George Maior, seful SRI, despre implicarea serviciului in frauda de la Bacalaureat: S-a actionat pe baza unei decizii luate de mine. Voi face si anul viitor la fel, daca va fi nevoie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2013, 19:04 Revista Presei | Subiectele Zilei


Directorul SRI, George Maior, la parada de 1 Decembrie
Foto: Agerpres
Seful SRI, George Maior, a afirmat, intr-un interviu acordat marti seara televiziunii RTV, ca serviciul s-a implicat in ancheta fraudei de la Liceul Dimitrie Bolintineanu in baza unei decizii luate de el si a avertizat ca va face acelasi lucru si anul viitor, "daca va fi nevoie".

"Nu pot sa stau pasiv la elemente de fraudare legate de principala resursa a tarii, anume resursa umana, fapt ce afecteaza fibra nationala (...) Serviciul a actionat pe baza unei decizii luate de mine si voi face si anul viitor la fel, daca va fi nevoie", a declarat George Maior, citat pe site-ul televiziunii.

Directorul general al SRI a afirmat ca serviciul nu s-a implicat in desfasurarea anchetei penale, ci doar a transmis informatiile obtinute "in mod neintruziv" catre Parchet. "Am avut discutii si cu ministrul Remus Pricopie, ce era extrem de ingrijorat de acest aspect (...) S-a comunicat permanent cu ministrul. L-am simtit si pe el sub un soi de presiune in anumite interventii publice. Poate ar fi trebuit sa fie mai radical fata de anumite afirmatii publice nemeritate", a spus George Maior.

"Avem ce cauta in domeniul educatiei si vom avea ce cauta si pe viitor, daca va fi nevoie (...) V-ati gandit ce sentimente au tinerii care au studiat si vad pe cei care au luat bacalaureatul prin frauda?", a subliniat Maior, adaugand ca acest fel de coruptie poate duce la "o schilodire a statului".

Pe de alta parte, Maior a vorbit laudativ despre prezenta Laurei Codruta Kovesi in fruntea DNA, fapt care reprezinta "o garantie" in lupta impotriva coruptiei: "Colaboram foarte bine cu DNA, iar prezenta doamnei Kovesi este o garantie de progres a luptei anticoruptie. Sa va fie clar acest lucru", a spus directorul SRI, in interviul acordat pentru Romania TV.

"Nu mai indrazneste nimeni sa ceara spaga de la o mare companie. In anii '90, investitiile in Romania aveau de suferit din cauza acestui fenomen", a argumentat George Maior.

Maior a respins declaratiile unor politicieni referitoare la faptul ca Romania ar fi "stat politienesc". "Conceptul de 'stat politienesc' a fost dezvoltat de oameni care au o problema cu justitia sau nu au o problema cu justitia, dar vor sa faca tot ce vor in acest stat. Un stat politienesc este un stat fara o presa libera, un stat in care serviciile de securitate monitorizeaza cetatenii doar din considerente politice si nu exista practic opozitie (...) Asta este definitia unui stat politienesc, in care a trait domnul Sorin Frunzaverde pana in 1989", a spus Maior.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3551 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Bravo (Vineri, 12 iulie 2013, 19:10)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Numai de bici se stie la noi in tara. Poate asa se vor gandi de 7 ori inainte sa faca vreo manarie - "Daca ala care imi da spaga o sa mi-o coaca?"
    • +2 (2 voturi)    
      BRAVO BAIETI (Vineri, 12 iulie 2013, 23:50)

      mandi [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Bravo baieti, sper sa-si dea seama manipulatii de antena 3, ca nu te joci cu istoria si stramosii Romaniei, si nu-ti bati joc de viitorul tarii, prin crearea unui viitor de minciuna copiilor care vor trebui sa duca neamul romanesc mai departe pentru viitor
  • +8 (12 voturi)    
    Frica pazeste padurea ! (Vineri, 12 iulie 2013, 19:49)

    calinsab [utilizator]

    Felicitari domnule Maior!

    E momentul sa intrati in ''paine'' pe toate planurile... incepeti cu politicienii sa aveti apoi cale libera sa reorganizati aceasta tara...

    Bravo pentru initiativa!
  • -4 (8 voturi)    
    uat? (Vineri, 12 iulie 2013, 20:28)

    ala_ [utilizator]

    "prezenta doamnei Kovesi este o garantie de progres a luptei anticoruptie. Sa va fie clar acest lucru"

    pe principiul "comentezi"? Cam nesimtit Maior asta de la PSD!
  • +6 (6 voturi)    
    si la anul (Vineri, 12 iulie 2013, 20:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asta daca nu numeste ponta vreun fenechiu, chioariu sau alta lighioana penala la conducerea sri.
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo Maior (Vineri, 12 iulie 2013, 22:16)

    sile1 [utilizator]

    Ma alatur si eu celor care apreciaza initiativa lui Maior.

    Apreciez mult si cele spuse de el:

    Avem ce cauta in domeniul educatiei si vom avea ce cauta si pe viitor, daca va fi nevoie (...) V-ati gandit ce sentimente au tinerii care au studiat si vad pe cei care au luat bacalaureatul prin frauda?", a subliniat Maior, adaugand ca acest fel de coruptie poate duce la "o schilodire a statului".
  • -3 (5 voturi)    
    Purtatorul de cuvant (Vineri, 12 iulie 2013, 22:16)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Felicitari pentru informatiile obtinute insa, tine de esenta activitatii unui serviciu de informatii sa nu-si desconspire activitatile. Nu se poate sa vina purtatorul de cuvant intr-o emisiune tv sa spuna ca mai multe actiuni de genul celei de la Lic. Bolintineanu sunt in derulare, acest lucru poate periclita anchetele judiciare in derulare. Sa nu uite SRI ca ei nu asigura decat furnizarea informatiei si suportul tehnic, in rest, cel care conduce ancheta este procurorul, doar el decide ce informatii pot fi facute publice. Purtatorul de cuvant trebuie sa fie mai atent cu ce informatii divulga publicului...
    • +2 (2 voturi)    
      partial adevarat... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 0:07)

      calinsab [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      insa cred ca un serviciu ca si SRI poate si manipula informatiile publice... poate trebuie sa vezi printre randuri afirmatiile lui Maior ... oricum nu cred ca poate monitoriza in toata tara... dar ramane puterea exemplului si impactul care creeaza... in general o afirmatie care creeaza efecte se numeste vector de informatie iar receptor al acelui vector este ... opinia publica si sentimentul creat in masa publicului tinta!

      repet: Felicitari domnule Maior!
  • +2 (4 voturi)    
    SI TOTUSI..! (Vineri, 12 iulie 2013, 23:40)

    father nicky [utilizator]

    Decizia directorului si actiunea serviciului trebuie sa fi fost notificata/raportata ierarhic cuiva, undeva! Trebuiie sa fi fost discutata, analizata, hotarata la un anumit nivel! Poate la nivelul CSAT-ului, poate la nivelul "sefului statului"?! Nu pot sa-mi imaginez ca directorul SRI a luat o decizie singur si a actionat, ca sa spun asa, "de capul lui"! Faptul ca directorul SRI isi asuma public si de unul singur "paternitatea" actiunii de la "Bolintineanu" imi provoaca mie, simplu cetatean, unele nedumeriri! Domnul George Maior este director al SRI din octombrie 2006, dar este pentru prima oara cand face o declaratie publica atat de transanta despre implicarea sa in lupta pentru apararea "resursei umane" si "fibrei nationale"! Declaratia aceasta nu este a unui director de intelligence, ci a unui fost politician cu o anumita faima, care se pregateste sa reintre spectaculos in arena politica! Se pregateste vreun vector politic, vreo forta, vreun partid, vreo miscare, sa-l desemneze pe domnul George Maior pentru postura de candidat la alegerile prezidentiale din 2014?! Daca da, nu-i nici o problema, dar sa fim informati si noi, poporul de alegatori("resursa umana" cum ar zice domnul director)!
  • -3 (3 voturi)    
    fratilor sunteti tari! (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 1:49)

    popey_destituitu [utilizator]

    io vreau sa se bage si SIE,in ciorba asta cu BAC-UL!
    Pai de ce nu? Si cautati-l si pe ala de e fugit la rusi,poate va pune in legatura cu NSA,FBI,CIA.
    Sa vina toti.
    In tara se fura,se fac smenuri de miliarde,iar pe domnul Maior il arde "la viitor" cativa "CIUMPALACI": care au incercat si ei sa fenteze BAC-UL!
    Io ma gandeam ca e problema PROCURATURII,a POLITIEI, nu a SRI.
    SI ne intrebam unde e SECU de alta data!
    Parol!
  • -1 (1 vot)    
    Dar (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 12:29)

    xrogo [utilizator]

    despre teroristul de la Iasi mister Maior nu scos nici o vorba?
    Acolo sigur era treaba SRI-ului.
  • +1 (1 vot)    
    Maior stă foarte pasiv la Plagiatul lui Ponta (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 14:49)

    visio [utilizator]

    altfel, este foarte vigilent la profesori și elevi; să nu uităm de pasivitatea SRI față de parlamentari...legea e făcută pentru proștii care își plătesc taxele...
    SRI trebuia să organizeze un flagrant, sau 100 că tot se ia șpagă în disperare, și în felul acesta vindeca fenomenul șpăgii; dacă nu ai cui să dai șpagă....rămâi cu mai mulți bani în buzunar; că tot îi place lui Maior să se dea mare, poate ne spune ce s-a mai întâmplat cu manipularea bursei de felix turnătorul; totuși, este cât se poate de firesc să am pretenția să îl văd în pușcărie pe acest turnător și infractor; să nu uităm de acoliții lui....
  • +1 (1 vot)