GSP: Trei sferturi din salile de sport vor fi construite in localitati conduse de primari PDL

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 13:33 Revista Presei | Subiectele Zilei

Peste trei sferturi din numarul total al salilor de sport care vor fi realizate in acest an vor fi construite in localitati conduse de primari PDL, potrivit unei anchete realizate de Gazeta Sporturilor. In 2010 au fost anuntate atribuiri de sali de sport in valoare totala de aproape 44 de milioane de euro. "Conform listei hotarite prin ordinul Elenei Udrea, un copil dintr-o localitate cu primar PNL are de 15 ori mai putine sanse sa aiba acces la o sala de sport decit un copil cu primar PDL!", scrie GSP.

De la inceputul anului, Compania Nationala de Investitii, aflata in subordinea Ministerului Dezvoltarii si Turismului condus de Elena Udrea, a atribuit lucrari de 43,8 de milioane de euro pentru 69 de sali de sport. Scopul? “Construirea de sali care sa garanteze accesul la facilitatile moderne de practicare a sportului”, conform descrierii oficiale a programului.

Guvernul a hotarit ca Elena Udrea sa stabileasca lista localitatilor unde se construiesc salile. Felul in care a fost intocmita lista a facut insa ca accesul sa devina profund inegal. Prin ordinul ministrului PDL, copiii si tinerii Romaniei au fost impartiti in functie de apartenenta politica a primarilor lor.

Unele dintre procesele de atribuire, definitivate in 2010, au inceput pe timpul mandatului lui Vasile Blaga, precursorul  Elenei Udrea.

Citeste integral ancheta pe GSP.


Citeste mai multe despre   






















711 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    asa, si? (Vineri, 21 mai 2010, 13:46)

    gigi [anonim]

    ce? tariceanu n-a furat si el? nu i-a dat toti banii din bugetul statului lui patriciu?
    • +1 (1 vot)    
      Scoala scoate tampiti! (Vineri, 21 mai 2010, 14:04)

      likea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Sa faca si romanii sport, nu vedeti ca nu ajungem pe nicaieri...ne trebuie succesuri? Le fac pentru romani nu pentru altii,daca umfla si ei burtile ce!
      Numai Ilici Nastase si mafiile personale sunt de vina nu vedeti, de 20 de ani n-au facut nimic, acum ca trecem noi la treaba, ce are, va fraierim si pe voi putin dar daca sunteti comunisti nu intelegeti binefacerea noastra

      Jos comunismul! Ha ha ha
  • +4 (6 voturi)    
    logica defectuoasa (Vineri, 21 mai 2010, 13:59)

    dum_i [utilizator]

    Pe aceeasi logica GSP, este absolut evident ca pe vremea guvernarii PNL-PSD (2007-2008), un copil cu primar PDL nu avea nicio sansa sa aiba o sala de sport. Iar atunci economia duduia, nu?

    Asa ca, daca guvernarea PNL-PSD nu a furat, atunci copii cu primari PNL-PSD au avut construite sali de sport.

    Acum este randul celor cu primari pdl.

    Care este problema atunci?

    Nu trebuie ca toti copii romaniei sa aiba sali de sport?
  • +3 (5 voturi)    
    Corect. (Vineri, 21 mai 2010, 14:01)

    mircea [anonim]

    Si celalalt sfert este la primarii PSD si PNL.Deci se respecta jocul politic.Care-i problema?Daca tot se face caz de reducerea cu 25%,Boc ar trebui sa reduca sfertul cu PSD si PNL,asa de-al dracului,ca tot il injurati voi.
  • +2 (2 voturi)    
    asa, si 2 (Vineri, 21 mai 2010, 14:03)

    k [anonim]

    pai nu-i rau... era rau dc construiau 100% in localitati PDL...
    faza naspa e astia 75% sunt concentrate in transilvania si restu tarii e lasat iari la coada
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai socotit bine. (Vineri, 21 mai 2010, 14:14)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui k

      Pai sali de sport au facut si Nastase(el le-a inceput) si Tariceanu,si nu poti sa spui ca ei le-au facut tot in Transilvania.Asa ca iti basca de pe achi,sa vezi ai bine.
  • +1 (1 vot)    
    Si, care-i problema? (Vineri, 21 mai 2010, 15:43)

    CezarN [anonim]

    GSP a realizat o ancheta jurnalistica de senzatie in cazu Ridzi, insa succesul a fost mare pentru ca se dezvaluia o ilegalitate, un grup infractional cu substrat politic. La fel este pe cale sa realizeze si in cazul patonoarului din Brasov.

    Imbatati de aceste succes GSP crede orice si oricine da in PDL are succes de piata si nu mai apara interesele sportului(cum ii sta bine unei gazete de sport), ci incepe sa faca politica, si anume politica patronului lor, Dan Voiculescu.

    Daca se fac sali de sport doar in anumite localitati inseamna ca NU SUNT BANI sa se faca in toate. Cum toti copiii au nevoie de sport, conteaza mai putin in ce localitati se fac, atata vreme cat NU SE INCALCA LEGEA, nu se fura, nu se umfla preturi, nu se dau contracte pe licitatii trucate, etc, lucruri care ar tripla pretul, ca in cazul patinoarului din Brasov. Daca se va face asa(adica preturile vor fi cele corecte), atunci din aceiasi bani se vor putea construi mai multe sali.

    Pacat, pentru ca GSP ne-a obisnuit cu articole bine documentate, cu scoaterea in evidenta a incalcarii legii, nu a aspectelor politice a desfasurarii evenimentelor. Este bine sa lasam politica ptr Gadea, Nasul sau Dumitrescu.
  • -1 (1 vot)    
    Au (Vineri, 21 mai 2010, 16:23)

    HESS [anonim]

    Mai construit unii si renovat sali de sport unele doar pe hartie.Acum sa schimbat carmaciul.Cumva tanti Udrea va fi sef de santier.
  • +2 (2 voturi)    
    trebuie o echilibrare (Vineri, 21 mai 2010, 18:53)

    Petrovici [anonim]

    Dupa ce ani de zile PNL-PSD si-au facut si cate doua sali de sport trebuie ca si copiii PLD sa beneficieze de cate un loc de joaca. Nu trebuie abandonati copiii PDL, sa ajunga niste pricajiti in mainile unor mahari PNL-isti. E nevoie de un echilibru.