CAMPANIE EVZ: Care este „Orasul de vis” din Romania?

de Ana Zidarescu     Evenimentul Zilei
Marţi, 6 aprilie 2010, 10:12 Revista Presei | Subiectele Zilei

EVZ lanseaza campania "Orasul de vis"
Foto: Evenimentul Zilei
Impreuna cu cititorii, evz.ro lanseaza provocarea anului in media romaneasca, prin campania „Orasul de vis”. Aceasta va arata care este cel mai apreciat si mai bun oras din Romania in care sa locuiesti. Dinamica si inovatoare, are la baza date oficiale, iar rezultatul final va fi determinat alaturi de cititori.

Dupa un an de documentare, evz.ro ofera, incepand de astazi, campania “Orasul de vis”. Au fost alese 15 orase, cu populatia de peste 150.000 de locuitori: Arad, Bacau, Brasov, Braila, Cluj-Napoca, Constanta, Craiova, Galati, Iasi, Oradea, Pitesti, Ploiesti, Sibiu, Timisoara si Bucuresti. Primul oras cu care debuteaza campania "Orasul de vis" este Arad.


Citeste integral in Evenimentul Zilei.


Citeste mai multe despre   





















2975 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    top rusinica (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:21)

    adriant [anonim]

    cum adica orase de vis???baia mare unde e in topul asta??se compara arad-ul cu baia mare??cred ca e o gluma
    • +2 (2 voturi)    
      ce sa caute baia-mare in top? (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:32)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui adriant

      din cate am vazut, in top sunt cele mai mari 15 orase din Romania. Baia-Mare, nu e chiar atat de mare. Aradul are 172.827 locuitori, Baia-Mare doar 140.937 locuitori.
  • +1 (1 vot)    
    Criteriu (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:24)

    Marcu [anonim]

    Oare este un criteriu de baza numarul de locuitori ai "orasului de vis"? Eu sunt convins ca multi s-ar simti mult mai bine si intr-un oras mai mic (100.000 de locuitori), in care sa nu ai de facut 5 km pana la servici in 2 ore. Eu zic ca initiatorii acestei idei puteau sa includa mai multe orase.
    • +1 (1 vot)    
      5 Km in 2 ore??? (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:16)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      5 Km in 2 ore se fac doar in Bucuresti. In Iasi, de exemplu, in cel mai negru scenariu (de sfinta paraschiva cind numarul de masini se tripleaza) faci cam 10 -15 km in 2 ore, am patit-o eu acu vro 3 ani. Dar in rest, la orele de virf, cei 5 km se fac in maxim 30-40 de minute.
      In rest, ii faci cam in 15-20 min, depinde de zona in care te misti.
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i chiar asa (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:05)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Ca sa aibe sanse la titlul de oras de vis, un oras, pe langa comoditatea vietii de zi cu zi, mai tre' sa ofere si altele. De ex. un aeroport cu curse internationale, institutii de cultura, pravalii de o oarecare tinuta etc. Oricat de putin mi-ar place (de loc sunt si eu dintr-un oras mic, unde e intr-adevar foarte relaxant si comod sa traiesti), o populatie prea redusa nu poate sustine asa ceva.

      In alta ordine de idei, nu in toate orasele de pe lista iti ia 2h ca sa parcurgi 5km pana la lucru in ore de varf.

      Sincer, io-s curios. Ce-as vrea sa vad, ca sa imi dea incredere chestia asta, e o explicatie in termeni clari a criteriilor de evaluare/comparare.
  • +4 (4 voturi)    
    De vis (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:02)

    Dorian [anonim]

    Brasovul cu sigurantza. Drumurile excelente , parcari suficiente , cat despre turismul din zona ce sa mai zic? 10 +
  • -2 (6 voturi)    
    oras... (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:14)

    alin [anonim]

    prieteni sunt din bucuresti si credeti-ma ca sunt recunoscator fata de univers ca m-am nascut in acest loc nu cred ca merita sa ne gandim la vre-un alt oras din romania inafara de brasov, constanta, bucuresti, toata romania mai putin aceste 3 orase, este involuata de la populatie pana la ultima piatra de pe strada imi pare rau sa spun asta dar aceasta este adevarul, m-am plimbat f mult prin tara si in afara ei... macar bucurestiul este aliniat cat de cat european la multitudinea de localuri si punctelor de distractie si de cheltuit bani... asa ca macar pe aici daca ai ai ceva bani scapi de plictiseala indiferent de ora sau zi ... daca nu te poti face scriitor... stai undeva la sibiu te inspiri si dupa 10 ani o iei razna...
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:50)

      Lu [anonim] i-a raspuns lui alin

      Ma faci sa rad amice. N-ai decat sa ramai in Bucuresti alaturi de acea populatie multilateral evoluata care voteaza Oprescu si Vanghelie! Chiar incepusem sa cred ca "miticii" autentici au disparut, dar nu, tocmai au iesit din hibernare :)
    • +1 (1 vot)    
      Deci, ca sa inteleg (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:21)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui alin

      Tu apreciezi la un orash partea de entertainment, corect? Cit mai multe baruri, cinematografe, teatre, muzee.. etc. Pot intelege asta. Dar de aici pina la populatia invouata in tot trestul Romaniei e cam mult....
      Crisme/cluburi/discoteci deschise pina dimineata sunt probabil si in alte orase mari. Eu locuiesc in Iasi si pot sa-ti fac o lista cu macar 7-8 localuri deschise pina-n zori, unde poti sa joci un ping-pong, biliard, darts, bowling.
      Eu de exemplu refuz sa ma mut in Bucuresti (desi mi-ar conveni din punct de vedere profesional/maiterial) in primul rind datorita problemei cu transportul. Nu vreau sa-mi petrec citeva ore pe zi la volan, nu vreau sa-mi petrec 10-15 ore la cumparaturi de paste sau anul nou, si tot asha.
  • +2 (2 voturi)    
    Traiul decent face diferenta (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:32)

    cristi [anonim]

    Pentru un romanii obisnuiti, pentru ca ei isi vor da cel mai mult cu parerea aici, orasul de vis este acolo unde e si jobul de vis sau macar unul decent ca la asta isi permite sa viseze un roman.Nu mai conteaza aglomeratia, nu mai conteaza distanta, nu mai conteaza becalismele, taranismele etc daca ai unjob care iti permite sa traiesti decent.Degeaba e curat si nepoluat, degeaba e linistit daca din 50 000 oameni apti de munca doar 15-20 000 isi gasesc un job care nu e cine stie ce.E cam greu sa-ti doresti sa traiesti intr-un oras d-asta daca ai pretentii sa duci o viata decente.Doar cativa vor fi norocosi.Asa ca vrem nu vrem Bucurestiul e orasul ideal....cel putin pentru marea majoritate:)
  • +2 (2 voturi)    
    nici unul (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:34)

    Bogo [anonim]

    Tirgu Mures
  • +2 (2 voturi)    
    Brasovul un super orasel (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:41)

    gica [anonim]

    Poate Brasovul nu este un oras de vis dar in comparatie cu cele 15 intrate in competitie este un super orasel.

    Gica
  • +3 (3 voturi)    
    Brasov (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:57)

    Ionescu [anonim]

    Orasul care ar merita locul 1 este Brasovul (parerea mea). Cateva motive: amplasarea la poalele muntilor, calitatea aerului, curatenia, infrastructura rutiera buna, frumusetea centrului vechi. Brasovul are cartiere intregi construite inca inainte de '89 la marginea padurilor si dealurilor ce-l inconjoara.
  • +1 (1 vot)    
    sa-l lasam pe mitica... (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:04)

    sorin [anonim]

    ii rog politicos pe ardeleni sa isi arate patriotismul local fara sa mai invoce pe Marele mitica :)
    M-am contrazis cu cativa, care pur si simplu imi dau niste argumente superficiale de ce urasc ei bucurestiul si le sustin cu indarjire.
    o viata culturala ma bogata ca aci... mai rar. e adevarat ca, timisoara, brasovul, clujul, iasiul nu se compara cu oraselele de la dunare unde chiar nu se intampla nimic... dar sa nu le confundam totusi cu bucurestiul.
    imi place mult clujul, imi place si brasovul, dar nu m-as muta din bucuresti...
    e adevarat, sunt multe lucruri urate, babe care se grabesc spre nicaieri, puse pe cearta prin autobuze, negrii in beNveuri care claxoneaza tinandu-se de burta... cersetori ale caror haine se contopesc cu pielea si formeaza sol, gata sa plantezi un pomisor... dar haideti sa vedem si lucrurile frumoase :)
    va salut.
  • +1 (1 vot)    
    depinde ce intelegi prin oras de vis.. (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:02)

    anonim [anonim]

    un oras in care traiesti civilizat si binedispus alaturi de oameni bine crescuti sau inconjurat de cladiri frumoase, locuri de distractie alaturi de oameni frustrati...parerea mea un oras de vis e nu numai un oras care iti ofera posibilitati de distractie(cum evident bucurestiul are cam cea mai mare oferta, desi aici depinde de hobbyuri, ca daca imi place sa merg pe munti degeaba stau in bucuresti ca nu ma incalzeste cu nimic ca am 10 malluri) ci si un oras in care exista o atitudine pozitiva a oamenilor, pentru ca oamenii sunt partea cea mai importanta dintr-un oras, ei fac orasul in mare parte.Nu pot sa ma pronunt asupra unui oras din enumerarea articolului pentru ca nu am stat in toate ca sa imi pot da cu parerea dar am stat in cluj si in bucuresti...si chiar daca Bucurestiul este un oras frumos cu locuri frumoase dar oamenii sunt frustrati , grabiti, multi fara 7 ani de acasa, si asta iti cam taie chefu de a te plimba prin frumoasele parcuri(in Cluj inca nu am vazut sa iasa cineva din masina la stop sa impuste semaforul)."Clujul are suflet" prin faptul ca plimbandu-te prin el, cu mici exceptii, te binedispune, vezi oameni fericiti, oameni civilizati, nu te injura nimeni, nu te scuipa nimeni nu te omoara nimeni daca treci strada prea incet si ai si ceva locuri frumoase de vazut si in oras si mai ales in imprejurimile lui..ca sa nu mai amintim de chefurile si festivalurile studentesti cu lume deschisa la minte care se distreaza decent. Deci Bucurestiul cu parere de rau..din cauza oamenilor iese de pe lista mea.. ca de altfel si majoritatea oraselor din sud..unde ca si ansamblu de oameni(nu luati separat , existand si oameni civilizati si care isi vad de treaba lor) sunt la marginea civilizatiei.
  • +1 (1 vot)    
    A? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:15)

    SirJ [anonim]

    Oras de vis? Eu cred ca voi visati ma. Nu exista oras de vis in Rromania.
  • 0 (0 voturi)    
    cluj (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:53)

    cristi [anonim]

    clujul, este un oras superb, am fost de cateva ori acolo si am ramas impresionat
  • 0 (0 voturi)    
    BRAILA (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:00)

    romeo [anonim]

    Braila este in primele 3 orase din Romania dupa parerea mea. Nu exista oras in Romania care sa aiba o asemenea arhitectura precum Braila. Toate strazile sunt dispuse in arc de cerc cuprinzand Dunarea. Braila are o istorie de peste 700 ani, are cel mai frumos bulevard (Independentei) , centru istoric, are faleza Dunarii, Parcul Monument, Lacul Sarat, Gradina Mare, Insula Mare a Brailei, are Teatru cu un renume insemnat si cu un edificiu excelent si ar fi multe altele de adaugat. Braila are totusi si defecte dpdv economic datorita faptului ca a fost devalizat de insusi statul roman- vezi inchiderea uzinei Progresul -in primele 2 din Europa, Combinatul de Celuloza si hartie cel mai mare din tara, Insula Mare data in administrare unui a carui firma se numeste "3 brazi" ??? venit din munti....Cu toate acestea cu investitii serioase si prin unirea cu Galati-ul ar deveni a doua aglomerare urbana din Romania si parerea mea cel mai frumos oras
  • 0 (0 voturi)    
    pentru adriant (Vineri, 16 aprilie 2010, 14:30)

    andrei [anonim]

    Asculta maramuresene,sunt aradean,si nu-ti permit sa vorbesti asa de arad.e un oras foarte frumos,cu mentalitate vestica,preturi si taxe mici,plus ca ai ce sa faci in el is nu e poluat ca baia mare unde e doar romplumb peste tott.toti maramuresenii is madrii si invidiosi.