Curentul: Ministrul de Externe Mircea Geoana l-a ascuns la Jakarta pe Nicolae Popa, omul lui Vintu de la FNI

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 3 decembrie 2009, 23:12 Revista Presei | Subiectele Zilei

Adresa a Ministerului de Interne
Foto: Curentul
Cotidianul "Curentul" sustine ca liderul PSD Mircea Geoana stia de faptul ca Nicolae Popa, "mana dreapta" a lui Sorin Ovidiu Vantu, se afla in Jakarta si ca acesta si-a prelungit valabilitatea pasaportului pana la 16.07.2004 pentru a obtine permis de sedere in Indonezia, data la care actualul candidat la presedintie era Ministru de Externe.

Curentul scrie ca Nicolae Popa ar fi urmat sa obtina permisul de sedere in Indonezia pentru un an in baza pasaportului prelungit de reprezentantii ambasadei romane din Jakarta.

Curentul sustine ca "potrivit adresei 63354/23.09.2002 a Ministerului de Interne semnata de chestorul Jenica Arion (n.r. pe adresa prezentata de Curentul se observa numarul de inregistrare, dar nu se observa antetul institutiei), aflam ca autoritatile romane stiau deja ca Nicolae Popa se afla la Jakarta si, mai mult, ca acesta si-a prelungit valabilitatea pasaportului pana la 16.07.2004 la ambasada noastra din Indonezia, dar nu au facut nimic pentru a-l aduce pe acesta in fata justitiei".

Fostul director al Gelsor, Nicolae Popa, a fost arestat in urma cu o zi de autoritatile din Jakarta, Indonezia. Cunoscut ca "mana dreapta" a omului de afaceri Sorin Ovidiu Vantu, Popa a fost condamnat in 2006 de Tribunalul Bucuresti la 15 ani de inchisoare, pentru inselaciune, alaturi de Ioana Maria Vlas. Nicolae Popa a fost director al grupului de firme Gelsor si membru al Consiliului de Incredere al Sov Invest, societatea de administrare a FNI.  A fugit din Romania in anul 2000, iar de aproape 9 ani a fost cautat de autoritatile romane.

Curentul scrie ca Nicolae Popa, un apropiat al lui omului de afaceri Sorin Ovidiu Vantu, "se prezinta la ambasada Romåniei la Jakarta, iar functionarii acestei institutii, indrumati profesional de seful lor de la Bucuresti, ministrul de Externe Mircea Geoana, ii prelungesc pasaportul pentru ca acesta sa obtina permis de sedere in Indonezia, uitand ca Popa este urmarit general. Nu trebuie omis ca ambasador in Indonezia, in aceasta perioada, era Gheorghe Savuica, un diplomat care a reusit, in mod inexplicabil, sa scape de valul de reforma din Ministerul de Externe".

HotNews.ro a scris joi ca Mircea Geoana s-a intalnit miercuri cu Sorin Ovidiu Vantu, putin dupa miezul noptii. Mircea Geoana a stat in studio-ul Antenei 3 pana la orele 23:00. Potrivit informatiilor HotNews.ro, candidatul PSD s-a intalnit cu Sorin Ovidiu Vantu o ora mai tarziu, in jurul orelor 24:00. Intalnirea a avut loc la resedinta acestuia din strada Paris, in contextul arestarii fostului director al Gelsor, Nicolae Popa.

Candidatul PSD la presedintie, Mircea Geoana, a recunoscut, in cadrul dezbaterii de la Parlament, ca a fost miercuri noapte acasa la Sorin Ovidiu Vantu. "Am avut o discutie despre ceea ce reprezinta o relatie corecta intre doi oameni", a declarat liderul social-democrat.

"Ieri a fost arestat Popa Nicolae care a devalizat alaturi de Vlas FNI, in numele lui Vantu. Dl. Vantu are o mare problema, unul din martori a fost arestat", a replicat Traian Basescu.

Intrebat daca discutiile de azi-noapte s-au referit la arestarea lui Popa Nicolae, Geoana a raspuns: "Nu stiu cine e domnul Popa asta. Veniti cu astfel de insinuari la adresa unui om care poate avea relatii civilizate si cu un om ca Vantu". 


Citeste mai multe despre   



















10193 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    'nefericitul 'geoana.. (Joi, 3 decembrie 2009, 23:32)

    ady [anonim]

    nu poti avea relatii cu un hot condamnat la inchisoare pt frauda bancara..nu poti ..intelegi de ce nu ai sa fii presedinte?
    • +15 (17 voturi)    
      "Nefericitul" dl. Geoana a mintit din nou (Joi, 3 decembrie 2009, 23:57)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui ady

      Geoana a dat-o in bara bine de tot.
      Pierde pe mana sa, pe minciunile sale. Nu este un om cinstit, a ascuns atatea: vizite la Moscova, intilniri cu Vantu, nu stie cine este acest Popa!!

      Marioneta este chiar un prostanac. Nu avem motive sa stam in casa pe 6 Decembrie. Nu avem motive sa ne vindem votul tranzactionat de conducerea PNL. Votul dat de Crin Antonescu este conform planului, vezi Cristoiu in Jurnalul:
      http://www.jurnalul.ro/stire-editorial/scenariul-debarcarii-lui-basescu-functioneaza-de-un-an-aproape-529200.html

      Sunt vorbiti de mult timp. Iar VOTUL meu nu se tranzactioneaza.
      • +7 (9 voturi)    
        filo-rusi? (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:28)

        claude_chi [utilizator] i-a raspuns lui Marean

        Am citit articolul din Jurnalul cu scenariul debarcarii lui Basescu. Mie mi se pare ca se ridica un val de pe ochii mei.
        Si imi pun niste intrebari...Patriciu a facut super afacere cu vanzarea rompetrol catre o firma rusa. PSD este oricum filorus. Nu este greu sa imi imaginez ca se creeaza un scenariu prin care sa se schimbe presedintele romaniei, cu unul manipulabil de catre ei. Se justifica gradul extrem de elaborare prin aceea ca Basescu era imbatabil in toate sondajele.
        Si ajung la o concluzie. Or fi Iliescu si Voiculescu filorusi. O fi devenit si Patriciu. Dar Vantu NU!! Si atunci...Atunci eu cred ca Vantu a fost calul troian! Si am impresia ca lucrurile incep sa iasa la iveala. Sunt prea multe coincidente pe linia asta....Am citit undeva ca Vantu a jucat la doua capete. Nu, nu e adevarat. Vantu a jucat o singura carte, tot timpul. Si aia nu este Geoana!!!!
        • +8 (8 voturi)    
          reimpartirea teritoriala (Vineri, 4 decembrie 2009, 1:05)

          dor de duca [utilizator] i-a raspuns lui claude_chi

          Rusofil, rusofil, si tocmai de aceea as dori o explicatie pentru cuvintele lui Geoana: dorim reimpartirea teritoriala a Romaniei.
          cine ii poate adresa aceasta intrebare? Ce fel de reimpartire teritoriala? Despre ce vorbeste Geoana aici? Vrem clarificari.
          • +4 (4 voturi)    
            regiunile, o cerinta a Trataului de la Lisabona (Vineri, 4 decembrie 2009, 8:56)

            Paul13 [anonim] i-a raspuns lui dor de duca

            Pe mine ma mira ca pe acest forum intra si dezbat oameni fara minime informatii.
            Comform Tratatului de la Lisabona, dezvoltarea tarilor memebre se va face pe regiuni. deja in Romania programele de dezvoltare sunt axate pe 9 regiuni. pentru o mai buna functionare probail ca vom avea 10 regiuni si vor dispare judetele si odata cu ele numerosi functionarui si baronasi.
            Tratatul de la Lisabona este noua Constitutie a Uniunii Europene.
            • +4 (4 voturi)    
              diferit! (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:57)

              neconvins [anonim] i-a raspuns lui Paul13

              regiunile de dezvoltare au fost definite in ideea banilor europeni. Nu au in mod necesar o fundamentare economica, sociala sau logica. Uitati-va la regiunea in care este inclus Bucuresti. Euro-regiunile au si ele o alta logica de formare. Micsorarea numarului de judete se va face pe alte criterii. Iar Constitutia noastra de azi nu permite aplicarea Tratatului de la Lisabona, inclusiv la capitolul legiferarea de catre parlament.
              • +2 (2 voturi)    
                ... (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:43)

                dor de duca [utilizator] i-a raspuns lui neconvins

                Pana una alta, Geoana imparte cu vecinii chiar si ce a fost castigat de Romania la Haga. ('pentru a nu baga degetele in ochi ucrainenilor', ci numai noua.). Cand il stim pe Geoana atat de generos, n-ar trebui sa-i stim si viziunea, cu siguranta ampla si foarte sanatoasa, legata de reimpartirea teritoriala?
        • -4 (4 voturi)    
          Filorusismul trupei lui Basescu (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:00)

          paul13 [anonim] i-a raspuns lui claude_chi

          Daca este sa vorbim de filorusim, ar trebui sa vorbim de grupul Nero sustinut de Elena Udrea si Cocos, de Alro, alti rusi sustinuti de Stolojan si Basescu, care a primit contract de energie ieftina cica pentru productie, iar acum ARE i-a data si aviz de vanzator de energie electrica.
          Tot in demonstratia rusofileie grupului lui Basescu se inscrie si VIZITA la Moscova a lui Videanu care a promis rusilor depozitul de la Margineni pentru gaze etc.etc..
          Mai filorusi ca echipa basescu -Udrea- Stolojan - Videanu nu gasesti in Romania.
          • +1 (1 vot)    
            Cu unele nuante (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:44)

            Lampedusa [anonim] i-a raspuns lui paul13

            Rusia nu mai este comunista, este poate o demokratura si slabe sanse sa fie altceva in viitorul mediu. Daca altii fac afaceri cu Rusia, si Romania trebuie sa faca, si asta a spus si Geoana si, pe undeva, si Basescu. Gazprom va avea in cativa ani 10% din piata de LNG nord-americana, e o companie cu peste jumatate de milion de angajati. Nu e un lucuru rau ca gazpromistii recunosc ca proiecte in zona noastra pot dezvolta in primul rand cu Transgaz. Daca germanii merg pe toate cartile posibile acelasi lucru ar trebui sa-l faca si Romania. Dincolo de temele de campanie electorale. Altfel riscam sa ne paseasca, vezi cazul balticior si al Poloniei pe culoarul nordic.
          • 0 (0 voturi)    
            Nero (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:53)

            alex [anonim] i-a raspuns lui paul13

            Nero=Niro :)
        • 0 (0 voturi)    
          filo-rusi (Vineri, 4 decembrie 2009, 11:35)

          ramses [anonim] i-a raspuns lui claude_chi

          Excelenta analiza claude-chi.
        • 0 (0 voturi)    
          Românii riscă să dispară ca naţie (Vineri, 4 decembrie 2009, 13:13)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui claude_chi

          Cititi aici mai multe detalii, despre interesele rusesti in Romania si de cine sunt promovate. Sariti peste prima parte cu Europa si treceti in miezul problemei. O intrebare: De ce credeti ca nu se vrea analizata "revolutia" din '89 - cand se pare ca planul moscovei de a cosmetiza regimul comunist a reusit in Romania!

          „Dacă România nu reuşeşte să scoată comuniştii din spaţiul public pentru 5-6 ani, o să dispară ca naţie. Comuniştii oricum nu vor muri dacă se retrag o perioadă în afacerile private. Dacă nu reuşim să împiedicăm reorganizarea comuniştilor într-o Mafie în fostul bloc sovietic, şansele de supravieţuire sunt foarte mici“, a declarat Vladimir Bukovski. Disidentul rus a mai subliniat: „La ora actuală, în Rusia, la conducere se află eşalonul al doilea al KGB, care încearcă să refacă Uniunea Sovietică. Aceasta nu se poate întâmpla deoarece URSS a putut supravieţui doar într-un vid informaţional, iar în ziua de azi, Internetul reprezintă cea mai importantă piedică pentru refacerea URSS“.

          http://www.urbaniulian.ro/2009/12/01/exclusivitate-vladimir-bukovski-denunta-uniunea-sovietica-europeana-si-comisarii-kgb-si-cere-romanilor-sa-scape-de-iliescu-agentul-moscovei/
      • -1 (1 vot)    
        GEOANA (Vineri, 4 decembrie 2009, 12:12)

        BILI [anonim] i-a raspuns lui Marean

        De unde stii ca este mincinos ai fost de fata cand a vorbit cu Vantu ,si nu a ascuns ca a fost la Moscova , si ce este rau in asta Marile Puteri pot sa dea mana cu acestea noi suntem mai cu mot si spunem nu , pentru ca avem o conceptie invechita sau mai bine zis suntem ingusti la minte. dar, de două sau de trei ori s-a întîlnit şi cu alţi patroni de presă cu domnul Ringier, căruia nu i-a cerut nici o favoare faţă de Evenimentul Zilei, care are o tentă portocalie, cu Adrian Sârbu, pe care l-a cununat împreună cu sotia, şi căruia, de asemenea, nu i-a cerut nici o favoare din perspectiva trustului său, Pro TV a fost neutru in această campanie.
        Citata
        "Am vorbit cu Vântu despre sistemul financiar-bancar din România, despre modul în care putem găsi resurse inclusiv pe piaţa de capital pentru a putea să capitalizăm economia românească, atît de deşertificată de lipsa de capital şi de creditare. Asta am vorbit. Şi asta am vorbit şi cu domnul Patriciu şi cu domnul Păunescu, care prin B1TV îl sprijină pe domnul Băsescu. Nu trebuie să-ţi placă cineva sau să fii fan al acestor oameni care au averi puţin cam mari pentru gustul meu pentru a le putea recunoaşte o mică competenţă.
        Nu-mi place domnul Vântu. Aici sînt de acord cu domnul Băsescu. Nu-mi place Sorin Ovidiu Vântu. Mi se pare şi malefic şi puţin cam turbulent. Dar asta nu înseamnă că nu poţi să-i recunoşti o mică competenţă într-o zonă profesională unde, pînă una alta, se pare că se pricepe.
        Concluzia : esti prea superficial.
    • +5 (5 voturi)    
      ca informatie (Vineri, 4 decembrie 2009, 2:08)

      jac si rac [anonim] i-a raspuns lui ady

      durata eliberarii unui pasaport rom la o ambasada a romaniei din strainatate este mai mare de 1 luna. asa ca mister geoana ca sef al externelor avea tot timpul sa afle si sa anunte politia ca sa il astepte pe popa odata ce ridica pasaportul.
    • -2 (2 voturi)    
      Iar creste Geoana si multora le este frica (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:57)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ady

      Dupa prestatia excelenta de joi seara multi isi fac bagajele, mai ales unii de prin servicii secrete care in loc sa isi vada de meserie s-au implicat politic.
      Si mai scot cate o minciunica sa contracareze filmul cu copilul lovit de Basescu in 2004.
      Ce poate fi mai rau decat un presedinte care pentru putere loveste un copil?
      Hai sa mai inventati ceva mai baieti, dar sa fie foarte grav, eventual penal.... povesti de adormit copii.
    • 0 (0 voturi)    
      Nevinovat este Geoana (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:24)

      Caragiale [anonim] i-a raspuns lui ady

      in acest caz. Ce legatura are el cu prelungirea valabilitatii pasaportului d-lui Popa de catre Ambasada RO din Indonezia ?Vrei sa spui ca a semnat el pe pasaport prelungirea valabilitatii ? Prostii de adormit copiii ! Asa poti spune f.bine de d-nul Basescu ca a semnat prelungirea valabilitatii a mii de pasapoarte din 2005 pana in prezent,mai ales cele din Moldova.De unde stim ca printre acestea din urma nu sunt ascunsi si diversi "agenti straini infiltrati in RO sub acoperire"
    • 0 (0 voturi)    
      fericitul base (Vineri, 4 decembrie 2009, 19:41)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui ady

      Basescu a putut sa aiba relatii cordiale cu vantu pana in mai anul asta cand brusc l-a atacat ca e mogul . Campania lui base din 2004 a fost sponsorizata de vantu si realitatea pana acum cateva luni era toata portocalie. fericit cel care mesteca cacat si gura nu-i miroase...
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarul adevarat... (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 9:55)

      P.Erbaru [anonim] i-a raspuns lui ady

      Adevarul este altul. Popa statea ascuns intr-un vc langa ambasada si intr-o noapte, pe la ora 3, s-a pomenit cu traian care tipa sa-i deschida ca se pisa pe el. Venea de la un chef cu Elena si bause multa mastica si mult rom. A aparut si Elena la usa tipand si ea ca vrea inauntru avand o diaree ca mancare mult ardei rosu in cap, uns cu miere de catre ambasador. Vantu, aflat pe o insula in apropiere, asculta discutia de la ambasada si se amuza. Cand a auzit strigatele lui Traian si ale Elenei s-a catarat pe o liana si si-a facut vant zburand pana pe gardul ambasadei unde a ramas agatat din neatentie intro tepusa. Un ziarist de la Curentul, aflat in vizita aici la varul lui a vazut toata scena si, prin sms i-a relatat- lui victor care a dat fuga la MAE sa-i confirme de e adevarat. Acolo nu l-a gasit decat pe ministrul de externe care juca bambirici cu un atasat rus. Cand sa-i relateze evenimentul intra furios pe usa cainele din curtea ministerului care ii rupe pantalonul lui victor lasandu-i buca stanga descoperita. Din buzunarul de la spate al acestuia i-a cazut o fotografie pe spatele careia era scris cu cerneala simpatica codul seifului dintr-o banca din Baicoi unde acesta isi tinea economiile agonisite dupa atata truda gazetareasca in numele adevarului. Aici s-a rupt filmul... Ma ingrozeste gandul ca vantu sta inca agatat in gard, elena si traian o fi facut pe ei iar popa (in sau fara rasa) sta ingenunchiat la poarta hazardului pe langa care fluiera un vant salbatic. P.S. Cititorii sa nu se alarmeze. E doar un exercitiu gazetaresc de cum se scrie presa. Cum se plateste si cine plateste - data viitoare.
  • +11 (11 voturi)    
    Care Popa? (Joi, 3 decembrie 2009, 23:42)

    dor de duca [utilizator]

    Care popa? care popa?Nu stiu de nici un popa! Dovada! dovada!


    Cand il vedem pe Geonica dupa gratii?
    • +2 (2 voturi)    
      Dovada (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:57)

      observator [anonim] i-a raspuns lui dor de duca

      Si Ceausescu cerea dovada la proces
  • -2 (4 voturi)    
    ha ha ha - tzeapa (Joi, 3 decembrie 2009, 23:43)

    gigi [anonim]

    ultima argument al apararii:

    http://icanhascheezburger.com/2007/07/21/i-ar-inosent/

    :)
  • +13 (13 voturi)    
    cred ca este perfect valabil teza (Joi, 3 decembrie 2009, 23:43)

    Ovi [anonim]

    ca GEOANA are relatii "complexe" cu Vintu si s-au vorbit sa vada cum sa reactioneze la arestarea lui POPA..
  • +13 (13 voturi)    
    incredibil (Joi, 3 decembrie 2009, 23:44)

    SALADIN [anonim]

    Prezenta lui Geoana azi noapte la Vintu dovedeste:
    - are mari obligatii la acesta si s-a dus la ordin
    - Bunicuta are mai mult decit dreptate, dar e blinda numindu-l doar PROSTANAC.
  • +6 (8 voturi)    
    tareee (Joi, 3 decembrie 2009, 23:44)

    moldoveanu [utilizator]

    foarte tareeee
  • +9 (11 voturi)    
    goana esti terminat maica! (Joi, 3 decembrie 2009, 23:48)

    Georgeta [anonim]

    goana esti terminat. si tu si toti netrebnicii care te-au sustinut. Sper ca pe 6 decembrie romanii cu capul pe umeri sa triumfe! Votez Base!
  • -7 (9 voturi)    
    consulare (Joi, 3 decembrie 2009, 23:51)

    ipse [anonim]

    daca si-a prelungit pasaportul pana la data de 16.07.2004, asta inseamna ca si l-a prelungit prin 2000, cand nu era dat in urmarire generala - din text rezulta ca mandatul de arestare a fost emis in 2002. deci prelungirea pasaportului a fost licita. nu votez duminica, dar a manca bors pe seama MAE, gratuit, e cinic. oricum, prelungirea pasapoartelor o facea efectiv MI, MAE facea doar serviciul de intermediere. geoana nu avea cum sa aiba amestec in povestea asta, pur si simplu nu avea atributii.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 4 decembrie 2009, 1:31)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui ipse

      Sincer, nu cunosc procedurile de prelungire a unui pasaport, insa cu siguranta nu sunt similare cu emiterea unui pasaport nou. Poate cineva poate confirma, insa eu ma gandesc ca fie ti se pune o stampila pe pasaportul actual, fie ti se da unul provizoriu. Cu siguranta, valabilitatea acestuia este mult mai mica decat in cazul emiterii unui nou pasaport, la care din cate stiu este oricum de 10 ani.
    • +1 (1 vot)    
      aiurea! (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:01)

      curios [anonim] i-a raspuns lui ipse

      vorbim de prelungirea facuta la 16.07.2004! La preluarea pasaportului prelungit (sau la stampilarea lui), Popa s-a prezentat la consulat. In acel moment ERA urmarit general de DOI ANI. Incerci sa ma intoxici?
      • 0 (0 voturi)    
        nu e aiurea! (Duminică, 6 decembrie 2009, 13:09)

        ipse [anonim] i-a raspuns lui curios

        incerc sa te invat cum esti tu intoxicat de altii. citeste cu atentie: pasaportul a fost prelungit pana, repet, pana la16.07.2004. deci la 16.07.2004 urma sa expire.
  • +8 (8 voturi)    
    cum nu se vede antetul? (Joi, 3 decembrie 2009, 23:55)

    dulcineea quinn [anonim]

    se vede f. bine antetul. e Directia de Cercetari Penale. ce nu vedeti?
  • +12 (12 voturi)    
    Rusinica Geoana! (Joi, 3 decembrie 2009, 23:58)

    lary [anonim]

    Iata Dl-e Geoana cum minti din nou!
    Rusinica!Rusinica!Rusinica!
    Usturoi nu ai mancat ,gura nu iti miroase!
  • +12 (12 voturi)    
    Sah - mat dl. Geoana (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:01)

    Marius [anonim]

    "Ministrul de Externe Mircea Geoană l-a ascuns la Jakarta pe Nicolae Popa, omul lui Vîntu de la FNI"


    Sunteti un mincinos dl. Geoana. A vazut o tara intreaga ca in ambele confruntari dl. Geoana a mintit.


    Iar votul meu NU se tranzactioneaza, dl. Crin Antonescu.
  • +14 (14 voturi)    
    Strigator la cer (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:03)

    intrebator [anonim]

    E de neconceput ca romanii sa mai voteze cu PSD-ul dupa tot ce s-a intamplat in ultimul timp. Crapa inima in ei cand sunt prinsi la colt si mizeaza pe doctrine socialiste nefondate pentru a manipula romanii cu iq sub medie.
    Lucrurile mari cer sacrificii, dar nu jocuri murdare cu filme contrafacute si mintind poporul cu nerusinare,

    Iar in legatura cu dezbaterea din seara asta, am asteptat pana la sfarsitul emisiunii ca Mircea Geoana sa isi ceara scuze pentru minciunile sale... dar cum nici voi nu le-ati auzit ...
    Cum sa candidezi la cea mai inalta functie in stat cand te bazezi pe minciuna? Au mai trecut ani si lumea s-a mai schimbat...
  • +12 (12 voturi)    
    haha (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:05)

    MirceaA [utilizator]

    ce vizite face si papagalul asta. Exact ca fetele bune, care vin la un telefon, la 12 noaptea, in casa unui fost puscarias de drept comun. Ce cauta un candidat la presedintie in casa unui puscarias de drept comun? Nici nu mai conteaza ora. Sobolanul s-a prezentat la ordin.
  • +12 (12 voturi)    
    vot (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:14)

    mariuca [anonim]

    Mergeti romani la vot si votati Geoana daca vreti sa traiti ca inainte de 1989 si votati Basescu daca vreti sa incepem sa traim ca in tarile civilizate din vest
  • +8 (8 voturi)    
    super tare, bai frateee ! (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:16)

    micutzu barza trapez cioara grasu [anonim]

    Ba da, poti avea relatii normale cu orice om, inclusiv infractori, si in acelasi timp poti pretinde si poporului roman sa te voteze, e cat se poate de firesc, dar nu te poti astepta sa te asculte cuminti si cu creierul sters, si sa nu duca mana cu stampila si sa o scape ca din greseala pe contracanditatul care li s-a parut mai cinstit !
  • -4 (6 voturi)    
    Contradictii (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:23)

    Lucian [anonim]

    Dar de ce adresa cere detalii despre o fapta din 2004, cand numarul ei de referinta din coltul stanga sus e datat in 2002?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu e nici o contradictie (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:58)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Lucian,
      Adresa este intr-adevar din 2002, iar textul spune ca lui Popa i-a fost prelungita valabilitatea pasaportului pana in 2004.
      Daca te uiti pe pasaportul tau poti vedea ca scrie data la care expira (sau pana la care este prelungit in cazul expirarii).
      Seara buna.
  • +9 (9 voturi)    
    Geoana! (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:23)

    Gore [anonim]

    Mai bine jucai o partida de popa prostanacu' cu Vântu decât sa participi la alegeri!
  • +6 (6 voturi)    
    NU dormi linistit (Vineri, 4 decembrie 2009, 0:46)

    Nu dormi linistit! [anonim]

    Chiar vrei să dormi liniştit?

    Liniştea ta înseamnă nu numai liniştea politiceniLOR ci şi liniştea celor din spatele LOR!

    Dacă TU eşti neliniştit într-o singură zi, ei vor fi neliniştiţi 5 ani de zile!

    Dacă TU eşti liniştit doar pe 6 decembrie, ei vor fi liniştiţi 5 ani de zile!

    Hai la VOT şi nelinişteşte-i!

    http://nudormilinistit.wordpress.com/
  • +4 (4 voturi)    
    zdreanta cel cu ochii de faianta (Vineri, 4 decembrie 2009, 1:05)

    arion [anonim]

    geonele si asa mai baiatule chiar nu te implici deloc in reformarea justitiei, ii lasi tot pe vechii politruci sa va protejeze cohorta de penali...rusinica mare de tot frate....
    chiar sa nu vrei tu sa iti tii obligatiile catre clienti politici ce te-au sustinut..pai bine mai baiatule, dar oamenii astia au cheltuit averi sa te sprijine in campanie si tu te juri ca zdreanta , stii tu care cel cu ochii de faianta...ca n-o sa mai pui botul..!!!base a uitat 2 lucruri sa te intrebe
    ce parere ai tu despre crimele comunism asa in general si mai ales daca tu crezi in Dumnezeu, caci iti cam tremura mina pe biblie si de emotii ti-ai facut si crucea stramb....
  • +5 (5 voturi)    
    gata (Vineri, 4 decembrie 2009, 1:24)

    Goe [anonim]

    Joana taika de data asta ti s-a infundat.Mare smecher mai esti ca si ala cu revolutia de bun simt dar care era cel mai nesimtiti. Gata ajunge cu teatrul de prost gust.
  • +4 (4 voturi)    
    Corect? Corect! (Vineri, 4 decembrie 2009, 1:51)

    horiahoo [anonim]

    "Am avut o discutie despre ceea ce reprezinta o relatie corecta intre doi oameni", a declarat liderul social-democrat.

    Iata si discutia:
    "SOV: Mirceo, daca cumva castigi, nu o sa hotarasti nimic fara sa iti dau eu voie! Corect?

    MG: Corect, Sorine, corect!"
  • +2 (2 voturi)    
    despre ce? (Vineri, 4 decembrie 2009, 1:51)

    goe [anonim]

    "Am avut o discutie despre ceea ce reprezinta o relatie corecta intre doi oameni" - poate cineva sa-mi traduca va rog despre ce spune Geoana ca a discutat??? Se cunoaste ca a luat lectii de la iliescu...
  • -2 (4 voturi)    
    nu-mi vine sa cred... (Vineri, 4 decembrie 2009, 1:59)

    Marius [anonim]

    s-au sucit si cei de la hotnews si cei de la realitatea, dintr-o data nu-i mai fac anticampanie lui Base ,ce e domnilor ati cazut la vreo intelegere cu pd-lul, sau ati realizat ca si-a dat lumea seama ca incercati sa manipulati o tara intreaga si ,pt ca oricum geoana va pierde alegerile, nu strica sa va spalati si voi putin imaginea.... sunt curios daca o sa apara mesajul asta
  • -2 (2 voturi)    
    Pai de ce l*au arestat abia acum? (Vineri, 4 decembrie 2009, 2:43)

    FLORIN [anonim]

    E aceeasi manevra ca si in filmuletul cu pumnul pesta fata baiatului. Basescu a tinut la sertar pana acum informatiile despre locatia unde se afla Popa si taman acum le-a scapat interpolului pentru a face aceasta diversiune cu arestarea.
    • +4 (4 voturi)    
      ghici? (Vineri, 4 decembrie 2009, 3:40)

      dica [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      de ce sov l-a cerut pe geoana la el acasa la 1am? si cu fotografii lui? de ce dupa confruntare, i-a declarat prietenie vesnica lui geoana inca din 2004? unui geoana in cadere? serviciile secrete functioneaza se pare...sa vedem cit si cum...
      oricum trebuie sa observam ca eliminind loviturile primite de ambii candidati si de toti romanii, base a fost peste gioana si ..sint curios ce comenta iliescu in timpul confruntarii........tare sint curios...lol
  • +4 (4 voturi)    
    Cam multe necunoscute (Vineri, 4 decembrie 2009, 3:49)

    Ghita1964 [anonim]

    Geoana asta a devenit o problema cu mai mult de 4 necunoscute!3 la Moscova si una la Jakarta!Plus una penala pentru-ca fiind ministru de externe,automat raspunde de tot personalul ministerului in toate actiunile acestuia!Asta mai de la urma este mai grava pentru ca mircica a mintit!Cum sa nu ai cunostinta ca la o ambasada vine un infractor cautat de interpol sa primeasca viza?Sa fim seriosi!Fac pariu ca prostanacul chiar a impus ambasadorului din Indonezia sa-i rezolve "problema"lui Popa!Rusine Gioala!Nu esti decat un produs rosu al tatucului ilici criminalul!
  • +3 (3 voturi)    
    sinteti prea rai (Vineri, 4 decembrie 2009, 7:34)

    florin [anonim]

    sinteti prea rai ,acuma poate a mai gresit omul ca fiecare dar poate in subtratul lui e un om cinstit si cumsecade si a vrut sa faca numai bine .ce daca a ajutat niste oameni la necaz asta spune ca e un om cu suflet mare care sa l pui la rana
  • -1 (1 vot)    
    prezidentiale (Vineri, 4 decembrie 2009, 8:24)

    dudu [anonim]

    acum vad orientarea clara a hotnews. mesajele anti-base sunt tinute inchise pe cand cele pro-base sunt afisate larg. NU voi mai citi hotnews intrucat nu este impartial.
    • +1 (1 vot)    
      uita-te la irealitatea .... (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:55)

      vali [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Uita-te la irealitatea si antene atunci unde toate informatiile sunt denaturate....ca sa nu mai spun ca cei care au iesit zilele trecute in strada la timisoara erau facuti necivilizati....dar asta e PSD-ul cu Iliescu in frunte...luar-ar tanti aia cu coasa odata.
      Romani TREZIREA si la vot sa scapam de ciuma rosie!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      echitabil (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:04)

      valah [anonim] i-a raspuns lui dudu

      mergi draga pe Cotidianul, pe Gardianul si alte ziare ale lui SOV si vei fi satisfacut de impartialitatea lor. Citeste-l pe CTP, pe CornelNistorescu si ia lectii de impartialitate (sau,mai curand, de abjectie?)
    • +1 (1 vot)    
      @dudu (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:45)

      samurai mahmur [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Probabil nu citesti prea des site-ul asta.
      Utilizatorii inscrisi pot vota comenariile. Cele cu plus sunt afisate implicit, cele cu minus nu. Le poti citi daca faci click pe ele, deci nimeni nu cenzureaza nimic.
      Ca lumea e pe aici pro-base asta e alta discutie. Nu suntem toti fanii antenelor impartiale.
  • +2 (2 voturi)    
    Geoana. . . (Vineri, 4 decembrie 2009, 8:28)

    gheorghe [anonim]

    . . . daca stie ca a avut vreo legatura cu acest caz, ar trebui sa-si salveze onoarea si calitatea de politician retragandu-se din cursa prezidentiala!
  • +2 (2 voturi)    
    geoana-marele excroc (Vineri, 4 decembrie 2009, 8:51)

    cosmin [anonim]

    de ce nu se autosesizeaza DNA in cazul tau ?
    Arestati-l pe geoana cat mai urgent !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Inca un document fals, marca Udrea si SRI (Vineri, 4 decembrie 2009, 8:53)

    Paul13 [anonim]

    Un document cu o stampila necitibila, semnat de cineva de la interne, care probail este fals, este aruncat de Curentul madamei Udrea.
    Este exact la fel de real acest document ca si stenogramele publicate de acelasi ziar Curentul.
    Ambasadorul de la jakarta spune ca habar nu are de prelungirea pasaportului lui Popa, iar minisrtrul de externe NU se ocupa de asa ceva.
    mintiti fratilor, dar mai cu perdea.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant document (Vineri, 4 decembrie 2009, 8:54)

    veta [anonim]

    Intrebare: adresa postata o fi reala? Si daca da, cum se poate explica faptul caintr-un document "oficial" al IGP din 23.09.2002 se stia ca la data de 16.07.2004 Popa isi va prelungi valabilitatea pasaportului in Jakarta? Singura expliatiune e aceea ca militienii nostri au puteri supranaturale sau ca pot calatori in viitor! :)))
    • +1 (1 vot)    
      documentul spune altceva (Vineri, 4 decembrie 2009, 9:48)

      Lampedusa [anonim] i-a raspuns lui veta

      Ca valabilitatea a fost prelungita in 2002 inca 2 ani, respectiv "pana la data de 16.07.2004".
    • 0 (0 voturi)    
      Lamurire (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:12)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui veta

      Pasaportul a fost prelungit PANA LA 16.07.2004.

      Asta inseamna ca prelungirea s-a facut cu 5 ani inainte, adica la 16.07.1999.

      Intrebarea este : Cand a fost dat Popa in urmarire ? Inainte, sau dupa 16.07.1999 ?

      Adresa postata pare foarte reala si datele pe care le include se succed foarte logic, nu calatoreste nimeni in viitor...
    • 0 (0 voturi)    
      ochelari! (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:14)

      par-alb [anonim] i-a raspuns lui veta

      nu citim cu aceeasi ochelari? Pasaportul a fost prelungit PANA la data 16.07.2004.!! Deci cererea de prelungire trebuie sa fie ANTERIOARA prelungirii. Unde e contradictia?
  • -2 (2 voturi)    
    zarurile au fost aruncate (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:59)

    2peu [anonim]

    e mult prea tarziu acum , oricum voi cei de la hotnews sunteti exagerat de pro basescu .
    Votul e dat de majoritate iar cei ce va citesc nu reprezinta nici macar 1% din electoratul important.
    Merita si Geoana o sansa asa cum il prezentati voi marioneta sau nu , eu personal l-as fi votat si pe Nati Meyr daca ajungea in turul 2 cu Basescu atat de dezamagit sunt de el .
  • +1 (1 vot)    
    Geoana a pierdut pe mana lui (Vineri, 4 decembrie 2009, 11:31)

    ddonald [anonim]

    Intreb retoric, dupa 16.07.2004 la expirarea prelungirii valabilitatii pasaportului, nu trebuia din nou urmata o oarecare procedura pentru a avea un pasaport valabil dl. Nicolae Popa. Cine a continuat ritualul prelungirii valabilitatii ?!!! Ar fi foarte interesant daca vom putea afla candva.
  • 0 (0 voturi)    
    Pasaport (Vineri, 4 decembrie 2009, 11:46)

    ADI [anonim]

    Pana in 2009, la inceputul anului, Romania era singura din UE care ramasese cu procedura de pe vremea lu Pazvante de a nu prelungi pasapoartele . Trebuia luata aprobare de Bucuresti pentru situatii speciale- suntem doar tara exceptiilor, nu?
    Nu va spun din ce am auzit ci din ce am patit.
    Aceasta prelungire se facea pe maxim un an, DAR IN CAZURI JUSTIFICATE se putea face pe 2 ani. Saracu Popa, era chiar o situatie speciala. Sa ne mai miram acum?
  • -3 (3 voturi)    
    NU SE MAI POATE ASA (Vineri, 4 decembrie 2009, 12:24)

    lavinia [anonim]

    eu m-am saturat de manipulare lui basescu,chiar ne crede pe toti prosti.orcine a citit tehnicile de manipulare il va regasi pe basescu.numai ca basescu nu citeste,BASESCU S-A NASCUT MANIPULATOR si problema e ca INCEARCA SA NE MANIPULEZE PE NOI,incearca sa ne prosteasca,IAR SI IAR SI IAR SI IAR. eu m-am saturat de PREFACUTUL ASTA. EU MI-AM PIERDUT LOCUL DE MUNCA DIN CAUZA CA NU L-AM sustinut pe BASESCU si toata mafia care e in spatele lui .EI SUNT ACOLO LA FURAT SI FAC ORICE SA RAMANA LA FURAT.La oameni obisnuiti ca mine nu se gandesc se gandesc sa ne ajute se GANDESC CUM SA NE INGROAPE MAI REPEDE.Eu l-am votat PE CRIN si nu mai voiam sa mai votez in turul 2 dar dupa ce am vazut cum NE MANIPULEAZA BASESCU IN CONTINUARE ma voi duce la vot si VOI VOTA GEOANA si nu numai atat am sa-mi indemn si parinti si bunici sa voteze cu Geoana. GEOANA MACAR NU E ASA RANCHIUNOS SI DEMAGOG SI MANIPULATOR CA BASESCU.Fratilor va invit la vot ca NU SE MAI POATE ASA.
    • +1 (1 vot)    
      dvs manipulati (Vineri, 4 decembrie 2009, 13:32)

      popeasca [anonim] i-a raspuns lui lavinia

      lavinuta psd-ista, acest comentariu incearca sa manipuleze!!!! cum adica vv-ati pierdut locul de munca pt ca l-ati sustinut pe basescu, asta e un text clasic al manipularilor psd-iste!
      e textul pe care il recita non-stop de ceva vreme - ca daca ramane basescu presedinte o sa fim toti someri si daca iese geoana o sa dea el locuri de munca, locuri de munca, multe locuri de munca!!! de unde dracu' scoate geoana atatea locuri de muna? ne angajealja pe toti la eximbank?
    • 0 (0 voturi)    
      Manipulare, dar sa stim si noi! (Vineri, 4 decembrie 2009, 14:34)

      hoinar [utilizator] i-a raspuns lui lavinia

      Cum adica ti-ai pierdut locul de munca pentru ca nu l-ai sustinut pe Basescu? Da' ce loc de munca aveai de era nevoie sa te declari pro/contra unui presedinte/candidat?! Daca lucrai in politica, nu mi-e mila de tine, dar daca lucrai in alt mediu si trebuia sa te declari oficial pro/contra unui candidat, atunci ar trebui sa faci plangere la ITM/Tribunalul Muncii pentru desfacere ilegala de contract de munca!

      Acum, am si eu cateva intrebari:
      - Ce e manipulare in faptul de a aresta un infractor cautat de Politia Romana timp de 9 ani? Dar ce e manipulare in faptul de a prezenta un film trucat care minte despre un presedinte de stat?
      - Geoana nu e ranchiunos si demagog?! Ia asculta-i/citeste-i interviurile si vei vedea mai bine cata substanta si cata puritate au in ele! Toata ranchiuna purtata la adresa marinarului chiar nu se vede deloc? Asculta-i discutia de aseara si vezi ce multa substanta a avut (o gasesti chiar aici pe hotnews.ro) - el promite bani, legi, mariri..etc... la toata lumea. Dar uita ca n-are buget, ca n-are guvern (rasturnat si refuzat de x ori chiar de partidul mariei sale), ca n-are resurse, ca Romania are acorduri internationale care trebuie respectate pt a trece cu bine de criza (cu FMI de ex).

      Iti sugerez sa te informezi mai bine, sa mai citesti despre cei doi candidati, sa-i vezi, sa-i asculti, si, mai ales, sa ii verifici! Vezi daca ce au spus are corespondent in realitate. Fa-ti un tabel, si ai sa vezi ca pe coloana lui Geoana ai foarte multe impresii si promisiuni, pe cand pe coloana lui Basescu ai mai multe fapte.
      OK, lista cu faptele lui Basescu e mai mica decat a promis si si-ar fi dorit el, dar sa ne amintim ca in perioada asta au fost cateva guverne care nu toate i-au fost alaturi (ca impreuna sa faca Puterea Executiva).
      Nu te lasa convinsa de emotii, ci doar de fapte.
  • 0 (0 voturi)    
    vot (Vineri, 4 decembrie 2009, 14:57)

    zoia [anonim]

    oameni buni sa mergem la vot ca altfel ne fac felul mafiotii! O fi si Base cu defecte dar macar are colooana vertebrala dreapta. Si se lupta de unul singur cu toti. doar nu vreti sa ne conduca Vanghelie!!!!!!!! la vot
  • 0 (0 voturi)    
    ura (Vineri, 4 decembrie 2009, 19:08)

    icar [anonim]

    ceea ce vad acum ca se intampla in romania imi aduce aminte de anii 50 de ceea ce mi-au povestit bunicii. am ajuns sa ne uram unii pe altii sa .ne vindem si familia. nu stiu daca voi merge la vot dar nu pot da cred ca am ajuns sa aud ca daca esti simpatizant al unui partid nu mai poti sa intri intr-un oras . am 25 de ani si probabil daca as sustine un anumit partid as fi UN COMUNIST , rusine sa va fie tuturor celor care gandesc asa de aceea au murit partizanii in 50 si tinerii din 89. cum mai poti sa crezi ca se intoarce comunismul dupa 20 de ani .toate partidele au fosti comunisti . cu ce va diferiti voi cei care nu res[pectati dreptul altui cetatean de a avea alta opinie fata de bolsevicii din 50 care te vanau pt ca erai liberal sau taranist. ? SPER SA REVENIM SA FIM OAMENI!!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e vorba (Duminică, 6 decembrie 2009, 0:12)

      pardon! [anonim] i-a raspuns lui icar

      In toate partidele au fost comunisti, spuneti, dar unii se mai si reformeaza, si poate chiar in profunzime. Dar nu trebuie sa vorbim de bolsevicii din anii 5O, sa ii vedem pe cei de astazi, cu haine noi, social-democrate, care au permis cand au fost la conducere privatizari frauduloase, crime economice, subordonarea justitiei, intrarea cu bocancii in justitie, linsajul unor procurori demni, o liniste de mormant in care unii s-au imbogatit peste noapte si altii mureau in spitale infecte uitând de social-democratie. Ca aveti alta opinie e ok, dar nu puteti uita toate aceste lucruri.
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur ca da (Vineri, 4 decembrie 2009, 20:28)

    berila [anonim]

    Ca si cum popica nu ar fi fost filat in perioada Basescu, pentru a fi gasit, culmea, chiar in toiul alegerilor, hai sa fim un pic seriosi. Sa acceptam ca si unii si altii sunt din acelasi material. Impoartanta este solutia pe care o propun. Alegem dezbinare in continuare sau o solutie care in acest moment macar teoretic are sansa sa functioneze.
    • 0 (0 voturi)    
      BRAVO ! (Vineri, 4 decembrie 2009, 22:50)

      Jan [anonim] i-a raspuns lui berila

      Ai dreptate. Macar daca va fi liniste poate se vor apuca si de treaba. Altfel ... o vor mai lalai inca cinci ani certindu-se. Base ar fi bine sa inteleaga ca ROMANII, de care face el atita caz, s-au saturat de scandal ... chiar scandal, efectul cuvintului pe care el nu-l intelege.
      • 0 (0 voturi)    
        LINISTEA MORMANTULUI SI HOTILOR? ASTA VREI? (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 11:09)

        Leinad [anonim] i-a raspuns lui Jan

        Hai sa pricepi si tu. Linistea noastra inseamna si linistea lor. Sa nu uitam ce liniste a fost pe vremea lui Nastase cand s-a incercat si presei sa i se puna pumnul in gura. Pe vremea aceea am lucrat in presa si chiar am fost in zona de conflict in zona unde putini ziaristi romania au avut si au curajul sa mearga in perioada de conflict si nu numai: BOSNIA. Si pentru ca avut "tupeul" sa spun public ca politica romaneasca in zona nu e una corecta, ca luam partea celor care mint si umbla cu "cioara vopsita" - de asta s-au convins si americanii intre timp si acum le pare tare rau si incearca sa repare greseala, am fost pus sa dau "extemporale" la securitatea lui Iliescu si Nastase. Si asta se intampla in 1994-1995 si 2001. Apoi am renuntat la presa, pentru ca in acea perioada 2001-2004 daca incercai sa ai o alta optiune decat cea pro-PDSR (PSD) erai declarat "dusmanul poporului" si filat zile in sir. Cam asta e linistea LOR care ne-o tot promit. Nu sunt FUN Basescu, dar frati romani, in viata voastra sa nu votati PSD. Poate peste alti 20 de ani cand partidul asta se va reforma (desi inca 5 ani de opozitie il vor duce undeva la 10% ca de asta vor ciolanul neaparat acum) va fi un altfel de partid. Dar pana atunci... mergeti maine la vot si votati BASESCU!
        • 0 (0 voturi)    
          comentarii (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 16:49)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui Leinad

          Sa va fereasca Dumnezeu de napasta bolsevica de care inca suntem contaminati, intoxicati, revoltati, dezbina-ti....... Asa ca ce spune Leinad cred ca-i cel mai bun sfat. Mergem miine la vot si cu responsabilitate si bun simt , votam BASESCU.
  • 0 (0 voturi)    
    VANTU (Duminică, 6 decembrie 2009, 0:59)

    NSS [anonim]

    CURENTUL este ziarul lui Vantu, pt cine nu stie. Ne punea sa facem abonamente la el de pe vremea cand eram brokeri la Gelsor...
    fiecare deduce ce-l duce capu...