Dan Voiculescu despre o noua suspendare a lui Basescu: Daca ar depinde de mine as face-o maine

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2013, 22:14 Revista Presei | Radio TV


Presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a declarat, luni seara, la Realitatea TV, ca tine legatura cu fiica sa, Camelia Voiculescu, cea care se ocupa de trustul de presa, zilnic, iar cu seful Antena Group, Sorin Alexandrescu, vorbeste ori de cate ori este o problema de strategie sau de politica economica, citeaza Agerpres.

'Tin legatura cu fiica mea zilnic, dimineata, la pranz si seara, cu fiicele mele de fapt, iar cu domnul Alexandrescu ori de cate ori e o problema de strategie, acum nu stim ce sa facem sa iesim din must-carry, cum a facut Pro TV sau sa nu iesim, problemele de politica comerciala, de strategie economica le discut cu Sorin Alexandrescu, cu Marius Tuca, cu cei care iau deciziile. Nu pot sa stau acasa, fiind pensionar, sa ma odihnesc, sunt inca verde', a spus Voiculescu la Realitatea TV.

El a adaugat ca zilele acestea o casa importanta de avocati din Bucuresti lucreaza la filmul intreg care confirma ca RCS-RDS i-a dat mita lui Mitica Dragomir.

'Cand materialul va fi gata el va fi dat publicitatii, va fi trimis inclusiv la DNA, ministrului Justitiei, CSM, peste tot, astfel incat sa se vada ca aceasta ancheta jurnalistica era reala (ancheta pe care Antena 3 a facut-o cu privire la subiect), nu era in scop de santaj. Materialul pe larg nu a mai fost prezentat pe post pentru ca in momentul in care au aparut promo-urile cred eu ca s-a declansat toata tevatura cu Sorin Alexandrescu, si aici cred ca a fost ceva calculat. Sorin Alexandrescu a gasit si o sa sesizam acum, o mita de 3-4 milioane de euro. Acest domn Bendei avea microfoane pe el, avea instructiuni sa-l atraga pe Alexandrescu in aceasta capcana a santajului', a precizat Voiculescu.

Despre suspendarea presedintelui Basescu:

'Eu am fost autorul a doua suspendari, am participat cat am putut de activ la procesul de demitere, s-ar parea ca nu am fost suficient de prevazator, de analitic, motiv pentru care nu am reusit, dar ce stiu eu este ca Romania cu Traian Basescu pe functia de presedinte nu are decat de pierdut. Daca ar depinde de mine as face-o maine (n.r.- a treia suspendare a presedintelui Traian Basescu). PC ar vota, dar PC singur nu are o majoritate care sa poata sa-i permita acest lucru. Daca si PNL va fi de acord si daca impreuna vom convinge si PSD sa fie de acord sigur ca o vom face. Nu am initiat o discutie, cu draga inima ma gandesc sa o initiez, numai ca astept sa clarificam intai lucrurile cu partenerii nostri ca sa nu repetam istoria din 2012. Daca aceste lucruri pot fi clarificate, nu cred ca mai e o piedica ca domnul Traian Basescu sa-si termine mandatul inainte de termen', a spus Voiculescu la Realitatea TV, citeaza Agerpres.

El a adaugat ca subiectul va fi dezbatut in cadrul USL si se va lua decizia 'cea mai inteleapta'.

Voiculescu a precizat ca audierile din ultima vreme la DNA, inclusiv a vicepremierului Liviu Dragnea, au legatura cu faptul ca opinia publica a constatat ca referendumul pentru demiterea presedintelui trebuia validat.

'Cred ca toata nebunia a inceput in momentul in care premierul Victor Ponta si opinia publica a constatat, pe baza unor date de statistica oficiale, ca referendumul de fapt a fost corect si trebuia validat. A fost momentul in care Traian Basescu si-a dat seama de impostura, si-a dat seama ca, cu date oficiale pe masa, poporul, institutiile, strainatatea, au vazut realitatea si din cele 1,5 milioane de voturi furate sau deturnate au ramas 70 de dosare pentru voturi in neregula, din lovitura s-a dovedit ca nu a fost nicio lovitura de stat, deci, practic, ce ar urma acum ar fi, daca e posibil, o sa consultam corpul de avocati, sa vedem in ce masura poate fi validat referendumul pe baza datelor de acum', a incheiat presedintele fondator al PC.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5042 vizualizari

  • +50 (52 voturi)    
    In limbaj de specialitate (Luni, 29 iulie 2013, 22:42)

    fane_grija [utilizator]

    Ceea ce face V. acum este sa arunce perdele de fum.

    In rest probele sunt la dosar, justitia o sa-si spuna cuvantul.

    Asta cu Basescu care are procurorii la mana este o aberatie. Oricat le-ar ordona Basescu, nu procurorii dau sentinte in Romania.

    Si Nastase si V. au o armata de avocati care intarzie judecarea unui dosar cu anii, pana aproape de prescriptie, si cand sunt in sfarsit condamnati (dupa 7 ani in cazul lui Nastase) ei tipa ca e politic, legat de nu stiu ce motiv intamplat in urma cu un an. Dar nesimtirea si tupeul nu au margini.
    • -5 (7 voturi)    
      Frica de suspendare (Marţi, 30 iulie 2013, 12:03)

      coroziv [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Frica de suspendare naste monstri.
      Dar sfarsitul regimului neocomunist Basescu e aproape.
      • +2 (4 voturi)    
        Comment sters de user (Marţi, 30 iulie 2013, 12:58)

        Mowgli [anonim] i-a raspuns lui coroziv

      • -1 (1 vot)    
        "regimului neocomunist Basescu"? (Marţi, 30 iulie 2013, 23:07)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui coroziv

        Dictator nu mai e?
        Flota nimic?
        Sunteti foarte retinuti azi. Sau poate nu va mai crede nimeni.
  • +43 (45 voturi)    
    am un lapsus (Luni, 29 iulie 2013, 23:35)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Păi nu spunea tot el, motanu', în urmă cu trei ani parcă, "până-n 21 martie îl suspendăm pe băsescu" ?!?
    Na, cui sapă groapa altuia îi cade lentila-n ea.
    • +29 (31 voturi)    
      oleeee... (Marţi, 30 iulie 2013, 0:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      acum binele invinge intotdeauna...

      marinarul Basescu il cam facu' pe piratul voiculescu.
  • +30 (32 voturi)    
    securistul (Marţi, 30 iulie 2013, 0:13)

    ws [utilizator]

    ar trebui sa stie ca nu recensamantul da numarul de votanti la un referendum.

    chiar si asa, cifrele furnizate de recensamantul din 2011 confirma faptul ca cvorumul nu a fost atins la referendumul din 2012. ce sustin ei - cacarau, xerox, varanul si sleahta de penali - e o minciuna sfruntata. oricine stie regula de trei simpla poate verifica minciuna.

    regards,
    ws
    • +13 (15 voturi)    
      ! (Marţi, 30 iulie 2013, 8:11)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Pai, nu va mai amintiti cum sfatuiau populatia sa boicoteze recensamantul ? Ne spuneau sa nu-i primim pe recenzori si sa nu raspundem la intrebari ; acum e bun recensamantul?
    • +8 (8 voturi)    
      Ultimele date (Marţi, 30 iulie 2013, 10:41)

      Gabi M [utilizator] i-a raspuns lui ws

      asupra Recensamantului arata ca suntem 20.300.000 romani si INS recunoaste ca cei care sunt in strainatate nu pot fi toti numarati dacanu au anuntat Pasapoartele sau institutiile corespunzatoare din tzarile in care stau.
    • +5 (7 voturi)    
      Minciuna scurta de picioare (Marţi, 30 iulie 2013, 11:27)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Ipocrizia e maxima :cum de recensamintul e de baza la referendum dar e uitat la alegerile parlamentare ???Intrebarea e aceiasi ca si pt Ponta :daca considera relevante pt alegeri rezultatele recensamintului, de ce n-au redus nr de parlamentari ?
  • +28 (30 voturi)    
    mi-e clar (Marţi, 30 iulie 2013, 0:52)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    armata de avocati a varanului securist i-a spus ca se poate face linistit verde la fatza: dosarele sunt beton, e vremea pentru un lesin pentru iesirea din scena.
  • +24 (26 voturi)    
    Tot in limbaj de specialitate (Marţi, 30 iulie 2013, 1:02)

    Clop [utilizator]

    Individul asta are prea multa ata la mosor, cineva sa i-o scurteze!
  • -38 (40 voturi)    
    Am sperat (Marţi, 30 iulie 2013, 2:21)

    Gigi Kent [utilizator]

    Am sperat ca dupa momentul 2012 TB va avea un final ceva mai linistit de mandat. Asta desigur dupa ce am sperat intai ca scapam de el. Se pare ca insa nu se poate. Javra nu poate sa stea linstita la ea in cotetz. Desi si-a incasat 7.4 milioane de voturi peste bot are un tupeu enorm.

    Mai devreme sau mai tarziu vom scapa de aceasta ciuma basista definitiv si irevocabil.
    • +34 (36 voturi)    
      Vorbesti in numele hotilor din Romania (Marţi, 30 iulie 2013, 3:01)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ca si Motanul deghizat in Varan? Cui ii pasa de ce credeti voi hotii? La bulau cu voi, asa pe rand cate unul, daca nu se poate in grup.
      • -4 (4 voturi)    
        Pai vezi de ce sunteti extremisti! (Marţi, 30 iulie 2013, 14:16)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Extremistii, fie de stanga fie de dreapta, nu suporta hotia si o considera o pacoste pentru omenire. Numai ca hotia are si parti bune pentru ca unde hotia se mareste acolo munca se reduce iar omul munceste din ce in ce mai putin secol dupa secol. In viitor omul nu va mai munci pentru simplu fapt ca nu-i place munca si vor ramane numai hoti. Pe cine vor fura oamenii ca sa traiasca? Universul e mare asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu am furat nimic (Marţi, 30 iulie 2013, 14:34)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Deci bati campii ...
    • +31 (33 voturi)    
      Da ma (Marţi, 30 iulie 2013, 5:00)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Si o sa fiti voi fericiti in linistea promovata de iliescu, bucurandu va ca a scazut tva la paine si ca mai faceti rost de 3 litri de ulei si 5 kg de zahar odata la patru ani. Astia de sustineti LINISTEA desi aveti internet sunteti mari "intelectuali"
      • -1 (3 voturi)    
        Iliescu? (Marţi, 30 iulie 2013, 14:35)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Cine e Iliescu? Am verificat ... nu e nici presedinte, nici prim ministru, nici ministru sau secretar de stat, nici parlamentar de fapt nu prea e nimic ... deci cine e Iiescu?

        Si tu esti un netrebnic pentru ca Burebista avea barba. E bine? E la fel de logica afirmatia mea ca si cotcodaceala ta cu Iliescu.
    • +31 (35 voturi)    
      Mda... (Marţi, 30 iulie 2013, 5:27)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Eu zic ca mai bine ar fi sa scapam mai intai de Voiculescu, Fenechiu si Dragnea...
      Poate asa ar deveni si aerul din tara asta un pic mai respirabil...
      Apoi mai vedem noi ce mai facem...!!!
      Ce zici?
    • +9 (11 voturi)    
      n-ai priceput nici pana acum... (Marţi, 30 iulie 2013, 6:26)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Asta e sistemul liber concurential. Rechinii daca nu mai au ce manca, se mananca intre ei.
      Daca n-ai monopol si e concurenta, nu poti sa ai liniste. Tot timpul cineva este cu ochii pe tine si incearca sa te sape. Lupta pentru supravietuire e de vina, nu Basescu.
      Basescu inca nu este dictator si nu detine monopolul puterii. El incearca sa mentina un echilibru intre puteri si cei puternici in jungla de la noi.
      • -1 (1 vot)    
        Nu am nimic... (Marţi, 30 iulie 2013, 14:39)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Ililie

        Nu am nimic impotriva rechinilor care se mananca intre ei. Am pretentia insa sa nu utilizeze institutiile statului si sa nu o faca pe banii din taxele si impozitele platite de cetateni. De exemplu Lazarescu consilier prezidential sa nu mai posteze pe Facebook in timpul programului de lucru ... daca se poate.
        • +2 (2 voturi)    
          Haha (Marţi, 30 iulie 2013, 16:44)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Dar ponta poate sa posteze? Sau poate sa participe la raliuri sau sa faca vizite turistice pe banii mei? Deci asta era problema, ca posteaza un consilier pe fb, nu ce face primul ministru. Amice, nu itivoi mai raspunde ever, esti un lobotomizat de antene.
    • +3 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 30 iulie 2013, 13:01)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

  • -13 (27 voturi)    
    gata incepe! (Marţi, 30 iulie 2013, 2:37)

    antitot [utilizator]

    Varane te sustinem suntem 7,4 milioane.
    • +11 (13 voturi)    
      perfect (Marţi, 30 iulie 2013, 9:08)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Chiar speram ca voi sa credeti ca 7.4 milioane sunt pro antena 3, chiar daca ei au votat DOAR anti Basescu. Neaparat sa va bazati pe cei 7.4 !
    • +13 (15 voturi)    
      sunteti 7,4 milioane (Marţi, 30 iulie 2013, 9:25)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      pă 'reac. punct
      • +8 (10 voturi)    
        I/am vazut ieri la DNA (Marţi, 30 iulie 2013, 11:01)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        strigand pro-varan!
        Erau toti aia 7,4!
        Milioanele erau... mai incolo!
    • +13 (15 voturi)    
      unde sunteti ? (Marţi, 30 iulie 2013, 9:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      pe net ? sau la Universitate ?..lumea e bucuroasa vrei sa spui..dar nu sa sustina un Infractor
    • +6 (8 voturi)    
      cifre (Marţi, 30 iulie 2013, 11:29)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Hai,nu fi modest :7.4 mil sint numai in Teleorman :)
    • +3 (3 voturi)    
      Ca bine mai zicea Lapusneanu: (Marţi, 30 iulie 2013, 14:43)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      "Multi, multi... da' prosti!" ... sau... cam asa ceva... ;)
  • +16 (18 voturi)    
    Gura securistului adevar graieste (Marţi, 30 iulie 2013, 6:44)

    feisbuk [utilizator]

    "Acest domn Bendei avea microfoane pe el, avea instructiuni sa-l atraga pe Alexandrescu in aceasta capcana a santajului"

    Iar domnul Alexandrescu, om cu frica de dzeu si fara de pacat, a cazut.
  • +2 (4 voturi)    
    (null) (Marţi, 30 iulie 2013, 8:10)

    syms [utilizator]

    (null)
  • +12 (14 voturi)    
    ! (Marţi, 30 iulie 2013, 8:15)

    melcul_naravas [utilizator]

    Ma intreb daca are si asta un pistol prin casa si daca tinteste bine ( un fular s-ar mai gasi...)
  • +10 (12 voturi)    
    siigurr (Marţi, 30 iulie 2013, 8:26)

    santi [utilizator]

    Felix,,acum urmeaza,,sa te-nbolnavesti,,,de cine stie ce boli incurabile,sa lesini,faci infarct,,nu suporti detentia,,te calugaresti,,,,,sau poate faci oo echipa cu dragnea,,vanghelie,mazare,hrebenciuc,,,bunea stancu,nica,,,,,asaa de o echipa de hochei,,pasiunea ta
    Pe viata sii tot ar fi prea putin,,,,,,,,,,
  • +9 (11 voturi)    
    Mdea (Marţi, 30 iulie 2013, 9:37)

    Trrusst [utilizator]

    N-ar trebui sa ne mai intereseze ce pareri are acest individ; pe acelasi principiu, daca ar depinde de mine, l-as da afara din tara, la pachet cu multi altii. Intre timp, prefer sa-l ignor si m-as bucura sa nu-i mai vad "parerile" debitate aparand in stiri.
  • +10 (12 voturi)    
    ? (Marţi, 30 iulie 2013, 9:47)

    cotora [utilizator]

    voiculescu l-ar suspenda si maine, ca sa nu mai fie deranjat la dna !
  • +10 (12 voturi)    
    coment! (Marţi, 30 iulie 2013, 10:01)

    pita [utilizator]

    Se strange latul , incet ,incet , spatiul de ''manevra'', devine insuportabil , aer irespirabil,naduf , transpiratie ,
    dupa care devine usor de capturat ! HAI ! TRAGETI FLACAI !
  • +8 (10 voturi)    
    Felix recunoaste (Marţi, 30 iulie 2013, 10:47)

    Gabi M [utilizator]

    cu gura lui ca el l-a suspendat pe Basescu.Deci el este artizanul loviturii de stat constitutionale de anul trecut.Sa fie tras la aspundere.Cum de-l lasa Porumbacu Crin si Ponta Plagiatorul sa-si asume toate aceste "merite"?Recunoscasa ca ei nu au fost si sunt numai niste marionete in mainile turnatorului Felix Mircea.
  • -3 (3 voturi)    
    Totusi (Marţi, 30 iulie 2013, 11:25)

    syms [utilizator]

    Ma intreb daca nu e ceva regizat de insusi varanul nostru drag. In scenariul in care varanul si acolitii lui scapa fara inchisoare toata aceasta aventura este in avantajul lui. Parca prea pare a piesa de teatru toata treaba asta. Vezi modul in care lumea e chemata la DNA, ochelarii sparti ...
  • +1 (1 vot)    
    Offf (Marţi, 30 iulie 2013, 16:22)

    galautas [utilizator]

    Daca ar depinde de mine v-as trage un sut in fund, tie si amicilor tai ( xerox, adormitu
  • 0 (0 voturi)    
    Voiculescu si suspendarea Presedintelui (Marţi, 30 iulie 2013, 23:46)

    Vdtot [utilizator]

    Asa se-ntampla, daca nu plateste "oalele sparte", Ca si Voiculescu, parlamentarii, se joaca de-a suspendarea in conditiile in care nu li se intampla nimic inm cazul respingerii referendumului. Daca parlamentarii ar fi obligati sa demisoneze in cazul in care referndumul nu este validat, urmand alegeri parlamentare in urmatoarele 30-40 de la dizolvarea acestuia, fiti siguri ca nici prin cap nu le-ar mai trece "suspendarea". In conditiile actuale, din pacate, Voiculescu si"alesii" se joaca intr-un mod iresponsabil, de-a suspendarea, intrebarea este insa "pana cand" ?