Tudorel Toader, despre doctoratul Codrutei Kovesi: "Va voi dezamagi spunandu-va ca isi merita doctoratul"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 3 aprilie 2017, 23:53 Revista Presei | Radio TV


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justitie a declarat luni seara, la Antena, ca docotratul Codrutei Kovesi este luat corect, iar cei 4% din lucrare considerati plagiat intra in limita de eroare a softului de analiza.

"Va voi dezamagi spunandu-va ca da, merita. Sunt programele antiplagiat. Acolo si daca pui definitia unui termen, un text de lege, spune ca e plagiat. Eu imi aduc aminte momentul acela. Era o tema despre specificul criminalitatii organizate din Romania. Doamna Kovesi isi incetase mandatul la DIICOT. Ce procuror decat unul din structura cunoaste mai bine caracterul criminalitatii organizate? Cand un procuror care a lucrat cu dosare grele iti face o afirmatie, are o alta greutate. Chiar am teza, am rasfoit-o din nou cand au aparut discutiile. Este o teza consistenta, in care se studiaza specificul criminalitatii organizate din Romania. Am cugetul deplin impacat ca am contribuit la oferirea titlului de doctor. Luati teze de doctorat multe, vedeti daca 4 % nu e de multe ori depasit, dat fiind specificul de la drept.", a declarat Tudorel Toader la Antena 3.

UPDATE Antena 3, discutiile de dupa emisiune: Suparare si frustare in randul jurnalistilor postului si o incercare nereusita de a masca totul cu ironie. Tudorel Toader "i-a dezamagit" de mai multe ori pe antenisti: 1. Doctoratul lui Kovesi 2. Nu va pune limita la abuzul in serviciu 3. Le-a explicat ca televiziunile si presa trebuie sa respecte dreptul la intimitate al persoanelor si sa informeze corect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34508 vizualizari

  • -31 (43 voturi)    
    a declarat luni seara, la Antena 3! (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:00)

    Mazeta [utilizator]

    Asta spune tot. Tudorele, lasă minciunile! Un slugoi a fost toata viata.
      #showComment#showComment#showComment
  • +33 (35 voturi)    
    Uite in cine isi puneau speranta latrinistii (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:06)

    Susufler0 [utilizator]

    si pesedistii ca o va propune pe Kovesi spre revocare Presedintelui!

    PS. Ma rog, ghiolbanii credeau chiar ca Tudorel o s-o demita direct !! :))
      #showComment
  • +22 (28 voturi)    
    Pe bune ,chiar asa a zis tudorel? (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:08)

    kokos [utilizator]

    Daca e pe bune , cred ca ciuvica ,badea, gadea si restul gastii mor de oftica.
      #showComment
  • +10 (18 voturi)    
    Praf in ochi (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:56)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca vrea sa isi faca meseria si sa fie ministru al JSUTITIEI sa ii bage la racoare pe tradatorii din PSD.

    Apoi mai discutam. Pana atunci nu am incredere in specimentul asta nici daca imi zice ca e noapte afara si vad ca e ora 21:30 pana nu verific de 30 de ori ca nu cumva sa fi schimbat ceva ca hotii.
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    Ce cauta acolo ? (Marţi, 4 aprilie 2017, 7:06)

    tontu [utilizator]

    Nea Tudorel chiar pare ca le are pe astea cu justitia si cu bunul simt; problema e ce cauta in guvernul asta?
  • -5 (15 voturi)    
    Dublu standard , (Marţi, 4 aprilie 2017, 10:46)

    A310 [utilizator]

    daca minunatei procurarese nu ii s-a retras titlul de doctor ca a plagiat 4% , atunci lui Ponta de ce ii s-a retras , nu se respecata aceleasi reguli peste tot , sau asa cum nu avem o practica unitatara in justitie , la fel se intampla si cu doctoratele .
      #showComment
  • +2 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:13)

    andipetre [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    observat (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:51)

    DanIonita1 [anonim]

    schimbarea brusca de directia a lui Todorel. Din nenorocit in om decent? E clar ca a fost ..... de americani si la Broxeles pe tonul cel mai dur.
      #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    Mi-am schimbat părerea .. (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:36)

    AEV [utilizator]

    Mi-am schimbat părerea despre ministrul Toader după ce am văzut cu câtă siguranță și eleganță l-a anihilat pe Gâdea la emisiunea de aseară de la Antena 3.
      #showComment