Victor Ponta, intrebat daca ar mai candida la presedintie: Adica ori sunt nebun, ori a inceput sa-mi placa
"N-as mai candida la presedintie... Ce mi-a trebuit (...) In mod normal oricine candideaza de la PSD castiga primul tur si pierde in turul doi. Adica ori sunt nebun, ori a inceput sa-mi placa. Daca-i dintr-un tur da, daca sunt doua tururi nu", a declarat Ponta, la Antena 3, intr-o emisiune satirica, potrivit Mediafax.
Intrebat daca este interesat sa revina in politica, la varful PSD, sau sa fie din nou premier, deputatul social-democrat a negat ca ar avea astfel de planuri: Nu, nu (nu sunt interesat de sefia PSD-n.r.). Nu merge (functia de premier-n.r.) de doua ori, sincer".
De asemenea, intrebat daca este adevarat ca Elena Udrea a venit la el sa negocieze numirea procurorului-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, Ponta a confirmat partial si a spus ca episodul este doar o parte din poveste, adaugand ca va oferi detalii la momentul potrivit. "(Este adevarat ca Elena Udrea a venit la dvs, ca mesager al lui Traian Basescu ?-n.r.) Un pic asa, nu mult. E o bucatica dintr-o poveste amara pe care, la un moment dat, o sa o povestim, ca e frumos", a declarat Ponta.
Intrebat daca isi va scrie memoriile, fostul premier trimis in judecata in Dosarul Turceni-Rovinari a spus, razand: "Sper ca in libertate".
Victor Ponta a reafirmat ca regreta proiectul USL si pe Crin Antonescu, comentand ca amandoi sunt responsabili pentru destramarea Uniunii, pentru ca s-au lasat influentati de "curteni". "Ca la divort, am divortat, dar am ramas indragostiti, eu plang dupa el, el plange dupa mine... eu cred ca plang mai mult", a mai spus Ponta.

VIDEO. A lăsat jobul din City-ul londonez pentru a cumpăra o clădire monumentală părăsită de pe o insulă grecească, pe care a transformat-o în hotel de lux
VIDEO De ce nu pot să aleg tipul de vaccin cu care mă vaccinez?
VIDEO Autostrada A1 Sibiu - Pitești: Cum arată acum lucrările avansate de pe prima secțiune
INTERVIU Răsvan Radu, UniCredit: Au scăzut mult cererile de suspendare la plată a ratelor în ianuarie-februarie 2021 față de 2020
VIDEO REPORTAJ Libearty Sanctuary, cel mai mare sanctuar de urși bruni din Europa/ Care este populația reală de urși? Cât de mare ar trebui să fie ea?
Fascinanta legătură dintre spionaj și tehnologie: de la datele stocate în ADN-ul uman, la falsul turn GSM din aeroport care-ți fură informațiile din telefon
Remember Turceni-Rovinari?
Fiindca nu stiu daca nu cumva o sa omiti sa scrii asta in "Memorii", ma grabesc sa o aduc la cunostiinta publica, asa cum am aflat-o din "surse apropiate familiei" (parca asa se spune).
Deci, mai inainte de a ne povesti tu cum ai negociat cu KazMunayGas datoria catre Romania, sa povestesc eu cum te-a invatat bunica-ta la DOAR 14 ani sa-ti legi singur sireturile de la incaltaminte si sa le faci funda ? Sau nu...
Ori, mai bine, ne povestesti cand ai invatat sa incalti piciorul drept cu pantoful drept si pe cel stang, cu pantoful stang ? Desi exista un filmulet dat pe un post TV si salvat pe internet, in care esti filmat acum vreo 3-4 ani, intr-o sala de sport , la un meci de baschet incercand sa-ti incalti piciorul drept cu adidasul stang. Se vede acolo cum te-ai straduit ceva secunde, pana cand un coleg de echipa sau ce-ofi fost, ti-a explicat razand ceva, dupa care ai schimbat pantoful si totul a decurs normal.
PS. Deci, mai, Viorele, daca tot consideri ca a venit momentul sa iti scrii memoriile, incepi cu copilaria, (stii tu, perioada aia a vietii in care tu inca te mai aflii
Nimic din ce spune nu trebuie a fi crezut, este oricum un individ fara educatie, fara onoare, fara cultura generala, care isi inchipuie ca tupeul fara margini, obraznicia, nesimtirea tin locul unei educatii care ar fi trebuit sa
fie asimilata de la varsta copilariei...
Ca persoana educata cum te poti lupta cu acest mitoman endemic?...Cum poti face ca marea masa a votantilor PSD sa inteleaga ca acest Ponta cat si ceilalti asemenea lui ar face din Romania o imensa gypsy throng ?...Aceasta-i provocarea !...
Chiar nu vă moroase chestia asta? Că mie-mi pute de mi-a mutat nasul la spate. Adică asta să fie următoarea mutare a onor Dragnea&comp pe tabla de șah politică? Nu de alta, dar transformă șahul în solitaire.