Opinii pe net: Manele, manele...

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 3:30 Revista Presei | Opinii/Analize


Petre Barbu, in editorialul sau "Revelioane cu miros de tomberon", spune ca a devenit o traditie ca de Revelion, Antena 1 si Pro TV sa se intreaca in manele. "O nostalgie: in anii ’70-’80 exista o singura televiziune cu Revelioane luminoase, chiar fastuoase (mai putin cele din ultimii doi-trei ani ai lui Ceausescu). Amza Pellea, Toma Caragiu, Octavian Cotescu, Dem Radulescu, Marin Moraru, Stefan Mihailescu-Braila, Stela Popescu, Stefan Banica, Alexandru Arsinel... Lista e foarte lunga. Ii asteptam cu nerabdare. Nu ne dezamageau. Radeam... In acest an, programele de Revelion ale celor mai mari televiziuni comerciale, „Happy New Year” (Pro TV) si „Paranghelion 2009”, au mirosit ca niste conserve expirate". Citeste integral editorialul in Adevarul.

In "Maneaua spiritului national", Iulian Comanescu crede ca "nu trebuie sa fim consumatori de manele ca sa vedem lucrurile intr-o perspectiva justa: manelele insesi se leaga curios de specificul nostru. Razboiul manelistilor de pe posturile TV romanesti a starnit din nou o consternare proportionala cu audientele fruntase atinse de Antena 1 sau de Pro TV de Revelion. Au urmat chemari la boicot si alte accese de furie culturala, cu eternul refren al lui „Ca la noi, la nimeni/asa nu se mai poate“. E destul de clar ca ele nu schimba cursul lucrurilor: daca acum cativa ani aveam „Desteapta-te, romane“ in chip de manea, „cumpana dintre ani“ ne-a adus in 2008-2009 si un Adrian Minune in rolul lui Tepes, lucru, pare-se, jignitor pentru spiritul national. Cum „asa se va mai putea“ cu siguranta si in anii urmatori, singurul lucru care ne ramane de facut e sa ogoim putin acelasi spirit national, orice-ar insemna acesta". Citeste integral editorialul in EVZ.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3675 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Nimic nou (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 7:36)

    sabertooth [utilizator]

    Suntem exact aceeasi care urmareau cu sufletul la gura timp de luni de zile daca, totusi, moarta Elodia nu-i vie.

    Suntem tot noi care claxonam dementi in trafic, care adcultam "muzica" pe mobil data tare in autobuz.

    Suntem tot noi care urcam cu rucsacele in spinare in autobuze si rupem hainele calatorilor.

    Suntem noi cei 33% care am votat PSD-ul.

    Suntem noi care spargem peretii blocurilor la ore de neam prost, care spergem cauciucurile sau zgariem masina care a fost parcata pe locul nostru.

    Stiu, stiu noi nu suntem asa, de vina este oglinda.
  • +2 (2 voturi)    
    popor de rromi? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 7:41)

    CE FEL DE POPR SUNTEM ? [anonim]

    toti spun ca maneaua este anti-cultura. probabil(sigur) asa este. dar una se spune alta se face. cand este vorba despre BANI se uita totul. TOT POPORUL ESTE UN POPOR DE TIGANI. dai poporului ce-i place. toate televiziunile pe asta mizeaza, pentru a face rating. daca s-ar unii si nu ar mai chema nici un manelist timp de un an , 6 luni, si s-ar da numai emisiuni culte, poate ne-am revenii. tiganii cu muzica lor, sa-i gasesti numai la nunti, botezuri. nici cei care organizeaza spectacole nu ar trebui sa-i mai cheme. avem destuli actori, cintareti de valoare.
    DOMNILOR CARE CONDUCETI TELEVIZIUNILE, CULTURA, PROMOVATI VALORILE, NU NONVALORILE.
    ESTE ADEVARAT, DIN VALOARE NU SE SCOT BANI MULTI!!!
  • +1 (1 vot)    
    manele de revelion (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 9:24)

    cip [anonim]

    sigur ca cine nu vrea nu seuita,asa cum am facut eu..dar cand tot programul a fost in genul manea..e clar ca televiziunile si-au coborat mult stacheta..asa cum se vede si in stirile cu sinucigasi si ucigasi cu coasa ,date pe la 17.00. GRADUL NOSTRU DE CULTURA E DEPARTE DE EUROPA...TIGANII SI SMECHERII SUNT LA PUTERE...FAC SI EI CE STIU MAI BINE SA CANTE...
  • -1 (1 vot)    
    Audienta conteaza (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 10:59)

    neculaiandrei [utilizator]

    Conteaza cel mai mult sa iti scoti banii in televiziune...daca prin manele tii poti scoate...si cum nu este lege against-manele... de ce sa nu pui manele pe ecran? (vorbesc din prisma producatorilor TV)

    Pe de alta parte ,o buna parte din consumatori nu inghit genul... lucru complet de inteles ( nu ca eu nu l-as inghiti) fiind o chestie de gusturi( iar pentru unii ascultatul manelelor duce la scaderea capacitatii careierului--- total anti -manelist )

    Eu sunt impartial in sensul ca la ultimele 3 revelioane n-am avut treaba cu Televizorul.

    Totodata o buna parte din producatori ,spun ca o emisiune e mult mai usor de realizat cu niste cantareti de manele ,decat cu cantareti de muzica usoara...acestia din urma fiind foarte mofturosi...asa ca cei mai multi prefera combinatia manele-artisti vechi -populara.

    Totodata sa nu uitam ca tangoul,valsul ,rock'n'roll-ul ,hip-hop au fost genuri respinse ... si intr-un final acceptate de societate ... asa presimt ca va fi si cu manele ...cu cat ele se vor tine pe piata muzicala ,cu atat ele vor intra tot mai mult in imaginea poporului...intr-un final lumea se va obisnui...nu va mai face proteste prin comentarii pe bloguri,hotnews si forumuri.

    Faceti-va o televiziune si vedeti daca veti rezista (de Revelion ) doar cu artisit de muzica populara si artisti din perioada ceausista.... cel mai bun exemplu este National TV ....care cred ca avut un astfel de program si a ajuns pe locul 5....

    Business is Business
  • +1 (1 vot)    
    revelion (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 12:04)

    elis [anonim]

    nu am vazut ceva mai URAT la tv sau parca da programul de stiri de la orele 17 la PROtv Manele? Eu cred ca acesti " cantareti" platesc pentru a aparea la tv.ORIBIL.
  • +1 (1 vot)    
    manelistii lui negru (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:12)

    Dorint [anonim]

    daca el e negru si la minte si la ....nu putea invita decat pe cei de-o culoare cu el. Cand era la TV Timisoara il stimam,dar de vreo cativa ani mi-e scarba si in acelasi timp mila de el.Ori nu-si da seama ca este folosit ptr. a da ''paine si circ'' romanilor,ori incaseaza atat de multi bani de la Felix....incat daca i s-ar cere i-ar spala si izmenele acestuia!!!! Pacat de el si de altii de la ANTENA ZERO BARAT,care este acuma,sunt profesionisti ,dar sunt folositi de Felix securistu"ptr. a-si atinge scopurile sale,meschine!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Era de ashteptat (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 18:44)

    Ardeleanu [anonim]

    Acu' vreo 10 ani eram student la Bucureshti, eu, ardelean sadea, cu ceva sange unguresc in mine. Atunci au inceput sa bubuie manelele la orice coltz de strada shi mi-am dat seama imediat ca asist la inceputul unui fenomen ce va cuprinde toata tzara shi nu va putea fi oprit. E o chestie atat de specifica Romaniei, in general, chiar daca in Ardeal mai sunt cateva insulitze nemanelizate. Am shtiut de la bun inceput ca nu e vorba, pur shi simplu de muzica, ce-tzi place sau nu, ci de exprimarea "artistica" a unui mod de viatza, a unei mentalitatzi. Unul dintre efectele acestei mentalitatzi este shi situatzia politica de acum. Bine, acuma o sa venitzi cu dume gen "unguru dracului, iara ne footzi la cap cu superioritatea ardeleneasca". No-apoi, ce sa zic? Sa moara dujmanii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    La multi bani (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 19:28)

    Kronk [anonim]

    Am vazut in reluare partial acest show.EXECRABIL.E o rusine ptr. antena1.Pacat ptr.Dan Negru care e un tip simpatic care a fost urcat pe o scena plina de garoi scirbosi.Noapte buna Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    manelele (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 19:52)

    Nae [anonim]

    Nu ma reprezinta, nu ma uit, ii ignor !
    TRAG APA !
  • -1 (1 vot)    
    Ma intreb de multe ori. (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 23:40)

    AlinN [anonim]

    Cand vad ca un bun procent dintre romani asculta si simte ca si condamnatii penal, daca n-ar fi fost mai bun comunismul, care avea permanent la indemana biciul si nu permitea prea multe iesiri de genul asta. Adica vreau sa spun, ca daca libertatea duce la o astfel de uratire a realitatii, atunci la ce bun? Mai bine o societate constransa, atent ciomagita, in care potentialul animalic al omului sa ne ramana necunoscut.
  • 0 (0 voturi)    
    manele si fsn (Duminică, 4 ianuarie 2009, 7:48)

    attila [anonim]

    bubuie manelele in toata romania
    fesenul tocmai s-a intors la guvernare votat de 70%
    toata lumea se gindeste cum sa fure si sa chiuleasca
    popor care traieste inca in sec XVIII
    o sa raminem cea mai necivilizata tara din UE pentru multi ani
    sintem si o sa fim ultima tara din UE, pina intra Turcia cind o sa fim penultima
  • 0 (0 voturi)