Traian Basescu l-a decorat cu Virtutea Militara pe ministrul comunist al Internelor George Homostean, condamnat in dosarul Autobuzul si acuzat de implicare in uciderea lui Gheorghe Ursu

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 11:00 Revista Presei | Subiectele Zilei

Presedintele Traian Basescu l-a decorat ordinul Virtutea Militara in grad de cavaler pe George Homostean, ministrul de Interne al lui Nicolae Ceausescu, condamnat de Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru coordonarea asasinarii unor protestestari anticomunisti in operatiunea "Autobuzul", scrie Cotidianul. Numele lui Homostean este mentionat si in raportul Comisiei „Tismaneanu" privind condamnarea comunismului, fostul ministru fiind acuzat ca a fost implicat in uciderea in batatie, in beciurile Securitatii, a disidentului Gheorge Ursu.

Potrivit informatiilor HotNews.ro. Homostean a fost degradat dupa Revolutie, aceasta fiind explicatia pentru faptul ca el apare in decretul de decorare drept sublocotenent in retragere.

In decretul presidential 448 din 26 aprilie 2010, contrasemnat de premierul Emil Boc, : "Presedintele Romaniei decreteaza: Se confera Ordinul Virtutea Militara in grad de Cavaler, cu insemn pentru militari: domnului sublocotenent in retragere Homostean Ioan George".

Explicatia decorarii: "Cu prilejul sarbatoririi Zilei Veteranilor de Razboi, in semn de inalta apreciere pentru devotamentul de care au dat dovada in indeplinirea misiunilor incredintate in cadrul Armatei Romane, precum si pentru implicarea deosebita in sprijinirea structurilor asociatiilor veteranilor de razboi".

"De obicei, decorarile si avansarile in grad ale militarilor au la baza propunerile structurilor militare, iar in acest caz, probabil cele ale Ministerului Apararii", noteaza Cotidianul.ro.

Homostean a fost condamnat la 14 ani de inchisoare in dosarul Autobuzul, dar pedeapsa i s-a redus la jumatate printr-un decret semnat in 2002 de Ion Iliescu: "Homostean George, nascut la data de 19 iunie 1923 in municipiul Deva, judetul Hunedoara, fiul lui Ioan si Ana, condamnat la 14 ani inchisoare prin Decizia nr. 1.292/2002 a Curtii Supreme de Justitie, pentru savarsirea infractiunii de instigare la omor deosebit de grav, iar conform art. 2 din Decretul nr. 11/1988 pedeapsa a fost redusa cu jumatate, astfel incat condamnatul are de executat 7 ani de inchisoare".

Homostean a fost ministru de Interne in guvernele Ilie Verdet si Constantin Dascalescu, spune Cotidianul, care citeaza lucrarea "Ministrii de interne (1862 – 2007) - mica enciclopedie", scrisa de Constantin Gheorghe si Miliana Serbu.

Homostean a fost ministru de interne in perioadele:
  • 5 septembrie 1978–30 martie 1979
  • 30 martie 1979–29 martie 1980
  • 29 martie 1980–21 mai 1982
  • 21 mai 1982–28 martie 1985
  • 29 martie 1985–5 octombrie 1987
La Revolutie, era ambasador in Republica Cehoslovacia.


Citeste mai multe despre   















Comentarii alese de moderator

  • Lamuriri (Vineri, 21 mai 2010, 12:22)
    sicmar [anonim]

    1. Fostul ministru de interne este Homostean George, fiul lui Ioan si Ana, nascut la 19.06.1923 in Deva.
    De aici aparitia lui Ioan in decretul prezidential, prenumele tatalui.

    2. Odata cu condamnarea in dosarul "Autobuzul", la 14 ani inchisoare, conform cu art. 67 alin.2 Cod Penal a survenit si degradarea militara a lui George Homostean. De aici pierderea calitatii de general.

    3. Gradul avut in vedere la acordarea decoratiei este cel din al doilea razboi mondial. Fostul ministru este veteran de razboi, ranit in muntii Tatra.









6718 vizualizari

  • +5 (35 voturi)    
    Pai eu... (Vineri, 21 mai 2010, 10:08)

    Gigi [anonim]

    ...zic ca si asta face parte din demersul mai amplu al presedintelui de "condamnare a comunismului"...nu-i asa? Pentru prostii creduli citim o foicica in Parlament iar pe astia "ai nostrii" ii decoram. Se cheama ca ne-am luptat si cu comunismul sau nu?
    • +4 (18 voturi)    
      La fel ca.. (Vineri, 21 mai 2010, 11:44)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      La fel, si numirea eminentului Tismaneanu in fruntea acelui institut face parte tot din "condamnarea comunismului". Halal!
    • -5 (19 voturi)    
      Mai folositi si creierul, nu doar bita (Vineri, 21 mai 2010, 11:50)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Adica ministrul de interne al lui Ceausescu este sublocotent in retragere? Repede va mai ambalati voi cind este de injurat. Incercati sa si ginditi putin inainte sa dati cu ciomagul.

      Este clar o coincidenta de nume. Ministrul trebuie sa fi fost general, iar veteranii de razboi tin de Armata nu de Interne.
      • +8 (14 voturi)    
        Corect (Vineri, 21 mai 2010, 12:01)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui elena

        Bine spus, mai folositi si creierul. Asta ar trebui sa faci. Cuvantul degradare iti spune ceva sau matale postezi de dragul de a posta fara sa citesti articolul?
        • +2 (2 voturi)    
          Precizare (Vineri, 21 mai 2010, 13:00)

          george [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Ar mai fi ceva de spus: degradarea militara consecinta a unei condamnari penale nu inseamna trecerea la un grad inferior celui avut. Ar fi caraghios - un general condamnat pentru furt devine locotenent colonel, pentru viol sau talharie devine plutonier si pentru crima devine sergent? Nu! Degradarea inseamna pierderea gradului militar. Cu totul.
      • +2 (2 voturi)    
        Degradare (Vineri, 21 mai 2010, 12:13)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui elena

        Si asta cu degradarea militarului decorat la gradul de sublocotenent imediat dupa revolutie este tot o coincidenta?
        • +3 (3 voturi)    
          degradare (Vineri, 21 mai 2010, 12:47)

          suca [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          in armata, cand un ofiter este degradat se face pana la nivelul de SOLDAT FARA EXCEPTIE!!!

          verificati va rog!!!
          • 0 (0 voturi)    
            Romania e plina de exceptii (Vineri, 21 mai 2010, 13:14)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui suca

            Aici sunt asa de multe incat expresia: exceptia intareste regula
            a devenit:
            regula inmulteste exceptiile.
      • +3 (7 voturi)    
        mai folositi creierul, nu doar...cuvintele (Vineri, 21 mai 2010, 12:16)

        paharnicul ulea [anonim] i-a raspuns lui elena

        Draga Elena,
        ministrul de interne George Homostean a fost general, dar in momentul in care a fost condamnat definitiv pentru omor a fost si degradat. Generalul George Homostean a fost general "de interne" pentru ca pe vremea aceea Ministerul de Interne era o structura militarizata... mai pune mana pe o carte de istorie, pe niste almanahe, acolo...Pai nu l-a decorat Baselu si pe Ontanu si pe Iordanescu - tot asa, "la propunerea ministerului"... ca cei din Administratia Prezidentiala semneaza "ca primaru"... nu gandesc cu capul lor pentru cine dau ordine si medalii... Recunosc ca in momentul in care am vazut stirea - mie, personal - mi-a cazut fatza... Nici ca se putea o condamnare a comunismului mai buna...
        Mai ramane sa fie decorati: Stanculescu, Chitac, Nuta, Cico Dumitrescu.....[primii dupa ce ies din inchisoare, desigur...]
  • -1 (29 voturi)    
    multumim stimabile (Vineri, 21 mai 2010, 10:10)

    sly [anonim]

    Multumim mult iubit conducator... Tocmai ai decorat unde ai scupipat (condamnarea comunismului).
    De fapt, ai decorat, tot unii de-ai tai.
    Multumesc multimii de naivi, pentru votul de incredere acordat acestui comunist.
  • 0 (0 voturi)    
    hotu striga hotu (Vineri, 21 mai 2010, 10:14)

    vasile [anonim]

    Hotu striga hotu iar Basescu comunistul striga jos comunismul. Asa ca dragi romani care ati votat pe Base ati luat teapa cu anticomunismul. Aseara am aflat ca Base, Geoana, Diaconescu sunt ofiteri activi ai SIE asa ca baieti s-au dispersat pe la toate partidele si tot timpul unul din ei e la putere. Avea dreptate Burcan ca ne trebuie 20 de ani sa facem democratie in Romania. Cred ca ne mai trebuie inca 20 de ani pana scapam de jigodiile acestea. Toti au supt laptele de la militia si securitatea lui Ceausescu. Ce bine era daca in 1990 se adpota punctul 8 de la Proclamatia de la Timisoara. Dar vorba veche mintea romanului de pe urma. Iar regimul lui Base seamana cu cel a lui Ceausescu din ce in ce mai mult. Suntem un popor blestemat iar Ceausescu rade dincolo de mormant de noi.
  • +2 (24 voturi)    
    ii dati inainte cu minciuna? (Vineri, 21 mai 2010, 10:15)

    cornelius [anonim]

    chiar nu ati aflat ca e vorba de alta persoana? ma indoiesc. eu cred ca o faceti inadins.
    • +3 (5 voturi)    
      Ma voi... (Vineri, 21 mai 2010, 11:58)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui cornelius

      ...astia portocalii aveti un tupeu atat de maxim incat puteti sustine ca albul e negru si negrul e alb!

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7299488-presedintele-traian-basescu-retrage-decoratia-acordata-fostului-ministru-comunist-interne-george-homostean.htm
  • 0 (0 voturi)    
    O FAC INTENTIONAT (Vineri, 21 mai 2010, 10:43)

    Andra [anonim]

    NU LE MAI FACETI JOCUL


    Victimizarea lui basescu cu acest tip de marsavii demontabile imediat, sunt intoxicari care vin chiar de la basescu. Asta e: "lupta lui Basescu cu presa"

    Presa pe care a lasat-o chipurile "libera", daca "libertate" in Romania inseamna dreptul exclusiv al celor cu bani si putere (PSD si PNL) de a cumpara TOATA PRESA
  • +1 (7 voturi)    
    degradare... (Vineri, 21 mai 2010, 10:44)

    daniel [anonim]

    Nu stiu daca e greseala sau nu dar e clar ca portocalii nu stiu sa citeasca "Potrivit informatiilor HotNews.ro. Homostean a fost degradat la Revolutie"...avea dreptate baselu scoala scoate tampiti
  • -1 (13 voturi)    
    frumos! (Vineri, 21 mai 2010, 11:04)

    levi [anonim]

    tara lui voda Papura!
  • +2 (8 voturi)    
    Cititi de ce m-am trezit la 5:30 (Vineri, 21 mai 2010, 11:06)

    I.T. Molar [anonim]

    Voi credeti ca hotnews (vorba aia, nu e inpolitics) a pus stirea la ora 11 dimineata, cand eu am citit-o la 11 noaptea, fara sa o verifice?

    Voi credeti ca I.T. Morar s-a trezit la 5:30 sa publice un articol indignat din proprie vointa?

    Voi credeti ca nu innadins a fost ascuns si relativizat numele Homostean intr-o lista de anonimi decorati?

    Voi credeti ca securistii bugetari platiti cu mii de lei pe luna nu au sarcina sa posteze pe aici si sa ne recomande in cor sa citim postul lui Morar?

    Voi ati citi comentariul 18 de la postul lui Morar, in care se precizeaza si numele parintilor lui Homostean (pe ta-su il cheam chair Ioan cum sustine Morar ca il cheama pe tata lui Homostean securistu') si faptul ca a fost degradat la revolutie ?
  • +10 (24 voturi)    
    Gresit! (Vineri, 21 mai 2010, 11:09)

    Maria [anonim]

    Cel decorat este Homostean Ioan George, sublocotenent in armata, iar cel despre care faceti vorbire este Homostean Gheorghe George, fost general la interne, fost prim-secretar la jud. Alba. E regretabila o astfel de eroare, facuta din superficialitate si, vreau sa cred, nu din rautate! Nu luati de bune tot ce scrie nistorescu si afirma repetentul la istorie, crin antonescu.
    • +3 (3 voturi)    
      ce spui acuma (Vineri, 21 mai 2010, 13:24)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Maria

      ca dupa ce a ras toata resa de el i'a retras decoratia? SI nu era nici o confuzie de nume. Hai.. mai incet cu fanatismul.
  • -6 (14 voturi)    
    :( (Vineri, 21 mai 2010, 11:10)

    qqqq [anonim]

    si l-am votat si eu....
  • 0 (0 voturi)    
    Inghitim stiri ca curcile :) (Vineri, 21 mai 2010, 11:10)

    Florin [anonim]

    Ziaristilor, intelectuali cu examene luate pe grila, nu v-ati intrebat cum un sublocotent sa fie ministru? Da-ti damisia urgent.
  • +12 (22 voturi)    
    fals (Vineri, 21 mai 2010, 11:10)

    alpha [utilizator]

    Homostean (Gheorghe) George, general, fost ministru de interne e unul iar Homostean (Ioan) George sublocotenent decorat de Basescu e cu totul altul.Oricat de imbecil ai fi nu te poti gandi ca un fost ministru de interne era...sublocotenent.Dar cand sursele de informatii sunt antenele lui felix totul e posibil.
    • +1 (5 voturi)    
      posibil (Vineri, 21 mai 2010, 12:02)

      omega [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Bine trebuie sa fii imbecil de-a dreptul, sa fii facut gramada si la fel si sustinatorii lui la fel. Pai oricat de imbecil ai fi ar trebui sa iti dai seama ca un fost ministru comunist nu isi pastreaza gradul, si cel mai mare imbecil trebuie sa fii daca ai impresia ca dupa o condamnare de care face vorbire articolul ramai general si nu esti degradat.
      Acum daca e unul si acelasi ramane de vazut, dar... e cam mare probabilitatea ca Lider Maxim sa fi...
      • -1 (1 vot)    
        numele tatalui (Vineri, 21 mai 2010, 12:39)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui omega

        asa,asa si tot cu ocazia degradarii i-au schimbat si numele tatalui ?
        • +1 (1 vot)    
          Ask Base (Vineri, 21 mai 2010, 13:45)

          G [anonim] i-a raspuns lui alpha

          Intreaba-l pe base, tre sa stie, ca doar i-a retras decoratia.
    • +2 (2 voturi)    
      pe bune (Vineri, 21 mai 2010, 13:24)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      si atunci de ce i'a retras decoratia azi dupa ce a urlat toata presa? ca era alta persoana?
  • +11 (19 voturi)    
    Homoştean (Vineri, 21 mai 2010, 11:10)

    Bleen [anonim]

    http://www.legex.ro/Decret-448-26.04.2010-104289.aspx

    E vorba despre sublocotenent în retragere Homoştean Iulian George.

    Coincidenţă de nume, băi Berstein and Woodward.
  • +9 (17 voturi)    
    Nu este adevarat!!! (Vineri, 21 mai 2010, 11:10)

    Ghita [anonim]

    persoana decorata este un fost sublocotenent in Armata Romana si n-a fost niciodata ministru de interne.
    verificati-va sursele inainte de a publica astfel de magarii!
    ( Se conferă Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari: domnului sublocotenent în retragere Homoştean Ioan George).
    • +2 (2 voturi)    
      Ask base (Vineri, 21 mai 2010, 12:46)

      G [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Verifica-ti tu sursele inainte de a face asemenea afirmatii.

      De ce a retras Base al tau decoratia?
  • -11 (13 voturi)    
    eu il inteleg (Vineri, 21 mai 2010, 11:11)

    adrian [anonim]

    nu avea de unde sa stie, de la anvers de acolo, ce a facut omul ala pe care l-a decorat
  • +13 (19 voturi)    
    Atentie! (Vineri, 21 mai 2010, 11:12)

    Gimmy [anonim]

    Homostean IOAN Gheorghe - sublocotenent in armata romana
    si nu
    Homostean Gheorghe - general de Securitate!!!

    Pentru numele lui Dumnezeu, si voi faceti aceeasi greseala ca si nenorocitul ala de Nistorescu!???
    • +3 (3 voturi)    
      haha (Vineri, 21 mai 2010, 13:26)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Gimmy

      hai urlati ca nu e asa cand si BAsescu a recunoacut ca de fapt chiar asa e.
  • -6 (10 voturi)    
    Oooops, neplacut (Vineri, 21 mai 2010, 11:13)

    mm66 [anonim]

    Ce parere o avea dl Tismaneanu despre asta? Sau o sa-i gaseasca si de data asta o scuza presedintelui?
  • +11 (13 voturi)    
    cotidianul? (Vineri, 21 mai 2010, 11:15)

    hitroll [anonim]

    Cotidianul?? Mai bine va luati informatiile din Can Can si Libertatea, ca sunt mai credibile.
  • +10 (14 voturi)    
    Voi nu verificati deloc? (Vineri, 21 mai 2010, 11:16)

    nicu panaitescu [anonim]

    Voi chiar luati de bun ce spune Nistorescu???

    "Se conferă Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari: domnului sublocotenent în retragere Homoştean Ioan George"

    Homostean de care ziceti voi era sublocotenent? Sau era general? E o diferenta intre cele doua grade. Chiar si intre numele personajelor... Ca sa nu mai vorbim ca unul a fost general de interne iar celalalt sublocotenent de armata...
  • -6 (12 voturi)    
    mda... (Vineri, 21 mai 2010, 11:17)

    alter_ego [anonim]

    deci acum stim si cine e traian basescu...inseamna ca toata povestea cu condamnarea comunismului nu a fost decat populism ieftin, pt prostime...
  • +6 (8 voturi)    
    si daga gresiti? (Vineri, 21 mai 2010, 11:18)

    eu [anonim]

    http://morar.catavencu.ro/2010/05/21/nistorescu-si-cu-crin-ar-mai-da-niste-venin-dar-o-iau-in-barba-putin/
    • -4 (6 voturi)    
      ITM si obiectivitatea! (Vineri, 21 mai 2010, 11:23)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

      de cand e ITM o sursa credibila?
      El si la vinuri o mai da in bara, d-apoi la securisti!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca si voi... (Vineri, 21 mai 2010, 11:19)

    olteanu de la bnr [anonim]

    Este o dezinformare.Nu este adevarat.E o confuzie de nume.
  • +1 (1 vot)    
    E o greșeală? (Vineri, 21 mai 2010, 11:22)

    Algernon [anonim]

    ...„sublocotenent in retragere Homostean Ioan George”.
    De ce este sublocotenent?
    • +2 (6 voturi)    
      pentru ca (Vineri, 21 mai 2010, 11:41)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Algernon

      nu a fost ministru de Interne. Ala e altul, cu nume asemanator. Dar deh, ce mai conteaza asemenea detalii cand Basescu e de vina? :)
      • +1 (1 vot)    
        A recunoscut-o chiar (Vineri, 21 mai 2010, 13:48)

        G [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Se pare ca si-a si recunoscut vina intre timp, weird huh?
  • +8 (10 voturi)    
    de data asta sunteti de doua ori neprofesionisti (Vineri, 21 mai 2010, 11:24)

    nicu panaitescu [anonim]

    asta ca sa nu zic altfel.

    Tineti textul in capul paginii chiar si cand aflati de la atata lume ca e intoxicare.
    • +1 (1 vot)    
      apropos de profesionisti... (Vineri, 21 mai 2010, 13:53)

      neprofesionistu' [anonim] i-a raspuns lui nicu panaitescu

      Nicule, nu te mai agita atata. Ia un Rudotel si du-te la culcare. Vezi ca stapan-tu e mult mai destept ca tine si a sesizat gafa. Sau te pomenesti ca tu ai facut propunerea de decorare...
  • +3 (5 voturi)    
    E altul (Vineri, 21 mai 2010, 11:25)

    andrei [anonim]

    Pe fostul ministru comunist il cheama HomosteanU si nu Homostean ! Nu era greu de gasit, daca doreati: http://documentare.agerpres.ro/guverne.php?i=114
    • +1 (1 vot)    
      ...sau .. (Vineri, 21 mai 2010, 12:30)

      yo [anonim] i-a raspuns lui andrei

      sau Homostean ?!

      http://documentare.agerpres.ro/guverne.php?i=118

      De la aceasi sursa alt guvern ...
  • 0 (0 voturi)    
    Jenant (Vineri, 21 mai 2010, 11:25)

    Rasmus [utilizator]

    Jenant HotNews
    Scoateti urgent stirea sau explicati confuzia, cu scuzele de rigoare
  • +6 (8 voturi)    
    "sublocotenent"? (Vineri, 21 mai 2010, 11:29)

    Codruta N [utilizator]

    Nu pot sa-l sufar pe Base (si il cred in stare de orice) - dar Homostean, fostul ministru de Interne (si, apropo: mare mahãr prin zonele de schi de pe la Arieseni, Vartop samd... probabil printre primii care au avut viloantze pe acolo) in 1989 era... general! De unde si pana cand a ajuns sublocotenent?
    • -2 (4 voturi)    
      pai nu citizi, codruta ? (Vineri, 21 mai 2010, 10:42)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Potrivit informatiilor HotNews.ro. Homostean a fost degradat la Revolutie
      .............................

      deci, a fost retrogradat la suptlocotenent.:-)
      • 0 (0 voturi)    
        mai minusarilor (Vineri, 21 mai 2010, 11:55)

        P.F. [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        voi nu'l vazuratzi pe zmaili ?!

        suntetzi si voi ca astia cu stirea...
    • -1 (3 voturi)    
      citeste (Vineri, 21 mai 2010, 11:44)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      fii atenta la articol,a fost degradat la revolutie..
  • 0 (0 voturi)    
    degradare vs manipulare (Vineri, 21 mai 2010, 11:31)

    mar [anonim]

    Conform DEX degradare - A pedepsi prin luarea gradului, a lua gradele. Concluzia nu poti lua cuiva gradele, lucru care se face prin instanta, ca ulterior sa-l decorezi. Individul ala a fost decazut din dreptri.
    Intr-o tara civilizata, cu o presa corecta pentru o astfel de manipulare, ziaristul si fituica o luau rau pe coja, legal.
    La noi cainii urla caravana trece.
    Cred ca editorii HN ar trebui sa indrepte eroarea.
  • +5 (11 voturi)    
    HAHAHAHAHAAAAAAAA (Vineri, 21 mai 2010, 11:31)

    gechi [utilizator]

    incredibil, adica nenea Crin, floare politicii romanesti, care a aprofundat istoria studiind peste program cativa ani la Facultatea de Istorie, a muscat momeala aruncata de camarazii de arme!?
    Tonomatele sunt orbite de mult, asta o stiam, dar sa faca o asemenea gresala nu ma asteptam. Probabil ca Sublocotenentul Homostean chiar merita aceasta decorare, dar oare cat de prost trebuie sa fii sa nu-ti dai seaman ca, intr-o perioada in care functia era foarte importanta, un sublocotenent amarat poate ajunge Ministru de Interne, adica sa coordoneze generalii de securitate?
    • 0 (6 voturi)    
      Lasa, ca nu-i aceeasi greseala (Vineri, 21 mai 2010, 11:48)

      vio [anonim] i-a raspuns lui gechi

      Adica Crin e un prost pentru ca a gresit un nume, in schimb Base cu Boc si toti PDeii, care au gresit guvernarea si au incurcat iesirea din criza cu intrarea in ea, cum sunt?
      Super-mega-giga-prosti?!
      • +3 (7 voturi)    
        ce are sula cu prefectura? (Vineri, 21 mai 2010, 11:57)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Crin este prost pentru ca inceraca sa para salvatorul natiunii si detinatorul adevarului absolut cand de fat toata existenta lui se datoreaza luptei cu Basescu. El este un fel de Gigi Becali al politicii, comenteaza absolut orice legat de Basescu fara a face o minima verificare a faptelor. Pentru asta e cel mai penibil conducator de partid din istoria Romaniei, si un pretendent cu sanse reale la titlul mondial.

        Cat despre restul politicienilor, o mica gluma:
        Q: care e asemanarea dintre politicieni?
        A: sunt toti prosti.
        Q: Si care e deosebirea?
        A: sunt unul mai prost ca altul.
        • +2 (2 voturi)    
          Ai aflat deja raspunsul! (Vineri, 21 mai 2010, 13:08)

          vio [anonim] i-a raspuns lui gechi

          Crin nu s-a inselat, Base da!
  • 0 (0 voturi)    
    adormitilor de la hotnews (Vineri, 21 mai 2010, 11:32)

    celofanu [anonim]

    treziti-va! http://morar.catavencu.ro/2010/05/21/nistorescu-si-cu-crin-ar-mai-da-niste-venin-dar-o-iau-in-barba-putin/

    ce e cu voi?
  • 0 (0 voturi)    
    M-am convins (Vineri, 21 mai 2010, 11:33)

    Algernon [anonim]

    Băăăi băieți! Voi vă luați știrile de pe times.ro (actual trombon.ro). Doar ați preluat-o și pe aia cu armata română în Tahiti? Nu?
  • -3 (15 voturi)    
    Basescu a dormit sub stele la Anvers ..... (Vineri, 21 mai 2010, 11:33)

    Carcotescu [anonim]

    nici de ploaie, nici de vant nu-i era teama.
    batranul lup de mare ....
    de-ar fi ramas acolo .....
  • 0 (0 voturi)    
    ?! (Vineri, 21 mai 2010, 11:39)

    Mycroft [anonim]

    Hotnews, se 'intunericeste' si la dvs.?
  • -2 (6 voturi)    
    Pai se poate, dom' presedinte??? (Vineri, 21 mai 2010, 11:41)

    misha [anonim]

    Inteleg ca propunerea de decorare vine de la ortacii domniei sale, da' si noi restu ne-am pierdut uzul ratiunii?
    Decoram asa in stanag si-n dreapta?!?!
    Ne doare la basca de cei carora le repugna treburile astea si poate ca te sustin?!?!?!
    Rusinica!
  • 0 (0 voturi)    
    rusinica (Vineri, 21 mai 2010, 11:41)

    panfil flecaru [anonim]

    Acasa Documentare


    Azi in istorie


    Calendarul
    Evenimentelor (3 Zile)


    Calendar Saptamanal


    Retrospectiva zilei



    Guvernele Romaniei



    Guvernele Romaniei \ GUVERNUL MANEA MANESCU II

    Perioada guvernarii: 1975-03-18 - 1979-03-30
    Componenta:
    Prim-ministru al Guvernului:
    - Manea MANESCU

    Prim-viceprim ministru al Guvernului:
    - Ilie VERDET (7 mart.1978-30 mart.1979)

    Prim-viceprim ministru al Guvernului:
    - Gheorghe OPREA (7 mart.1978-30 mart.1979)

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Emil DRAGANESCU (18 mart.1975-7 mart.1978)
    - Virgil CAZACU (7 mart.1978-1 febr.1979)

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Ianos FAZEKAS

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Mihai MARINESCU (18 mart.1975-7 mart.1978)

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Angelo MICULESCU

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Paul NICULESCU-MIZIL

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Gheorghe OPREA (18 mart.1975-7 mart.1978)

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Ion PATAN

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Gheorghe (Gogu) RADULESCU

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Gheorghe CIOARA (19 iun.1976-1 febr.1979)
    - Ion DINCA (1 febr.-30 mart.1979)
    - Ion IONITA (19 iun.1976-30 mart.1979)

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Cornel BURTICA (27 ian.1977-30 mart.1979)

    Vice-prim ministru al Guvernului:
    - Ion STANESCU (27 ian.1977-7 mart.1978)
    - Virgil TROFIN (16 oct.1978-30 mart.1979)

    Ministru de Interne:
    - Teodor COMAN (18 mart.1975-5 sept.1978)
    - Gheorghe HOMOSTEANU (5 sept.1978-30 mart.1979)

    ...................

    zice agerpres.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 11:48)

    poweraxxel [anonim]

    istorescu a publicat, în fiţuica lui de perete electronic, o ştire despre decorarea generalului Homosteanu de către Traian Băsescu. Şi dă-i şi înjură, nene, că una zice Băsescu în codamnarea comunismului, şi alta face, prin decorarea călăilor etc. Articolul cu pricina face un scurt istoric al personalităţii generalului Homoşteanu, rolul lui malefic, povestea acţiunii Autobuzul, asasinarea lui Gheorghe Ursu etc. Imediat sare la cap şi Crin Antonescu cu incosecvenţa lui Băsescu etc. Puteţi vedea reacţia aici.Numai că, la o cercetare mai atentă, se ivesc vreo două inadvertenţe. Articolul giratde Nistorescu vorbeşte despre generalul George (Gheorghe) Homoştean, pe cînd în actul oficial de decorare e vorba de George Ioan Homoştean. Cu gradul de sublocotenent în retragere. ( Se conferă Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari: domnului sublocotenent în retragere Homoştean Ioan George). Aşadar, una e un general, alta e un sublocotenent. Pe care-i cheamă, e drept, la fel, Homoştean. Pe unul, George (sau Gheorghe), iar pe celălalt, Ioan George . Unul e fost general de interne, altul e fost sublocotenent de armată. Cel puţin, formal, aşa stau lucrurile. S-o fi ascuns generalul în gradul de sublocotenent, adăugîndu-şi încă un prenume? Sau sînt două persoane diferite, cu două grade militare diferite. Tot aşa cum una e Antonescu, dictatorul, alta e Antonescu, liberalul. Unul a făcut, în felul lui, istorie, altul a fost repetent la Istorie.
    • +3 (3 voturi)    
      foarte frumos spus (Vineri, 21 mai 2010, 12:10)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui poweraxxel

      Pacat ca nu dai si sursa spuselor tale, ai dat copy/paste dupa postarea de pe blog a lui IT Morar. Exista astfel riscul sa pari instet cand de fapt esti doar un copypaste-ist.
    • +1 (1 vot)    
      http://ro.wikisource.org/wiki/1907 (Vineri, 21 mai 2010, 15:43)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui poweraxxel

      Privind în ochii regelui, străinul,
      Cu braţele pe piept încrucişate,
      Răspică vorba: Ţara, maiestate,
      E-n durăt greu. Tu nu-i auzi suspinul,

      Căci muzici cântă-n juru-ţi. Şi slugarnici
      Adormitori, ca-n zid, te-mpresurară,
      De nu mai poţi vedea pe cei de-afară,
      Pe bunii tăi supuşi cei mulţi şi harnici.

      Că n-ai cercat spre ei să-ţi spinteci cale
      Să ştii şi-n ţara ta ce suflet bate,
      N-ai vrut decât spinări încovoiate
      Şi guri deschise laudelor tale.

      Că de-a fost om să-ţi steie drept în faţă,
      Ca pe-un vrăjmaş, l-ai depărtat de tine.
      Bătrânii pier. Dar oaste nouă vine,
      Şi dureroase lucruri mai învaţă!
  • +3 (5 voturi)    
    totusi... (Vineri, 21 mai 2010, 11:49)

    andreiu [utilizator]

    "Potrivit informatiilor HotNews.ro. Homostean a fost degradat la Revolutie."

    Deci asta ar rezolva problema gradelor diferite.
    Daca totusi e o greseala si e vorba de doi oameni diferiti atunci e destul grav pentru cei care au facut stirea sau au criticat decretu de decorare.
  • -2 (4 voturi)    
    dregeti stirea (Vineri, 21 mai 2010, 11:50)

    Sly [anonim]

    aveti explicatia de la IT MORAR aici http://morar.catavencu.ro/2010/05/21/nistorescu-si-cu-crin-ar-mai-da-niste-venin-dar-o-iau-in-barba-putin
  • 0 (0 voturi)    
    GRAV (Vineri, 21 mai 2010, 11:50)

    piticu [anonim]

    pentru ca nu verificati informatiile si postati titluri si articole complet aiurea. Asa cum spun si ceilalti prin comentariile de mai sus se face o mare manipulare (ordinara) si mai grav este ca unii se "arunca" fara ca macar sa citesca decretul si numele celor 2.
    N-ar fi rau sa publicati o erata, cu scuzele de rigoare
  • +2 (2 voturi)    
    Caldura mare....Sapientei, Pacientei.... (Vineri, 21 mai 2010, 11:52)

    minus [utilizator]

    Decretul de rechemare al lui George Homostean din 31/12/1989 a fost:

    ARTICOL UNIC
    George Homostean se recheama din calitatea de ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Socialista Cehoslovaca.
    PRESEDINTELE CONSILIULUI FRONTULUI SALVARII NATIONALE, ION ILIESCU

    Asta inseamna ca pe respectivul il cheama oficial George Homostean si nu George Ioan Homostean.
    • +1 (7 voturi)    
      atunci l-o fi si degradat (Vineri, 21 mai 2010, 12:04)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui minus

      la gradul din WW2, de sublocotenent.

      Ei lasa, unde bate Iliescu, pupa Basescu si creste la loc!
      • +1 (1 vot)    
        bate Iliescu? asa-i o gluma? (Vineri, 21 mai 2010, 15:15)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Ei lasa, ca de obicei in Romania, adevarul are multe fețe!

        Prin decretul prezidenţial 952 din 27 noiembrie 2002, la propunerea Ministerului Justiţiei, Homostean a fost graţiat restul de pedeapsă rămas neexecutat.

        "Art. 2. - Se gratiazã restul rãmas neexecutat din pedeapsa cu închisoarea aplicatã urmãtorilor:
        ....
        Homostean George, nãscut la data de 19 iunie 1923 în municipiul Deva, judetul Hunedoara, fiul lui Ioan si Ana, condamnat la 14 ani închisoare prin Decizia nr. 1.292/2002 a Curtii Supreme de Justitie, pentru sãvârsirea infractiunii de instigare la omor deosebit de grav, iar conform art. 2 din Decretul nr. 11/1988 pedeapsa a fost redusã cu jumãtate, astfel încât condamnatul are de executat 7 ani de închisoare; "
    • +2 (2 voturi)    
      si totusi.... (Vineri, 21 mai 2010, 15:07)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui minus

      se vede treaba ca este vorba de aceeasi persoana!
      Interesant!

      Nu ar fi rau sa desfiintati unele institutii ale statului, daca tot sunteti niste neispraviti!

      Poate nu ar fi rau sa shimbam si numele in Republica Securista Romania- republica afiliata "Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război".
      Daca nu se prinde lumea, ramane asa!
  • 0 (2 voturi)    
    Manipulare ? (Vineri, 21 mai 2010, 12:12)

    doina [anonim]

    http://www.cssalba.ro/personalitati.html

    Homosteanu George Profesor. Fost prim secretar al Comitetului Judetean al PCR Alba 1968-1977 si ministru de Interne al Romaniei din 1978 pana in anul 1987, ambasador al Romaniei in R.S. Cehoslovacia din 1978 pana in 1989 .
    • 0 (4 voturi)    
      merita decorat (Vineri, 21 mai 2010, 12:17)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui doina

      pentru asta!
      Mai ales de marele luptator anticomunist, Base!
  • 0 (2 voturi)    
    daca (Vineri, 21 mai 2010, 12:15)

    bn [anonim]

    Daca cel degradat, comunistul s-a nascut in 1932, nu putea sa fie in retragere la 81 de ani? Nu e cam tarziu?
    Deci e vorba de altul
  • +3 (5 voturi)    
    Lamuriri (Vineri, 21 mai 2010, 12:22)

    sicmar [anonim]

    1. Fostul ministru de interne este Homostean George, fiul lui Ioan si Ana, nascut la 19.06.1923 in Deva.
    De aici aparitia lui Ioan in decretul prezidential, prenumele tatalui.

    2. Odata cu condamnarea in dosarul "Autobuzul", la 14 ani inchisoare, conform cu art. 67 alin.2 Cod Penal a survenit si degradarea militara a lui George Homostean. De aici pierderea calitatii de general.

    3. Gradul avut in vedere la acordarea decoratiei este cel din al doilea razboi mondial. Fostul ministru este veteran de razboi, ranit in muntii Tatra.
    • 0 (0 voturi)    
      Un grad in Securitate=acelasi in Armata? (Vineri, 21 mai 2010, 12:44)

      Tio [anonim] i-a raspuns lui sicmar

      Sicmar, stii cumva daca nn grad in Securitata inseamna acelasi grad in Armata?

      Adica fostii ofiteri de securitate au fost/sint ofiteri ai Armatei Romane?
  • +2 (2 voturi)    
    Ceva petrecut inainte de perioada “reprosabila”? (Vineri, 21 mai 2010, 12:26)

    Tio [anonim]

    Daca e aceiasi persoana pare o chestie reprosabila la prima vedere dar...razboiul e razboi.

    A fost decorat ca veteran (ranit, poate cu gradul mentionat) si nu ca securist. Sint totusi 2 lucruri foarte diferite si e ceva petrecut inainte de perioada “reprosabila”.
    Poate MA vrea sa evite situatia in care cineva nu e veteran sau erou daca nu a luptat in razboiul care e corect politic?
  • 0 (0 voturi)    
    jenibil, hotniuz ... (Vineri, 21 mai 2010, 12:35)

    Bogdan_D [anonim]

    Dati pe undeva o dezmintire, macar ?


    http://morar.catavencu.ro/2010/05/21/nistorescu-si-cu-crin-ar-mai-da-niste-venin-dar-o-iau-in-barba-putin/

    Bogdan
  • +1 (1 vot)    
    ba chiar 87 (Vineri, 21 mai 2010, 12:36)

    Mihai [anonim]

    Daca te uiti atent, fostul ministru comunist e nascut in 1923 deci, daca mai traieste, are 87 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 21 mai 2010, 12:43)

    bilbofil [utilizator]

    Ex-ministrul Homostean a fost degradat sau retrogradat prin hotarirea instantei?
    • 0 (0 voturi)    
      degradarea era obligatorie (Vineri, 21 mai 2010, 13:10)

      sicmar [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

      Da. N-am hotararea instantei, dar tinand seama ca in Dosarul "Autobuzul" a fost condamnat la 14 ani inchisoare si ca aplicarea pedepsei complementare a degradarii militare este obligatorie in acest caz (art 67 alin.2 Cod Penal), concluzia se impune.

      . Art. 67 alin 2 Cod Penal spune asa:
      "Degradarea militară se aplică în mod obligatoriu condamnaţilor militari şi rezervişti, dacă pedeapsa principala stabilită este închisoarea mai mare de 10 ani sau detenţiunea pe viaţă."
  • +1 (7 voturi)    
    Realitatea (Vineri, 21 mai 2010, 12:53)

    ylav [utilizator]

    bomba a fost aruncata aseara de ''maestrul''Ursu la ''ora de foc''....intre timp si-au dat seama ca ce a publicat Nistorescu e o aiureala si Realitaea tace malc.......daca era real azi toata ziua numai subiectul asta il toca pe Antene si Realitatea ....niste tarani ! :)))
  • 0 (4 voturi)    
    dupa parerea (Vineri, 21 mai 2010, 12:53)

    dfx [anonim]

    dupa parerea mea si homosteanu, ministrul merita virtutea militara http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1265370-dosarul-autobuzul-cum-fost-prinsi-teroristii.htm
    • +2 (2 voturi)    
      nici chiar asa! (Vineri, 21 mai 2010, 13:11)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui dfx

      Faptul ca a prins niste teroristi e perfect, dar chiar sa ia virtutea militara pentru asta?
  • +3 (3 voturi)    
    in cele din urma ... (Vineri, 21 mai 2010, 13:15)

    andreiu [utilizator]

    Pare ca "sicmar" are dreptate si e defapt aceeasi persoana.
    Nu ziaristii sau Crin Antonescu a gresit ci Basescu si si-a recunoscut greseala (intentionata sau nu)
  • +2 (4 voturi)    
    Basescu e varza (Vineri, 21 mai 2010, 13:34)

    anonim [anonim]

    Iar a dat cu bata-n balta. In alte tari se ajunge la scuze publice. Sau demisii.
    • +1 (1 vot)    
      A fost un gest de multumire (Vineri, 21 mai 2010, 14:42)

      Costache2009 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Caci Homostean asta a fost ministru de interne chiar in perioada de ascensiune a carierei primului marinar al tarii. In ciuda multelor greseli facute, scumpe pt buget, cariera asta chiar a avut un sens net ascendent. Ca si acum: cu cat mai multe erori, minciuni, asocieri dubioase, nepotisme si favoritisme, cu atat mai entuziasti ne solidarizam in jurul sloganului: Sa ne traiti bine, d-le presedinte!
  • 0 (0 voturi)    
    operatiunea autobuzul 105 (Vineri, 21 mai 2010, 13:51)

    stefanes [utilizator]

    foarte misto informatia ca a fost implicat in operatiunea autobuzul. Dar pentru astia care nu avem pest 50 de ani, puteti spune si care a fost operatiunea autobuzul? In ultimii ani "operatiunea autobuzul" a insemnat plimbarea alegatorilor de la o sectie la alta. A facut baiatu' asta asa ceva pe vremea lu' Ceasca?
    • 0 (0 voturi)    
      Implicarea lui H.G. in dosarul "Autobuzul" (Vineri, 21 mai 2010, 19:31)

      sicmar [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      In sinteza, trei persoane au urcat intr-un autobuz si au obligat soferul sa se indrepte spre granita. La ordinul lui Homosteanu securitatea a interceptat autobuzul si a tras asupra lui, producand si alte victime in afara de cei trei.
    • 0 (0 voturi)    
      operatiunea autobuzul 1981 (Vineri, 21 mai 2010, 20:59)

      dfx [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1265370-dosarul-autobuzul-cum-fost-prinsi-teroristii.html sau http://www.phg.ro/stire.php?id=3445&cat_id=10
  • +1 (1 vot)    
    de ce nu-l.. (Vineri, 21 mai 2010, 16:07)

    touretul [utilizator]

    decoreaza si pe Hitler, post-mortem?
  • 0 (0 voturi)    
    Mic studiu de zvonistica. (Vineri, 21 mai 2010, 20:55)

    sicmar [anonim]

    S-au lamurit intre timp lucrurile: fostul ministru si general de securitate este cel decorat (si ras-decorat); il cheama Homosteanu George, fiul lui Ioan si Ana.
    Merita insa analizata originea zvonurilor legate de numele vehiculate si originea lor.

    I. Prenumele Gheorghe a aparul intai intrun articol lui Ioan T. Morar.
    El se baza pe un comunicat Agerpres in care ministrul de Interne din Guvernul Manea Manescu II se numea Homostean Gheorghe.
    http://documentare.agerpres.ro/guverne.php?i=114
    Insa, in urmatoarele trei guverne apare ca ministru Homostean George, nu Gheorghe
    http://documentare.agerpres.ro/guverne.php?i=115
    http://documentare.agerpres.ro/guverne.php?i=116
    http://documentare.agerpres.ro/guverne.php?i=117
    Concluzie primara (si incorecta): insuficienta documentare.
    dar, mai multe postari in care atrageam atentia asupra inadvertentei au fost cenzurate, incat sw impune
    Concluzie finala: Eroarea era cunoscuta dar ascunsa.

    II. Forma "Homosteanu Gheorghe George" provine din forma oarecum dubitativa in care apare in articolul lui IT Morar "George (Gheorghe) Homostean" cu explicatia "George (sau Gheorghe)".
    Ea nu apare nicaieri sub aceasta forma decat in postari pe forumuri/ bloguri.

    III. Homosteanu in loc de Homostean nu apare in nici un loc identificabil in afara de postari pe forumuri. Niciunde nu am putut identifica sursa incat o apreciez (in cel mai fericit caz) eroare de memorie daca nu o incercare deliberata de a crea confuzie.

    IV. Prenumele Iulian in loc de Ioan apartine unui forumist (Bleen) care face trimitere la un act publicat pe net. Cand i s-a atras atentia asupra faptului ca in actul indicat apare Ioan a motivat "Am scris Iulian dar ma gîndeam la Ioan". Cu toate acestea n-a corectat si postarile facute in alte parti.

    Concluzii la I-IV : Incercari deliberate de-a crea confuzie.
    • 0 (0 voturi)    
      poate este asa, poate nu... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:09)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui sicmar

      Dar cred ca se uita un lucru.

      Decorarea s-a făcut la propunerea Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război, care a precizat că respectiva persoană nu a suferit condamnări potrivit dreptului comun.

      Asta este o fapta concreta care trebuie cercetata, nu este o "confuzie".

      Nu este admisibil sa se treacă cu vederea asa ceva; altfel ar însemna ca a fost o fapta "cu autor necunoscut".

      Abia acum "tăcerea" ar arata "o încercare deliberata"!