Nicolaescu explica taierea alocatiei pentru stomatologie: Am 4 lei din care trebuie sa dau 1 la stomatologie si 3 la cancer, unde am nevoie de 5. Intre a lasa un om sa moara si a-i repara cuiva o carie, aleg sa previn prima varianta

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 14 aprilie 2013, 11:16 Revista Presei | Radio TV


Eugen Nicolaescu la "Dupa 20 de ani"
Foto: Captura Pro TV
Ministrul Sanatatii Eugen Nicolaescu a explicat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica de Pro TV, ca a optat pentru taierea alocatiei pentru stomatologie in conditiile in care fondurile sunt insuficiente si a ales sa le redirectioneze catre programe de sanatate mai importante. Ministrul a precizat ca este vorba despre o decizie politica si ca spera ca programul de stomatologie sa fie reluat dupa rectificarea bugetara, fiind semne ca va fi o rectificare pozitiva. "Nu suntem noi Dumnezeu, ca sa vorbesc foarte clar, si nu ne pretindem, dar uneori trebuie sa iei si decizii care te pun intr-o lumina nefavorabila. Trebuie sa ne-o asumam", a precizat seful de la Sanatate.

"Important e sa existe bani pentru ceea de oamenii au nevoie si din pacate aici nu sunt suficienti. Stim foarte bine, de exemplu, de 2-3 zile sunt comentarii multe pe faptul ca o parte din serviciile stomatologice care ar fi fost gratuite nu se mai dau. Sigur ca nu se mai dau. Avem 4 lei, din 4 lei trebuie sa dau 1 leu la stomatologie si 3 la cancer, dar la cancer am nevoie de 5. Intre a lasa un om sa moara ca nu ii dau medicamentul de cancer si a-i repara cuiva o carie, am optat, decizie politica, sa ii dau celui care are nevoie sa nu moara. Cel putin in acest moment", a declarat Nicolaescu.

Potrivit ministrului, "la rectificarea bugetara vom avea in vedere, daca se va intampla sa fie o rectificare pozitiva (...) atunci vom relua si acest program. Daca ai 3 lei, acei 3 lei trebuie sa ii imparti dupa ce e mai important. Nu suntem noi dumnezeu, ca sa vorbesc foarte clar, si nu ne pretindem, dar uneori trebuie sa iei si decizii care te pun intr-o lumina nefavorabila. Trebuie sa ne-o asumam".

Ca urmare a unei decizii a Ministerului Sanatatii (MS), Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) a sistat in aprilie alocarea fondurilor pentru asistenta medicala stomatologica, astfel ca medicii dentisti nu vor mai putea acorda consultatii gratuite categoriilor defavorizate si copiilor, toate serviciile urmand sa fie platite.

CNAS a explicat ca Ministerul Sanatatii, institutia care face politica sanitara in Romania, a stabilit reducerea fondurilor pentru asistenta medicala stomatologica in 2013, fiind vorba despre o decizie politica, pe care ministrul Sanatatii si-o asuma, potrivit Mediafax.

"Ministerul Sanatatii este cel care face politica sanitara in Romania, iar in acest sens a stabilit reducerea fondurilor la asistenta medicala stomatologica, cu precizarea ca, in 2013, intentioneaza sa infiinteze un program de preventie in stomatologie. Decizia de reducere a fondurilor la asistenta medicala stomatologica in 2013 a fost, asadar, o decizie politica, pe care ministrul Sanatatii si-o asuma", se arata intr-o informare redactata de CNAS.

In 2013, conform Legii bugetului de stat, pentru asistenta medicala stomatologica au fost alocate 13 milioane de lei, fata de 57,8 milioane lei in anul precedent, a mai precizat sursa citata.

Ministerul Sanatatii (MS) a anuntat joi, intr-un comunicat dat presei, ca va incerca, la rectificarea bugetara, revizuirea fondurilor pentru programele din domeniul stomatologiei, insa, daca nu vor fi gasiti banii necesari, demersul va fi amanat pentru 2014. Potrivit MS, masura blocarii alocatiei bugetare pentru stomatologie a fost luata din cauza subfinantarii din 2013 si a obligativitatii platii arieratelor.

  • Contractul cadru privind acordarea asistentei medicale pentru 2013-2014 prevede ca asistenta dentara decontata total de CNAS pentru minori si beneficiarii legilor speciale

Normele la contractul cadru privind acordarea asistentei medicale pentru 2013-2014 prevad ca pachetul de servicii medicale de baza de medicina dentara preventive si tratamentele de medicina dentara vor fi acordate cu decontarea totala de catre CNAS pentru copii cu varste pana in 18 ani si pentru beneficiarii legilor speciale. Printre serviciile care ar trebui decontate de CNAS sunt: consultatiile, tratamentul cariei simple, tratamentul afectiunilor pulpare la dinti, extractiile, montarea protezelor acrilice si revizia acestora.

In luna martie bugetul alocat a scazut la 30 la suta, pentru ca in aprilie sa devina zero. In unele judete, plafonul alocat stomatologilor este de 1.000 sau 1.200 de lei, in timp ce alte judete primesc 200 de lei.

Pentru copii, varstnici sau persoane cuprinse in legile speciale, statul deconta anumite servicii integral sau in proportie de 40 - 60%. De la 1 aprilie, toata lumea va plati atunci cand merge la stomatolog, au mai aratat medicii dentisti.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2720 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    In plus, fara dinti... (Duminică, 14 aprilie 2013, 12:05)

    Dianora [utilizator]

    .. manaca mai putin! Uite asa se mai rezolva o problema; ce conteaza ca oamenii aia au tot platit asigurari de sanatate pana sa ajunga sa-si strice dintii! Parca Elena Ceausescu avea o opinie asemanatoare: ca (romanii) manaca prea mult! marile spirite se intalnesc...
    Apropo, lapticul din scoli a ramas taiat, cum dorea premierul? Ca fara calciu vai de dintisori...
    • +5 (5 voturi)    
      asta scoate numai porumbei (Duminică, 14 aprilie 2013, 17:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

      cu asemenea justificari poate sa taie pe rand majoritatea serviciilor medicale. culmea e ca ii lovesc tocmai pe aia care i-au votat.. restul oricum se duc la privat. fiecare primeste ce merita.
  • +7 (13 voturi)    
    :) (Duminică, 14 aprilie 2013, 12:19)

    LittleBird [utilizator]

    Ce logica tampita, dintr-o carie netratata poti sa mori la fel de usor ca si de cancer
    • -10 (10 voturi)    
      Nu este adevarat. (Duminică, 14 aprilie 2013, 15:00)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui LittleBird

      Aici gresiti foarte tare.
      • +5 (5 voturi)    
        nu este adevarat (Luni, 15 aprilie 2013, 4:26)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

        adevarul este ca pe timpul lui boc s'au putut trata si cancerul si maselele.

        radioterapia este la pamant.
        in urma cu o luna, doar la elias, in sectorul de stat, era utilizabil un aparat de radioterapie, din doua.
        la iob au unul nou, performant si nu stiu sa'l puna in functie si unul vechi out of order.
        nici la militar nu lucreaza radioterapia.
        la elias, acceleratorul e mort, iar celalt aparat, cobaltotronul, a fost in verificari, de'abia mai cascaie.

        la particulari este peste 6000 de euro un tratament complet.

        iar acest bufon, alaturi de fistichiu, chitzoi si varu jan,, fac face bascalie de populatia natanga cere i'a votat...

        I love Romania !
        vom avea un nou brand de tzara...
        cel adevarat, cel cunoscut in west, e dat de copilotii, plagiator si repetent.
  • +4 (4 voturi)    
    isterie (Duminică, 14 aprilie 2013, 13:04)

    Troller [utilizator]

    Presupunand ca salvezi acel pacient.
  • +8 (8 voturi)    
    argumentului inginerului ,,medic'' sef la sanatate (Duminică, 14 aprilie 2013, 13:10)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    m-a facut sa pling incontinu, de cind l-am citit !
    • +4 (4 voturi)    
      ce inginer???/ (Duminică, 14 aprilie 2013, 18:05)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      cica-i fost contabil de CAP. Ma mir ca nu ne-a argumentat. folosind ca exemple mancarea pentru vacute versus cea pentru oi...
      Mare-i imparatia Domnului.. Si cand ma gandesc ca printre cei ce sar gardul , este si acest ametit ajuns conjunctural ..ministru peste sanatatea noastra..
      • -5 (7 voturi)    
        ce le stiti voi pe toate fara sa cititi nimic... (Luni, 15 aprilie 2013, 8:55)

        MIMT [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        desi neplacuta, a fost o decizie corect luata. in cazul in care ar fi finantat ambele sectoare, niciunul nu ar fi avut suficienti bani ca sa functioneze corect si toti oamenii care ar beneficia de aceste servicii ar avea de suferit. asa, sa speram ca macar bolnavii de cancer sa aibe o sansa.
        eu as fi cel mai multumit ca sa nu beneficiez niciodata de aceste servicii.
        a propos. deciziile de acest fel se studiaza la cursurile basic de management. dar voi nu aveti nevoie de asa ceva ca sa fiti destepti...
        • +2 (4 voturi)    
          Hai sa iti dau o veste (Luni, 15 aprilie 2013, 11:00)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui MIMT

          Chimio terapia nu are rezultate atat de bune pe cat crezi. In stagiile avansate de cancer rata de vindecare prin chimio este de 2%. Asadar de ce trebuie sa sufere 1000 de oameni care nu au bani de dentist pt ca un bolnav de cancer sa faca un tratament care oricum are mici sanse sa il vindece? Pentru ca aparatele alea costa bani si se cumpara de la niste firme care pot da comisioane, de la stomatologi ce sa ceri?
  • +7 (11 voturi)    
    Caut proteza dentara second-hand (Duminică, 14 aprilie 2013, 13:37)

    ipolitic [utilizator]

    Cred ca domnul Ministru are un dinte împotriva
    stomatologilor.
    Uite,vin si eu cu o idee:
    Stomatologii sunt un fel de agenți anti-carie, nu?
    Deci, locul lor de munca e la anticariat.
    Ce zici, domnule Ministru? Merge de un OUG?
    • +2 (2 voturi)    
      O gasesti la (Luni, 15 aprilie 2013, 9:45)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ...oprescu!
  • +9 (9 voturi)    
    Neincredere (Duminică, 14 aprilie 2013, 13:40)

    dana_s [utilizator]

    Cei 4 lei oricum n-or sa ajunga la nefericitii cu cancer, ci prin alte captuseli. Sau capuseli.
    Nu am incredere in managementul facut de statul roman.
  • +5 (5 voturi)    
    Un nesimtit (Duminică, 14 aprilie 2013, 18:34)

    Dalinar [utilizator]

    ingust in gandire si cam needucat intr-ale managementului.
  • +10 (10 voturi)    
    dubii spulberate (Duminică, 14 aprilie 2013, 20:15)

    sorin3 [utilizator]

    ministrul confirma cu are nici minte nici rusine.
    pe aceiasi logica , sa lasam gravidele sa nasca acasa, ca oricum nu avem destui bani sa salvam bolnavii de SIDA. Sa nu mai prindem hotii de buzunare ca nu avem bani sa prindem marii corupti, sa lasam de izbeliste copilul cel mic, pentru ca cel mare e bolnav...
  • +5 (5 voturi)    
    Categoria Emil Bobu (Duminică, 14 aprilie 2013, 23:56)

    emigrant [utilizator]

    Bravos!! Si cind te gindesti ca mult personal medical, bugetar sau nu, a votat USL. Iar cei care gindesc au stat acasa. Nici o simpatie nici ptr unii nici ptr altii. Isi merita soarta. Oricum Nicolaescu asta este absolut sinistru. L-am urmarit in vara: categoria Emil Bobu. Omul nu poate mai mult. Sigur ca banii nu merg la cei cu cancer, dar nemernicii nu au facut nici un fel de investitii, nu au de unde sa colecteze taxe asa ca taie de oriunde pot. Boc nu mintea bai Nicolaescule, asta e diferenta intre voi si cei din Guv Boc. Voi mintiti de stingeti. Impostori, incompetenti si mai ales nesimtiti...Cind vine unul sa va spuna ca sint probleme il destituti (cazul oncologului de la Tg Mures). Mai rau ca pe vremea lui Ceasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Evident ca tu nu esti Dumnezeu! (Luni, 15 aprilie 2013, 1:25)

    un dac [utilizator]

    dar antonescu "seamana" putin.
    tu esti doar prost. nu ca antonescu ar fi destept.
    un singur lucru as vrea sa-ti fac...sa-ti transform definitiv numele in toate actele tale oficiale din nicolaescu in MENGELE.
  • +2 (2 voturi)    
    capuse liberale (Luni, 15 aprilie 2013, 2:15)

    dan_costea [utilizator]

    Doctor Carie! Solutia este simpla: mai putine capuse liberale!
  • +3 (5 voturi)    
    asta nu e doctor, e contabil (Luni, 15 aprilie 2013, 8:16)

    catelu [utilizator]

    "Intre a lasa un om sa moara si a-i repara cuiva o carie, aleg sa previn prima varianta"
    Este evident ca le previne pe ambele, pentru ca taind finantarea previne si reparatia cariilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce bine sa ai asigurare privata (Luni, 15 aprilie 2013, 10:15)

    hic sunt leones [utilizator]

    in felul acesta scapi de nervii pe care astfel de masuri imbecile ti-i pot genera.
    Spunea cineva mai sus foarte bine ca maine putem spune ca nu mai acordam asistenta mamelor pentru ca mor bolnavii de SIDA; poate ajungem poimane sa eliminam orice alte servicii medicale in favoarea bolnavilor de diabet...

    Dar la PREVENTIE s-a gandit cineva?
    Taiati 2 lei de peste tot si investiti in preventie:
    - analize obligatorii anuale (sau macar o data la 2 ani); cine nu le face n-are decat sa plateasca un procent de 2-3 ori mai mare decat cel standard;
    - contributii mai mari pentru fumatori (si eu am fumat mult timp deci nu am ceva impotriva acestei activitati).
    - cel mai important: sa ii lasati pe cetateni sa isi aleaga casa de asigurari - fie ea privata sau de stat - si nivelul de acoperiri dorit?

    V-ati gandit, dlor guvernanti, la niste lucruri atat de simple? Faceti-le (chiar daca ar insemna sa implementati parte a proiectului de lege despre care a vorbit Basescu anul trecut) si nu veti mai avea nicio problema cu sistemul medical.
  • +4 (4 voturi)    
    ce zice? (Luni, 15 aprilie 2013, 10:42)

    Maica Reteza [utilizator]

    Ce zice, că are 4 lei din care dă 3 la cancer unde e nevoie de 5?
    Da' ce, iarăși dă toți banii la USL, la cancer?
  • +2 (2 voturi)    
    Masura partizana (Luni, 15 aprilie 2013, 11:04)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    A ales sa finanteze cancerul, se stie cine e cancerul Romaniei, e USL. inca o masura de finantare a uselistilor din bani publici. Unde mai pui ca prin renuntarea la tratamentele dentare spera ca oamenii sa nu mai poata musca din ei in curand.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Nicolaescu (Luni, 15 aprilie 2013, 13:50)

    Anjo [utilizator]

    Observ ca urlati de atata ipocrizie. Va doare capul si v-au aparut migrene de la cat va ganditi de unde sa mai taiati bani. Am un exercitiu de caz pentru dumneavoastra. Este lucru bine stiut, demonstrat stiintific ca o alimentatie defectuasa plus o igiena dentara deficitara duce la aparitia cariilor si a altor boli care necesita tratamente stomatologice (chirurgicale in unele cazuri). Incercati sa luati un salariu de 1000 de lei (sunt generos pentru ca sunt multi romani care iau banii astia intr-o luna jumate) si din acesti bani platiti impozitele locale majorate, intretinere, mancare, haine, transport, etc. Sa vedem cat timp va rezista dantura dumneavoastra la aceste conditii de stress. Si dupa 6 luni trageti o fuga pana la stomatolog, unde veti plati consultatia si eventual reparatiile. Sa vedem atunci domnule ipocrit daca veti mai avea aceleasi opinii legate de bolnavii de cancer si restul romanilor. Domnule ministru, respect pentru bolnavii de cancer, dar totusi nu puteti sa taiati subventiile la toti romanii pentru a avea grija de o fractiune. Stomatologia are si ea un rol de preventie, stiut fiind ca dantura stricata duce la boli de stomac si apoi la alte complicatii. Dar dumneavoastra sunteti un amarat de contabil si nu un medic. Asa ca ce ne chinuim sa va explicam dumneavoastra? Oare nu ar fi mai bine sa va luati istericul sef de partid si toata clica care cica guverneaza si sa va duceti de unde ati aparut pe fata pamantului?
  • +2 (2 voturi)    
    PROSTU DACA NU-I FUDUL... (Luni, 15 aprilie 2013, 15:47)

    daydr3am3r [utilizator]

    Vad ca toti isi dau cu parerea pe aici ceea ce e bine, intr-o oarecare masura.

    Deciziile de genul asta (care se studiaza la management incultilor :P) nu au ce cauta in sanatate.

    Nu poti lua de la unii sa dai la altii.

    In primul rand, toti sunt platitori de taxe (chiar daca doar teoretic).
    In al doilea rand, o carie netratata te poate omora mult mai usor decat alte rani pentru ca infectia este in zona capului, lucru pe care unii de aici nu il stiu.
    In al treilea rand, orice problema netratata a aparatului dento-maxilar duce la aparitia a diferite forme de cancer ce pot afecta intreg aparatul digestiv.

    Problemele de genul asta se rezolva doar prin strangerea de bani la buget, lucru imposibil in Romania cat timp codul muncii si codul penal permit munca la negru si evaziunea fiscala si cat timp legile existente nu se aplica.