!!!
  • -1 (1 vot)    
    e o mare minciuna!! (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:05)

    firentze [anonim]

    toate spusele lui chireac sunt numai minciuni, intoxicari de campanie menite sa discrediteze candidatul cu cele mai multe sanse la scaunul de la cotroceni. nu e nici membru psd si nici apropiat al partidului asa ca nu are de unde sa stie ce se intampla in interior!! sunt numai vrajeli
  • -1 (1 vot)    
    intoxicare (Marţi, 17 noiembrie 2009, 8:49)

    Amalita [anonim]

    Ce pacat ca nu publicati aici si dezmintirea data de Chireac ieri, tot ce a vorbit erau niste barfe la telefon cu Macovei. Dezinformati pe cititori, daca mai continuati asa nu o sa va mai citesc. Chireac s-a si declarat anti-Basescu si anti-Geoana, deci pro-Antonescu. Convorbirea continea si date despre campania lui Basescu, dar acestea nu au aparut ieri in presa, cum va explicati?Totul e o intoxicare. Credeam ca cititorii sunt mai destepti, dar se pare ca orice prostie care apare o cred.
  • +2 (2 voturi)    
    greva Metrorex/17.11.2009 (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:47)

    voicu ionel [anonim]

    Curaj baieti! Una din sursele voastre de finantare a cererii legitime de marire a salariilor ar putea fi sa sugerati guvernantilor sa reduca cheltuielile cu superaaglomeratele noastre ambasade si consulate din strainatate.