Ponta: Ar fi drept sa ii scurtam mandatul lui Basescu, sa nu aiba pensie. Nu stiu daca se va intampla

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2014, 23:54 Revista Presei | Radio TV


Premierul Victor Ponta a declarat, luni, la Romania TV, ca se gandeste ca poate ar fi drept ca presedintele Traian Basescu, la cat a incalcat Constitutia, sa nu aiba mandat intreg, astfel incat sa nu primeasca pensie, mentionand insa ca daca va putea evita o criza politica, o va face.

Intrebat ce ar trebui sa faca Traian Basescu pentru a fi suspendat iarasi din functia de presedinte, Ponta a raspuns: "Sa incalce grav Constitutia". El a adaugat ca actualul sef al statului incalca in mod constant Constitutia "cate putin", potrivit Mediafax.

Premierul a spus ca se gandeste ca ar fi drept ca, la cate pensii a taiat si la cat de mult a incalcat Constitutia, presedintele Basescu sa nu primeasca pensie de pe urma functiei, scurtandu-i-se mandatul. Ponta a precizat ca, din cate stie, pentru a primi pensie un presedinte trebuie sa fi avut mandat intreg, fara a fi demis.

Intrebat daca va fi suspendat Traian Basescu, Ponta a subliniat ca el doar se gandeste ca ar fi drept ca presedintele actual sa nu primeasca pensie, prin scurtarea mandatului. "Nu stiu daca se va intampla", a spus Ponta la Romania TV.

El a mai adaugat ca daca va putea evita o criza politica in Romania, o va face. "Dar asta nu inseamna ca Traian Basescu poate sa faca ce vrea", a precizat premierul.

Raspunzand unei intrebari, Ponta a dat ca exemple de incalcari ale Constitutiei din partea lui Train Basescu recentele declaratii ale acestuia la adresa Justitiei in contextul procesului in care este implicat Mircea Basescu si la adresa serviciilor de informatii in contextul fotografiilor cu Elena Udrea la Paris.


Premierul Victor Ponta a declarat, duminica seara, la Antena 3 ca este foarte posibil ca presedintele Traian Basescu sa fie suspendat inainte de terminarea mandatului de presedinte. Bucurie in studioul Antenei 3. "Numai sa il suspendati. Aceasta Coalitie are datoria sa-l suspende pe Basescu macar cu o i inainte de incetarea mandatului", au declarat Adrian Ursu si Dana Grecu.

"Daca presedintelee va continua sa incalce Constitutia atunci il vom suspenda...Va fi mai mult o suspendare simbolica, dar trebuie sa o facem", a declarat Ponta. Premierul a refuzat insa sa spuna daca procedurile pentru suspendarea presedintelui ar putea fi demarata inainte de turul doi al prezidentialelor sau dupa.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3830 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    ce dobitoc (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:08)

    ws [utilizator]

    ce dobitoc sinistru e borfașul ăsta!

    1. băsescu a avut deja un mandat întreg în care n-a fost suspendat - deci pensia și-o ia.

    2. o eventuală suspendare n-ar putea fi validată - pragul de 50% n-a fost redus.

    3. spune mafiotul "că actualul șef al statului încalcă în mod constant Constituția "câte puțin"". conform constituției, băsescu trebuie să încalce grav constituția pentru a putea fi suspendat. dar legea fundamentală e opțională pentru mafiot.

    ws
    • +8 (8 voturi)    
      Cine e idiotul ? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:31)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Idiotul nu e Ponta ci aia care continua sa il voteze pe el si gasca e bolshevici mafioti care au fuat toata tara. Cind 40% din populatie, chiar mult mai mult din cei din Romania fiindca diaspora nu a votat cu Ponta, voteaza pentru acest excroc obraznic nu meritam mai mut decit un presedinte plagiator si gasca pe care o reprezinta. Intotdeauna se va gasi ceva de furat in Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      Erata (Marţi, 4 noiembrie 2014, 13:09)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Ai dreptate la titlu :).

      La pct 1, nu e vorba de suspendare, aia nu influenteaza probabil decat valoarea pensiei (o luna lipsa in cei 5 ani de mandat) ci de demitere inainte de finalul mandatului. Dar ai dreptate, tot ar lua o pensie, cred. Mai stii cum reinterpreteaza legea, tot ei sunt la putere, remember?

      La pct 2, s-a votat reducerea la 30%, dar CC a impus un termen de un an pana la activarea modificarii. Cred ca s-a incheiat anul respectiv recent, deci acuma ar fi vot cu 30% prag la referendum. Pe de alta parte, ce l-ar impiedica pe Base sa puna si el de-ul referendum in aceeasi zi? Ma gandesc la vreo 4 subiecte posibile:
      - Parlament unicameral si maxim 300 de paraziti
      - Presedintele sa poata dizolva Parlamentul in caz de blocaj (de exemplu cand Parlamentul revoteaza exact aceeasi lege refuzata de Presedinte)
      - Interdictia urmatoarelor functii pt a candida la functia de Presedinte, necesara o perioada de "cooldown" de minim 6 luni inainte de inceperea cursei electorale (care parca e 30 zile inainte de turul 1, deci sa zicem demisie cu 7 luni inainte de alegeri pt a fi eligibil): orice functie legata de guvern (Prim Ministru, Ministru, Secretar de Stat, etc), Sef in Parlament (C. Dep sau Senat actual), sef de servicii. Asta ar cam fi rasfirat candidatii de acuma, macar 3 si-o luau in freza.
      - examen medical si psihiatric OBLIGATORIU si ELIMINATORIU pt orice candidat la o functie politica/eligibila prin vot. Pt transparenta o lista de medici care sunt alocati prin tragere la sorti...

      La pct 3, si la ultima suspendare tot cu ceva gaselnite au venit. Pe de alta parte, domnul PM nu violeaza Constitutia constant? Din 2012 incoace?
  • +18 (18 voturi)    
    Acum (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:13)

    TenziCarbone [anonim]

    ati inteles D-le Tapalaga si ceilalti deontologi cine a facut blat??LIBERALII!!Uitativa la scorurile Ilfov,Giurgiu
    Botosani etc!S-A TERMINAT!Se reface USL!
    PDL dejeaba s-au luptat!S-au AUTODESFIINTAT
    Johhanis nici nu lupta ,nici nu negociaza!Electoratul
    de dreapta este lasat balta!ca si DIASPORA!
  • +20 (20 voturi)    
    Pinochio vezi ca iti creste nasul (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:14)

    Fane Babanu [utilizator]

    Du-te boss si plimba ursul cu pretenasii tai condamnati penal si nu-i mai purta tu de grija lu nea Base ca a dus doua mandate in spate si v-a cam dat la temelie . Marsh ca il punem pe Iohannis pe tine
  • +15 (15 voturi)    
    Acest copy (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:17)

    mopsu [utilizator]

    nu stie de cutia Pandorei, dar ar putea sa ia la cunostinta ,daca ajunge presedinte, la randul lui...
  • +18 (18 voturi)    
    Iata ce v-asteapta domnilor daca iese Ponta (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:17)

    Maniu [utilizator]

    pensie primeste nea Ponta, ca are un mandat anterior fara sa fie demis!
  • +20 (20 voturi)    
    gargara (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:22)

    giigi [utilizator]

    vor sa-l faca pe moliceanu prezident pentru cateva zile sa promulge amnistia si celelate mizerii pe care nu vrea pontache sa-si puna semnatura.
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:56)

    Trojan.H [utilizator]

    Vrajeala! Daca face asta nu numai ca pierde alegerile dar o sa aprinda un foc de tabara. De o scinteie e nevoie.
  • +6 (6 voturi)    
    La Antena 3 (Marţi, 4 noiembrie 2014, 1:14)

    Clop [utilizator]

    Astia au o obsesie cu pensia.
  • +4 (4 voturi)    
    Stire pentru pensionari si tabloidizati pe creier (Marţi, 4 noiembrie 2014, 1:22)

    Clop [utilizator]

    Hotnews, e o stire de prost gust, sa citim cum tzopaie grohaila in studioul antenei 3 si ce mai prevede el, dar nu stie sigur etc.
  • +11 (11 voturi)    
    un om de nimic, un nimeni... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 1:25)

    timp tamp [utilizator]

    Un terchea-berchea, un gunoi ...Iese în conferințe de presă și mitinguri să promită marea unire, marele consens, iar la latrina lui felix se comportă ca un parazit intestinal, respectiv un porc la cocina lui ghiță
  • +9 (9 voturi)    
    Corlășean de ce nu este în pușcărie? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 2:25)

    visio [utilizator]

    așa, ca exemplu pentru viitor!
  • +5 (5 voturi)    
    o mizerie (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:06)

    zigot [utilizator]

    de om este acest copy;intrebarea este cum de atatia votanti are?
    doamne fereste!
  • +5 (5 voturi)    
    sau nu (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:29)

    catelu [utilizator]

    Maimutoiul asta ar trebui sa ceara prelungirea mandatului cu perioadele in care presedintele a fost suspendat in mod neintemeiat, dupa cum a dovedit votul popular.
    Dar pe de alta parte tara asta e condusa de un prim ministru bolnav. Mitomania e doar varful iceberg-ului, dar si cretinismul mongoloid e evident. Nu exista vreo institutie medicala care sa ne poata scapa de el?
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Viorele , vad ca "lucrezi" si tu cate ceva (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:01)

    Plagarus [utilizator]

    Nepriceputul are teme majore, esentiale pt. tzara ?
  • 0 (0 voturi)    
    Crestinesti gandurile lui ponta (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:19)

    ty [utilizator]

    patriarhul Daniel l-a sfatuit?