Gandul: Consilierul prezidential Catalin Avramescu, propus ca ambasador in Finlanda si Estonia. Vezi lista cu propunerile MAE pentru cele 17 ambasade vacante

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 22:16 Revista Presei | Subiectele Zilei

Consilierul de stat la Administratia Prezidentiala, Marian Catalin Avramescu, figureaza ca propunere pentru postul de ambasador in Republica Finlanda si Republica Estonia, pe lista trimisa de Ministerul Afacerilor Externe (MAE) la Comisia de politica externa din Senat, scrie Gandul.

Lista cuprinde propuneri pentru ambasadori pentru 17 ambasade vacante, intre care cea din Republica Cuba, Confederatia Elvetiana si Principatul Liechtenstein, Marele Ducat de Luxemburg, Republica Ungara sau Republica Azerbaidjan. Presedintele Comisiei de politica externa din Senat, Titus Corlatean, a acuzat, luni, MAE ca face propuneri politice pentru ambasadele vacante, referindu-se la consilierul de stat de la Presedintie Catalin Avramescu.

    * Dumitru Preda - Republica Cuba
    * Anca Elena Opriş - Confederatia Elveţiană şi Principatul Liechtenstein
    * Marian Cătălin Avramescu- Republica Finlanda şi Republica Estonia
    * Daniel Banu-Republica Serbia
    * Iustinian Focşa- Republica Macedonia
    * Roxana Daniela Iftimie- Marele Ducat de Luxemburg
    * Daniel Ioniţă- Regatul Norvegiei
    * Alexandru Victor Micula- Republica Ungară
    * Vasile Gheorghe Popovici- Republica Portugalia
    * Simona Mariana Ioan- Regatul Maroc
    * Filip Teodorescu- Bosnia- Herţegovina
    * Vasile Sofineti- Statul Kuweit
    * Ana Voicu- Statele Unite Mexicane, Republica Costa Rica, Republica Guatemala, Republica Honduras, Republica Nicaragua şi Republica El Salvador
    * Bogdan Claudiu Filip- Regatul Haşemit al Iordaniei
    * Radu Onofrei- Republica Turcia
    * Ion Pascu- Republica Cipru
    * Daniel Cristian Ciobanu- Republica Azerbaidjan.

Articol integral in Gandul


Citeste mai multe despre   






















4003 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    e clar (Luni, 23 mai 2011, 21:25)

    taranistu [utilizator]

    Este semnul ca Basescu isi pune oamenii la adapost, le mai asigura niste sinecuri, pentru ca dupa alegeri vin ailalti, incepe sa se resemneze Comandantul!
    • +3 (7 voturi)    
      nu stiam! (Marţi, 24 mai 2011, 6:11)

      curios [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      ca un taranist are carnet rosu! Imi arati si mie postarea cand te-ai revoltat (alaturi de Corlatean) contra ambasadorilor Oliviu Gherman, Voican-Voiculescu, Grecu, Geoana s.a.? Iar Avramescu si-a dat demisia de la Cotroceni. Tu poate il preferi pe Ciuvica MEDIC PEDIATRU devenit enorm analist politic.
      • 0 (2 voturi)    
        pe vremea aia (Marţi, 24 mai 2011, 13:42)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui curios

        protestam in strada, nu pe net.
  • -1 (17 voturi)    
    nu lui avramescu in finlanda!!! (Luni, 23 mai 2011, 23:15)

    comunitatea romanilor din finlanda [anonim]

    finlanda a fost si va trebui sa ramana neutra fata de politica. avramescu nu are ce cauta aici. basescu sa-si ia mainile murdare portocalii dupa finlanda. comunitatea finlandeza va organiza proteste pe forumuri, siteuri, facebook si va trimite scrisori de protest la ambasada, inisterul de externe si presedentie!!!
    • +5 (9 voturi)    
      vreau s-o vad si pe asta ! (Luni, 23 mai 2011, 23:08)

      romaya [utilizator] i-a raspuns lui comunitatea romanilor din finlanda

      Ei, romano-finlandezule ?? astept cu deosebit interes protestele "dupa" internet-uri..
    • +3 (7 voturi)    
      Pentru "finlandezul" ofuscat (Marţi, 24 mai 2011, 7:26)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui comunitatea romanilor din finlanda

      I-auzi colo ce graieste "finlandezul"! Neutra? Asa cum te arati a fi tu? Te-ai sculat cu fata la cearceaf? Se vede treaba ca n-ai de lucru cu adevarat si ca te reprofilezi pe post de scriitoras de proteste si organizaror de revolutii intr-un pahar cu apa! De cand vorbesti tu in numele diasporei din Finlanda? La munca, nu la instigari penibile!
  • +4 (8 voturi)    
    Corlatean se opune numirii lui Avramescu (Marţi, 24 mai 2011, 7:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Le zice bine Titus. A prins 'meserie', la locul de munca, fiindu-i usier marelui Ilici.
    Inainte de a iesi la rampa, in orice situatie, indiferent despre ce este vorba, Titus, ca sa fie sigur ca nu va gresi, intra in rolul 'cum ar vorbi domnul Iliescu'.
  • -1 (5 voturi)    
    Iar vrea Corlatean sa fie bagat in seama... (Marţi, 24 mai 2011, 7:52)

    Rescatorul [anonim]

    ma trage o gulguta. Daca era numit el, evident nu era o numire politica. Lasa, Corlatene, nu fii suparat; te numeste Hrebenciuc candidat la presedentie si Moskova te iubeste.
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Marţi, 24 mai 2011, 9:03)

    catalin_mattei [utilizator]

    Nu este vorba de dl Avramescu sau de orice alta persoana.. este vorba de faptul ca Romania trebuie sa aleaga acei ambasadori care chiar fac treaba.. nu ma pot pronunta in privinta domnului Avramescu dar daca domnia sa are calitatile necesare unui ambasador si beneficiaza de acele parghii prin care sa stea la Helsinchi nu doar ca sa faca pe turistul.. nu vad de ce nu ar putea fi ambasador
  • 0 (6 voturi)    
    Personal, eu ma simt reprezentat (Marţi, 24 mai 2011, 9:30)

    Audit [utilizator]

    de un om precum domnul Avramescu dar, se pare ca dl. Corlatean este reprezentat de oameni ca Gelu Voican Voiculescu - tipul de ambasador de pe vremea PSD-ului.
    • +1 (1 vot)    
      nici unul (Marţi, 24 mai 2011, 13:45)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      io nu ma simt reprezentat de nici unul. Categoric Avramescu este cu mult peste Voicanii de care aminteai, protestez insa impotriva filierei politice pe care sunt numiti. Cinthya Curt va spune ceva?
      • +1 (1 vot)    
        Ambasadorii (Marţi, 24 mai 2011, 15:36)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        Si tranta.Au astia in comun cu reprezentarea cu adevarat a Romaniei si INTERESELOR ROMANIILOR DIN TARA CAT SI DIN TARA RESPECTIVA, exact ce are sula cu prefectura.
        Astia sant numit politic sa stea la umbra sa primeasca un salar bun sa faca burta mare si sa zica da Sefu.Fie el cine-o fi.Program lejer de munca.
  • -1 (1 vot)    
    Calm... (Marţi, 24 mai 2011, 19:12)

    V.U. [anonim]

    Oameni buni, de ce sariti cu gura asa?...A numit un consilier prezidential ca ambasador in Finlanda si Estonia, tari unde diaspora romaneasca nu este asa mare, mai ales comparata cu cea din Belgia, Franta, Germania. Ca presedinte are dreptul legal sa faca asta. In plus nici nu stim, daca omul respectiv este de calitate sau nu. De ce sa il criticam de acum?
    In plus, majoritatea ambasadorilor propusi in celelalte tari, sunt diplomati de cariera, oameni cu experienta, numiti pe merit, iar o parte din ei fac chiar parte din cei care au fost rechemati acum cateva zile.