VIDEO Greseli gramaticale incredibile facute de noul ministru al Educatiei Valentin Popa: "Ma bucur ca am ajuns sa tai pamblica" si "Celalanti"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:10 Revista Presei | Faze Tari


Gafe Valentin Popa
Foto: youtube.com
Daca ati avut probleme cu greselile gramaticale si de limba ale fostului ministru al Educatiei Liviu Pop, atunci urmariti acest video cu noul ministru, domnul Valentin Popa, care chiar o tine din greseala in greseala.

Prof. univ. dr. ing. Valentin PopaValentin Popa este rectorul Universitatii Stefan cel Mare din Suceava. De notat ca Liviu Dragnea si-a inceput turneul in Moldova in timpul crizei politice la Suceava, unde a cautat sprijinul filialei locale.




Valentin Popa s-a nascut pe 12 iulie 1964 si este profesor universitar doctor inginer. A absolvit Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor in 1989. Din 2009 pana in prezent a fost conducator de doctorat pentru domeniul sau. Este profesor universitar din 2005 si preda Sisteme de intrare-iesire, Sisteme de identificare, Dispozitive si circuite electronice, potrivit news.ro.

Teza sa de Doctorat - "Contributii la cresterea vitezei de procesare in modemuri", sustinuta public pe 24 aprilie1998, in specializarea "Componente, dispozitive si circuite electronice", l-a avut ca indrumator stiintific pe prof. dr. ing. Gheorghe Maxim, Universitatea "Gh. Asachi" Iasi.

A publicat mai multe carti de specialitate, articole stiintifice, lucrari in reviste cotate ISI, are un brevet de inventie si a castigat mai multe Granturi in competitii internationale. 

Este casatorit cu Renati Nicoleta si are doi copii. Ii plac vanatoarea si calatoriile.

Potrivit declaratiei sale de avere, semnata in luna iunie 2011, Valentin Popa detine 33,33% dintr-o bucata de pamant intravilan de 3.600 de metri patrati in Mitocas, dobandit prin cumparare, teren pe care il imparte cu sotia sa si cu inca o persoana. El a mostenit 2.000 de metri patrati de teren agricol in localitatea Husi si mai detine, prin cumparare, jumatate dintr-un teren agricol de 5.542 de metri patrati situat in localitatea Botus.

Valentin Popa detine, impreuna cu sotia sa, un apartament de peste 90 de metri patrati in municipiul Suceava, achizitionat in 1993, o casa de vacanta in localitatea Botus, construita in anul 2010. Valentin Popa detine doua autoturisme, cumparate in 2005 si 2006.

Venitul anual al lui Valentin Popa era inainte de a ocupa functia de rector, potrivit declaratiei sale de avere, de 219.778 de lei.







9096 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Vai noua (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:16)

    Godzillagrrr [utilizator]

    :-/
    • +2 (2 voturi)    
      Daca are 200.000 lei/an venituri (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 8:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      inseamna ca e de mult conectat la robinetul de bani al P$D. Uitati-va pe declaratiile de avere ale profesorilor care au functii din toata Romania. Putini trec de 100.000 lei/an si aia sunt decani, prodecani oameni la capatul carierei cu toata vechimea si toate sporurile posibile. Un profesor normal la varsta normala ma indoiesc ca depaseste 60.000 lei/an. Asta, 200.000 inainte de a fi rector - va cam dati seama cum ii face (bineteles ca legal, caci legea e a lor).
  • +4 (8 voturi)    
    Haha, va fi numit Ministrul... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:27)

    Canadian13 [utilizator]

    Celalanti pamblica !
  • +15 (17 voturi)    
    Resursele pesedeului sunt inepuizabile (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:31)

    moka [utilizator]

    Vreau sa zic resursele de prostie.
    Cum pm prof unv dr inginer???????????
  • +12 (14 voturi)    
    Calea descendenta (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dupa groparul invatamantului Kati Androneskavaia, chimista de renume mondial,si saltimbancul mai de dinainte, un INCULT TOTAL, agramat si INCOMPETENT este o urmare fireasca a drumului pe care s-a inscris România. Spre niciunde....
  • +13 (15 voturi)    
    pesedistii au desfiintat orice notiune (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:48)

    qwerasdf [utilizator]

    de profesionalism sau de gradatie

    prof. univ. dr. ing... dar esti strain de limba romana...

    mi-e rusine / greata ca sunt om ca si el
    mi-e rusine / greata ca e inginer ca si mine
    colac peste pupaza... noi ii platim!
  • -3 (11 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 0:03)

    ampersand [utilizator]

    Înclin să cred că Valentin Popa e nume de ungur, deși e getodac clar.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 0:04)

    erevan [utilizator]

    deja plang dupa Liviu Pop....
    incredibil, profesor universitar, rector...
  • +6 (8 voturi)    
    El inșiși tranversează (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 0:11)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    o limită transfrontalieră de regăsire a sinelui.

    Halal, maestre!..
  • +5 (7 voturi)    
    super (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 0:24)

    Nevermind [utilizator]

    Se inlocuieste una bucata genunche, din vestul cel molcom si curat(:D), cu una bucata pamblica, din estul cel rapid.

    Concluzie: sa mai injure unii inca putin bucurestenii. miticii aia rai care conduc tara, cica... dupa mintea putina si gura mare a unora
  • +6 (8 voturi)    
    O jignire nationala! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 0:43)

    raduVS [utilizator]

    Aceasta propunere e o insulta intelectuala pentru vremurile in care traim. Aici se confirma inca o data cat de mult il doare "in pix" pe Dragnea. E doar plata pentru serviciile de influenta electorala din trecut. Rusine!
  • -6 (14 voturi)    
    Si ce ? (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 1:29)

    Monta [utilizator]

    Sunt 99% sigur ca o sa fie alt PSDist incompetent dar lasati-l va rog sa o arate singur prin fapte. Ca un inginer e agramat mi se pare la fel de interesant ca faptul ca ploua toamna...lucrez in multinationale ca inginer de 15 ani si inca nu am vazut un om sa nu faca greseli gramaticale si vorbesc aici de oameni atat extraordinari tehnic cat si de manageri. In fond omul e pus sef la ministerul educatiei nu la ministerul limbii romane. Iar limba romana e o disciplina ca oricare alta care deabia astepti sa nu o mai folosesti cand emigrezi. Daca ii punea un reporter o intrebare de microscopia crio-electronică il mai faceati incult si incompetent ca nu stie bilogie ?
  • +3 (5 voturi)    
    xxxxl (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 3:30)

    vorbeste lumea [utilizator]

    cum ziceam, din dezastru in catastrofic ...
  • -3 (5 voturi)    
    Adapti de la ..'susrse' (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 9:09)

    kpopper [utilizator]

    O regula gramaticala simpla a limbii romane spune ca inainte de "p" si "b" se foloseste "m" si nu "n" ( imbracat si nu inbracat ), cu exceptia cuvintelor compuse ( avanpost si nu avampost ) sau a neologismelor ( inputuri si nu imputuri ).
  • +5 (5 voturi)    
    O mica precizare... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 10:15)

    UpNext [utilizator]

    "Pamblica" este corect, ca varianta "arhaica" la "panglica" (vezi www.dex.ro), cu originarul hu. in pantlika, Deci alegeti alt exemplu, care sa fie beton.
    In rest, saracu', are si el limite :)
    • -1 (1 vot)    
      arhaism ?! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 22:42)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Cum de nu s-a dezbarat de arhaisme pana azi?!
      Jos guvernul!
  • +2 (4 voturi)    
    florile răului (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 11:01)

    harapalb [utilizator]

    Această numire este, în primul rând, o palmă dată bunului simț!
    Oricât de penal ești ca guvern și oricâte mânării faci, pune naibii - din ultima fărâmă de principiu pe care o mai ai - pe cineva care vorbește corect limba română. Măcar așa, de fațadă, că nu am pretenții să realizezi că e vorba de COPII și de viitorul lor.

    Însă intelectualii autentici = răi. Ce să ne mai mire? Cunoaștem tiparul din istorie: intelectualii trebuie să dispară primii...
  • +3 (3 voturi)    
    hai bre, zau (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 12:54)

    nash pandelica [utilizator]

    baiatu e injiner. prea aveti pretentii de la el. vorbeste ca acasa la el. ca_cum vorbea si pop, in grai morosan.

    si apropo de vorbire, dupa cum scrie la articol, el n'are nimic, numai ...detine. ca si avere. :-))

    cate despre facultatea de inginerie electrica, nu ne spune la ce scoala politehnica, ca dara nu era una singura pe tzara. si inca ceva, inante de lovirutie nu se vorbea de ...inginerie electrica, ci de electronica, electrotehnica, informatica, etc. termenul de inginerie electrica este postlovirutionar, de import.
    banuiesc ca asa a scris el in siviul sau. :-)
  • +3 (3 voturi)    
    “Pamblica” e ok. (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 12:59)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Caragiale, “Dl. Goe”: “Tânărul Goe poartă un frumos costum de marinar, pălărie de paie, cu inscripţia pe pamblică: le Formidable, şi sub pamblică biletul de călătorie înfipt de tanti Miţa, că "aşa ţin bărbaţii biletul".”

    Acestea fiind zise... din tot ce se vede rezulta clar ca noul ministru e agramat.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai, sa fie! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 22:53)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Atat e de "cult" agramatul ministru incat citeaza spontan din clasici, iata!
      Forrrrrmidable!
  • +1 (1 vot)    
    ce este asta? (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:49)

    anion [utilizator]

    ''.. opinia publiCA COnsidera ca..''. Cacofonie sigur. Va rog sa subliniati si pe aceasta.
  • +4 (4 voturi)    
    io sunt ministru (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 16:23)

    tddrg [utilizator]

    Tovarasi pesedistii punetima pe mine ministru la Educatiune ca eu stie sa vorbesc corect si sa scrie ezemplar nu ca celalanti ministriii pamblicari... Da si sunt deo cultura rara de fuge studenti de mine! Intrebatiii pa totii de la Suceava!
  • 0 (0 voturi)    
    Si daca e... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 22:59)

    Namaste [utilizator]

    agramat de la natura?!
  • +1 (1 vot)    
    Railor! Uitati un detaliu... (Duminică, 28 ianuarie 2018, 15:06)

    Radu-Mihai [utilizator]

    In parlament/guvern tre' sa se inteleaga ei intre ei. Pe limba lor!

    Si omul a dovedit ca o cunoaste - vezi biletele de avion achizitionate cu bugetul universitatii de la firma cu actionari PCR. Btw, firma si-a schimbat denumirea, dar biletele tot de acolo se cumpara!

    Amu... cate bilete de avion se pot lua din bugetul educatiei?