Senatorul Valer Marian, fost membru PSD, a facut un denunt la DNA in dosarul referendumului in care il acuza pe Liviu Dragnea de instigare la fals

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 14 iulie 2013, 14:30 Revista Presei | Radio TV


Valer Marian
Foto: arhiva personala
Senatorul Valer Marian, fost membru PSD, a trimis sambata Directiei Nationale Anticoruptie un denunt in care il acuza pe secretarul general al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea de "instigare la fals si us de fals" in dosaul fraudelor la referendum, scrie Revista 22. "M-am autodenuntat, am denuntat instigarea la fals intelectual de catre Dragnea. Indiciile si probele le voi prezenta la DNA, au fost mai multi martori, s-ar putea sa apara o inregistrate audio", a declarat Valer Marian pentru Realitatea TV.

Valer Marian, in prezent senator independent afiliat grupului PP-DD, a declarat pentru Realitatea TV ca a trimis documentul pe email la Directiei Anticoruptie, urmand ca saptamana viitoare sa il depuna personal, in scris, cu precizarea ca a primit invitatie pentru a se prezenta marti la sediul DNA.

Senatorul a declarat pentru postul citat ca nu a dorit sa faca ce i-a cerut Liviu Dragnea, adica sa raporteze date false la Biroul Electoral Central, pentru ca asta ar fi insemnat "incalcarea legii electorale".

Valer Marian a adaugat ca nu se teme ca ar fi acuzat de denunt calomnios sau de tainuirea unor fapte de coruptie grave deoarece la Satu Mare nu s-a inregistrat cazuri de vot multiplu si ca nu exista un termen in care pot fi denuntate astel de fapte.

Intrebat daca fostii sai colegi au urmat directivele trasate de Liviu Dragnea, de a raporta cifre umflate la Biroul Electoral Central, el a raspuns ca "asta urmeaza sa fie verificat".

Potrivit Revista 22, Valer Marian este de parere ca presedintele PSD, Victor Ponta, a stiut ce se intampla. "Cum sa nu stie, daca ni s-a spus ca s-a decis la cel mai inalt nivel?", a comentat el.

Citeste pe Realitatea TV continutul denuntului trimis de senatorul Valer Marian Directiei Nationale Anticoruptie






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10226 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    Urmeaza (Duminică, 14 iulie 2013, 15:28)

    Snitzelvienez [utilizator]

    si borfasul de Dragnea..baronul asta n-are ce cauta in fruntea tarii..
    • -5 (9 voturi)    
      MIroase a sobolani (Duminică, 14 iulie 2013, 16:54)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Cineva vrea sa incerce sa intre pe culoarul liber Vadim-Becali?

      As lua povestea asta cu un pic de sare...
      • -7 (7 voturi)    
        ce convenabil apar declaratiile astuia.... (Duminică, 14 iulie 2013, 22:46)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui predel

        La tzanc !
        De ceva vreme nea asta iese cu fel de fel de fumigene.....acum intzeleg ca doar pregatea bomba pentru care era antrenat.
        Misiune indeplinita, sa traitzi !
        Nu va miroase deloc?
        Chiar de loc?
        Autodenuntz?
        Pai are imunitatea, ba chiar mai mult, si recompensa garantate !
        Are grija Nashul.....
      • +5 (5 voturi)    
        sobolaniada usl (Luni, 15 iulie 2013, 9:31)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui predel

        cred ca de acum vom asista la o piesa de teatru.

        capitanul vasului: basescu
        sobolanul sef siret -sef: ponta
        sobolanul bolnav (care inca se mai crede sef - varu' antonescu
        sef stat major sobolani: liviu dragnea
        sobolanul fricos_1: valer marian
        sobolanul fricos_2: va intra in scena curand
        sobolanul fricos_3: va intra in scena curand
        ....
        final piesa: sobolanii overboard!
  • +26 (30 voturi)    
    Hooopaaa.... incepe dansul pinguinilor (Duminică, 14 iulie 2013, 15:41)

    linarel [utilizator]

    se pare ca se formeaza incet dar sigur un parlament al penalilor la rahova , cararea-i facuta. Pai daca micul muc a stiut atunci e complice la infractiune . Deja are trei dosare penale publice
  • +23 (25 voturi)    
    DNA ar trebui sa investigheze serios (Duminică, 14 iulie 2013, 15:46)

    tanase_v [utilizator]

    DNA ar trebui sa investigheze serios
    • -7 (9 voturi)    
      ce sa investigheze DNA? (Duminică, 14 iulie 2013, 18:51)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

      in ce consta prejudiciul (in bani, ca asta socoate DNA)? aici e vorba despre o presupusa infractiune de fals administrativ cu efecte politice, nu de evaziune sau delapidari! ca atare, e treaba Parchetelor obisnuite, nu a DNA.
      • +5 (5 voturi)    
        Efecte, mai degraba, (Duminică, 14 iulie 2013, 23:37)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        penale.
      • +6 (6 voturi)    
        dom'le (Duminică, 14 iulie 2013, 23:40)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        esti cumva avocat sau magistrat ?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai normal ca prejudiciul consta in bani (Luni, 15 iulie 2013, 20:42)

        Ellias [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        In primul rand, USL a cerut referendum care a costat tara asta in jur de 20 de mii euro...sau mai mult? Pe urma toate efectele negative in intreaga lume, care au urmat acestei mascarade...iar mai apoi, ceea ce s-a intamplat DUPA aceasta mascarada USL-ista. Imaginea acestei tari nu e asa usor de curatat dupa ce a fost ( sper ca nu va mai fii) condusa de asemenea infractori. De fapt de ce ne-ar mai mira? premierul in primul rand, e PRIMUL infractor din acest guvern. "Pestele de la cap se impute"..cum spune o vorba romaneasca. Ce-as mai dori sa-l vad pe shoboloanul sef langa Jiji.
  • +24 (26 voturi)    
    Homo homini lupus (Duminică, 14 iulie 2013, 15:46)

    fane_grija [utilizator]

    Mai devreme sau mai tarziu Dragnea o sa faca puscarie pentru fraudele de anul trecut. Asa ceva nu ramane ascuns prea mult timp. Nu atunci cand joci jocul puterii. In politica prietenul de azi este calaul de maine, asa cum dusmanii de azi se infratesc din momentul in care interesele lor coincid. Daca de legile justitiei politicienii reusesc sa se fereasca vremelnic, de legile nescrise ale jocului politic nu scapa (uneori in fata unui zid de cazarma ca in cazul lui Ceausescu).
    Ca opinie personala, chiar ma intrebam cand o sa inceapa atacul lui Ponta. Acesta nu are nevoie de competitie la varful conducerii PSD, iar in ultimul timp Dragnea, cu baronii in spate, concureaza din ce in ce mai mult conducerea lui Ponta.
  • +26 (28 voturi)    
    succes ! (Duminică, 14 iulie 2013, 15:54)

    geanin [utilizator]

    sperăm că vor apărea probe clare despre furtul masiv de la referendum. să-l vedem atunci pe tov. ghișe ce tricou va mai purta ... regret că toate aceste triste experimente le plătim din păcate tot noi. pt că ponta și cu antonescu, sînt cele mai proste experimente pe care l-ea avut Romania,cu excepția lui ilici...
    • +7 (7 voturi)    
      tricoul lui ghise....... (Luni, 15 iulie 2013, 0:01)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui geanin

      probabil cu dungi.........verticale.
  • +11 (15 voturi)    
    EXERCITIU DE SINCERITATE! (Duminică, 14 iulie 2013, 16:02)

    father nicky [utilizator]

    Domnul Valer Narian dovedeste prin ceea ce spune si face(si viceversa), ca cea a spus fostul presedinte american, Ronald Reagan, despre politica este perfect valabil si in 2013: "S-a spus că politica este a doua cea mai veche meserie din lume. Eu am observat o izbitoare asemănare cu prima!"
    Asta-i tot!
  • +18 (18 voturi)    
    ? (Duminică, 14 iulie 2013, 17:31)

    cotora [utilizator]

    mi se pare ceva normal, trebuia sa iasa de undeva cele 3 milioane de voturi furate, 7,5 milioane voturi la referendum de asta vara minus 4,5 milioane voturi acordate usl-ului in decembrie 2012 !, istoria va judeca mascarada si furtul de la refendum !
  • +14 (14 voturi)    
    felicitari domnului senator.... (Duminică, 14 iulie 2013, 19:56)

    translativus [utilizator]

    ....pentru initiativa, care ar trebui incurajata de noi toti pentru ca furtul la urne inseamna deturnarea vointei noastre iar rezultatele se vad.
    Inca odata felicitari si sa speram ca astfel de initiative vor continua !
    • -2 (6 voturi)    
      CEAUSESCU ESTE RAZBUNAT ! (Duminică, 14 iulie 2013, 21:02)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      OMUL NOU, REEDUCAT FACE LEGEA ASTAZI. E delator si calomniator, lingusitor cu cei mai puternici si tiranic cu cei mai mici! Il regasim pe omul de tip nou in toate structurile sociale si administrative. E omul nou care a pus mana pe parghiile decizionale din Romania, e un om care vine cu o "goliciune" a mintii pe care doar spalatul creierelor din epoca ceausista o putea asigura. Lipsit de cultura dialogului, construind doar pe frica pe care el insusi tine sa o imprastie si ridicind invidia la nivel de calitate umana, omul de tip nou utilizeaza ca arma principala calomnia si delatiunea, mascindu-le sub sintagma “spirit cetatenesc”. Romanii l-au ucis pe Ceausescu din prostie si-acum "se ucid" intre ei in razboiul dintre romani si romani, un razboi vara victorii si fara invingatori! VAE VICTIS!
      • +7 (7 voturi)    
        intradevar..... (Luni, 15 iulie 2013, 6:59)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        .....dupa masacrearea intelectualitatii, a antreprenorilor si a militarilor patrioti, comunistii au promovat toate nulitatile pentru ca doar asa puteau controla popoarele.
        Pe Ceausescu nu l-au impuscat romanii ci, asa cum era si normal, tocmai cei din gasca lui pentru ca "esalonul doi" sa poata supravietui si pentru a recastiga controlul asupra tarii, ceea ce s-a si intamplat.
        De aceea imbecilizarea si pervertirea la frauda a tinerei generatii este asa de importanta caci doar asa se perpetueaza prostia, minciuna, manipularea si smecheria ieftina, fapte care asigura linistea si prosperitatea manipulatorilor.
    • -3 (7 voturi)    
      ce sa ti povestesc..felicitari.. (Luni, 15 iulie 2013, 1:12)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      pai escrocul de ce nu s a '' auto-denuntat '' anul trecut cind facea parte din psd... in functie de interesul lor scot la iveala hotiile adversarilor....
      • +7 (7 voturi)    
        mai bine..... (Luni, 15 iulie 2013, 7:03)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        ....mai tarziu decat niciodata iar fapta de autodenunt trebuie incurajata, astfel vor iesi la iveala multe din cauzele pentru care s-a ajuns la dezastrul economic si moral in care ne zbatem astazi.
  • -4 (6 voturi)    
    dar.... (Duminică, 14 iulie 2013, 20:44)

    bogdanlungu [utilizator]

    .. de ce tocmai acum? de ce nu a facut denunt imediat dupa referendum? nu a ajuns la o intelegere cu dragnea?
  • -4 (4 voturi)    
    Cand esti santajabil (Luni, 15 iulie 2013, 11:34)

    Alui [utilizator]

    Nu-ti ajung banii oricati ai avea sa le inchizi gura la cei cere te santajeaza. Banuiesc ca respectivul l-a santajat pe Dragnea, care probabil n-a mai avut bani sa-l plateasca si pe el.