Iliescu: Nu regret executarea lui Ceausescu

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2009, 10:48 Revista Presei | Subiectele Zilei

Ion Iliescu
Foto: Rompres
Ion Iliescu declara ca nu regreta executarea lui Nicolae Ceausescu, in 1989. "Nu am de ce sa regret. El a platit pe merit, pentru ca era principalul vinovat pentru ceea ce s-a intamplat", declara fostul sef de stat, intr-un interviu acordat cotidianului Adevarul.

Iliescu recunoaste ca "din punct de vedere politic, ar fi fost de preferat sa fi putut avea un proces normal", dar, la acel moment, "a fost un proces exceptional, intr-o situatie exceptionala".

El precizeaza ca stia, in momentul in care s-a decis judecarea dictatorului, ca acesta va fi condamnat la moarte. Intrebat daca stia ca o sa moara, Iliescu raspunde: "Eram convins. Atunci, orice complet nu putea sa nu-l judece si sa nu-l condamne, conform legilor".

"Am vazut ca a trecut noaptea de 22 spre 23, noaptea de 23 spre 24, mureau oameni cu fiecare ora de intarziere. Atunci a aparut o asemenea idee, ca cei care executa o asemenea diversiune o fac legati de un crez. Ceausescu, daca ar fi fost prins in sediul Comitetului Central, ar fi fost linsat. Asta ne-ar fi fost favorabil noua", explica fostul presedinte.

Ion Iliescu sustine ca nimeni nu poate contesta faptul ca in 1989 a fost vorba despre o revolutie: "Ideea de revolutie nu se poate contesta. (...) Desigur, nu poate fi exclusa conjunctura internationala de atunci. Dar a contesta caracterul profund al miscarii populare este, cred, o chestiune de lipsa de demnitate nationala. Ca evenimentele din Romania erau influentate de tot ce se intampla pe plan mondial, asta este clar".

Primul presedinte al Romaniei de dupa 1989 afirma ca serviciile secrete straine au fost implicate in evenimentele de atunci, dar rolul lor a fost "total marginal": "Credeti ca se intampla evenimente de asemenea amploare intr-o tara, fara ca serviciile straine sa nu fie prezente? Sa nu ne facem iluzii".

Cititi interviul integral aici.


Citeste mai multe despre   






















4866 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    EVIDENT!! (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:06)

    dromihete [anonim]

    Evident ca nu regreta! Caci altfel Ceausescu l-ar fi atacat in continuu din puscarie, si i-ar fi afectat cariera politica si succesul clanului mafiot. (ma rog, clanuri mafiote au toti! si psd, si pnl si pdl)
    • +13 (17 voturi)    
      Foarte natural (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:57)

      cris [anonim] i-a raspuns lui dromihete

      Cum sa regrete ceea ce el a pus la cale? Daca Ceausescu traia, Iliescu nu mai putea avea viata politica actuala. Era deconspirat chiar de Ceausescu pentru ca lovitura de stat iesea la suprafata in perioada imediat urmatoare. Apoi era si normal sa fie redus la tacere pentru ca sa puna mana neocomunistii pe aceasta tara. Romani, am fost condusi de neocomunisti timp de 15 ani, am fost manipulati de aceasta shleahta de mafioti condusi de Iliescu care au incetinit dezvoltarea acestei tari. Acum se duce o adevarata lupta de recastigare a puterii de catre neocomunisti. VOTATI BASESCU PENTRU BINELE VOSTRU SI PENTRU BINELE ACESTEI TARI!!!! Faceti in asa fel incat sa dispara aceste fosile care ne-au intunecat viitorul.
      • +5 (5 voturi)    
        Iliescu judecat, pentru sangele varsat (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:49)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui cris

        Domnule Iliescu, ma numar printre cetatenii care s-ar bucura sincer sa muriti in chinuri si sa fiti scuipat in fata pana la ultima suflare.

        Suntem un popor crestin si bland. Eu insa prefer sa va vad suferind, caci tot mi-ati omorat doua rude. Poate chiar de acest Craciun, Dumnezeu sa ma ierte. Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte!
      • -2 (2 voturi)    
        Nedumerire (Marţi, 1 decembrie 2009, 22:39)

        stelian [anonim] i-a raspuns lui cris

        Perfect de acord ! Dar Basescu ce a fost pana in 1989 ? Alba ca Zapada ?
        • 0 (0 voturi)    
          Tu de unde vii? (Miercuri, 2 decembrie 2009, 1:13)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui stelian

          Da ma, si Base a fost ca tine, un om al acestei tari (asta in cazul in care ai prin comunismul), a avut o meserie decenta ce nu-l clasifica pentru "egalitatea" pe care o insinuezi cu personajul mai sus mentionat. Nu a trait pentru a-si trada aproapele prin a turna la securitate si nici nu a trait ca o lichea pe lumea asta. Vad ca tu nu ai cum sa intelegi si sa faci diferenta dintre un ofiter de marina comerciala si un PCR-ist profund.

          Ce vroiai sa fie? capitalist?! Eventual sa aiba si o firma de transport naval, nu? Esti naiv puisor, iar viata nu te va ierta. O sa traiesti fix ce meriti!
    • +7 (15 voturi)    
      sprijiniti-l pe iliescu pentru ca (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:19)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui dromihete

      are un nou plan pentru Timisoara. Votati Geoana!

      COMUNISTII SE DUC IN TIMISOARA !
    • +12 (14 voturi)    
      Suflet negru (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:37)

      Dan.m [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      Un om care spune ca nu regreta moartea altuia. ( indiferent cine este ) este un om cu suflet si intentii negre. Fix asa cum este Iliescu si cei de-ai lui PSDisti.
    • +6 (8 voturi)    
      Alegerea am facut-o ! (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:19)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      Intre a gasii vinovatii pentru cei peste 1000 de morti din revolutie si ''executia'' lui iliescu aleg prima varianta.
      In 23 dec 89 un camarad a murit la 5 metri de mine in unitatea militara. Am vazut doar o tancheta trecand in viteza pe strada din fata unitatii..... S-a prabusit , aud si acum zgomotul facut de pufoaica lui, in timp ce era tarat de maini si picioare pe betonul unei alei. Pana la final au mai murit inca 6. Zgomotul armelor nu il mai auzem eram toti anesteziati, ca si acum dealtfel.....
      Sa le fie tarana usoara.
      Pentru cunoscatori UM 01047.
  • -12 (24 voturi)    
    jenant (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:14)

    Cristi [anonim]

    Il voi vota pe Geoana, dar daca Iliescu nu gandeste ce vorbeste cred ca ar merita si el aceiasi soarta, pentru ca si din cauza lui au fost raniti/au murit oameni. Rusine sa-i fie acestui ticalos ... nu ma asteptam la o astfel de declaratie de prost gust!
    • +7 (11 voturi)    
      jenant si pt. tine.. (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:28)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      cu astfel de oameni ca tine..de ce ar regreta ilici...va meritati
    • +10 (12 voturi)    
      cu mana pe inima (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:37)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      poti jura ca Geoana nu este influentat de Iliescu? Capitalismul original inventat de Geoana nu e democratia originala a lui Iliescu? Mai zic? Fa ce crezi, dar nu-ti poti musca mainile timp de 5 ani!
    • +6 (8 voturi)    
      Si tu esti jenant! (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:45)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Oricat de invatat ai fi, daca votezi geoana, esti jenant!
      Gandeste/te ca basescu ales, ar fi usor de dat jos cu parlamentul in opozitie! Cu geoala ales, nu mai ai ce face! Vor schimba constitutia, legile asa cum vor voi ei, iar tu vei fi un amarat de spectator. Si mai rau, nu vei mai putea face nimic. Spre deosebire de tine eu am sa rad de voi, cu toate ca o sa sufar.
      O sa te manance ilici cum va voi el! Fie pe post de animal, fie prostanac...
      Cat despre ilici, voi sarbatori cand va da ortu popi! Normal ca nu regreta, altfel ceasca ar fi suflat tot si atnici ranjetul ar fi fost pleostit foarte devreme!
  • +24 (30 voturi)    
    ce rau ti-a facut de l-ai ucis,Iliescule -KGB? (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:15)

    Eneas [anonim]

    te-a tinut ca in palme un acvariul nomenklaturii ,ai mancat o paine alba ,ai studiat in URSS ,ai trait cu Volga la scara , secretara si haleala de la gospodaria de partid ,sa ai ce manka si ce f%$^e ,de ce l-ai ucis Iliescule ?
    de ce a trebuit sa girezi lovitura de stat gorbaciovista ? pentru ka esti omul rusilor si acum l-ai pus si pe Geoana in paine la rusi !vai de tara asta daca Geoana va castiga...
  • +21 (29 voturi)    
    mineriada (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:18)

    student [anonim]

    nici eu nu as regreta executarea ta..
  • +22 (28 voturi)    
    aoleu (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:18)

    Tataie [anonim]

    Si eu care credeam ca Basescu are cei mai prosti consilieri. Problema e ca Iliescu nu are deloc. Daca mai iese de 2 ori in public il duce pe Geoana la 5%.
    • +4 (6 voturi)    
      5% (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:28)

      ana pauper [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      sa-ti fie gura aurita :D
    • -1 (1 vot)    
      hm (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

      eu cred ca le face special. ba apare cu sapca de aia la exit polluri, ba il gratiaza pe cozma (vezi 2004) ca sa fuga udmr si vezi-doamne motiv pc, il sustine deschis pe geoana, zice ca l-a votat pe bases... aaa, geoana (ati vazut fimul?)
      nu stiu ce urmareste, dar e foarte ciudat dupa parerea mea.
      • -1 (1 vot)    
        asa este (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:33)

        dragomir [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        daca citesti printre randuri, i-ar conveni mai mult sa iasa Basescu, insa nu o poate spune deschis, ar fi ca bomba atomica, psd-ul s-ar prabusi definitiv. Totusi, DE CE ??
  • +24 (30 voturi)    
    pacat (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:20)

    un om [anonim]

    Pacat ca pe tine nu te-a impuscat nimeni atunci. Romania ar fi fost acum mult mai departe fara tine!
  • +26 (30 voturi)    
    mare noroc (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:20)

    bibi [anonim]

    ca imediat dupa acea executie ai scos in afara legii pedeapsa cu moartea...

    multumirea mea insa va fi cand voi putea sa spun si eu "nu regret ce i s-a intamplat lui iliescu cand a platit pentru mortii dupa 22 si mortii de la mineriade".

    mare nesimtire . lasa-ne comunistule macar luna asta sa ne comemoram mortii la 20 de ani de la executiile lor cu sange rece.

    sa-si trimita marionetele in timisoara astazi, de ziua romanilor , astazi la inceputul lunii in care multi si-au pierdut copii, sotiile , sotii, parintii... in luna in care au disparut arsi si batjocoriti primii oameni care au avut curajul sa-si indrepte coloana vertebrala si sa ne arate ce inseamna sa fii OM LIBER... e ceva ce nu as fi visat nici in cele mai negre ganduri ale mele.
    nu de asta au murit copiii si prietenii nostri
    RUSINE!
  • +24 (28 voturi)    
    Pe merit? (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:23)

    Executatu' [anonim]

    ... pai atunci , mai dom' presedinte, TU cand platesti?
    Pe tine cand te executam pentru mineriade? Eu inca mai sper la asta...
  • +20 (24 voturi)    
    normal ca nu regreta (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:24)

    cet23 [anonim]

    Normal ca nu regreta. Ca daca avea timp Ceausescu sa ne povesteasca atunci cine e cu adevarat Iliescu, la cat de anticomunisti si anti-sovietici eram atunci, murea Iliescu cu Ceausescu de manuta.
    Dar... "cu voia dvs", Ilici nu a murit. A ajuns prezident, spre fericirea intregului popor. Si iata cum dupa 20 de ani, un candidat la presedentie face vizite secrete la Moscova.
    La mintea ce-o aveam atunci, in '89, ceea ce se intampla acum in Romania e un cosmar: talhari cunoscuti si recunoscuti (Vantu si Patriciu) dirijeaza pe fata marionete, avem doi candidati la presedentie fosti comunisti.. (membri ai partidului comunist).
    Partea buna e ca suntem in UE si NATO.
  • +19 (23 voturi)    
    bre criminalule... (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:24)

    carmabox [anonim]

    Intrebarea e ce regreti tu, nu ce NU regreti...stim ca nu regreti nimic.
  • +22 (26 voturi)    
    RUSINE! (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:24)

    Til [anonim]

    Doamne, nu-mi vine sa cred! Individul asta este tupeul si nesimtirea intruchipate! Cum poate sa faca asemenea declaratii?! "A platit ptr ca era vinovat" - Dar matale cind o sa platesti? Nu ai macar decenta sa stai in banca matale si sa nu sfidezi o natiune intreaga! Rusine, nea Ilici, rusine! Ai scos nasul, iti miroase iarasi a putere? Nu o sa cistigati, stai linistit, nu sunt românii asa de fraieri! Jos comunistii corupti si mînjitu de sînge!
  • +14 (16 voturi)    
    eu astept nerabdator (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:25)

    veninusrl [utilizator]

    procesul tau iliescule, cat timp esti in viata!
    istoria oricum te-a judecat, esti la cosul de gunoi!
  • +16 (16 voturi)    
    A platit pe merit (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:26)

    Justin Puscasu [anonim]

    dar n-ar fi stricat un proces corect si nu o parodie, care seamana cu un asasinat grabit in ziua de Craciun.
  • +19 (21 voturi)    
    Acum regret profund (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:28)

    ion [anonim]

    Atunci eram multumit de impuscarea lui Ceausescu, televiziunea manipula ca Realitatea si Antenele azi si nu credeam ca existat si alta solutie. Azi cred ca a fost o greseala imensa, cred ca a fost o rafuiala comunista tipica la care am asistat cu maximul de anstezic psihologic indus de TVR1.
    Iliescu este o pacoste pentru romani, alaturi de partidul sau drag care-l apara si-l cocoloseste PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      sper ca (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:41)

      Dragomir [anonim] i-a raspuns lui ion

      odata cu moartea lui Iliescu PSD se va destrama... cine l-ar mai putea conduce? Nastase? Geoana LOL? Hrebenciuc poate..? Istoria se misca cam incet pe malurile Dambovitei...
  • +15 (17 voturi)    
    aha (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:28)

    srt [utilizator]

    Iti doresc sa patesti la fel.
  • +13 (15 voturi)    
    Generalul KGB-GRU (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:32)

    Sea_Fury [anonim]

    Sfideaza tara si adevarul chiar la douazeci de ani de la lovitura de palat din '89.
    Conspiratorii lupta cu disperare sa manipuleze, isi trimit marionetele sa intineze locurile sacre ale revoltei populare, cozile de topor, ce au distrus partidele istorice ies si ei in fata sa savureze cu cinism momentul.
    Echipajul este la posturi
  • +15 (17 voturi)    
    Dar nu regreti ca ai adus Romania unde este? (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:34)

    ready4war [utilizator]

    Nu ai spus daca regreti faptul ca ai chemat minerii si ai platit si fostii securisti sa bata studentii pana i-au macelarit la mineriade, nu regreti faptul ca atunci au murit o gramada de tineri pe care i-ati ingropat apoi ca pe niste caini, fara sa anuntati unde au fost ingropati, (credeati ca o sa mearga povestea ca s-au evaporat), doar pentru ati vedea visul implinit de a conduce Romania, doar pentru ati satisface dorinta nebuna de putere?
    /
  • +17 (19 voturi)    
    timisoara (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:41)

    transfug [anonim]

    timisoreni nu-i lasati pe urmasii lui iliescu sa va pingareasca memoria celori cazuti la revolutie
    iesiti azi in strada si scuipati-i in fata: e o blasfemie ce se intimpla la tm.geoana si antonescu ,jos miinile de pe orasul martir...
  • +13 (15 voturi)    
    carpa KGB/ista (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:44)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    La 20 de ani după Revoluţie şi chiar de ziua naţională a României, coaliţia Grivco vrea sa umilescă definitiv spiritul acesteia, semnând chiar în acest oraş acordul care conduce politica românească spre prostituţie totală. Din lipsă de respect faţă de morţii de la revoluţie, balconul primăriei este ocupat cu un afiş electoral din care zâmbeşte păpuşa iliesciană.Protestaţi, trimiteţi e-mailuri la adresa primăriei. Ruşine, dle Ciuhandu! http://www.primariatm.ro/
    • +3 (5 voturi)    
      cum sai para rau (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:15)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca Ardeleanu

      cum sai para rau unui om care nu stie ce este crestinism ,sa ucizi in zi de craciun !esti un criminal BOLSEVICULE!
  • +4 (6 voturi)    
    ce tupeu (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:52)

    mihai [anonim]

    asta merita calcat cu cilindru pe fiecare cm de os din el pentru fiecare victima a revolutiei si a minerilor din universitatii
    chiar si azi mai are curaj sa joace teatru cand toti stim ce "revolutie" a fost....
  • +3 (5 voturi)    
    fara regrete (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:53)

    gabi [anonim]

    cand vreodata va avea Iliescu regrete??
    n-a avut cand l-a "omorat" pe Ceausescu (daca ar fi trait ar fi spus mult prea multe despre el)!
    n-a avut cand ne-a privatizat tara hotilor!
    sper sa vse duca cat mai repede langa Ceausescu!
  • +4 (6 voturi)    
    pacatele tineretilor (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:57)

    cristian [anonim]

    Lui Ion Iliescu i se imputa astazi asasinarea lui Ceausescu si crimele comise dupa 22 Decembrie.
    Prea putin se cunoaste despre modul cum s-a ridicat ca om politic. In 1958 ca presedinte a Uniunii Asociatiilor Studentesti din Romania a avut un rol de frunte in una din cele mai crunte epurari efectuate in universitatile din Romania. Sute de tineri studenti au fost exmatriculati pe criterii stiute numai de cei initiati si dati in "custodia" organelor de securitate. Majoritatea au murit in urma batailor si torturilor sau a conditiilor vitrege din inchisoare. Cadavrele lor au constituit piedestalul pe care si-a construit stralucita cariera politica. Desigur constiinta batranului bolsevic nu este tulburata: au fost victime ale istoriei.
  • +2 (4 voturi)    
    fara rusi si mircea geoana (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:02)

    putin [anonim]

    si acum, paiata lui iliescu, pe numele sau geoana prostanacul se duce la rusi si candideaza la functia suprema in stat. bai, sa ne fie rusine daca dupa atatia ani de comunism votam omul rusilor. huo geoana
  • +4 (6 voturi)    
    ilici nu regreta (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:11)

    Emilia [anonim]

    Pai sigur ca nu regreta moartea Ceausestilor,cu ei in viata tot romanul ar fi aflat mai curand cine este Ion Iliescu si clica sa !
    Pentru Timisoara este o SFIDARE prezenta lui Geoana si Antonescu de Ziua Nationala,nu pentru ei au murit cetatenii acestui oras.
    RUSINEEEEEEEEEEEE !
  • +2 (4 voturi)    
    Serios ????? (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:11)

    barykelo [anonim]

    Da de ceea ce sa intamplat dupa "revolutia" ta...CINE AR TRE SA RASPUNDA ???? Cam ce crezu tu iliescule tata ???? Pe langa ceea ce ati facut voi , dupa revolutie , Ceausescu e mic copil !!! L-ai impuscat de ...FRICA !!! Daca si-ar fi deschis gura....ar fi picat toata " revolutia" ta !!
  • +2 (4 voturi)    
    Ilici nu regreta (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:11)

    Emilia [anonim]

    Pai sigur ca nu regreta moartea Ceausestilor,cu ei in viata tot romanul ar fi aflat mai curand cine este Ion Iliescu si clica sa !
    Pentru Timisoara este o SFIDARE prezenta lui Geoana si Antonescu de Ziua Nationala,nu pentru ei au murit cetatenii acestui oras.
    RUSINEEEEEEEEEEEE !
  • +2 (4 voturi)    
    Executia Ceausestilor nu caracterizeaza o natiune (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:24)

    MAGDALENA DANIELA BOLOCAN [anonim]

    Procesul a fost o piesa de teatru foarte proasta.

    Multi oameni au fost socati si marcati de executie. Cei care au fost in varful conjuncturii s-au simtit amenintati si au preferat o eliminare a Ceausestilor.

    Totusi ... simt intens ca se putea proceda corect daca s-ar fi vrut: macar un proces corect si nu niste acuzatii fara documente.

    Eu i-as fi jdecat numai cu argumente intemeiate...iar pedeapsa cu moartea ....parca nu o avem in legislatie.
    • 0 (0 voturi)    
      o aveam atunci insa (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:51)

      dragomir [anonim] i-a raspuns lui MAGDALENA DANIELA BOLOCAN

      primul lucru votat atunci de cfsn a fost interzicerea formala a comunismului si interzicerea pedepsei cu moartea (aici cred ca Iliescu s-a temut ca va avea curand aceeasi soarta cu Ceausestii... parerea mea.. a biensur si d-nul Victor) Dar cred Ca Dumnezeu a preferat sa-i judece El insusi.
  • +3 (5 voturi)    
    si celelalte executii (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:30)

    ion [anonim]

    dar executarea cu sange rece a atator oameni nevinovati in strada dupa executarea dictatorului o regreta? care a fost mobilul acelor crime odioase? cine le-a comandat?
  • +2 (4 voturi)    
    dar mineriadele, dom´ilici..pe alea le regreti??? (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:35)

    marlene [anonim]

    esti penibil dom´lici. Om batran care, in loc sa isi caute linistea sufleteasca cand e aproape de cele vestice..umbla cu tot felul de prostii. Vb. lui Calinescu, asta ar trebui sa se preocupe de alte institutii ale statului..cum ar fi cele vestine..nu de politica. Cat o sa te mai rabdam???
  • +3 (5 voturi)    
    Copii, nu-l credeti! (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:40)

    sadwank [anonim]

    Pentru copiii care au facut ochi dupa 1989: nu-l credeti pe mosu' asta.
    El a facut scoala la Moscova, la comunisti, apoi a fost membru in conducerea PCR.
    La Revolutie Ceausescu si nevasta-sa au fost impuscati ca niste ciini (fix in ziua de Craciun, ca sa vedeti ce fel de oameni ne conduc de atunci) dupa un simulacru de proces, tinut intr-o sala de clasa. Cea mai buna dovada a faptului ca Iliescu minte cind afirma ca Ceausescu a fost omorit (si nu executat, cum pretentios se exprima) ca sa descurajeze "teroristii", e faptul ca stirea nu a fost prezentata imediat la TVR iar inregistrarea a venit si mai tirziu.
    Adevarul e ca Ceausescu a fost omorit ca sa nu se afle adevarul si ca sa se poata deturna Revolutia in folosul fostului esalon 2 din regim. Nu e posibil, dupa 20 de ani, sa nu stim cine a tras. De ce totusi au murit oameni si dupa ce Ceausescu a fost omorit? E adevarat ca banii fostei securitati au fost impartiti intre citiva oameni "de bine"?
  • +3 (5 voturi)    
    Deja Ilici miroase (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:49)

    jardel [anonim]

    Uitati va la el; deja e cadavreic.Are umbra neantului pe el;cred ca isi doreste sa moara cu drogul puterii in cap.Vai de el...si la varsta lui , cred ca a devenit ceva patologic.Sa nu regreti moartea unui om,insemna ca e nebun.Lasati-l in lumea lui. IN curand se va intalni cu tatuca Ceausescu si vor discuta tet a tet!
  • +4 (6 voturi)    
    adevar (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:51)

    codrin [anonim]

    Datorita acestui bolsevic Romania timp de 20 a ramas in urma tuturor statelor care s-au eliberat de sub ciuma rosie.
    Mortii de la revolutie, mineriadele, jefuirea tarii prin privatizarile dubioase, derapajele ci=ontinue antidemocratice si lista e prea lunga....
    De ce a scos Iliescu pedeapsa cu moartea dupa executia lui Ceausescu?
  • 0 (2 voturi)    
    iliescu (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:57)

    anton [anonim]

    si cand te gandesti ca inca 5 ani iliescu va fi in spatele scenei politice romanesti...ce prosti suntem...am putea usor sa il scoatem pe babalac in afara legii si dc il sustinem pe Base sa il vedem macar acuzat public daca nu in fata judecatorului...si poate sa il vedem macar pe Nastase intre gratii...sau cine stie, daca Basescu chiar isi face treaba poate prindem si un Vantu...si cand colo noi ce facem? votam pur si simplu contra lui Base, nu ne gandim ca aducem iar criminalul in prin plan...suntem, cum a zis Brucan, un popor de stupid people...hai la vot, romani, sa vina iar rosii la putere! pariez pe un 70% pentru geoana, cam asta e procentul de prosti in romania.
  • +2 (4 voturi)    
    Ilici (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:05)

    Vasile [anonim]

    Nici eu n-as regreta cu nimic sa-l vad pe Ilici crapind in Puscarie.
  • +3 (5 voturi)    
    Asasinii lui Foris (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:05)

    bilbofil [utilizator]

    Ion Iliescu a invatat de la Gheorghiu Dej ca pentru a ajunge la cirma comunismului romanesc trebuie sa iti asasinezi predecesorul.

    Poate ca Ceausescu, dictatorul, merita moartea (desi eu as fi preferat sa fi fost tinut in carcera, cu cele mai bune tratamente medicala posibile, sa se bucure de frig si mizerie pina la adunci batrineti). Dar cetateanul Ceausescu si ordinea constitutionala din Romania meritau inca mai mult un proces, cu probe si avocat.

    Dar cetatenii sint pentru Iliescu populatie, daca nu dau dovada de spirit civic batindu-i pe cei ce gindesc cu capul lor ca niste dusmani ai poporului. Iar democratia burgheza nu se poate ridica la inaltimea idealurilor luminoase ale comunismului si socialismului stiintific, pe care doar le intineaza.

    Iliescule, du-te la Glina, cauta lada de gunoi a istoriei si baga-te in ea cit mai ai timp.
  • +2 (4 voturi)    
    NICI EU NU TE REGRET !!! (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:07)

    Dan [anonim]

    Nici acum si nici dupa ce vei dispare !
  • +3 (5 voturi)    
    Bunicuta isi ridica fustele in cap :))) (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:13)

    masa de manevra [anonim]

    Un om fara Dumnezeu! - asa arata, asa vorbeste.
    Foarte frumoasa poza. E poza lui Ceausescu? :)))
    A imbatranit si s-a mai prostit - asta nu e rau :)) Si-a si gasit Kermit momentul sa faca o asemenea declaratie. Marea Adunatura Nationala ce-o zice? Tocmai azi cand se "cununa" cu "neamtu", socrul mare s-ambatat si strica nunta. Strica darul - io asa zic :)))))
  • +2 (4 voturi)    
    Dupã 20 de ani (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:19)

    Gix [anonim]

    Ar trebui sã nu ne mai prosteshti, Tataie
  • +2 (4 voturi)    
    Vei plati si tu pe merite!! (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:20)

    eu [anonim]

    pentru ca esti principalul vinovat pentru ceea ce se intampla.
  • +2 (4 voturi)    
    criminalule (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:21)

    yellowdog [utilizator]

    esti cel mai mare criminal roman in viata... cei peste o mie de romani ucisi la revolutie sunt parte din opera ta mareatza secatura... asta esti
  • +2 (4 voturi)    
    Rusine timisoara! (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:25)

    gomez [anonim]

    Rusine timisoarei!!!!! punctul 8 din proclamatia de la Timisoara!!!! rusine pnt-cd! rusine PNL!

    timisoreni!!! iesiti in strada si scuipati-i in ochi pe nenorocotii care acum calca in picioare memoria revoluitiei!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Doar pamantul ii va inchide gura! (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:25)

    cosma [anonim]

    Un criminal se afla inca in libertate!
  • +3 (3 voturi)    
    criminal a fost criminal ramane (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:39)

    toma [anonim]

    In sfarsit, dl. ilici KGB recunoaste ca l-a omorat pe ceausescu. Daca pana acum lucrurile erau amestecate, (in sensul ca nu se stia precis cine a hotarat moartea lui ceausescu, hotarare pe care iliescu ar fi fost obligat s-o avizeze), iata ca de data aceasta criminalul si-a recunoscut crima. Cred ca in scurt timp senilitatea il va determina sa recunoasca, involuntar, cum a organizat mineriadele. Politica PSD seamana tot mai mult cu cea leninist-stalinista ce avea ca principiul fundamental eliminare cu orice pret a adversarului ideologic. Minciuna, practica cotidiana a PSD, este atat de mult uzitata in aceste zile incat mijloacele media aservite o folosesc incontinu 24 ore din 24. Mascarada semnarii unor intelegeri intre partide, care in plan doctrinar nu au nimic in comun, vin sa demonsteze sorgintea unica a acelorasi impostori, in esenta, din esalonul doi al PCR. Recunoasterea de catre patriciu a faptului ca l-a temperat pe antonescu pentru ca gioana sa castige alegerile arata ca iliescu, criminalulKGB, are relatii foarte apropiate cu cei ce au furat di avutul national sub a sa obladuie. Nu stiu cand in Romania se va termina cu iliescu si gasca, insa sunt sigur ca, atat timp cat vor supravitui, tara nu va progresa. Liberalii au tradat si cand s-au aliat la guvernare cu petru grozea si tradeaza si astazi. Criminalii tot timpuul si-au dat mana chiar daca uneori au stat in umbra.
  • +2 (2 voturi)    
    un scelerat (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:46)

    sandu [anonim]

    Iliescu este un scelerat al carui fanatistm poate fi alturat de cel al lui stalin si dictatorilor din America de Sud.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce pacat (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:46)

    Andrei [anonim]

    Pacat ca nu teau executat si pe tine!
  • +2 (2 voturi)    
    Pazea! (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:47)

    Dogaru [anonim]

    Dom'lor, orice om poate comite greseli, dar iliescu NU regreta si NU va regreta nicidata NIMIC din ceea ce a facut.!
    Pazea, mai are destul venin in ac!
  • +2 (2 voturi)    
    Dreptate (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:54)

    Gabi [anonim]

    Dumneavoastra, domnule Ion Iliescu, cum platiti pentru mineriade?
  • +1 (1 vot)    
    REGRETUL CEL MARE... (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:59)

    vlad tepes [anonim]

    ...este ca ro a promovat indivizi precum ceasca si nevasta-sa,sau oameni precum iliescu,antonescu,geoana...regretul este ca rusii nu lasa ro sa-si vada de drumul sau...regretul este ca acei tineri ce s-au nascut in ro nu vor sti niciodata ce inseamna sa traiesti onest,decat daca emigrezi...regretul cel mare este ca cei care iubesc democratia,nu o pot gusta deoarece numarul comunistilor ii depaseste...regret ca m-am nascut in romania comunista!!!
  • +2 (2 voturi)    
    NICI NOI PE TINE! (Marţi, 1 decembrie 2009, 14:06)

    Padure [anonim]

    Comunistii au fost dela inceputul inceputurilor si pina in ziua de astazi impartiti cel putin in doua partide dusmane de moarte: partida nationala, intitulata "partidul comunist roman" si filiala cominternista denumita "partidul comunist DIN romania" deci clar ca nu era roman. Cei din filiala i-si faceau chiar un titlu de glorie din capacitatea de a fi "internationalisti" demonstrata totdeauna prin disponibilitatea de a trada interesul national. Stalin a ordonat executia lui Patrascanu (comunistul regelui), ca presimtea o incomoda partida natioanala. Dar Gheorgiu-Dej a tras-o pe dreapta pe misita Moskovei, Ana Pauker, cea care l-a trimis "la studii" pe Iliescu, iar acesta a regizat procesul si executia lui Ceausescu. Urmasul FSN nu si-a putut pastra oamenii si unitatea din aceiasi cauza. Partida PSD si-a continuat "traditia" reusind sa tergiverseze si sa evite intrarea tarii in Uniunea Eoropeana in 2004, odata cu celelate tari fost comuniste (las aici posibilitatea de a fi contrazis cu Bulgaria). Dar a venit la putere partida cealalta care a condamnat comunismul si a bagat totusi tara in UE. Asta este motivul pentru care a fost organizata monstruasa coalitie anti-Basescu. Dusmania de moarte continua si astazi prin interminabila stare conflictuala dintre PSD si PDL, prin aceasta murdara campanie electorala.
    Deci cu cine votam: cu monstruasa coalitie sau cu interesul national si pro-european?
  • -2 (2 voturi)    
    corectilor (Marţi, 1 decembrie 2009, 14:07)

    circo [utilizator]

    toti care am trait revolutia, am simtit nevoia ca ceausescu sa fie omorat. dar voi, care v-ati nascut in democratie, habar n-aveti ce a fost inainte, asa ca mai potoliti-va cu corectitudinea politica. a fost cel mai bun lucru care trebuia facut atunci. si in plus, cu basescu al vostru, ati ramas singuri impotriva tuturor. si pnl, si pnt-cd, toata lumea este impotriva farului vostru calauzitor. nu va puneti semne de intrebare? de ce???
    • +1 (1 vot)    
      hai să ne punem (Marţi, 1 decembrie 2009, 14:18)

      Mihnea Toader [anonim] i-a raspuns lui circo

      Păi hai să ne punem întrebări: se poate certa cineva singur? NU. Izolarea PDL e reală, dar cauza este că numai PDL vrea să facă reforme, celelalte partide vor doar ciolane. Şi nu mai vorbi în numele altora, dacă eşti criminal, e problema ta, eu de exemplu doream să fie JUDECAT şi ţinut la puşcărie, nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea.E cea mai uşoară pedeapsă.
    • 0 (0 voturi)    
      da dar (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:57)

      d [anonim] i-a raspuns lui circo

      asta nu inseamna ca a fost ok. Ei insa au actionat cu sange rece si au dus lucrurile acolo unde vroiau, Iliescu s-a gandit sa impuste cat mai multi sa scape de concurenta...
  • +1 (1 vot)    
    Bine zis! (Marţi, 1 decembrie 2009, 14:14)

    Eliah [anonim]

    Nici noi pe a dumneavoastra, tovarase!!!
  • +1 (1 vot)    
    n-ai regretat.... (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:33)

    egroeg [anonim]

    nici uciderea tinerilor si altor nevinovati de catre minerii pe care i-ai adus la Bucuresti.Ba,din contra,ai gasit cuvinte de multumire minerilor,vezi Doamne,cica au plantat flori cu inalt spirit de raspundere civica ,in rest ce s-a intamplat acolo a fost o nimica toata.Te cred.Ca doar erati obisnuiti si scoliti de regimul comunist sa torturati si sa ucideti, asa incat nu avea ce sa va impresioneze.
  • +2 (2 voturi)    
    O crima (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:36)

    Horia [anonim]

    Istoria va vlasifica executarea Ceausestilor ca o crima.
    Drepturile omului au fost grav incalcate prin acel proces care de fapt nu a avut legatura cu justitia.
  • 0 (2 voturi)    
    nici eu... (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:39)

    ciudatu' [anonim]

    dar n-as regreta nici executia ta.
  • +2 (2 voturi)    
    nenorocitule! (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:53)

    Nik [anonim]

    bai HOTULE, COMUNISTULE, cum poti sa zici ca "El a platit pe merit, pentru ca era principalul vinovat pentru ceea ce s-a intamplat"? pai daca ar fi sa platesti si tu pe merit, ar trebui sa fii impuscat mai mult decat in serialul caracatita, cu sute de gloante, NENOROCITULE! Apoi dat la caini sa te manance! Tu intelegi ca noi, poporul, nu mai putem cu voi??? Ne-am saturat, ai furat tot ce se putea, ai distrus si ce ramasese de la Ceausescu! Daca era rau, si voi erati asa buni, de ce nu ati terminat macar ce incepuse el? De ce ati vandut tot ce se putea pe nimic? Ati luat comisioane! Ati lasat tara cu datorii, in conditiile in care in '89 tara era pe plus! Unde sunt banii, pt ca in tara nu s-a facut nimic cu ei!!! I-ati bagat in buzunare, s-a imbogatit tot partidul de comunisti securisti de dupa Ceausescu! Plateste si tu pe merit, criminalule! Pai cum sa regreti, ca doar asa ai ajuns la putere! Doar asa ai distrus tara cum ai vrut, si i-ai imbogatit pe sforari, comunistii vechi, pe hoti, pe securisti! Normal ca nu regreti, ca tie ti-a fost bine in toti anii astia! Nu ai trait ca poporul, nu ai simtit lipsurile, pupator in c*r ce esti! Daca era asa rau Ceausescu, de ce ii lingeai picioarele? jegule ce esti! Erai pupincurist atunci, ii aduceai cercurile lu' Ceausescu mai ceva ca un caine dresat!

    Erai convins, stiai ca va fi executat? Pai normal, doar voi erai aia care ati trucat procesul! Ala a fost proces? Ala a fost avocat al apararii? Sau mai bine zis, a existat vreunul? Voi ati creat diversiunea cu uciderile in tara, cu impuscaturile, ajutati de altii din afara! Nu mureau oameni din cauza lui Ceausescu! Mureau din cauza voastra! A fost un mod de diversiune si de justificare a ceea ce urma sa faceti!

    Spui ca orice alt complet de judecata il condamna? Posibil, dar nu la moarte! Nu exista pedeaspsa cu moartea atunci in Romania, jegurilor!! Asa ca... ati dat o pedeapsa bazata pe ce lege??
  • +1 (1 vot)    
    scursura a societatii! (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:09)

    Nik [anonim]

    Si inca ceva: poate si alt complet il condamna, dar dupa o judecata corecta! Nu dupa un proces in care toti ii voiati moartea, si dupa un proces de 1 zi sau 2, cum ati facut voi! De ex, procesul lui Saddam Hussein, sau Milosevic din Serbia! Voi v-ati miscat asa repede pt ca stiati ca nu erau motive intemeiate sa il omorati! Si ca daca o faceti repede, in haosul creat tot de voi in tara, nu o sa va ceara nimeni justificare! E, uite ca lumea cere! Si majoritatea romanilor probabil te-ar pedepsi mai rau decat pedepsele existente inca la arabi, gen lapidare (omorarea cu pietre).

    "Dar a contesta caracterul profund al miscarii populare este, cred, o chestiune de lipsa de demnitate nationala. Ca evenimentele din Romania erau influentate de tot ce se intampla pe plan mondial, asta este clar" ---> demnitate nu ai tu, scursura a societatii ce esti! Inca ai o exprimare comunista! Ce caracter profund? Nu e o revolutie, e o lovitura de stat! Si au exista si miscari populare, pt ca lumea a fost pacalitaa! Ea chiar credea ca e revolutie! Insa voi stiati ce e... si stim si noi acum ce a fost!

    Inca ceva: daca a fost asa rau cu Ceausescu, incat merita sa moara, daca a fost rau in comunism, de ce nu ai condamnat crimele comunismului tu, in gramada de ani cat ai fost presedinte? De ce a trebuit sa o faca Basescu? Pt ca esti comunist si tu, si nu te puteai acuza singur, asa-i?

    Orientarea pro rusia, pro comunista (pt ca rusia in realitate inca nu e vreo democratie, sa fim seriosi) este evidenta la psd!!! Ce a promis geoana rusilor in vizitele la moscova? ce vrea sa le vanda pe nimic? ce vrea sa le ofere ungurilor, impreuna cu rusia? De ce ne furnizeaza niste justificari penibile, caracteristice lui (adica se incurca si el in declaratii, si nu e in stare sa spuna ceva fara sa aiba aranjate declaratiile de sforarii psd), cum ca a fost sa detensioneze relatiile cu rusia? De ce nu a facut asta cand era criza gazelor anii trecuti? De ce tocmai acum inainte de alegeri? Stim noi de ce!!!
  • +1 (1 vot)    
    Iliescu a pus bazele mafiei (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:23)

    Ion Saracul [anonim]

    Iliescu in cele 3 mandate a pus bazele mafiei care a devalizat tara. Coruptia generalizata din tara are radacinile tot in timpul mandatelor macelarului Iliescu. Cum Dumnezeu mai tine in viata acest criminal si ia ingeri. Iliescu lacrimile si sangele romanilor te vor urmari 100 de ani dupa moarte.
  • +1 (1 vot)    
    plateste si pt mineriade! (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:44)

    Nik [anonim]

    mineriadele de ce le-ai facut? De ce le-ai multumit minerilor? Nu aveai de ce multumi minerilor daca nu ii chemasei tu! Si pana la urma, ce facusera atat de brav de meritau multumiri? Ca au batut cu bestialitate oameni? Ca au batut "golanii"?
    Le-ai multumit pt ca ti-au salvat tie pielea de la o soarta ca a lui Ceausescu!
    Impreuna cu autorul, Cristian Paturca, si cu milioanele de golani, iti dedic Imnul Golanilor:
    "Mai bine haimana,
    Decit tradator,
    Mai bine huligan,
    Decit dictator,
    Mai bine golan,
    Decit activist,
    Mai bine mort,
    Decit comunist."
    De ce ai chemat minerii? Iti era frica de adevarata revolutie care putea incepe in vara lui '90? Cea a adevaratului popor? A "golanilor"... satui de comunisti ca tine? Tot ca un dictator ai actionat si tu! De ce au murit oameni la mineriade? Erau studenti, sau oameni cu familii, se saturasera de VOI!

    wow! cantecul este atat de potrivit chiar si acum, dupa atatia ani!!!
    "Sa cada patru-sapte-trei
    Ce tine TVR,
    Legînd in lanturile ei,
    Chiar si cuvintele !"
    TVR-ul, pt care toata lumea plateste abonament, este psd-ist!

    ah, si toate versurile sunt atat de actuale, atat de potrivite inca... , atat de la adresa voastra, a psd!

    Nu votati psd, nu votati geoana! psd-ul n-ar trebui sa mai ajunga vreodata sa detina puterea! psd-ul va crede prosti! (de aceea a si trucat filmul cu Basescu si cu acel copil)
  • 0 (0 voturi)    
    Stai linistit, KGB-istule (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:45)

    Chris [anonim]

    Nici cand o sa mori tu nu o sa regrete nimeni!
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i mai platitzi astuia pensia va rog!!!!! (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:55)

    aa [anonim]

    asta vorbeste ca sa distraga atentzia de la ce se petrece!!!!!

    fitzi atentzi, ca asta-i manipulare.

    l-atzi impuscat pe ceausescu ca sa nu vorbeasca.....daca vorbea, nu mai puneatzi voi mana pe Romania......

    Acum trebuie s-o luam inapoi de la voi, sper s-o datzi de buna voie ca sa nu fie nevoie de o noua revolutzie impotriva comunismului dupa 20 ani in Romania!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    "Talleyrand" (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:09)

    Dogaru [anonim]

    Dom'lor, involuntar sau nu, dl.iliescu pune in practica un aforism atribuit lui Talleyrand: "Darul vorbirii ne-a fost dat ca sa ne ascundem gandurile". Nu putem stim ce gandeste dl.iliescu, dar este cert ca are MULTE DE ASCUNS.
  • 0 (0 voturi)    
    HUO RUSINE SA-TI FIE . (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:43)

    HESS [anonim]

    Au trecut 20 ani de la Revolutia romana si tot o dai cu minciuni nesimtitule.Cica la-ti executat pe Ceausescu pt ca teroristii nu se mai opreau din ucis revolutionari.Amice vorba lui I.LCaragiale esti i...ot.La-ti omorat sa-i astupati gura caci altfel poporul ar fi aflat cine santeti voi astia si aia de dupa 89 care ati vandut tara si format clanuriile de hoti si banditi.Voi care ati adus dezordinea in tara ,voi care nu ati batut un cui la tara nuita romania.Comunistii nu au vandut bogatiile tarii.Sub ei sa construit 60 la suta din ce este romania de azi.Sute de scoli,centre universitare, mii de km de sosele, sistemul energetic si electrificarea tarii,spitale, mii de km de cale ferata,sute de mii de locuinte, industrie,agricultura destul de moderna,sisteme de irigatii, metroul, si muuuulte altele.Voi ce dracu ati facut.Nici macar comunisti nu santeti.Tradatori de neam si tara santeti,fanarioti.
    Asa ca nu-i mai numiti comunisti.Tradatorii si fanarioti.Tot o dai cu teroristii.Si unde dracu sant.
    Caci romanii nu au vazut unul.
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescule iadul te asteapta! (Marţi, 1 decembrie 2009, 21:51)

    George [anonim]

    Tovarase iliescu,ai ordonat sa fie impuscat Ceausescu in ziua de Craciun, asta dovedeste ca esi mai comunist decat toti comunistii.L-ai impuscat pentru ca altfel iesea la iveala lovitura de stat pe care ai dat-o!Ai fost secretar de partid, nu te-ai lepadat niciodata de obiceiurile comuniste, ai chemat minerii la Bucuresti sa omoare lumea care nu impartasea ideologia ta de stalinist. Ne-ai lasat Basarabia la mana rusilor, cand era momentul sa ne unim cu ei.Ai fost si ramai vandut rusilor. Esti un monstru, si locul tau va fi in iad pentru crimele savarsite, langa ceausescu te vei duce, la stanga lui.Tovarase iliescu, cei de teapa ta [ca doar ai fost secretar de partid], au indoctrinat tineretul inainte de 1989, cei ca tine au tras sforile si inainte de 1989, cand aduceau asanale lui ceausescu.Voi comunistilor ati tras sforile, ceausescu a fost o marioneta, voi comunistilor impreuna cu securistii ati condus Romania. Acum veniti sa ne dati lectii. Mosule mananci o pensie pe care nu o meriti.Ca ai facut numai rau in tara asta! Iadul te asteapta! Dumnezeu te va judeca!
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi culmea (Miercuri, 2 decembrie 2009, 0:40)

    Gigel [anonim]

    Cum sa regrete, cand el asa a fost crescut... in frumoasa traditie bolsevica.
  • +1 (1 vot)    
    Normal ca nu regreti (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:00)

    Close [utilizator]

    Doar ai venit tu sa-i iei locul comunist nenorocit. Nu exista pedeapsa suficient de grea pentru nenorociti ca tine si acolitii tai.

    Mi-as dori ca HotNews sa adune de-o "misiva" si sa i-o trimita acasa lui Iliescu, sa vada exact ce parere au oamenii despre el, nu ce dau televiziunile ordinare la TV.
  • +1 (1 vot)    
    - (Miercuri, 2 decembrie 2009, 11:58)

    eu [anonim]

    esti o pacoste....iar nenorocirea e ca incepi sa pari o pacoste vesnica pt poporul asta...
  • 0 (0 voturi)    
    liniste (Miercuri, 2 decembrie 2009, 12:41)

    radu [anonim]

    Ati facut mult rau societatii romanesti invrajbind o asa ca mai bine taceti.Ar trebui sa meditati intr o manastire la lucrurile urate pe care le ati facut.Nu mai dati vina pe altii si aveti curajul sa va asumati raspunderea pentru locul pe care il ocupam in Europa ,pentru felul in care suntem priviti si judecati.
  • 0 (0 voturi)    
    Criminal de DRUMUL MARE (Miercuri, 2 decembrie 2009, 13:09)

    MOROMETE [anonim]

    Nu numai executarea IN ZIUA SFANTA DE CRACIUN a dictatorului are pe constiinta acest criminal ci si pe majoritatea copiilor morti la LOVITURA DE STAT {nu revolutie} din decembrie 1089
  • 0 (0 voturi)    
    Ilescu iti doresc canceru (Miercuri, 2 decembrie 2009, 16:29)

    Dragut Liviu [anonim]

    Iliescu e un nimeni care multi prosti au crezut in el ca face ceva si nu siau dat seama ca e cel de-al doilea Ceausescu ii doresc canceru lui si la toti psd-isti .
  • 0 (0 voturi)    
    Unirea Romania (Miercuri, 2 decembrie 2009, 16:38)

    Dragut Liviu [anonim]

    E timpul sa iesim din nou in strada daca vreti sa nu ne mai prosteasca nu doar sa comentam.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns tipic (Duminică, 6 decembrie 2009, 14:22)

    Marius [anonim]

    Un raspuns tipic al unui comunist fara nici un fel de respect fata de viata.Nici o diferenta intre cel care l-a torturat pe Maniu si cel ce l-a omorat pe Ceausescu.Monstrii comunismului sunt inca printre noi.Dumnezeu sa-i judece!
  • 0 (0 voturi)    
    ...rusine (Luni, 21 decembrie 2009, 18:09)

    gigi [anonim]

    "Tovarase" Iliescu, o sa platiti pe lumea cealalta pentru toate pacatele facute pe acest pamant...aveti multe pe constiinta, sunt ferm convins de asta !!! Daca erati un om corect, la Revolutie nu ati fi dispus, ILEGAL, infiintarea marionetei de asa-zis Tribunal Militar Extraordinar sa ii judece si sa-i execute fara drept de recurs, pe sotii Ceausescu. Ati facut asta pentru a ascunde adevarul, adevar pe care nici astazi nu l-am aflat cu totii...RUSINE, "TOVARASE" !