Mircea Geoana: Efectul situatiei din Cipru va conduce bancile din Romania sa execute milioane de oameni

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 aprilie 2013, 12:43 Revista Presei | Radio TV


Senatorul PSD Mircea Geoana a declarat, duminica, la emisiunea "Dupa 20 de ani", transmisa de ProTV, ca efectul situatiei din Cipru va conduce bancile din Romania sa execute milioane de oameni care au credite, el aratand ca bancile trebuie sa-si asaneze portofoliile.

"(...) teama mea este ca la nivelul corpului politic din Romania, daca nu ne intoarcem rapid catre problemele cu adevarat dificile si periculoase care sunt legate de economie, de locuri de munca, de saracia care creste, de volumul imens de oameni care in 2013 vor fi executati fara mila de banci, pentru ca efectul situatiei din Cipru va conduce bancile din Romania sa execute - ceea ce pana acuma nu s-a intamplat - milioane si milioane de oameni care au credite la banci", a spus Geoana, potrivit Mediafax.

Moderatorul a intervenit si, apreciind ca afirmatia facuta de Geoana este una destul de grava, l-a intrebat pe acesta de ce bancile ii vor executa pe cetateni.

"Pentru ca, pur si simplu, trebuie sa-si asanaze portofoliile, pentru ca au credite neperformate si pentru ca tot ce inseamna reglementare europeana in acest moment, inclusiv ce inseamna impactul Ciprului, va indemna bancile mama sa mearga catre o forma de clarificare a portofoliilor, inclusiv in Romania", a raspuns Geoana.

Intrebat de moderator daca vrea sa spuna ca aceia care au intarzieri la plata nu vor mai primi reesalori, sau cei care pana acum primeau reesalonari urmeaza a fi acum scosi afara din casa, Geoana a precizat: "Eu sunt convins ca impactul crizei din Cipru asupra sistemului bancar european va conduce bancile europene, inclusiv cele care au reprezentante si sucursale in Romanie, sa se uite mult mai atent la modul in care isi gestioneaza activele si portofoliile si in mod inevitabil vor fi chemati sa-si asanaze aceste portofolii".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3982 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    HALLO ! TOV. GEAL (DE SECURITATE) GEOANĂ ! (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:52)

    pointless man [utilizator]

    Pardon ! Vă confundam cu „tăticu”. De fapt NU vă confundam. Lăsați gargara anti-capitalistă, că-z doar ați beneficiat din plin de acest sistem.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu nu as rade de el (Luni, 8 aprilie 2013, 9:43)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Poate nu a explica prea bine sau poate nu are voie sa o spuna direct, dar buba exista.
      2006-2010 cu varf 2008 au fost acordate o multime de credite ipotecare.
      Depinde cum te uiti la ele,..... unele dintre ele sunt la zi, altele au intarzieri, iar unele au intarzieri foarte multe si destul de mari.
      Dc. nu le executa bancile? Pai acele imobile sunt ale bancii, ele acum figureaza la o suma, sa luam ca ex. un apartament de 2 cam. valoarea creditului 100.000 Euro, pare mult dar atunci asta era pretul.
      Cu alte cuvinte pe hartie banca are imobile de 100.000 x 2.000 de credite = 200mil pare si arata bine.
      Dar daca cineva ii pune sa-si reevalueze toate aceste imobile?
      Apartamentul de 100.000 acum este 40.000 x 2000 = 80 mil WOW cine are o gaura de 160mil?
      Cam asta este motivul pentru care bancile nu prea se grebesc sa execute creditele imobiliare cu intarzieri.
      Daca executa un datornic acum, treaba sta cam asa.
      100.000 pe 30 de ani la o dobanda de 5% vine cam 200.000 din care amaratul a platit 20.000-30.000 de euro, ii vinde apartamentul acum si mai recupereaza 40.000.
      Buba pe hartie este de 130-140mii de euro dar in realitate de 30-40mii, facem o medie imultim cu 2000 de credite si ne ia durerea de stomac.
      Eu nu pricep cum bancile trec de auditul BNR, sa ai asemenea probleme si sa te mai lase sa functionezi, trebuie sa fie o mare invarteala la mijloc.
      Cand o sa explodeze buba asta, o sa fie jale.
      Aia o sa fie adevarata criza.
  • +6 (6 voturi)    
    Problema băncilor .. (Duminică, 7 aprilie 2013, 14:31)

    yoko ono [utilizator]

    .. care vor executa ( sau nu ) pe milioane de români o vom vedea ..

    Dar, dacă vrem siguri că nu ne afectează există o soluție - GEOANĂ PREȘEDINTE :)

    E tare gagiul, deși are bască. Bască roșie.
  • +5 (5 voturi)    
    Geoană, locul tău este în psd (Duminică, 7 aprilie 2013, 14:58)

    visio [utilizator]

    plagiatori, hoți, criminali...și Geoană...
    cea mai mare dilemă, ca idee de președinte, între Geoană și Căcărău nu e mare diferență...
  • +3 (3 voturi)    
    in gradina lui Ion..... (Duminică, 7 aprilie 2013, 16:39)

    translativus [utilizator]

    .....toate pasarile "doarme" dar diviziunea muncii functioneaza; kkrau doarme iar prostanacul viseaza.
    A tunat si i-a adunat !
  • +1 (1 vot)    
    normal (Duminică, 7 aprilie 2013, 17:37)

    ala_ [utilizator]

    este normal sa fii executat silit daca nu ti-ai platit creditul luat...cineva trebuie sa plateasca altfel bula se umfla atat de tare incat se sparge in capul tuturor si cu efecte mult mai dramatice...
    in acelasi timp, corect ar fi ca si omul de rand sa execute statul, care in incompetenta si indferenta lui a adeministrat economia dezastruos si cu promisiuni fara acoperire si minciuni. Multi dintre cei cu credite au castigat mult mai putin sau au ramas chiar fara venituri din vina guvernului si a altor autoritati.
    Corect ar fi sa existe un fond de solidaritate la care sa contribuie obligatoriu angajatii din toate acele institutii publice care au avut o performanta slaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Scoateti-va banii din banci! (Duminică, 7 aprilie 2013, 17:39)

    AlinNeculai [utilizator]

    Ati fost avertizati!
  • 0 (0 voturi)    
    Tov. GEOANA! (Duminică, 7 aprilie 2013, 22:27)

    Ponta [utilizator]

    V-ati dat si l-ati trecut cu brio - EXAMENUL IN PROSTIE!!!
    Cine si ce sa execute tovarase!?
    pentru a va imbogati cultura financiar bancara, un client este excutat silit numai in cazul in care perioada de restanta depaseste 90 zile si urmare discutiilor avute cu respectivul/respectivii client/clienti nu exista nici o alta solutie pentru achitarea respectivului credit.
    De asemenea clientul poate beneficia si de o rescadentare sau o restructurare a respectivului credit tocmai pentru a fi totusi platit.
    Nimeni nu doreste DEFAULT-uri Tovarase Geoana, intrucat pentru banca se poate transforma in pierdere neta in cazul in care activul EXECUTAT - CUM VA PLACE A ROSTI- nu se va vinde.