Zeci de romani s-au luat la bataie pe un camp din Austria, in ziua de Paste

de C.C.     HotNews.ro
Duminică, 1 mai 2011, 22:08 Revista Presei | Subiectele Zilei

Doua familii din Romania, stabilite in Austria s-au luat la bataie in timpul unui gratar, in ziua de Paste, pe malul vienez al Dunarii, informeaza oe24.at. Romanii iesisera la iarba verde, insa petrecerea s-a transformat, la un moment dat intr-o bataie generala, relateaza Gandul.

"A fost un grup format din 40 de persoane. Vreo 30 dintre ei au sarit unii asupra altora", a povestit un martor care conducea masina prin apropiere. Mai multi martori s-au apropiat de scena luptei, asteptand sosirea politiei. "A fost mai mult decat o altercatie, a fost o lupta in toata legea in care ustensilele de gratar au fost folosite ca arme albe", a declarat purtatorul de cuvant al politiei Camellia Anssari.

Printre armele folosite de romani s-a numarat si un topor, care a fost aruncat in Dunare, la sosirea celor 10 masini de politie si a unei ambulante. Unul dintre politisti a recuperat insa arma. In urma altercatiei, mai multe persoane au fost transportate la spital. Autoritatile austriece au deschis o ancheta in acest sens.



Citeste mai multe despre   






















5922 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    cred ca s-au luat de la vreo lebada. (Duminică, 1 mai 2011, 22:16)

    andrei [anonim]

    Bravo, ca nu mai ziceau nimic ziarele din Austria de noi.
  • +9 (15 voturi)    
    tigani (Duminică, 1 mai 2011, 22:21)

    ady [anonim]

    ..e tiganeala in filmul ala prezentat de ziarul gandul
  • +14 (16 voturi)    
    tigani cumva? (Duminică, 1 mai 2011, 22:22)

    marius__ [utilizator]

    ...
    • +1 (11 voturi)    
      Mai conteaza? (Duminică, 1 mai 2011, 22:50)

      adrian_mi [anonim] i-a raspuns lui marius__

      Puteau fi si chinezi romani...

      Apropo de ce fac romanii p-afara, vedeti aici:

      youtube.com/watch?v=OXWhOn75T9o
  • +22 (24 voturi)    
    ? (Duminică, 1 mai 2011, 22:28)

    Mihai [anonim]

    Din care stiu romanii nu se duc cu "familii" de 40 de persoane de fiecare si cu arme albe si isi iau gaturile "la iarba verde".As vrea sa vad si eu o poza cu acesti "romani".
  • +11 (13 voturi)    
    TIGANI (Duminică, 1 mai 2011, 22:43)

    KK MK [anonim]

    am vazut imaginile - de asta era bine sa fie clara definita si numele acestor... rromi - sa nu se uite un r sau si sa li se spuna romani sa nu exista confuzii de alte genuri - or fi nascuti in romania - dar ei sunt TIGANI - alta civilizatie, alte obiceiuri - nu au nimic comun cu romania - doar o denigreaza si ii creaza o imagine mizera.
  • +21 (23 voturi)    
    haah am vazut la stiri (Duminică, 1 mai 2011, 22:45)

    kin3zu78 [utilizator]

    erau RROMI nu ROMANI !!
    • +11 (13 voturi)    
      !!! (Luni, 2 mai 2011, 0:25)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      tigani, nu rromi!!!
  • +5 (9 voturi)    
    DA !! (Duminică, 1 mai 2011, 22:51)

    tornado [anonim]

    Asa facem noi peste tot in europa nu degeba am fost facuti tigani !! scuza toata lume fuge de noi cnid aud de romani!!((este rusine si este greu sa vorbesti romaneste! imediat esti vizat si nu sti ce se poate intipla ?/!!!
    • +3 (5 voturi)    
      romiii (Luni, 2 mai 2011, 0:25)

      statul e de vina [anonim] i-a raspuns lui tornado

      treaba e simpla .... ori statul ia atitudine si trece in buletin etnia in mod vizibil mai mare decat numele si cetatenia cu lietere mai mici ...ori la astia care apar pe la televizor "dovediti " sa fie "pastrati" in tara pentru alte "activitati " . Dar din pacate suntem o tara condusa din "spate" de "astia".
  • +7 (9 voturi)    
    ! (Duminică, 1 mai 2011, 23:21)

    Rasmus [utilizator]

    M-am saturat sa imi fi rusine ca sunt roman!
  • -1 (5 voturi)    
    durerea e (Duminică, 1 mai 2011, 23:23)

    dman [anonim]

    ca nu prea par a fi tigani...oricat mi-ar placea sa cred...
  • +6 (8 voturi)    
    Etnia feudala (Duminică, 1 mai 2011, 23:36)

    bolsevicu [anonim]

    Bai dar etnicii astia chiar nu le mai pune nimeni ,,piciorul in prag"? Manele, gratare, mertzane, telenovele tip ,,state,, satra, cersit, pesti , camatari si am spus totul despre acesti indivizi care oricat ar incerca asa zisele O.N.G.-uri pentru rromi sa-i civilizeze astia nu vor renunta la traditiile lor punjabisto- feudale. Au ajuns europenii sa se roage de ei sa plece din tarile lor pentru 1000-3000 de euro. Astia mai nou fac pe religiosii ,dar cum ? Cu medalioane de aur cu Isus sau Maica Domnului, mari cat pieptul lor si niste lanturi de aur pentru ancora de vapor. Iar ei de Sfintele Pasti se bat la gratare..... Rau a ajuns Romania, pardon in curand RROMANIA.
  • -3 (7 voturi)    
    PAGANI (Duminică, 1 mai 2011, 23:37)

    vali [anonim]

    daca in ZIUA DOMNULUI s ar fi dus la biserica si nu la distractie, nu li s ar fi intamplat nimic! CAUTATI PE DOMNUL CATA VREME SE POATE GASI.....
  • +9 (11 voturi)    
    hai, (Luni, 2 mai 2011, 0:07)

    eu [anonim]

    mai fratilor! Cum puteti sa numiti niste tigani, romani??? Sunt tigani, este clar! Ce muncesc ei in Austria???? De ce trebuie sa-mi fie mie rusine ca sunt roman din cauza tiganilor? Si sa ma mai lasati cu sintagma rromi! Sunt TIGANI si o demonstreaza pretutindeni!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    mereu acelasi subiect (Luni, 2 mai 2011, 0:13)

    olariubconstantin [anonim]

    Am observat aceasta tendinta a noastra ca de fiecare data cand un (sau mai multi) cetatean roman face ceva nedemn sa spunem ca e tigan si sa asteptam ca si restul lumii sa observe acest lucru. Intrebarea pe care mi-o pun eu este cum se face ca o minoritate de 3-5% din populatia Romaniei sa impuna imaginea acestei tari peste hotare (si nu numai). Unde sunt ceilalti 80-90% romani curati, cinstiti, inteligenti si cum or mai fi? Oare de ce nu reusim noi cei multi sa aratam ca Romania e mai mult decat cei 5% tigani? Oare numai tiganii contribuie la aceasta imagine? Sau poate ca cei 5% (sau cat or fi) sunt doar pe hartie, iar in realitate sunt mult mai multi (50% oare?). Ori ne-am transformat intr-o natie de tigani, iar romanii curati, onesti si inteligenti au plecat din tara asta, au plecat capetele in jos si au declarat ca sunt orice, numai romani nu?
    Nu stiu, inca nu am reusit sa dezleg in totalitate acest mister, insa, din intamplare, calatoresc destul de mult si am reusit sa vad un lucru general valabil. Romanii pe unde se afla sunt dezbinati, rusinati de tara lor, de limba lor, de insemnele lor nationale (drapel, imn etc.), se urasc, nu se ajuta si parca vor sa fuga de tot ceea ce le aduce aminte de provenienta lor. Din pacate nu aceasta este solutia, iar tarile civilizate care au reusit sa faca ceva nu asa au evoluat (aruncand vina pe altii si rusinandu-se sau distrugand imaginea si insemnele nationale). Nationalitatea, originile ne urmaresc peste tot si fie ca ne place sau nu, pentru a putea spune vreodata ca suntem mandrii ca suntem romani si pentru a putea fi priviti ca atare si de ceilalti trebuie sa actionam in alta directie. Trebuie sa incepem prin a respecta aceasta tara, a respecta oamenii care traiesc in ea (indiferent daca sunt tigani, unguri sau alte nationalitati) si a-i accepta atata timp cat si ei sunt cetateni ai acestei tari....trebuie multe. As spune mai mult dar spatiul alocat acestui comentariu nu mai imi permite. Poate cu alta ocazie...
    • +1 (1 vot)    
      intrebare falsa (Luni, 2 mai 2011, 17:19)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui olariubconstantin

      Desi ai dreptate, in mare, tin sa iti spun ca intrebarea ta e falsa.
      Tot timpul vor fi evidentiate lucrurile rele, nu cele bune.
      Sa zicem ca un om(indiferent de nationalitate) are doi vecini:
      unul normal - nu sclipitor - care dimineata se duce la munca si seara vine obosit acasa, isi vede de viata lui
      altul, scandalagiu, cu chef de harta, zgomotos, etc...
      pe care crezi tu ca il va tine minte?
      pe cel pe care il vede o data dimineata si o data seara, sau pe cel care il injura, ii sperie copiii, il trezeste din somn in zbierete sau manele la maxim?
      De care crezi ca va sti din ce tzara a venit?
      • +1 (1 vot)    
        si totusi.. (Luni, 2 mai 2011, 23:24)

        olariubconstantin [anonim] i-a raspuns lui Dragos

        Inteleg ce vrei sa spui, insa problema pe care vreau sa o aduc eu in atentie consta in faptul ca desi rromii sunt o minoritate au stabilit un brand de tara, au promovat o imagine pe care si noi romanii o alimentam cu atitudinea noastra pesimista, antinationalista etc. si cu inactiunea noastra, care a devenit un mod de viata. Sa nu crezi ca suntem singura natiune cu uscaturi, cu "vecini galagiosi/violenti", insa in timp ce altii incearca sa mascheze, sa atenueze aceste lucruri cu altele mai bune si mai frumoase, noi nu facem nimic altceva decat sa ne plangem de mila, sa aratam cu degetul spre tigani si sa asteptam intelegerea si compatimirea altora.
        Citeste presa, uita-te la canalele TV romanesti, vorbeste cu oamenii de pe strada si vei observa aceeasi atitudine distructiva la adresa natiunii, moralului, respectului si imaginii acestei tari si a cetatenilor ei....DIN PACATE...
  • +2 (8 voturi)    
    din pacate (Luni, 2 mai 2011, 0:18)

    Adrian [anonim]

    multi dintre cei care sunt plecati in strainatate fac parte din categoria de romani "manelizati" astfel ca in multe cazuri diferenta dintre ei si tigani e doar culoarea pielei.

    responsabilitatea este doar a noastra.
    • +1 (3 voturi)    
      sigur (Duminică, 1 mai 2011, 23:39)

      diktatoru' [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      sigur, o plecat pleava, de aia merg treburile asa de bine in tara. Esti plin de responsabilitate de da pe dinafara. Probabil tot acolo ii incadrezi pe aia cateva mii de doctori care au plecat anul trecut sau pe toti cei care pleaca la studii si nu se mai intorc.
    • 0 (4 voturi)    
      Cei plecati sint romani "manelizati? (Luni, 2 mai 2011, 1:00)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Cei plecati sint romani "manelizati?
      3 milioane de romani sint romani "manelizati?

      O prostie ca asta chiar nu am mai auzit.
  • +5 (5 voturi)    
    Adevarul (Luni, 2 mai 2011, 0:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Vorbim 2-3 zile si apoi uitam, ne trebuiesc ca si in cazul maidanezilor 50 de ani de discutii interminabile ca sa ajungem la o lege buna, nu vad ca cineva sa propuna ceva util, de ex, campanii de civilizare la tv, radio, ziare etc. Sa se spuna clar, domnilor mai putin aur, mai putin sclipici, mai putine seminte, manele, tipete pe strada. Am vazut de atatea ori romanii cum intra in ronturi sa-si faca fotografii intre flori. Nu-ti da dreptul nimeni sa pui veciunului spaniol manele, omul nu-si plateste casa de 250 mii de euro ca sa asculte muzica orientala.
  • +1 (5 voturi)    
    romani? (Luni, 2 mai 2011, 2:04)

    monica L [anonim]

    Nuuu, erau magrebieni dupa culoarea pielii!
  • +5 (7 voturi)    
    tiganii (Luni, 2 mai 2011, 6:17)

    John [anonim]

    Asta vara la Paris am intalnit tigani romani la fiecare obiectiv turistic major din frumoasa capitala. La doua dintre ele au incercat sa-mi vanda verigheta masiva de "aur", la toate celelalte, sa ma desparta de cateva monede. Intrau in fast food-uri si cautau imperturbabili prin pubele dupa resturi de mancare. Am inteles de ce francezii ii vor atat de vehement afara din tara lor minunata numai dupa ce am auzit mai multi turisti straini spunand (in engleza):" Si totusi, vedeti ca si ei au saracii lor?" Adica strainii cred ca tiganii romani sunt de fapt francezi si asta ii innebuneste.
  • +2 (4 voturi)    
    tigan =? rom=? (Luni, 2 mai 2011, 9:26)

    tehnik [anonim]

    Ce ar trebui sa insemne Tigan? populatie migratoare , neangajata in nici un fel social fata de nici o cultura sau civilizatie europena, cu "traditii si mestesuguri " proprii, fara dorinta de integrare si plata de taxe si impozite, lipsa de bun simt si respect fata de valori morale, care asteapta cu mare interes socialu" de oriunde ar putea veni el. Totodata mare, mare lipici pt activitati antisociale, comportament agresiv si asocieri "umaniste" de tip interlop. Rom ar trebui sa fie o titulatura care sa insemne demnitate , fiind asociata cu cu bunul simt, respectul pt semeni si o contributie sociala activa si pozitiva. Acceptarea ar putea sa vina in acest caz ca un rezultat firesc.Asa ca ONG urile si Asociatiile de profil ar trebui sa popularizeze faptul ca a te numi rom nu e drept dobandit prin nastere, ci o calitate care se castiga prin respectarea unor norme sociale si morale.
    Multi Kulti a dat rateuri si pe la altii mai puternici ca noi, asa ca semnalul politic (Merkel, Cameron Sarkozy) sigur va face viata grea si pe viitor conationalilor nostrii, daca nu vor face eforturi de intelegere.