150 de instrumente chirurgicale folosite la Auschwitz au fost gasite intr-o casa din apropierea lagarului

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 26 august 2010, 22:57 Revista Presei | Subiectele Zilei

Lagarul Auschwitz
Foto: Reuters
Mai mult de 150 de instrumente chirurgicale ce apartin lagarului de exterminare nazist german de la Auschwitz au fost gasite intr-o casa din apropiere, in Oswiecim, potrivit purtatorului de cuvant al muzeului Auschwitz, Bartosz Bartyzel, informeaza Daily Telegraph. Instrumente ginecologice si chirurgicale au fost gasite intr-o casa care s-a aflat in interiorul unei zone strict inchise din jurul lagarului de la Auschwitz, in timpul razboiului.

Bartyzel a apreciat descoperirea ca fiind "una dintre cele mai mari descoperiri din ultimii ani" si a declarat ca instrumentele au fost folosite, cel mai probabil de catre medicul Carl Clauberg.

Clauberg, medic ginecolog si membru al elitei SS a experimentat metodele de sterilizare in masa a femeilor. Sute de femei, prizoniere la Auschwitz si folosite in experimente pseudo-medicale si-au pierdut viata in urma procedurilor efectuate.


Citeste mai multe despre   























4895 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Foarte ciudat (Joi, 26 august 2010, 23:22)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce fel de casa era aceea? Invizibila 65 de ani? De ce nimeni nu a putut intra inauntru pana acum? Vreu amanunte!
    • -11 (15 voturi)    
      Auschwitz (Joi, 26 august 2010, 23:48)

      eu [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Domnu Adrian 880000 ati fost la Auschwitz vreodata in viata dumneavoastra?
      Daca nu va rog sa mergeti , e in polonia intrarea este 30 zloti , echivalent in lei 30 lei , si puteti vedea inclusiv lagarul de la Birkenau
      Nu cred ca aveti vreun drept asupra oricarui amanunt in plus.
      Multumesc

      O zi buna
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 27 august 2010, 1:28)

        TU [anonim] i-a raspuns lui eu

        daca imi aduc eu aminte de prin studentie, 88 ala ne lamureste despre ideile lui Adrian..si nu le comentez.

        insa pentru tine (eu):
        1. articolul e cam de 2 lei si intrebarea lui Adrian e destul de pertinenta...a trebuit mai mult de o jumatate de secol ca sa investigheze si sa inventarieze zona? e cam aiurea
        2. Contrar a orice ai crede sau ar crede cineva oamenii au dreptul la toate detaliile. Iti poti pastra sentimentele pentru tine...oricine are dreptul la detalii indiscutabil de la voltaire incoace..Dreptul la intrebari apartine lumii libere...lipsa lui ar duce la ceea ce lagarele alea reprezinta..
        • -1 (1 vot)    
          ..... (Vineri, 27 august 2010, 20:58)

          eu [anonim] i-a raspuns lui TU

          Si cu ce va ajuta sa stiti cine, cand , unde , cum , in ce fel s-au folosit si mai ales de ce nu s-au descoperit pana acum?
          Este o istorie din nefericire pentru foarte multi oameni macabra alt cuvnat nu imi vine in minte..
          Daca ai fi avut pe cineva care a fost in acele lagare ati gandi altfel ........
          Va doresc liniste si pace
      • +2 (2 voturi)    
        prietene (Vineri, 27 august 2010, 11:14)

        stalker [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Prietene, vizitarea complexului de la Oswieciem(Auscwitz) e gratis. Adica fara bani. Daca nu ai fost si nu stii- nu vorbi. E mai bine sa se abtina de la orice comentarii cei care nu cunosc amanunte. Iar intrebarea lui Adrian e foarte pertinenta.
        • -1 (1 vot)    
          raspuns (Vineri, 27 august 2010, 20:48)

          eu [anonim] i-a raspuns lui stalker

          Cand ai fost u la Auschwitz? in 43, 44 sau macat stii unde e situat?
          Eu acum 2 saptamani am venit din polonia si deci si de la Auschwitz..
          inca mai am bonul valoric de acolo.
          Normal ca imi iau ghid sa imi explice dar cel mai bine e sa cititi cronica dai search pe Google :
          Am fost si eu la Auschwitz
      • +1 (1 vot)    
        hotnews auschwitz (Vineri, 27 august 2010, 12:05)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui eu

        intrarea e gratuita si la Auschwitz si la Birkenau :) - am fost acolo acum 3 saptamani si nu exista nici o taxa. Chiar si autobuzul dintre Auschwitz si Birkenau e gratuit. Daca vrei tur cu ghid trebuie sa platesti 10 euro.
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Vineri, 27 august 2010, 0:20)

      p [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      O intrebare logica, de bun simt!
    • -1 (1 vot)    
      @adrian88000 (Vineri, 27 august 2010, 8:59)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      daca vrei amanunte incearca la Daily Telegraph, ca aia au scris articolul.
      fara suparare, dar sunt intrigati de cati oameni asteapta sa li se dea mura-n gura totul.
    • 0 (0 voturi)    
      cine stie (Vineri, 27 august 2010, 10:25)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Instrumentele respective au fost folosite la Auschwitz, dar nimeni nu ne spune pâna când.
  • +4 (4 voturi)    
    Ziaristi profesionisti (Vineri, 27 august 2010, 1:23)

    johnny [anonim]

    Stirea de pe siteul Daily Telegraph e o tampenie. Instrumentele au fost gasite imediat dupa razboi de o familie si acuma un istoric le-a recuperat de la familia respectiva.
    Link:http://calvininjax.wordpress.com/2010/08/26/nazi-death-camp-doctors-instruments-found-in-home-near-auschwitz/
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 27 august 2010, 19:37)

      Gigi Maybachistu' cu Holocaustu' [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Până la căderea comunismului, rezultatele cercetărilor asupra Holocaustului erau cam nebuloase în Occident şi înţelese pe dos în Estul Sălbatic. Presa comunistă o ţinea sus şi tare cu "crimele hitlerismului", cu amintirile comuniştilor închişi la Buchenwald sau Ravensbrück, cu poveştile comuniştilor împuşcaţi sau omorâţi în bătaie etc etc, despre Auschwitz ştiau una şi bună, că acolo "au murit 4 milioane de oameni". (Oricine se duce la bibliotecă şi pune mâna pe o colecţie de Magazin Istoric află cu ochii proprii).Presa occidentală o ţinea şi ea una-două cu evreii, presa israeliană trecea totul sub tăcere, Uniunea Sovietică îşi umfla "muşchii cu care a învins monstruosul hitlerism". Abia după 1991 a început scoaterea la iveală a probelor serioase, şi imediat au profitat unii şi alţii ca să le îngroape sub o avalanşă de "Liste ale lui Schindler", "Anne Frank" şi "Pianişti".

      "Fostul" comunist Ion Cristoiu şi colegii de la Dosarele Istoriei au rezolvat dilema făcându-şi un punct de onoare din a nu crede decât sursele comuniste şi sovietice şi nimic altceva :)
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 27 august 2010, 20:51)

      eu [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Nu cred ca cineva poate sa stie cu adevarat ce a fost acolo in acea perioada, nu cred ca cineva poate sa simta ce au simtit acei oameni... decat cei care inca mai sunt in viata
  • +1 (1 vot)    
    Operaţiunea Paperclip (Sâmbătă, 28 august 2010, 0:35)

    Dr. Mengele [anonim]

    Fiindcă forumist-ul adrian88000 doreşte amănunte intime despre lucruri non-corecte politic i-aş putea recomanda să arunce o geană peste operaţiunea Paperclip. O să afle şi alte ciudăţenii cum ar fi preluarea de către americani a rezultatelor experimentelor pseudo-medicale efectuate la Dachau , în speţă studierea toleranţei umane la hipotermie prin imersarea prizonierilor sovietici în apă cu gheaţă. Sus menţionatele date experimentale au fost folosite la elaborarea combinezoanelor pentru cosmonauţii NASA. O parte din medicii nazişti au fost "integraţi" de forţele democratice un exemplu fiind Dr. Hubertus Strughold care a ajuns ditamai profesorul universitar. Vorba aceea, "pe pisică a omorât-o curiozitatea".