VIDEO Crin Antonescu: Victor Ponta este in acest moment la mana lui Traian Basescu. Imaginati-va ca daca Basescu nu da curs acelor propuneri, Ponta este intr-o situatie delicata rau

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2013, 21:40 Revista Presei | Radio TV


Antonescu la Realitatea TV
Foto: Captura Realitatea TV
Liderul liberal Crin Antonescu a declarat miercuri seara, la Realitatea TV, ca premierul Victor Ponta, vrand sa faca o demonstratie de forta cu propunerile avansate pentru sefia DNA si a Parchetului General, trecand peste aliati si peste electorat, a ajuns in acest moment "la mana lui Traian Basescu". "Ce e mai grav e ca dl Ponta nu castiga nimic, chiar in termenii acestia de forta, decat daca vrea Traian Basescu. Imaginati-va ca daca Traian Basescu nu da curs acelor propuneri, Victor Ponta este intr-o situatie delicata rau", a declarat Antonescu.

Copresedintele USL a reiterat faptul ca daca premierul se razgandeste, PNL este gata sa preia Ministerul Justitiei si sa reia procedurile privind propunerile de procurori sefi, iar propunerile lui Victor Ponta vor fi "retrase imediat". "Noi nu am acceptat sa mai cautionam Ministerul Justitiei pe propuneri deja facute. Noi luam Ministerul Justitiei, dar atunci propunerile cu doamna Kovesi si suita sunt retrase imediat (...) Este ca si cum programul nostru de guvernare politic, angajamentele noastre fata de cetateni, sunt ca o carte cu multe pagini. Pagina aia cu Justitia am rupt-o de acolo. Mai este ceva de inteles fara pagina aia? Sa speram ca da. E o pagina pe care o pot rescrie Victor Ponta, Traian Basescu si altii", a spus Antonescu.

Declaratiile lui Crin Antonescu:

  • Stiti care e situatia din punctul meu de vedere pentru Victor Ponta si in care s-a asezat si sincer imi pare rau? Dupa ce la un moment dat a pus intre paranteze si chiar s-a si cumva martirizat pe chestia asta "da, voi fi blamat acum de o parte de electorat; da, vor fi oameni care se supara pe mine, mi-o asum, lasa ca pierd eu, dar fac treaba buna pentru Romania, compromisuri pentru Romania".
  • A mers mai departe si a intrat cumva intr-o demostratie de forta: "De fapt vreau sa demonstrez ca eu, nu mai conteaza nici aliatii, nu mai conteaza nici alegatorii, eu rezolv problema asta". Si in sensul acesta dl Ponta a insistat foarte mult, s-a cramponat de propriile numiri, implicit de acest minister, vrand sa faca o demonstratie de forta.
  • Ce e mai grav e urmatorul lucru: ca dl Ponta nu castiga nimic, chiar in termenii acestia de forta, decat daca vrea Traian Basescu. Victor Ponta este in acest moment la mana lui Traian Basescu. Imaginati-va ca daca Traian Basescu nu da curs acelor propuneri, Victor Ponta este intr-o situatie delicata rau, chiar si in logica asta a fortei. Imaginati-va ca daca totusi castiga o partida pe care o joaca singur, o castiga numai si numai sub pulpana si cu autoritatea lui Traian Basescu.
  • Cum se intampla asta? Cum un om cu 70% in Parlament si cu 60% din sufragiul popular ajunge in aceasta situatie, la mana unui om care e respins pana si de propriul partid? Cum se explica aceasta situatie dramatica? Nu stiu, dar o deplang.
  • (Propunerile pentru Parchete) Nu e gestul USL-ului, este gestul lui Victor Ponta. Cred ca oamenii vad aceste lucruri cum le vad si eu. Victor Ponta a folosit niste cuvinte mari: compromis pentru Romania. A spus ca face acest compromis, ca propune un tandem de conducatori ai parchetelor cu dna Kovesi pentru ca asta cere Europa. Dar Europa, dupa ce cuplul Ponta-Basescu se asaza chiar intr-un conflict cu CSM, cu cuplul Macovei-Morar, vine Comisia Europeana si ne spune clar ca nu e bine.
  • Ce cred ca se va intampla in urmatoarea perioada, in urmatoarele ore, zile, cred ca dl Basescu va faca un apel la dl Barroso spre a indulci, estompa, pune in paranteze pozitia Comisiei.

Crin Antonescu: Daca succesul candidaturii mele la prezidentiale depinde de a umbla sau nu de mana cu Ponta, nu mai candidez

  • E o legenda urbana, care are temeiul ei in logica: Antonescu nu isi permite sa se certe cu PSD sau cu Victor Ponta, nu isi permite sa rupa USL-ul pentru ca sansele de a ajunge la presedintie s-ar diminua simtitor. Da, e foarte adevarat, s-ar diminua simtitor.
  • Pretuiesc si respect sprijinul, daca va fi dat, al celor din PSD, al lui Victor Ponta, pentru ca asta inseamna USL. Dar cine crede ca scopul ultim si precumpanitor al lui Crin Antonescu sau al PNL este sa devin eu presedintele tarii cum-necum, cu orice pret, cat o costa, la anul, se inseala amarnic si plateste pe loc. Am nevoie de acest sprijin, dar daca cineva crede ca deciziile mele politice sunt influentate de asta, se insala.
  • Daca nu am pus problema ruperii USL-ului acum, nu m-am gandit nicio secunda - cine vrea crede, cine nu, nu - la Presedintia de peste un an si jumatate pentru ca e o era intreaga pana atunci. Vedeti ce dinamica au zilele, m-am gandit la asteptarea acestor oameni.
  • Victor Ponta a ajuns prim ministru si de mana cu mine, ca eram nedespartiti, si pe la meciuri am mers impreuna. Eu daca vreo secunda o sa ajung la concluzia ca succesul eventualei mele candidaturi depinde de aceea ca umblu sau nu de mana cu domnul Ponta, nu mai candidez. Chiar daca, sigur, imi face placere sa fiu impreuna cu dl Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7300 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    Chucky - inceputul sfirsitului ? (Miercuri, 3 aprilie 2013, 22:22)

    radax [utilizator]

    Hei Chucky,

    Incepe sa e scufunde corabia unui neica-nimenea (adica a ta, Chucky :) ).

    De departe, cu drag,
    Radu

    P.S. Du-te sanatos, invirtindu-te !
    • +2 (2 voturi)    
      portavocea (Joi, 4 aprilie 2013, 11:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui radax

      varanului, numitul chucky antenescu, suna din ce in ce mai dogit.
      ce altceva decat basescu-n sus, basescu-n jos, mai stie varanul/antenescu?
      cert e ca ca struto-camila usl, in ciuda declaratiilor ambilor sefi de partide, scartaie, la neintelegerile lor fundamentale (vorba lui chucky) adaugandu-se din ce in ce mai mult nemultumirile oamenilor (vezi ce se intampla la oltchim si combinatele mechel), multi dintre ei votanti usl la parlamentarele de anul trecut.
  • +13 (13 voturi)    
    Poate fi si mai rau (Miercuri, 3 aprilie 2013, 23:08)

    Azra [utilizator]

    Situatia d-lui Ponta poate deveni infinit mai rea daca Traian Basescu semneaza numai numirea d-nei Kovesi si respinge pe dl Nitu! Si probabil asa se va intampla, din moment ce Dl Ponta s-a lasat prins in cursa care i-a fost intinsa de la Cotroceni. A fost o noua tactica a Cotrocenilor de a-l compromite pe V.Ponta si a sparge USL, ceea ce pana acum a reusit pe deplin
    • -3 (7 voturi)    
      eh.. (Joi, 4 aprilie 2013, 2:23)

      IePe [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      si daca tactica e a psd-ului de a se desprinde, sa vina ei cu "prezidentiabil" ca na, nu-i musai sa fie tactica cotroceniului.
      sa vedem cine e numit la dna intai... restul sunt himere
      • +5 (5 voturi)    
        se pare ca..... (Joi, 4 aprilie 2013, 8:33)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui IePe

        ....smecheria le-a iesit.
        Nimeni nu ma comenteaza situatia economica dezastroasa, scumpirile, grevele si manifestatiile viitorilor someri. Acum toata atentia este indreptata asupra mascaricilor politicianisti si cum se scuipa si se zgarie ei intre ei.
        Bravos ! Asta au si vrut.
        De ce taraim asa de prost ???
        Traim cum suntem !
    • +2 (2 voturi)    
      c (Joi, 4 aprilie 2013, 12:10)

      I.Micu [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Inca nu a reusit dar ii doresc mult succes!
  • +14 (16 voturi)    
    fudulul ....PREZIDENT (Miercuri, 3 aprilie 2013, 23:09)

    geocrin [utilizator]

    El prezident, vrea una.......scandal.... cu Base.
    Fraierii care l-au votat, sa mai astepte pina se va ocupa si de problemele lor.
    Ponta pare mai constient si responsabli de promisiunile facut in campanie.
    Mai bine mai tirziu decit nici o data.
  • +14 (16 voturi)    
    Cacarule, e rasuflata poanta (Miercuri, 3 aprilie 2013, 23:13)

    Savitar [utilizator]

    cu Basescu e de vina, mai ales acum cand Ponta a devenit basist.
    • -4 (10 voturi)    
      CUM TI_AI DAT SEAMA OMULE? (Joi, 4 aprilie 2013, 0:41)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      Hai spune-ne si noua, nepriceputilor intr-ale politici! Cand si cum a deveni Ponta basist?!
      • +5 (5 voturi)    
        N-ai vazut? Au spus la A3! (Joi, 4 aprilie 2013, 9:14)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

        Cred ca erai la baie cand Dana Grecu a dat stirea. vazi daca nu te uiti si la reluari?
        Majoritatea spectatorilor A3 fac asta ca sa afle adevarul din cel putin 2 surse.
  • +13 (17 voturi)    
    angajamente (Miercuri, 3 aprilie 2013, 23:25)

    liviuss [utilizator]

    ,,Angajamentele noastre fata de cetateni ,, cat de perfid e acest om.Spune-ne , bai avidule de putere, macar un punct marcat, din ,,angajamentele,, voastre, dus la bun final .
  • +16 (18 voturi)    
    Kk-crin .. (Miercuri, 3 aprilie 2013, 23:34)

    yoko ono [utilizator]

    te pomenești că dacă nu ma iajunge prezident și pleacă din politică va fi urgie pt el.

    Va trebui poate chiar SĂ MUNCCEASCĂ !!
  • -1 (15 voturi)    
    36% nu este electorat semnificativ (Joi, 4 aprilie 2013, 0:14)

    visio [utilizator]

    și apropo de chstia asta, trebuie dată o lege ca persoanele care se pensionează să nu mai aibe dreptul la vot; nefiind implicate activ în economie, este lipsit de sens ca părerea lor să conteze; e mai bine să își mănânce pensiile liniștiți și să lase viitorul țării în grija urmașilor...cât despre a lui Căcărău ce mai este de spus? tot așa târziu se trezește?
    • 0 (4 voturi)    
      VISIO VISEZI CU OCHII DESCHISI! (Joi, 4 aprilie 2013, 1:04)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Iti doresc ca atunci cand vei ajunge batran si neputincios, ceea ce se va intampla mai repede decat iti imaginezi, copiii tai(daca ai fost in stare sa-i faci) sau familia ta sa te tina legat cu un lant, atat cat sa poti sa te misti de la pat la masa si retur, ca sa nu-ti consumi inutil energia, sa-ti bage dopuri in urechi si sa-ti puna ochelari de cal, ca nimic sa nu-ti tulbure "linistea" si sa-ti dea o singura data pe zi sa mananci, pentru ca "nefiind implicat activ in economie" ai devenit un "balast" inutil, care nu merita mai mult! Iti doresc sa ai o batranete lunga si sa ajungi sa-ti doresti ca Dumnezeu "sa te scoata din sistem", dar el, milostiv, sa te lase sa "te bucuri" de toate "bucuriile" pe care tu le doresti inaintasilor tai!
  • -6 (10 voturi)    
    OARE KOVESI,... (Joi, 4 aprilie 2013, 0:34)

    dincannes [utilizator]

    ...strinsà cu usa, nu poate refuza numirea?
    • +4 (4 voturi)    
      ce mai asteptati??!!! (Joi, 4 aprilie 2013, 9:27)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Start baieti!!!! incepe-ti lucraturile,scormonitul in gunoaie,delatiunea,inproscarea cu laturi tipica latrinelor A si tot arsenalul de minciuni!!!! Nu pierde-ti timpul!!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Go CC (Joi, 4 aprilie 2013, 0:51)

    amanda13 [utilizator]

    Imi face mare placere sa te vad agitat! Cu fiecare iesire la TV iti completezi imaginea de Hitler ratat.
  • +9 (9 voturi)    
    Sa se rupa USL-ul? (Joi, 4 aprilie 2013, 1:18)

    Primula [utilizator]

    Ce interes ar avea Antonescu sa se retraga din alianta cu PSD? Ar avea numai de pierdut. In primul rand ar pierde sustinerea pentru prezidentiale si singurul lui "vis" este sa ajunga cat mai curand la Cotroceni. Apoi ar pierde presedintia Senatului, nu ar mai fi al doilea om in stat, PSD poate injgheba o alta alianta, daca pune Varanul de o noua suspendare si de data asta ii reuseste? Mai are de condus o comisie de revizuire a Constitutiei, fara sustinerea PSD ar fi greu sa-si " croiasca " o constitutie care sa-l avantajeze pe el in drumul spre Cotroceni si apoi si dupa aceea. O sa-i treaca supararea.
  • +6 (6 voturi)    
    Sau ... (Joi, 4 aprilie 2013, 5:00)

    syms [utilizator]

    Poate se pregateste alianta cu aripa PDL Blaga + apropriatii din PNL care parasesc pe Antonescu in urma ruperii aliantei? Poate asta a fost intelegerea dintre Ponta si Base. Lasi DNA-ul pe mana mea si iti dau tot guvernul. Ponta simte deja pericolul unei noi forte politice - visul ala nu e asa departe. Iar cu Antonescu si Voiculescu mancand din electoratul lui enorm de mult, exact electoratul care s-ar retrage in noul non-partid, nu poate face fata pe termen mediu. Asa ca mai bine tine ce are azi pe o perioada mai lunga decat sa aiba mai mult acum dar pentru o perioada mai mica. E o miscare buna zic eu, dar cu Base e greu de inteles pina unde trebuie sa gandesti in firul evenimentelor. Pur si simplu pare cu 2 pasi inainte exact cand te astepti mai putin.
    • -3 (3 voturi)    
      pare... (Joi, 4 aprilie 2013, 6:35)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui syms

      si asta ptr ca nu are cuvant.
  • +4 (4 voturi)    
    asociere (Joi, 4 aprilie 2013, 9:20)

    asada [utilizator]

    Disperare numele tau Antonescu,frica numele tau Voiculescu!!!!! Dragii de ei!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    biluta alba (Joi, 4 aprilie 2013, 12:10)

    nedumeritul [utilizator]

    dupa cele intamplate "cu numirile" sentimentele mele de dispret pentru Ponta comuta incet spre compasiune.Ponta incearca sa gandeasca independent si cu toate ca informatiile pe care le primeste sunt semnificativ denaturate incearca sa nu faca rau.El nu-si pune problema sa faca bine, si-o pune sa nu faca rau.Si asta nu e putin avand in vedere echipa din care face parte.E o mica... mica... biluta alba pentru el.....
  • 0 (0 voturi)    
    situatia (Vineri, 5 aprilie 2013, 11:13)

    Gobelin [utilizator]

    "e delicata rau"

    situatia e de caca-rau.