Crin Antonescu: Eu nu sunt asa incantat ca Traian Basescu de propriul guvern

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 18 aprilie 2013, 22:03 Revista Presei | Radio TV


Antonescu la Digi Special
Foto: captura Digi24
Presedintele Traian Basescu incearca sa-si creeze imaginea de tutore al actualului guvern, dupa modelul pe care l-a promovat in perioada in care Emil Boc era prim-ministru, a afirmat joi, presedintele PNL, Crin Antonescu.

'Este reflexul, de inteles, al lui Traian Basescu, daca ii intelegi psihologia, de a poza in continuare macar intr-un tutore al guvernului, daca nu in capul propriu-zis al acestui guvern. Romania, pe timpul guvernelor Boc, a fost de fapt o republica prezidentiala. (...) Ei, bun, acum nu mai e cazul. Totusi, e greu psihologic sa renunte la postura, repet, macar de tutore care sa mangaie pe cap, daca nu poate sa atace, macar sa laude, dar in orice caz sa induca ideea ca e acolo, ca e la carma, ca guvernul e sub controlul, sub evaluarea lui macar', a spus liderul PNL, la Digi 24.

In opinia sa, atitudinea pe care presedintele o are fata de actualul guvern trebuie tratata cu circumspectie, citeaza Agerpres.

'Instabilitatea in judecati de valoare a domnului Basescu e deja periculoasa, incat sa mai fie luata in seama. Pot sa va spun ca eu nu sunt atat de incantat ca domnul Basescu de propriul meu guvern, desi, spre deosebire de domnul Basescu, chiar cred in acest guvern, cred in sansa lui si il sustin. (...) Presedintele Basescu nu are nici pe departe, ca sa spun asa, bunele intentii pe care lasa sa se inteleaga ca le-ar avea', a mai spus Crin Antonescu.

"Eu nu sunt așa încântat ca dl. Băsescu de propriul meu guvern... Așa cum dl. Băsescu se preface că ar fi încântat", a subliniat copreședintele USL. El a afirmat că președintele pozează în continuare într-un tutore al guvernului, pe care îl gratulează cu "laude și dezmierdări".

textul se actualizeaza








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3191 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    curcanul pe scena.... (Joi, 18 aprilie 2013, 22:23)

    geocrin [utilizator]

    Cacarau nu-i incintat de nimeni, doar de marile realizari ale lui cu unicul slogan ....jos b....
    El nu-i multumit nici de ponta.....dar vine si ziua adevarului.
  • +10 (12 voturi)    
    ===================== (Joi, 18 aprilie 2013, 22:26)

    Zede [utilizator]

    Faptul ca tocmai Antonescu il acuza pe Basescu de instabilitate este extrem de amuzant.

    Poate cineva sa ii puna domnului Antonescu la dispozitie o inregistrare video cu schimbarile fascinante de mimica si dispozitie ale domniei-sale, pe care le arata de fiecare data in public?

    Cum s-ar autocaracteriza?
  • +9 (11 voturi)    
    Canibalizarea (Joi, 18 aprilie 2013, 22:28)

    Daniels22026 [utilizator]

    Asteptam cu viu interes ca domnul Crin Antonescu sa se sature de guvernul uslamist. Chiar nu-i nici o suparare daca triburile uslamiste se canibalizeaza mai repede.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai nu-i mai da mana.. (Vineri, 19 aprilie 2013, 10:44)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      .. dupa ce Tariceanu si Chiliman si-au tras fundatie liberala salutata de MRU si alti liberali tot ce-i ramane lui Crin e PSD ca sa-i faca o campanie prezidentiala prin teritoriu... Va fi amuzant sa vezi un partid de stanga sustinand un asa zis candidat al dreptei. .. de fapt am uitat, mai sunt si puternicele organizatii ale partidului conservator...
  • +8 (10 voturi)    
    Un om cu o singura idee (Joi, 18 aprilie 2013, 22:38)

    nano2k [utilizator]

    Si aia invechita si imbâcsita.
    Moare ideea, piere omul politic, e simplu.
  • +9 (9 voturi)    
    propriul tau guvern? (Joi, 18 aprilie 2013, 22:41)

    un dac [utilizator]

    Guvernul este al tarii (in tarile civilizate) sau al majoritatii parlamentare din care si tu faci parte (in tarile bananiere). Deci nu este al tau propriu, este al vostru, adica ponta, antonescu, constantin. In ordinea voturilor v-am trecut. Dupa ultima OUG pare ca guvernul este al lui voiculescu. Si tot asa. Deci nu al tau. Tu nu ai nimic si sper sa ramana asa. Politic vorbesc, nu ma refer la penthouse-ul "pe persoana fizica" pe care il ai.
  • +6 (6 voturi)    
    asta e tare (Joi, 18 aprilie 2013, 23:25)

    zaboo [utilizator]

    pai nu era cel mai bun si cel mai cinstit???
  • +7 (9 voturi)    
    anost si incult (Joi, 18 aprilie 2013, 23:31)

    the [utilizator]

    din crestet pâna în talpi ...
    si asa un fin psiholoooog !

    "... Instabilitatea in judecati de valoare a domnului Basescu e deja periculoasa, incat sa mai fie luata in seama ... "

    adicatelea, dupa logica si psihologia mandatarului de muzee si emisiuni teve la grupul Infarct, o chestie periculoasa nu merita sa mai fie luata in seama ...

    nu ma enervez ... mi-ajunge ca am gasit o mandarina fleshcaita in punga preambalata !

    la gunoi si cu psiho-logicul !
  • +6 (8 voturi)    
    papagal prost... (Joi, 18 aprilie 2013, 23:52)

    exilatul [utilizator]

    care nu stie sa spuna decit ..basescu...pacat sa prostia nu doare...sper sa ajunga presedinte...nu de alta dar ca sa le ``iese pe nas`` celor care l au votat..
  • +9 (9 voturi)    
    de tine.... (Vineri, 19 aprilie 2013, 0:02)

    jackalphonse [utilizator]

    nu mai este incantat nici propriul partid.
  • +8 (8 voturi)    
    Crin Antonescu crede ca e in OPOZITIE? (Vineri, 19 aprilie 2013, 0:06)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu se presupune ca e presedinte PNL, unul dintre partidele coalitiei USL care se afla la guvernare si are 70% din parlament...deci e penibil sa pui ca NU esti multumit de guvernul PNL-PSD
  • +3 (5 voturi)    
    Somn usor.. (Vineri, 19 aprilie 2013, 7:51)

    Mao2 [utilizator]

    ai luptat si astazi...
  • +3 (5 voturi)    
    Obsesiile lui Cacarau (Vineri, 19 aprilie 2013, 11:54)

    Havel [utilizator]

    Cacarau e de-a dreptul exasperant. Omul asta e pur si simplu incapabil sa scoata altceva pe gura decat "Jos Basescu". Sunt ani intregi de cand nu vorbeste despre nimic altceva. Nu l-am auzit niciodata vorbind despre un subiect de substanta, despre economie, despre ideologia domniei sale, despre politici publice, despre subiecte sociale, ...in afara de injuraturi catre Basescu nu stie nimic. E blocat psihic... cred ca si noaptea numai asta viseaza.
  • +4 (4 voturi)    
    dar.... (Vineri, 19 aprilie 2013, 13:34)

    coax [utilizator]

    Nu vrei sa stii cat de incantati suntem noi de tine,noi cei care avem convingeri liberale!