Catalin Harnagea, fost director SIE: Vintu avea o lista cu persoane care trebuiau eliminate, a vrut sa ma ucida si pe mine

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2010, 16:23 Revista Presei | Subiectele Zilei

Catalin Harnagea, fost director al Serviciului de Informatii Externe, sustine, intr-un interviu acordat in exclusivitate pentru Evenimentul Zilei, ca Sorin Ovidiu Vintu avea o lista cu persoane care trebuiau "eliminate", iar in anul 2000, a primit "un raport care spunea ca Sorin Ovidiu Vintu cauta oameni in zona interlopa pentru a-i folosi in asasinate". Catalin Harnagea sustine ca si el s-ar fi aflat pe "lista neagra" a omului de afaceri.

"In 2000, am primit un raport care spunea ca Sorin Ovidiu Vintu cauta oameni in zona interlopa pentru a-i folosi in asasinate. Raportul mi-a fost inaintat fiindca, dupa spusele acelui ofiter eram o posibila tinta. Am cerut unitatii care se ocupa de protectie informativa si operativa a SIE sa cerceteze aceasta informatie. Intregul document, inclusiv concluzia cercetarii pana la data cand am parasit Serviciul, a fost predate unitatii de profil", spune fostul director al SIE, in interviul acordat Evz.

Catalin Harnagea, fost candidat PNL pentru un post de deputat, a fost consultant al Rompetrol intre 2001-2002. Ulterior a devenit vicepresedinte al companiei de consultanta ICAR Consulting, Rompetrol fiind unul dintre principalii clienti.

Sorin Ovidiu Vintu a fost retinut pentru 24 de ore joia trecuta, iar in aceeasi seara, magistratii au decis arestarea sa preventiva pentru 29 de zile, la cererea procurorilor. El este acuzat de favorizarea infractorului in dosarul fugii din tara a lui Nicolae Popa, fost director al Gelsor, condamnat la 15 ani de inchisoare pentru prabusirea FNI.


Citeste mai multe despre   






















7861 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Dan Andronic sustine acelasi lucru... (Luni, 13 septembrie 2010, 16:27)

    Claude [anonim]

    .... pina la dovezi palpabile, e greu de dovedit. Dar nu m-ar mira....
    • +16 (18 voturi)    
      vezi aici (Luni, 13 septembrie 2010, 16:38)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1110765-luminita-sega-procurorul-care-anchetat-cazul-fni-fost-asasinata.htm
      • +7 (9 voturi)    
        Iata ca se intimpla si in Romania. Din pacate (Luni, 13 septembrie 2010, 17:18)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        Se facea tamtam ca la italieni, rusi oamenii legii sint asasinati in exercitiul functiunii.

        Iata ca se intimpla si in Romania. Din pacate.

        Pacat ca nu s-a anchetat cu adevarat asasinarea acestei procuroare.
        • -3 (3 voturi)    
          Mai ce la tzanc pica povestea asta.... (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:48)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui T+C

          Ditamai seful serviciului secret se plange de Vantu exact cand trebuie sa-l zugravim cat mai negru.
          Am mai aflat, de aici de la Hotnews, ca este violator, nu doar criminal.
          Mi-l si imaginez alergand dupa bietele victime si siluindu-le salbatec !
          mai trebuie dovedita sponzorizarea de catre el a teroristilor lui Bil Laden si cred ca este de ajuns.
          Noroc cu neinfricatul erou al luptei nationale, pres. Base, ca altfel asta ne omora pe toti !
          • 0 (0 voturi)    
            Speranta.... (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:25)

            ictin [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            In aceste zile imi dau seama ca pt. Romania nu mai exista. Pe un mare infractor nu il poate apara decat pleava. Si avand in vedere cata lume il apara acum pe infractorul vantu, inclusiv dintre cei pagubiti de el cu FNI, inseamna ca suntem o tara plina de pleava. Si cum pleava nu are cum sa evolueze, pt. Romania nu mai exista speranta.
      • -5 (9 voturi)    
        adica articolul ala e dovada? (Luni, 13 septembrie 2010, 17:19)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        pai in articol scrie ca a mai instrumentat cel putin alte 3 cazuri grele.
        mie mi se pare ca ar fi fost mai usor de otravit continuu de cineva din apropierea ei, cu acces des.
        adica nu cred ca oamenii lui vantu intrau cu otrava in fiecare zi la procuratura unde isi desfasura ea activitatea.
        mai degraba avea aceasta posibilitate serviciile secrete care au fost implicate in tigareta.
        vantu este capabil si el de crime. sunt convins de anturajul lui - atatea garzi de corp din basarabia. hmmm
        dar de aici si pana la a trage concluzia, pe baza unui articol ca bantu e vinovat e cale lunga.
        apropo, cum ai reusit sa-ti aduci aminte de articolul ala? din cate am vazut nu a fost prea citit - cateva comentarii. nici nu a facut mare valva in 2007 moarte doamnei procuror.
        • +3 (3 voturi)    
          2007 (Marţi, 14 septembrie 2010, 7:13)

          adib [anonim] i-a raspuns lui adrian

          In 2007 la internet aveau acces mai putine persoane ca acum, la fel si la hotnews.
      • +3 (5 voturi)    
        WOW (Luni, 13 septembrie 2010, 20:20)

        Lucius [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

        incredibil articolul asta

        http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1110765-luminita-sega-procurorul-care-anchetat-cazul-fni-fost-asasinata.htm

        nu stiam, foarte interesant, corelat cu declaratiile recente il pun pe Vantu intr-o noua lumina ... de posibil criminal ... valeleu
    • 0 (0 voturi)    
      dovezile (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:33)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Claude

      trebuie cautate.
      lui nush, precurorii i'au inchis dosarul fni, cum ca era, saracul, inbolnavit.

      dovezile se cauta. munca grea.
      deci, totul depinde cum e parketul. laminat, uns cu ceara sau din stejar. daca scartzaie....
  • +17 (19 voturi)    
    ca la Cosa Nostra (Luni, 13 septembrie 2010, 16:29)

    un om [anonim]

    incepe practic sa fie ca la Cosa Nostra - aflam tot mai multe lucruri interesante.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu e prima data. (Luni, 13 septembrie 2010, 17:06)

      Walrus [anonim] i-a raspuns lui un om

      Acest lucru se stia de mult timp. Si s-a scris in presa vremii (cred ca Evenimentul zilei). Dar pentru ca Emil si toata gasca lui au fost inregimentati la Patriciu nu s-a mai amintit. ca dovada va pot spune aproximativ suma care o oferea Vintu: 70 000 dolari, o suma mare pentre acele vremuri, dar putea merge pina la 100 000. Asta nu a declarat inca Harnagea, dar probabil zilele urmatoare se va afla. Sugerez hornews sa caute in presa vremii cred ca Ev zilei sau Catavencu. Nimic nou.
      Ce nu s-a scis, si e si mai interesant: cine l-a facut pe Vantu mare om de afaceri? Cine i-a pus la dispozitie 50 colonei de securitate sefi la Gelsor plus un general de armaata? Stiu pentru am fost la o firma concurenta si aveam data despre toti.
      Virgil Magureanu.
  • +7 (11 voturi)    
    toata lumea rade canta si danseaza (Luni, 13 septembrie 2010, 16:30)

    antikgb [anonim]

    oare acest lucru il stie si mugur ciuvica fostul consilier al tapului emil constantinescu?ciuvica ala ..care i spala imaginea lui vantu acum aruncand cu noroi in autoritatile statului.
  • +11 (13 voturi)    
    @Catalin Harnagea (Luni, 13 septembrie 2010, 16:34)

    Vizitiul [utilizator]

    Probe va rugam. Asa si tribunul Vadim spune cate in luna si stele dar nu a dovedit nimic, niciodata!

    Speram ca dvs. nu sunteti totusi la acelasi nivel cu Vadim.
    • -3 (7 voturi)    
      Alta campanie... (Luni, 13 septembrie 2010, 18:40)

      George [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Se pare ca dupa ce l-au vazut arestat iar probele de la dosar sunt subtirele, se incearca motivarea acestei actiuni, sau gasirea altor infractiuni pentru care ar fi meritat aceeasi soarta.
  • +10 (12 voturi)    
    vintu (Luni, 13 septembrie 2010, 16:35)

    cc [anonim]

    Interesant ! Toata lumea stie cu ce se ocupa personajul, iar el a fost pana mai ieri liber si plin de sute de milioane de euro furate din buzunarele unor oameni. Ce spune acest lucru?
    • -2 (4 voturi)    
      A fost de ajutor... (Luni, 13 septembrie 2010, 18:43)

      George [anonim] i-a raspuns lui cc

      Pana mai ieri, rand pe rand, toti politicienii de top, cum ajungeau in frunte, se gudurau pe langa Vantu. Cum erau refuzati, fiecare riposta cum putea: daca nu avea mai nimic, il injura, daca avea presa, il denigra, daca avea puterea, il aresta...
  • +9 (11 voturi)    
    . (Luni, 13 septembrie 2010, 16:36)

    Ivanu [utilizator]

    Pe asta nu o sa il vedem la Antena 3 si nici la Realitatea!
  • +9 (11 voturi)    
    Bey, asta e nebun???? (Luni, 13 septembrie 2010, 16:36)

    SHEAPA [utilizator]

    Cum naiba sa vii cu asemenea informatii in presa, ca fost SEF al SIE???

    Cred ca a innebunit Harnagea, astea sunt niste declaratii foarte grave!!!

    Nu cred ca-si da seama ce spune. Stati sa vedeti acum cum explodeaza buboiul in presa din Romania .... io nu zic ca nu sunt adevarate, nici ca sunt, doar ca sunt socant de grave ....

    Doamne tine-ne ........
    • +1 (3 voturi)    
      FYI (Luni, 13 septembrie 2010, 17:25)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Un link foarte interesant pus la dispozitie de masteryodda

      FYI:
      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1110765-luminita-sega-procurorul-care-anchetat-cazul-fni-fost-asasinata.htm.
  • -6 (14 voturi)    
    e belea' (Luni, 13 septembrie 2010, 16:37)

    gogutza [anonim]

    si uite asa invartea marmota ciocolata in staniol...sa trezit si unul dintre cei mai stersi dpdv al realizarilor sa faca pe victima....cat a fost mare sef peste "secreti" nu a facut decat kk praf...acuma era sa il omoare Vantu...avea vantu vreo 2 divizii de aeropurtate si vreo cateva escadroane de ninja care se ocupa numai de sefi din astia ca cracanagea...lasa-ti sa il judece ptr toate magariile si nu mai apareti si voi carnagea sau xxxx....sa fie judecata dreapta...
  • 0 (8 voturi)    
    hmm (Luni, 13 septembrie 2010, 16:37)

    andrei [anonim]

    de ce nu l-a eliminat pe basescu in 2005? scapa de el si sigur il costa mult mai putin. Mai puneau felix cu patriciu un pic si-l costa si mai putin.

    deci nu cred chestia asta. poate a stat sa se gandeasca, dar cand vine vorba de executare, mai greu.

    nu-i vantu genu ala de criminal cu sange rece .. e doar un gunoi manipulator escroc de mana a 2-a.
  • +14 (18 voturi)    
    Comentarii de pe EVZ .... nu-mi apartin ... (Luni, 13 septembrie 2010, 16:40)

    SHEAPA [utilizator]

    Luminita Sega a fost procuroarea (nu judecatoarea) care s-a ocupat cu anchetarea furturilor facute de Vantu la FNI si ca orice om corect, a platit cu viata profesionalismul si corectitudinea de care a dat dovada.

    Iata ce scria in 2007 Hotnews: "Procurorul care l-a anchetat pe controversatul om de afaceri Sorin Ovidiu Vintu in dosarele FNA - Banca Agricola si FNI, a murit otravita cu metaloizi •

    Luminita Sega a semnat in 2003 extinderea cercetarii penale in dosarul FNI impotriva "tatalui" FNI, Sorin Ovidiu Vintu, sub aspectul savarsirii a nu mai putin de sase infractiuni pedepsite de Codul penal. [...]

    Dupa ce Parchetul, condus de Ilie Botos a restructurat postul sau, Sega a fost obligata sa se mute in cadrul sectiei a II-a de la Parchetul National Anticoruptie.

    La scurt timp, in 2005, Luminita Sega a fost pensionata medical, suferind un atac cerebral care a dus in cele din urma la moartea sa.

    Printre dosarele instrumentate de Sega se mai numara si celebrele "Bancorex", "Bancoop", "Jimbolia" si "Tigareta".

    Hartuita in anii precedenti decesului, prin intermediul presei, ori prin serviciile de informatii conduse de fidelii lui SOV, Sega a "disparut" la timp pentru cei care voiau sa ingroape aceste anchete."

    Cautati in site-ul Hotnews informatii despre aceasta admirabila femeie, profesionista si cu coloana vertebrala. Stiam ca Vantu a ordonat si platit indivizi pentru asasinarea persoanelor incomode (jurnalisti si procurori), dar ceea ce a patit femeia asta m-a indignat cel mai mult.

    Si cand ma gandesc ca irealitatea ii trage tare cu "catelusul" lui Vantu lovit "cu cruzime" de cei care i-au facut perchezitie.
    • +10 (14 voturi)    
      RASPUNS (Luni, 13 septembrie 2010, 16:56)

      LUC [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Ceea ce spuneti dvs este infiorator. Trebuie dat publicitatii asa ceva, De ce nimeni nu vorbeste despre aceasta doamna procuror. Domnilor de ka Hotnews, faceti cercetari, si ajutati sa iasa adevarul la lumina!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Asa o fi... (Luni, 13 septembrie 2010, 18:47)

      George [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      ... dar de ce nu a continuat nimeni anchetarea dosarelor? Nu scrie nicaieri in actele de procedura judiciara ca daca un procuror moare, se retrage, este destituit, este inlocuit sau mai stiu eu ce astfel incat sa nu mai fie el titularul dosarului, respectivul dosar se inchide, se claseaza sau se arhiveaza in starea de la acel moment! In acest caz... sunt mai multi vinovati, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Mesajul era clar (Marţi, 14 septembrie 2010, 9:39)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui George

        Mesajul era destul de clar pentru cel care ar fi preluat si insistat pentru continuarea anchetelor respective...
        • 0 (0 voturi)    
          Cel care ar fi preluat... (Marţi, 14 septembrie 2010, 10:54)

          George [anonim] i-a raspuns lui flavian

          Anchetele nu se opresc fiindca asa doreste procurorul de caz. Cand da o solutie, se discuta in colectiv sau cu superiorii. Oare tot Parchetul s-a speriat de Vantu? Insemana ca mare curaj au avut acum...
  • +4 (6 voturi)    
    dupa razboi.....multi viteji (Luni, 13 septembrie 2010, 16:44)

    vio [anonim]

    DE ce nu a depus probele Harnagea acolo unde trebuie?
    SAu, daca tot era mare sef, de ce n-a facut nimic?
  • +7 (7 voturi)    
    "curajosii" de serviciu (Luni, 13 septembrie 2010, 16:45)

    sulfina [anonim]

    Cand era Vantu liber si puternic, toti taceau. Cand e la parnaie, toti stiu o multime de lucruri despre el.
    Foarte ciudat.
    • +6 (8 voturi)    
      Frica (Luni, 13 septembrie 2010, 17:08)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui sulfina

      Spune un lucru: DE FRICA...
      • 0 (2 voturi)    
        Si banii (Luni, 13 septembrie 2010, 20:03)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Si banii.
  • 0 (4 voturi)    
    De ce sa te elimine ca in viata esti mai bun (Luni, 13 septembrie 2010, 16:51)

    procu [anonim]

    De ce sa te elimine ca in viata esti mai bun pentru Vantu pentru prostia ta Te-a pus Emil Constatinescu sef la SIE dar gasca lui vantu a facut cea vrut din tine. Aia lucrau la SIE pentru Vantu PSD Voicu iar tu habar nu aveai.
  • +6 (8 voturi)    
    hai, ca abia acum incepem sa traim (Luni, 13 septembrie 2010, 16:51)

    chapi [anonim]

    Harnagea, Andronic, Luminita Sega- ea, biata, n-a mai apucat sa traiasca....a fost omorata ca un caine....
  • +2 (4 voturi)    
    Preluare de pe iRealitatea (Luni, 13 septembrie 2010, 16:58)

    unu' [anonim]

    Numele lui Hrnagea apare în raportul Armaghedon III întocmit de ziariştii de la România Liberă. Pe lista făcută de Vîntu era Cătălin Harnagea, fost şef SIE, Petre Mihai Băcanu, Dan Fischer şi Dan Andronic. Raportul Armaghedon III.: "SOV a comandat asasinate. Lista conţine următoarele nume: Cătălin Harnagea, Dan Andronic, Dan Fischer, Costel Bobic, Petre Mihai Băcanu. El a decis lichidarea fizică a persoanelor pe care le consideră "vinovate" de dezvăluirile din presă legate de FNI. Intermediarul găsit de Vîntu pentru a aranja asasinatele este Călin Mailat, un personaj din lumea interlopă aflat în solda lui SOV. Numai pentru asasinarea lui Harnagea a plătit 70.000 de dolari."
  • +3 (3 voturi)    
    Dau si eu cu parerea! (Luni, 13 septembrie 2010, 17:11)

    Andrei Ionescu [anonim]

    Nu am de gand sa- iau partea lui Vantu, pt ca stiu ca-i un escroc! Sunt din zona Roman si am auzit ce facea prin "cele vremuri", cum ii pacalea cu saci de bani vechi iesiti din circulatie pe soferii polonezi care veneau cu tirurile pline cu diverse produse! Asta e trecut!
    Oricum, acest fost director SIE spunea ca era pe o lista neagra cu oameni ce trebuiau lichidati! Sa spuna macar un nume de pe aceasta lista care a fost lichidat! Pentru ca eu, prin lista, inteleg un anumit numar de persoane!
    In caz contrar, sa-i taca fleanca, asa cum ar trebui sa taca si alti foarte multi oameni care se perinda prin fata TV si fac din Vantu un sfantulet, ca nu este!
  • +2 (4 voturi)    
    pff (Luni, 13 septembrie 2010, 17:35)

    andrei [anonim]

    pai atunci de la stirea asta la cea cu Luminisa Sega mai e doar un pas. rog Hotnews sa cerceteze mai in detaliu cele doua cazuri .. ar fi interesant sa se afle ca de fapt el a comandat asasinarea procuroarei.
  • +2 (4 voturi)    
    sov (Luni, 13 septembrie 2010, 18:55)

    aidee [anonim]

    De ce sariti toti in apararea lui s.o.v.(cu litere mici ca nu merita altfel), ce tot ii dati cu popa nicolae cand se stie ca sov a luat de la FNI peste 400 mld lei (devalizand astfel fondul),sau poate ii avea mostenire de la mama si noi nu stim? Chiar ne credeti prosti pe toti! Sa va fie rusine si escrocului la fel, sa infunde puscaria pe cat mai multi ani ca merita!
    • 0 (0 voturi)    
      si matusa? (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:48)

      Rhodos [utilizator] i-a raspuns lui aidee

      io sincer credeam ca sov are banii de la o matusa, nu de la mama :))))))). Sincer vorbind, e un circ mediatic extrem dus de ambele parti. Sa infunde ce o vrea ca mie tot nu mi-a platit sov nici gazul nici mancarea si trebuie sa fii cel putin naiv sa crezi ca va ramane mult dupa gratii. In alta ordine de idei mai are lumea ce povesti pe la cozi ;)
  • +3 (3 voturi)    
    De rasu plansului. (Luni, 13 septembrie 2010, 21:06)

    haiducul [anonim]

    Dar de ce exista lumea interlopa,clanurile mafiote...?,.In curand vom auzi ca sefi servicilor secrete vor apela ajutorul clanurilor...de ce nu sunt anihilate?Daca lor le este frica de ei ce sa mai zicem noi, astia lipsiti de aparare...!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Extirpare (Luni, 13 septembrie 2010, 22:04)

    Florin [anonim]

    Cred ca trebuie sa scapam de un om ca SOV si pentru asta trebuie sa-i luam puterea.
  • +2 (4 voturi)    
    La inchisoare (Luni, 13 septembrie 2010, 22:25)

    Dan [anonim]

    Sper ca SOV nu va mai putea sa faca rau romanilor niciodata.
  • 0 (2 voturi)    
    . e manipulare.ro (Marţi, 14 septembrie 2010, 8:43)

    gxg [anonim]

    vraja de securist . cati au murit de pe asa zisa lista inchipuita de harnagea? BAI SECU,DA PROSTI NE CREZI. mai mare mancatori de cacao ati fost si ati ramas
  • 0 (0 voturi)    
    ce-i asa de greu de inteles? (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:40)

    yellowdog [utilizator]

    politia, justitia, sri sunt puternic infiltrate de elemente mafiote, se contiuna traditia de pe vremea lui ilici cand interlopi stateau de-a dreapta lui...
    cei care vroiau sa faca ceva, ori realizau relativ repede ca nu vor trai prea mult si paraseau sistemul, ori plateau cu viata...
    ve-ti fi terifiati cand acesti oameni vor incepe sa vorbeasca public....
  • 0 (0 voturi)    
    vantu (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:38)

    ioana [anonim]

    SOV este un om care va plati in sfarsit pentru tot raul pe cae l-a facut pana in acest moment si pentru toti oamenii pe care i-a inselat de-a lungul timpului.
  • 0 (0 voturi)    
    SOV vantu (Marţi, 14 septembrie 2010, 16:11)

    Cristina [anonim]

    SOV va primi o pedeapsa pe masura faptelor sale care sunt de necatalogat avand in vedere cati oameni a pagubit.
  • 0 (0 voturi)    
    nu merita nimic (Marţi, 14 septembrie 2010, 16:15)

    Liviu [anonim]

    Cred ca putem cu totii sa ne simtim mai impacati daca Vantu ar ajunge incetul cu incetul dupa gratii, definitiv.
  • 0 (0 voturi)    
    o arestare a la carte (Marţi, 14 septembrie 2010, 16:35)

    Daniel [anonim]

    Arestarea si procesul lui vantu ar trebui facute publice pentru ca numai asa putem fi sigur ca acest om va ramane inchis.
  • 0 (0 voturi)    
    la inchisoare. (Marţi, 14 septembrie 2010, 18:07)

    weir [anonim]

    Asta este inca o dovada ca Vintu nu avea ce sa caute in libertate. Un interlop ca el trebuia sa fie de mult la inchisoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu a promis (Miercuri, 15 septembrie 2010, 2:50)

    Al [anonim]

    Basescu a promis ca ne va scapa de asemenea oameni. Se pare ca e pe cale sa se implineasca. Sau nu ?