EVZ „Pana in 1989 ati avut un stapan - Rusia, acum aveti altul”

de Carmen Gavrila     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 10:48 Revista Presei | Subiectele Zilei

„Iranul nu reprezinta niciun pericol pentru Romania”
Foto: Evenimentul Zilei
CE SPUN „DUSMANII SCUTULUI” DESPRE ROMANIA. Comentatorii iranieni spun ca Teheranul nu are de ce sa traga cu rachete spre Europa, cu atat mai putin spre Romania, pe care o considera doar un pion al Statelor Unite.

Vestea ca Romania va gazdui componente ale scutului antibalistic american, destinat in mod explicit apararii impotriva unui eventual atac cu rachete lansate din Iran, nu a provocat cine stie ce reactii oficiale la Teheran. Stirea a fost prezentata de cam toate ziarele, agentiile de presa si televiziunile iraniene, dar fara sa cuprinda acuzatii dure la adresa Romaniei. Infierate au fost, mai ales, Statele Unite.


Citeste integral in Evenimentul Zilei.


Citeste mai multe despre   























2013 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    luati aminte (Luni, 22 februarie 2010, 10:55)

    Caragiale [anonim]

    Luati aminte , noi am fost un popor pasnic si se pare ca strainii judeca mai pozitiv aceasta !!
    Nu stiu ce cautam in teatre si operatiuni si batalii care nu sunt ale noastre !

    Rusine celor care spun inca ca Dumnezeu si pacea se apara cu razboiul !!
    • +1 (7 voturi)    
      Armata Romana (Luni, 22 februarie 2010, 11:34)

      shadow [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      Ce cautam in teatre de operatiuni!? E simplu - asa ne`am castigat dreptul de a intra in NATO, iar faptul ca am intrat in NATO ne`a ajutat sa intram in UE. Acolo unde politicienii nostri au dat gres a rezolvat armata. Ce treaba are Dumnezeu in toata asta?!
      • 0 (6 voturi)    
        Ne sprijinim pe sangele nostru (Luni, 22 februarie 2010, 12:08)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui shadow

        pana vom avea niste politicieni cu frica lui Dumnezeu.

        Acum intelegi unde intervine Dumnezeu in toata povestea asta?
        • -2 (4 voturi)    
          politicieni, sange, Dumnezeu... (Luni, 22 februarie 2010, 15:16)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          problema este ca politicieni cu frica lui Dumnezeu am avut tot timpul. si avem si acum.

          Vor veni vremuri in care vom avea politicieni cu dragostea lui Dumnezeu... si doar atunci va fi bine.
  • +6 (14 voturi)    
    Gura pacatosului... (Luni, 22 februarie 2010, 10:56)

    nano2k [utilizator]

    „Pana in 1989 ati avut un stapan - Rusia, acum aveti altul”

    Scurt si cuprinzator. Indiferent din gura cui vin cuvintele, ele sunt adevarate.
    • +3 (7 voturi)    
      Foarte adevarat (Luni, 22 februarie 2010, 12:09)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Din pacate
  • +4 (8 voturi)    
    era sa uit (Luni, 22 februarie 2010, 10:58)

    Caragiale [anonim]

    Era sa uit: da, noi Romania putem deveni o stanca de stabilitate intre lumile dezlantuite !

    Trebuie sa negociem bine pozitia noastra, trebuie sa avem drept de VETO in aceste actiuni militare si trebuie sa folosim aceasta pentru PACE , prentru RESPECTUL DINTRE POPOARE !

    Indiferent daca politicienii vor dicta altfel, sper ca simplii Romani sa-si pastreze in inimi puritatea si PACEA !
    • 0 (2 voturi)    
      negociere (Luni, 22 februarie 2010, 15:50)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      In primul rind nu inteleg de ce este agitatie in legatura cu acest scut american cind este clar ca el e unul DEFENSIV,adica ne apara de Iran,Rusia sau alti apucati dornici de putere care ne-ar putea atac pe noi sau pe vecinii nostri.
      In al doilea rind pentru a negocia ceva trebuie sa ai cu cine negocia,adica sa fi bagat in seama.Acest lucru(sa fim bagati in seama) se intimpla de cind suntem in NATO si UE.Pentru cei care plang dupa draga noastra independenta le reamintesc nenumaratele situatii din istoria noastra cind independenta noastra nu ne-a ferit de trupele straine care au defilat prin tarisoara noastra,vezi turci,rusi,austro ungari,nemti etc.
      In concluzie,sa fim bucurosi ca putem si noi face ceva pentru siguranta noastra si a Europei.
  • 0 (2 voturi)    
    Da (Luni, 22 februarie 2010, 13:23)

    xolv [anonim]

    Dupa modelul vostru noi cu pacea si intelegerea, altii cu sovromurile, toporul si coranul! Logic!

    Daca toti "paganii" istoriei Romaniei din ultimii 200 de ani gandeau si actionau ca voi, acum nu mai exista statul Romania!

    Asa sa ne "ajute" Dumnezeu ?!
    • +1 (3 voturi)    
      .... (Luni, 22 februarie 2010, 14:11)

      maze [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Inscription on Dr. Martin Luther King’s statue, Moorehouse College, Atlanta
      "If we are to have peace on earth, our loyalties must become ecumenical rather than sectional. Our loyalties must transcend our race, our tribe, our class, and our nation; and this means we must develop a world perspective. No individual can live alone, no nation can live alone and as long as we try, the more we are going to have war in the world. Now the judgment of God is upon us and we must either learn to live together as brothers or we are all going to perish together as fools."

      Albert Einstein
      A human being is a part of a whole, called by us _universe_, a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings as something separated from the rest... a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest to us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circle of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty
      • +2 (2 voturi)    
        Poate (Luni, 22 februarie 2010, 15:31)

        xolv [anonim] i-a raspuns lui maze

        Poate ne ajuti cu niste citate incrustrate in Rusia si Iran, pentru a ne convinge de spiritul pasnic al "prietenilor" nostri de la est !
        • +1 (3 voturi)    
          desigur.... (Luni, 22 februarie 2010, 16:59)

          maze [anonim] i-a raspuns lui xolv

          Cat timp vei trai cu conceptul de separatiei ei si noi fie el pe criterii religioase nationale rasiale... nu o sa intelegi esenta Intregului.

          Iran:
          “I don't wish to be everything to everyone, but I would like to be something to someone.”

          The pain we feel When someone leaves our life is in direct proportion to the joy they bring while a part of our life for a few moments. In my life you made me feel as if I truly meant something to someone”

          So powerful is the light of unity that it can illuminate the whole earth

          Rusia
          Happiness is that state of consciousness which proceeds from the achievement of one's values.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu te obosi (Luni, 22 februarie 2010, 20:57)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui maze

            Nu te obosi prea tare.
            Orice ai face, spalatii pe creiere te vor contrazice sau iti vor cere alte si alte lucruri ca sa isi poata conserva prejudecatile si ceea ce ei CRED.

            Pentru ei e simplu. americani = bun; restul (inclusiv romani) = rau.

            Din pacate lumea se polarizeaza din toate pdv-urile. Nu mai putem si nu mai avem timp sa distingem nuante. E simplu sa gandesti in alb-negru. Din pacate pentru majoritatea noastra este un mod de viata... Si sa te pazeasca 'Al de Sus sa ajungi la judecata mintii lor!