Gabriela Firea: Daca Sorin Grindeanu nu a mai considerat util spatele politic al PSD, inseamna ca are alt spate, poate/ Avem multi colegi care pot ocupa functia de premier; mi-as dori o femeie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iunie 2017, 22:54 Revista Presei | Radio TV


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, sambata, la Romania TV, ca este posibil ca premierul Sorin Grindeanu sa fi preferat un alt "spate politic" decat cel asigurat de catre social-democrati, relateaza News.ro.

Gabriela Firea a apreciat ca exista o modificare de comportament a premierului Sorin Grindeanu fata de primele luni ale mandatului sau, o posbila explicatie fiind faptul ca acesta ar putea avea o sustinere din exteriorul PSD.

"Este o suma senzatii pe care ni le lasa la vedere prestatia premierului. La inceput a inteles rolul sau, anume ca reprezinta o functie numita si a inteles ca trebuie sa exista o relatie puternica cu conducerea partidului si a aliantei pentru a aplica programul de guvernare ad litteram. Ulterior, cred ca a fost un moment in care nu a mai simtit aceasta nevoie. Probabil a umplut golul lasat de absenta in consultarea sa cu domnii Dragnea si Tariceanu cu altceva. Ramane sa aflam ce anume este acel altceva. Noi ii asiguram spatele politic. In momentul in care nu a mai considerat util spatele politic, inseamna ca are alt spate, poate", a declarat Firea.

Ea a afirmat ca a pus-o pe ganduri declaratia presedintelui PSD, Liviu Dragnea, legata de faptul ca Grindeanu nu se mai consulta cu el. "M-a ingrijorat faptul ca presedintele Liviu Dragnea a ajuns sa spuna ca nu se mai intalnise cu premierul, ca primul-ministru nu mai simte nevoia sa se consulte cu el, ca relatia cu el, fara sa spuna mot-a-mot, s-a racit", a afirmat primarul Bucurestilor.

Firea a adaugat ca, in eventualitatea nerealizarii programului de guvernare, nu Grindeanu va plati costurile politice, ci partidul si liderul sau. "Doamne fereste, daca programul de guvernare nu va fi realizat, cel care va plati va fi presedintele Liviu Dragnea si nu este corect, pentru ca nu este el, din pacate, prim-ministru, iar cel care va plati va fi partidul, nu domnul Grindeanu pentru ca nu el este cel care a candidat direct in alegeri", a mai spus Firea.

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, declarase duminica trecuta, la Antena 3, ca presedintele PSD, Liviu Dragnea, a acuzat ca nu se mai consulta cu premierul Sorin Grindeanu "ca la inceput", dand exemple de proasta colaborare cu Guvernul la nivelul Primariei, unde proiectele "se lovesc de un zid", iar relatia Executivului cu administratia locala este "mai proasta" decat pe vremea Cabinetului Ciolos.

Dupa declaratiile Gabrielei Firea, premierul Sorin Grindeanu a scris, luni, pe Facebook, ca a fi premier este o "raspundere imensa" si, pentru a pune in practica programul de guvernare, este nevoie de stabilitate, atragand atentia ca adversarii PSD "sunt in afara partidului", respectiv PNL si USR.

Gabriela Firea: Avem multi colegi care pot ocupa functia de premier; mi-as dori o femeie din actualul guvern sau dintre parlamentari


Gabriela Firea a mai declarat, sambata la Romania TV ca nu isi doreste sa devina premier, dar a precizat ca si-ar dori ca o femeie, fie din actualul Executiv, fie din grupul parlamentar al PSD sa ajunga in postul de prim-ministru.

Firea a precizat ca nu intentioneaza sa abandoneze mandatul de primar pentru o functie la varful admnistratiei centrale. "Nici in ce priveste prezidentialele, nici in ce priveste preluarea mandatului de premier nu se pune in discutie sub nicio forma. Sunt un om corect care vrea sa-si duca la bun sfarsit activitatea", a spus primarul Capitalei adaugand ca si presedintele PSD, Liviu Dragnea, isi doreste ca ea sa-si finalizeze proiectele pentru Bucuresti.

Gabriela Firea sustine ca PSD nu duce lipsa de oameni capabili sa preia functia de sef al Guvernului, insa ea ar prefera o femeie.

"Avem foarte multi colegi capabili, profesionisti, onesti care pot sa ocupe functia de prim-ministru. Eu mi-as dori sa fie tot o doamna prim-ministru. Am mare incredere in capacitatea de munca a femeilor, in loialitatea lor, in modalitatea in care stiu sa se organizeze si in pragmatismul acestora. O femeie din actualul guvern sau din parlamentarii nostri... Mi-as dori. Sunt sigur ca am colabora foarte bine", a mai spus Firea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9745 vizualizari

  • +58 (62 voturi)    
    Asa-i (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 22:55)

    mitg [utilizator]

    Eu cred ca-i spatele lui Soros, al Binomului sau poate chiar spatele prostiei din capul lui Gabi.
    • +21 (23 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 11 iunie 2017, 1:37)

      SorinelCatelFidel [anonim] i-a raspuns lui mitg

      • +1 (9 voturi)    
        O femeie asa cam ca Elena Udrea (Duminică, 11 iunie 2017, 9:16)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui SorinelCatelFidel

        Liviu ca sa fie sigur , poate sa-si promoveze prietena (sau ce status o fi avand fata) in functia de prim-ministru. O varianta mai sigura decat asta nici ca poate gasi.
        • +2 (6 voturi)    
          woodrea la Crucea de Piatra (Duminică, 11 iunie 2017, 11:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          CEO, acolo da !
        • +1 (3 voturi)    
          voiai (Duminică, 11 iunie 2017, 19:39)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          sa zici Firea, aceasta udrea a psd.
    • +15 (17 voturi)    
      Partile Anatomice Filozofice ale P$D (Duminică, 11 iunie 2017, 7:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      sunt Piatra de temelie a Tembelismului socio cultural emanat de Fi REA de Voluntari, Codrutz tichie de pereme si altii (era sa uit Nico LICHEA), in concluzie P$D nu are nevoie de Sprijin Politic ci de Spate si Multe Pozitii Capra !
    • +13 (13 voturi)    
      o toapa (Duminică, 11 iunie 2017, 11:35)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ajunsa primar
    • +3 (3 voturi)    
      o ministresa asa, ca mine... (Duminică, 11 iunie 2017, 18:11)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ar fi gindit Stirea...
  • +56 (58 voturi)    
    Beahh (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:18)

    europeanul2 [utilizator]

    Ce jigodism emana aceasta "distinsa" speakerita!
    • +9 (19 voturi)    
      Chiar trebuie o femeie premier, (Duminică, 11 iunie 2017, 2:11)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      mai ales că și Kovesi vrea tot o femeie succesoare în fruntea DNA, iar primarul de București e deja femeie.

      Poate a venit vremea să se vaccineze și România împotriva inepției că a fi femeie e o calitate în sine. Avem exemplul Theresei May, avem exemplul Angelei Merkel, femeile chiar știu să ducă lumea în pragul dezastrului cu maximă nonșalanță. Are Dl.Fumurescu un articol foarte recent în care explică și de ce.

      În țări mai puțin civilizate, Benazir Bhutto și Indira Gandhi sunt acum nume de aeroporturi. Prietenii știu de ce.
      • -4 (4 voturi)    
        de-acord, (Duminică, 11 iunie 2017, 11:19)

        Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        asta inseamna sa incurci criteriile, pe undeva cum e expresia romana "sa pui carul inaintea boilor" / BB, intr-adevar, ajunsese o expresie vie a coruptiei! dar nu de la asta i s-a tras...
      • 0 (6 voturi)    
        Nu sunt misogin (Duminică, 11 iunie 2017, 12:16)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Dar este corect ce spui!
      • +6 (10 voturi)    
        Da, de aia e cancelar Merkel atata vreme (Duminică, 11 iunie 2017, 12:39)

        oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        de proasta ce e ! In timp ce noi ne spalam pe cap cu de alde Dragnea, Ponta, Tariceanu. Prefer dezastrul Merkel oricand acestor puslamale.
  • +48 (50 voturi)    
    Firea la Romania TV (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:22)

    gwolf [utilizator]

    este ceva echivalent cu cautarile Elodiei de la OTV.
    gainat si circ.
    PS: matracuco, poti sa dai exemplu de 1 (UNU SINGUR) om onest din PCR-ul tau?
    • -6 (16 voturi)    
      dap (Duminică, 11 iunie 2017, 0:05)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      Udrea

      PCR=FSN=PSD+PDL
      • +2 (2 voturi)    
        lipseste penele (Duminică, 11 iunie 2017, 12:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        apoi sa vezi ca primesti +++
        • +2 (2 voturi)    
          so so (Duminică, 11 iunie 2017, 17:35)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          pnl nu s-a desprins din psd. Ca sunt varza de felul lor si au mai si fuzionat cu pdl, e alta discutie. Vezi un pic traseul fsn
  • +40 (42 voturi)    
    Femeie premier (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:52)

    Celbland [utilizator]

    Spune drept Gabi: te-ai gândit ca prim ministru la Olguța în franceză sau la nepoata lui Pandele, deputata de Ilfov cu 5 la bac și cu sânii și fundul pe internet.
    • +17 (19 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 11 iunie 2017, 0:17)

      Conservator [anonim] i-a raspuns lui Celbland

    • +19 (21 voturi)    
      poligloti (Duminică, 11 iunie 2017, 4:55)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Mi-o si inchipui pe Olguta cum discuta ea cu Macron in franceza, cu Tereza May in engleza si la Comisa Europeana in ambele. Eventual si in germana, ca ea invata pana atunci.
    • +16 (18 voturi)    
      "aia" cu 5 la Bac va fi Ministrul Educatiei (Duminică, 11 iunie 2017, 7:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      sa vezi atunci Educatie....Romanul Adolescentului Miop va fi Pamflet pentru P$D !
  • +29 (33 voturi)    
    Cred ca (Duminică, 11 iunie 2017, 0:20)

    batmanss [utilizator]

    Voi pleca alți zece ani din România. Refuz sa fiu condus de o haită de corupți si incompetenți. Ce atacuri mârșave , vorbește Dragnea prin gura ei .
    • +15 (21 voturi)    
      a adevarat ce spui Insa de ce sa lasam (Duminică, 11 iunie 2017, 7:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Romania GRATIS la P$D fara Lupta ? in Februarie le am aratat ce Putem, acum PUTEM merge PESTE ei !!!!
  • +18 (20 voturi)    
    Cand nulitatea vrea sa se puna bine cu seful (Duminică, 11 iunie 2017, 0:44)

    Susufler0 [utilizator]

    si afla ca acesta i-a cerut victimei sa nu se mai apere de lovituri, atunci tabara mai abitir pe "incasator".

    PS. Cunoastem stilul acesta jigodios. E "descalecator" din vreme PDSR ...

    PPS. ... in vreme ce Firea descaleca din strafundurile pestilentiale ale Latrinelor !
  • +15 (17 voturi)    
    Olguta ! (Duminică, 11 iunie 2017, 2:26)

    uzu [utilizator]

    Olguta pre-se-din-te !
    Olguta pre-se-din-te !
    Olguta ... pardon: premier nu preseidnte. nu inca.
    Olguta premier !
    Olguta premier !
    • +8 (8 voturi)    
      la Partidul Ciociolina sucursala Romania (Duminică, 11 iunie 2017, 11:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      asta da, de acord cu Tine !
  • +13 (15 voturi)    
    oare (Duminică, 11 iunie 2017, 3:10)

    vax-albina [utilizator]

    premierul e al țării sau e doar al unui partid?
  • +16 (18 voturi)    
    xxxl (Duminică, 11 iunie 2017, 3:16)

    XXXXL [anonim]

    serparia va mananca ... nu va mai intelegeti nici intre voi...
  • +17 (19 voturi)    
    stramba asta e disperare... (Duminică, 11 iunie 2017, 4:38)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    In timp ce toti ochii sunt atintiti pe Iohannis care a demonstrat tur de forta pe politica externa la Casa Alba si urmeaza curand Berlin si Paris,,,pe Dambovita madam strambea are treaba cu guvernul. Unii joaca in Champions League, altii in divizia a 5a.
  • +19 (21 voturi)    
    *** (Duminică, 11 iunie 2017, 6:16)

    rozalynda [utilizator]

    Stai dracului acasa ca esti enervanta si plina de prostie ,deasta nu e bine in tara ca sunteti toti mafioti ,corupti si mincinosi ,cand un om vede realitatea incepeti sa-l denigrati ca nu va lasa sa faceti voi haos in tara ,huooooooooooo
  • +16 (18 voturi)    
    se srijina pe fascistii evrei? (Duminică, 11 iunie 2017, 7:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    sau pe negrii din ku klux klan? mai cucuana , pardon duamna, matale ai tulburari shizoide si oligoide , cauta-te pana nu e prea tarziu.
  • +20 (22 voturi)    
    Ce-i, (Duminică, 11 iunie 2017, 7:22)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    Gabriela, catelusul Grindeanu nu mai face sluj in fata voastra? Obraznicul! Taiati-l de la portie! Si pana atunci, fa-te tu porta-vocea tatucului si da in catelus cu manie revolutionara!
    • +1 (1 vot)    
      Gabitza, (Duminică, 11 iunie 2017, 21:20)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Cosanzeana9

      I-ati banii si fugi ca dupa urmatoarele alegeri nu vei mai fi nimic. So help me God !
  • +16 (18 voturi)    
    cum sa nu? (Duminică, 11 iunie 2017, 7:35)

    Stapanu [utilizator]

    pm rovana plumb sau cati "szabo" andronescu, macar sa fie circul complet
  • +15 (17 voturi)    
    Firea bate șaua să audă măgarul. (Duminică, 11 iunie 2017, 7:47)

    asavreau [utilizator]

    Aici măgarul este Dragnea.Iată de ce.Dragnea a vrut o femeie prim ministru și nu a reușit,dar nu a renunțat,așa că Fiirea a devenit gura lui Dragnea,aia cu hamster.Nu-i nici-o diferență de gaura de la capătul celălalt.
  • +14 (16 voturi)    
    valea (Duminică, 11 iunie 2017, 7:54)

    cimitirescu [utilizator]

    dar ce ne-am dorii noi conteaza?
  • +13 (15 voturi)    
    Firea!! (Duminică, 11 iunie 2017, 7:58)

    Stef_and [utilizator]

    Esti zero barat!
    Vorbesti de parca ai fi la A3!
    • +13 (15 voturi)    
      Se spune haznaua 3. (Duminică, 11 iunie 2017, 8:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Pe căldura asta haznaua s-a revărsat peste românia tv.Pute rău.Normal cu fauna care mișună pe acolo.
  • +16 (18 voturi)    
    putintica rabdare (Duminică, 11 iunie 2017, 8:22)

    zigot [utilizator]

    si trompeta va amuti; deja face acte iresponsabile, se
    vede ca nu mai poate gestiona situatia;
    deja a fost urcata prea sus si normal, a ametit
  • +13 (15 voturi)    
    Gurista A3 (Duminică, 11 iunie 2017, 9:08)

    strelka [utilizator]

    Da in spatele grupului infractional organizat p$d cine e ?
  • +10 (12 voturi)    
    clanul sarbu (Duminică, 11 iunie 2017, 9:45)

    revo [utilizator]

    E atac la clanul Sarbu-Ponta, din care provine Zgardeanu si care, normal, il sustine.
    Chiar ma gandeam, cum se face ca puterea ramane, constant, doar in mainile unora? Cum se face ca Dracneea n-a mai gasit alt premier decat pe asta, nepotul lui Sarbu?

    E bine. Dracneea, oricat ar fi de Dracneea, nu are radacinile atat de adanci in sistem ca Sarbu. Asta inseamna razboi intre "familii" si, cine stie, poate castiga al treilea, adica noi.

    Singura cale prin care Dragnea isi poate pastra pozitia este sa cumpere in continuare baronimea, clientela PSD-ista, justitia, serviciile, administratia intreaga. Nu Iohannis, nu UE, nu Justitia, nimeni altcineva nu-i va lua gatul, atata timp cat are ce sa le ofere.
    Problema lui este: de unde o sa tot dea? Le-a marit salariile si pensiile, le-a dat voie sa fure legal, cat pot duce, pana la sfarsitul anului, dar nesatulii se vor obisnui repede cu toate si vor dori si mai mult. La anul, ce le mai da?
  • +4 (4 voturi)    
    A3 (Duminică, 11 iunie 2017, 11:28)

    andrei1232000 [utilizator]

    are preferinta pentru blonde si roscate. se invart parasutele astea doua in jurul lui Gadea de parca ar fi stapanul haremului.
    Cel mai destept lucru ar fi ca Grindeanu sa convoace un Congres al PSD si sa dea de pamant cu Dragnea si gasca. Sau sa-i lase sa latre si sa-si vada de treaba. Sa se faca de rahat daramand propriul guvern.
  • +5 (5 voturi)    
    Trompetica... (Duminică, 11 iunie 2017, 11:34)

    USMarines [utilizator]

    nu trece zi si Trompetica PSD mai debiteaza niste mizerii comandate de Dragnea....
    Cat de falsa e inscenarea.... Ce sa zic, trompetica era persoana cea mai indicata sa se ingrijoreze de soarta guvernarii.... PSd a ramas fara scenaristi cat de cat decenti.. Acum orice pandele isi da cu parerea.. Daca a ajuns valcov sa faca program de guvernare... e gaura neagra...
  • +6 (6 voturi)    
    haha (Duminică, 11 iunie 2017, 11:49)

    AlinRadu1 [anonim]

    eu cred ca baietii o pregatesc pe tzoapa pentru functia de premier...
  • +10 (10 voturi)    
    ca sa vezi !!! (Duminică, 11 iunie 2017, 12:00)

    asada [utilizator]

    Ca sa fii ceva in tara asta trebuie ca cineva sa se ocupe de spatele tau!!! Grindeanu asta un nerecunascator cu cel care ii asigura spatele (in acceptiunea panaramei ) !!!! Sa ia exemplu de la parasutista care este incantata si foarte multumita de felul in carea Dragnea si PSD se ocopa de posteriorul ei !!!! Cred ca si Dragnea este multumit cum ii trateaza fundul primarita cu pupaturile ei permanente !!!!!
    • +7 (7 voturi)    
      si partea dorsala fundului (Duminică, 11 iunie 2017, 12:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asada

      acolo presteaza nu gluma
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de voi, (Duminică, 11 iunie 2017, 12:46)

    John M. [utilizator]

    Natiune Romana, daca ati ajuns la mana acestor indivizi abjecti, inculti si multi, foarte multi PE CARE I-ATI VOTAT !
    Cred ca sunteti unul dintre acele popoare carora trebuie sa li se faca bine cu forta !
  • +6 (6 voturi)    
    .......... (Duminică, 11 iunie 2017, 12:52)

    PopaRaducu [anonim]

    Degeaba va agitati voi aici impotriva acestei cretinoide...ei isi vad de treaba lor in continuare bine mersi, pentru ca se bazeaza ca in tara asta exista mai multi cretinoizi care sa ii voteze multi ani de acum incolo, decat oameni care vor o normalitate...
    • +1 (3 voturi)    
      prin gestul tau altfel ai Putea schimba (Duminică, 11 iunie 2017, 13:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui PopaRaducu

      mentalitatea votantilor P$D, fatalismul sau sindromul Stockholm nu sunt o optiune !
  • -2 (4 voturi)    
    metamorfoza (Duminică, 11 iunie 2017, 15:05)

    clujanu [utilizator]

    Poate ca Grindeanu vrea sa fie barbat care sa guverneze in Romania si nu accepta rolul de paiata in mana unor nepriceputi. A vazut si el, ce siguranta i-ti ofera un spate asigurat de Dragnea si de Firea.
  • +3 (3 voturi)    
    Madam Firea se crede atat de mare (Duminică, 11 iunie 2017, 15:11)

    Ochiana [utilizator]

    incat sa dicteze ea caderea sau ridicarea unui Guvern.
    Dragnea i-a suflat prea mult in "aripi' acestei tzoape.
    a uitat ca a luat primaria datorita neprezentei la vot ?!
  • +5 (5 voturi)    
    Mai femeie,mai Anna Pauker (Duminică, 11 iunie 2017, 15:29)

    Rescator [utilizator]

    Vezi-ti de functia ta de Primar (luata hoteste) si lasa-l pe
    Grindeanu si Guvernul in pace.Pana acum ai facut doar tampenii in Bucuresti.Oricat la-i gadila pe bolsevicul de
    Teleorman,numitul filorus Dragneev,nu vei vedea mult
    visata candidatura la Presedentie.Asta ar fi culmea,ca,
    o promterista isterica a Varanului sa conduca Romania.
  • +8 (8 voturi)    
    Mahalagioaica (Duminică, 11 iunie 2017, 16:53)

    Pac-pac [utilizator]

    Bucurestiul administrat de o mahalagioaica. Atat.
    • +2 (2 voturi)    
      mmm (Duminică, 11 iunie 2017, 17:36)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      parca TZOAPA era cuvantul :D
  • -1 (1 vot)    
    Iti promitem solemn (Duminică, 11 iunie 2017, 21:17)

    John M. [utilizator]

    ca dupa urmatoarele alegeri nu vei mai fi nimic ! Cu succesul lui Iohannis in America, ce-i garanteaza inca 7 ani la Cotroceni, tu, si gasca ta de infractori nu mai contati.