Neuronul stingher

Petre Daea, comparație total neinspirată: ”Porcii aceștia toți se incinerează. Acolo e ca la la Auschwitz” / UPDATE Cioloș îi cere demisia

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2018, 22:55 Revista Presei | Faze Tari


Petre Daea
Foto: Agerpres
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat marţi seara, la Antena 3, explicând măsurile care se iau pentru a izola focarul de pestă porcină africană de la Carniprod Tulcea, unde trebuie sacrificate 45.000 de animale: "Singura metodă este sacrificarea. Porcii toţi se incinerează (...), e o muncă extraordinară, acolo este ca la Auschwitz, dom'ne".

Ministrul agriculturii, Petre Daea, spune că a fost noaptea în județul Tulcea, unde în exploatația comercială CARNIPROD sunt uciși zeci de mii de porci. Marți, numărul porcilor uciși și incinerați din fermele CARNIPROD a depășit 30.000. ”Acolo este ca la Auschwitz”, a fost comparația nefericită făcută de ministrul Daea. Într-o parte, porcii sunt uciși, apoi leșurile lor sunt aruncate pe foc, potrivit agroinfo.ro.

Declarații Daea:
  • O facem cu mare durere, dar nu există altă soluție, din nefericire. Acest nenorocit de virus care a măturat Europa, a măturat Rusia, a măturat Ucraina, a măturat Moldova, Polonia, Letonia, a fost în Cehia, este și în Ungaria, iată că a intrat și la noi.
  • Noi am avut o graniță destul de mare cu, practic, estul Europei, 1.400 km. Ne-a apărut în Satu Mare, cauza a fost omul în zona respectivă, când a trebuit să intervenim rapid și medicii au intervenit în programul stabilit, respectând întocmai modul de acțiune, plan de contingență. Acest virus nenorocit a venit din nefericire și în România, pe granița cu Ucraina. L-am izolat acolo. Planul de contingență a fost pus imediat în aplicare.
  • Trebuie să sacrificăm, din nefericire, 45.000 de capete la Carniprod Tulcea și avem o veste proastă că mai trebuie să... virusul ar fi și în alt complex care înseamnă undeva 17.000 – 18.000 de capete.
  • Nu există antidot, nu există vaccin, nu există medicamente ca să ușureze boala, singura metodă este sacrificarea.
  • Porcii aceștia toți se incinerează, cu condițiile de mediu, cu medicii acolo, este o muncă extraordinară. Acolo este ca la Auschwitz. Gândiți-vă că sunt efective de porci care se asomează, trec în partea cealaltă și se pun pe foc. O fac (procedura n.r.) medicii veterinari care sunt la limita rezistenței psihice, să stai cu 2000 - 3000 de porci pe zi să-i omori, e o situație greu de explicat.
UPDATE Mişcarea România Împreună îi cere ministrului Agriculturii, Petre Daea, să demisioneze de urgenţă după "declaraţia incalificabilă prin care a comparat incinerarea porcilor cu Holocaustul".

"Este inadmisibil ca un ministru al Guvernului României să compare incinerarea porcilor cu Holocaustul, o tragedie mondială condamnată de România. Mesajul domnului ministru Daea este incalificabil, cerem demisia sau demiterea de urgenţă a acestuia. Există cazuri în care superficialitatea poate fi amuzantă, însă această situaţie arată o lipsă de discernământ din partea ministrului Agriculturii", se arată într-o poziţie postată pe site-ul Mişcării România Împreună.





5395 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    Pai si ce mai asteptati, ridicati-l...! (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:08)

    scaraotchi [utilizator]

    Am inteles ca tocmai s-a dat lege pe aceasta tema....
    • +5 (11 voturi)    
      Pai, sefa lui sa-l demita (Joi, 26 iulie 2018, 9:39)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Si sa-l exileze la Pristina sau Podgorita sau pe unde s-o nimeri, ca niciodata nu stie pe ce lume se afla. E o porcarie de geografie.
    • +7 (13 voturi)    
      sunt (Joi, 26 iulie 2018, 9:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      curios daca CNCD se va autosesiza.
      In orice tara normala, atat ministrul porcilor cat si pavianul prim ministru, ca sa nu fie asomati, trebuia sa-si dea demisia. Dar noi nu suntem o tara normala. Noi suntem mereu mirifica si mirobolonta Romania.
      • +3 (3 voturi)    
        deja s-a autosesizat. (Joi, 26 iulie 2018, 13:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ...
  • +14 (22 voturi)    
    Auzi frate, dar de ce ne tot vaitam noi de (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:11)

    scaraotchi [utilizator]

    Pesta Porcina cand am avut si inca mai avem pe cap Pesta ...Rosie...?!
  • +18 (26 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:11)

    MarianPConstantin [anonim]

  • +12 (22 voturi)    
    Oricum ar incerca sa se scoata (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:18)

    Ord [utilizator]

    dupa gafa asta, defapt prostie in forma pura, nu ar iesi bine. Adica cine este la limita rezistentei psihice la Auscwitz-ul lui Daea, porcii sau cei ce-i executa pe porci? Se lucreaza eficient ca la Auscwitz, asta doreste Daea sa ne transmita?
    "Omul" asta, daca iubeste atat de mult agricultura ar trebui sa intre in lanul de porumb si sa nu mai iasa de acolo niciodata.
    • +8 (18 voturi)    
      Nici, nici (Joi, 26 iulie 2018, 8:57)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Omul voia sa spuna ca intocmai ca la Auschwitz, nu exista alta solutie.

      Nu inteleg de ce au ales oameni ca el sa se interneze la guvern cand trebuiau internati in cu totul alt loc.
      • +3 (11 voturi)    
        dementa - alzheimer (Joi, 26 iulie 2018, 9:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        se manifesta vizibil abia in stadii avansate, cum e cazul acum cu minstrul oilor si mai ales al porcilor. Nu ca asta ar fi o scuza pentru psd, partdful care-i dicteaza dublului penal dragnea, ce sa faca.
  • +17 (27 voturi)    
    jale (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:19)

    NoFive [utilizator]

    Guvern de papagali peste un popor de mamaligari.
  • +12 (22 voturi)    
    e prost taranu'... (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:23)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    e prost taranu'...
  • +15 (23 voturi)    
    Lasand gluma la o parte (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Voi observati cate aluzii directe si indirecte sunt intre PSD+Dracnev si nazisti+Hitler?

    Mie deja nu mi se mai pare amuzant... faceam noi misto de mustacios ca se apropie de Ceasusescu, ca vrea sa fie ca Erdogan, ca Orban e modelul lui in viata, dar se pare ca are tinte mult mai mari...

    Eu unul zic sa fim atenti ca se ingroasa gluma si oricat ati zice voi ca Deea e dus rau, gura pacatosului adevar graieste!
  • +16 (22 voturi)    
    Trebuia sa vina si acest moment (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:48)

    Intermezzo [utilizator]

    In care prostia si incultura crasa a individului sa DEBORDEZE . Dar e vreunul mai destept in guvernul acela ?
    • +5 (13 voturi)    
      Oaia Auschwitz (Joi, 26 iulie 2018, 8:58)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Noul pseudonim literar al lui Daea. De fapt esenta este ca acest om nu exista in realitate ci doar ca pseudo.
  • +7 (19 voturi)    
    De ce e antisemit Petre Daea? D-aia ... (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:59)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Guvernul sicofanților și al ghilbanilor cu ''dimplomă'' ...
    • 0 (6 voturi)    
      Diploma (Joi, 26 iulie 2018, 9:00)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

      Cu sarma ghimpata, asa se spune acum la magna cum laude su unde "cum" e in engleza.
  • +2 (18 voturi)    
    il scot consilierii curat (Joi, 26 iulie 2018, 0:37)

    Kosmos [utilizator]

    Va depune o coroana la muzeul porcilor .cred ca se distreaza Bibi cand primeste notele informative la cat de prosti sunt supusii psd
  • +6 (18 voturi)    
    potrivire (Joi, 26 iulie 2018, 0:40)

    Filbert [utilizator]

    Asta sigur a venit de la consilierii israelieni ai lui Daddy...
  • +1 (19 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 26 iulie 2018, 1:26)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    asocierea nu e potrivita ... da' e cam singuru' ministru care lucreaza la ceva ...
  • +5 (13 voturi)    
    Povestea porcului (Joi, 26 iulie 2018, 2:40)

    Celbland [utilizator]

    Eu înțeleg că Daea îi face porci pe consilierii de campanie electorală a lui Dragnea.
  • +4 (10 voturi)    
    Mai neica. . . (Joi, 26 iulie 2018, 7:18)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    ... astia toti sunt batuti cu leuca!
  • -18 (32 voturi)    
    pai mr-mr-ul asta al lui ciolos (Joi, 26 iulie 2018, 8:01)

    Incomod3 [utilizator]

    atat stie, sa se lege de exprimari care i se par lui politic incorecte. sa faca un program sau un plan de dezvoltare... nema... de fapt s-a vazut valoarea sub minunata guvernare ciolo, zero barat...
  • -4 (16 voturi)    
    desteapta-te Ciolos! (Joi, 26 iulie 2018, 9:10)

    Dedalus [utilizator]

    In sfarsit zice si Romania Impreuna ceva.

    Desigur, declaratia ministrului e neinspirata, dar sa pastram proportiile.

    Mie mi se pare incredibila pozitia partidului Romania Impreuna.

    Sa ai atat capital politic, atatia oameni care te-ar putea vota si tu sa stai in papusoi, zburtacind cate o declaratie minuscula din cand in cand, asta, iertat sa-mi fie, e dovada de incultura politica.

    Partidul asta ar putea ajunge la 15%-20% ocupand nisa liberala (de dreapta) unde nu e nimeni in prezent.

    Daca asteapta sa activeze doar in campanie, iarasi e o dovada de imaturitate politica.

    In campanie se castiga putin si oricum Ciolos nu e obisnuit sa lupte cu arme mizerabile precum o fac ceilalti.

    Multi spun ca a venit vremea partidelor doctrinare si ca avem nevoie de un partid puternic liberal (de dreapta).

    Dar nu, toata lumea se ingesuie sa ia din electoratul PSD, de parca aia a fi tampiti. Plus ca e mult mai usor sa fidelizezi electoratul decat sa il castigi.

    Partidul asta ar trebui sa se numeasca Miscarea Dormim Impreuna.
  • +2 (12 voturi)    
    Hai sa vedem ... (Joi, 26 iulie 2018, 9:46)

    astronaut [utilizator]

    are un ''dram ''de demnitate , adica sa-si ia coada intre picioare si sa plece ? daca nu trebuie DEMIS , ca doar PROPAGANDA E DE EL !