Dragnea, la Romania TV: Justitia a fost subordonata brutal politicului in 2005. Acum, noi eliberam Justitia/ Furios pe ambasade

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 28 decembrie 2017, 22:08 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea
Foto: Captura RomaniaTV
Presedintele PSD a declarat joi seara la Romania TV ca motivatia PSD-ului de a insista atata de mult pentru modificaea rapida a Legilor Justitie este generata de dorinta de a elibera Justitia de sub tutela politicului. "In 2005, legile Justitiei au fost adoptate pe repede inainte si brutal si au facut ca Justitia sa fie supusa presiunii politcii. Noi o eliberam acum... Nu putem spune ca presiunea politicului nu s-a vazut: sunt atatea dovezi de decizii judecatoresti gresite, de anchete...", a declarat Liviu Dragnea care spune ca se considera o tinta a Justitiei din 2012.

Dosarul Tel Drum: Seful PSD reia declaratiile facute miercuri la Antena 3 si reclama ca nu are acces la "dosarul Tel Drum". "Am vrea si noi sa vedem pe ce se bazeaza ei de au facut tot acest spectacol. Acolo au fost niste oamnei care au tot dat declaratii: domnul Ponta, domnul Sova... Sa vedem si noi", a declarat Dragnea.

Moderatoarea il intreaba ingrijorata pe Dragnea cat de mult i-a fost afectata familia. Dragnea raspunde citandu-l pe Adrian Nastase: "Banalizarea raului".

Furios pe ambasade:

"Ce e prima data cand se unesc ambasadele? Cum e posibil ca aceste ambasade sa nu-si fi acordat mai intai, daca e sa discutam cinstit, daca e o abordare de buna credinta, sa nu-si fi acordat mai intai sansa de avea forma finala a legilor si tradusa si sa se uite cu atentie si sa-si spuna punctul de vedere? Sa nu mai vorbim de faptul ca, totusi, Parlamentul Romaniei este ales de niste romani, intr-un stat suveran si are dreptul sa legifereze", s-a aratat revoltat Dragnea. Acestea le-a crut lui C.P. Tariceanu si T. Melesacanu sa "nu uitam ca suntem o tara suverana".

"Cel putin doi membri ai Guvernului Tudose mi-au spus ca li s-a transmis ca ar fi mai buni sa devina lideri PSD. Sa fie barbati si sa spuna public.. altfel voi spune eu"

"Presedintele Iohannis si cei care au pierdut alegerile au incercat si incearca si acum sa faca orice pentru ca aceasta guvernare sa nu functioneze si sa destabilizeze PSD", declara Dragne.

"Din martie, cred, a inceput sa li se spuna unor colegi 'vedeti ca pe Dragnea il vom aresta, o sa-l bagam la puscarie, va disparea, trebuie sa va pregatiti, tu esti bun", a sustinut liderul social-democrat.

El a afirmat ca probabil acest lucru i s-a spus si fostului premier Sorin Grindeanu, dar ca nu are informatii ca i s-ar fi transmis si lui Mihai Tudose.

Dragnea a afirmat, insa, ca cel putin doi membri ai Guvernului Tudose i-au spus "explicit" ca li s-a comunicat asa ceva.

"Cel putin doi membri din guvern mi-au spus explicit si ii consider pe ambii barbati, sa isi asume, sa spuna public. (...) Eu ii astept dupa Anul Nou. Daca ei nu o sa spuna, o sa spun eu cu subiect si predicat", a avertizat Liviu Dragnea.

"Cum s-a ajuns la varianta Mihai Tudose?"

"Am avut intalnire cu sefii de organizatii si de acolo s-au conturat cateva solutii. Eu l-am propus pe Mihai Tudose presedintelui Iohannis fiindca stiam ca are o mare capacitate de munca. Ar fi si mai bine, daca ar fi putin mai calm.", spune Dragnea.

"Anul 2017 a fost un an economic bun pentru Romania, dar nu a fost un an linistit. A fost foarte multa manipulare si multe acuze la adresa partidului si a mea. Este pentru prima data cand un program de guvernare a fost pus in practica, dar in societate este foarte mult zgomot", apreciaza seful social-democratilor. Acesta mai spune ca nu va exista o remaniere guvernamentala in viitorul apropiat si ca este multumit de activitatea guvernului Tudose.

Dragnea trece la tabla si prezinta cifrele succesului economic al partidului de guvernamant si promisiunile tinute:
  • crestere de salarii
  • tichete de vacanta
  • deduceri ale asigurarilor de sanatate
  • programul prima chirie
  • punctul de pensie marit. "Eu sper ca pensionarii sa se uite pe cuponul de pensie si sa nu se lase manipulati"
  • transportul gratuit pentru studenti pe calea ferata pe tot anul
  • dotarea spitalelor. "Am promis un RMN pentru fiecare spital si acum facem ultimele achizitii. Am redus preturile la medicamente"
  • spitalele regionale. "Am identificat unde le facem si avem mai multe variante de finanatare: fonduri UE, bani d ela stat sau parteneriat public-privat. Anul viitorul vom incepe licitatiile"
  • venitul pentru medici nu va mai fi impozitat din 2018
  • reducerea impozitului pe venit d ela 16% la 10%
  • adoptarea legii preventiei
  • impozit de 1% si pentru firmele cu venituri de pana la 1 mil de euro
  • s-au creat noi locuri de munca, s-au dat subventiile in agricultura etc.

Dragnea, la Antena 3 (miercuri):




















5824 vizualizari

  • +58 (58 voturi)    
    da ma boule. (Joi, 28 decembrie 2017, 22:20)

    ouyang [utilizator]

    au dat toti declaratii. si da, vei face in mm puscarie. ca un infractor dovedit ce esti. tu si toata sleahta ta de infractori. poti sa turui ce vrei pe unde vrei. pana la urma singura scapare va fi un glont in gat. oh wait, nu ai fi primul nici in asta. un parvenit mizerabil, atat esti, nimic mai mult
    • +46 (46 voturi)    
      noi n-am furat pana acum (Joi, 28 decembrie 2017, 23:14)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      am fost acuzati politic. sunt cel mai bogat din Romania, eu si cu famiglia mea, dar totul este politic si ca atare justitia trebuie eliberata, bla bla bla.
      bai, nici nepota-miu de 5 ani nu te crede
  • +41 (41 voturi)    
    comentatoarea a spus? (Joi, 28 decembrie 2017, 22:20)

    nick24 [utilizator]

    Tel drum a furat sau nu bani europeni?
    da sau nu?
    inca o intrebare? da sau nu?
  • +43 (43 voturi)    
    . (Joi, 28 decembrie 2017, 22:30)

    theo667 [utilizator]

    Ai prins glas daddy, de 3 zile-ncoace caria frontala nu-ti mai tace, ori ai reusit sa arzi hartiile alea care frigeau tare?
  • +35 (37 voturi)    
    omul e liber sa spuna ce vrea (Joi, 28 decembrie 2017, 22:40)

    jas [utilizator]

    Problema nu e ca minte, ci ca majoritatea telespectatorilor il cred. (Sigur, datorita obedientei 'jurnalistilor' in cauza, dar asta-i alta mancare de peste.)
  • +27 (27 voturi)    
    Fortaleza Ramane Nepoatei din Clucerului? (Joi, 28 decembrie 2017, 22:56)

    un domn [utilizator]

    Hmmmm
    • +12 (12 voturi)    
      Dar casuta de langa linia ferata (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:50)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      va deveni loc de pelerinaj... psd-ist...?
  • +38 (38 voturi)    
    de la 16% la 10% banditule !!!!!! (Joi, 28 decembrie 2017, 22:57)

    artistu_gogu [utilizator]

    Mincinos ordinar de esti.

    Sunt curios la cati o sa scada salariile dupa aceasta micsorare de impozit cum spui matale.

    Apropo, nu-i asa ca pe la 1 feb trecute fix o sa il aduci la 16% din nou, ca de, pastrezi cota unica. Sa vezi atunci minconos ordinar unde o sa te ascunzi.

    Mare e gradina asta, dar manipulator mai mare ca jegul asta nu am vazut pe pamant.

    O sa te tina minte istoria ca cel mai mare si ordinar hot roman din toate timpurile. Stai sa vezi acum dupa revelion, ne intoarcem odihniti si cu forte proaspete. Daca tu crezi ca faci ce vrei in tara asta te inseli. Va demolam cu tot parlamentul vostru. Va fi mica planeta asta pentru voi.
    • +15 (15 voturi)    
      TREBUIE UN ALT ADJECTIV! (Vineri, 29 decembrie 2017, 4:16)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

      ORDINAR, inseamna obisnuit, comun, etc., ori omu' numai obisnuit nu este!!
  • +32 (32 voturi)    
    are dreptate.."elibereaza".. (Joi, 28 decembrie 2017, 22:59)

    exilatul [utilizator]

    justitia pt ..a slujii interesele escrocilor si a hotilor...indiferent de ...clasa sociala...dintre masurile luate de guvernul penal , una mi se pare f.buna : studentii pot... sa se plimbe gratuit cu trenul ..tot anul, pt ca nu e nevoie sa mergi la facultate : diplomele se cumpara...in rom sunt mai multi "masteranzi" si "doctori" pe ..metrul patrat decit in oricare alta tara civilizata....
  • +34 (34 voturi)    
    Si pe asta o auzim (Joi, 28 decembrie 2017, 23:04)

    Lucius Cornelius Sulla in coasta [utilizator]

    De la un condamnat penal. E ca si cum pedofilul iti tine lectii despre cum sa iti educi copiii.
  • +29 (31 voturi)    
    Ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha... (Joi, 28 decembrie 2017, 23:06)

    Observator roman [utilizator]

    ...-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha...

    Beeey Livache, ce m-ai facut sa rad azi, beeey!...

    Ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha...
  • +32 (32 voturi)    
    xxxxl (Joi, 28 decembrie 2017, 23:12)

    vorbeste lumea [utilizator]

    adica ce bine traim, si noi nici nu simtim ...
    • +19 (19 voturi)    
      Ca pe vremurile de trista amintire: (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:11)

      jas [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      Una aud si alta vad. (>Arghezi: una vorbim si alta fumam) Curat romanesc?!
  • +36 (36 voturi)    
    Mars ma de aici (Joi, 28 decembrie 2017, 23:36)

    zanax [utilizator]

    Voi eliberati Justitia la fel cum eliberau sovieticii Romania acum 70 de ani.
  • +20 (20 voturi)    
    Sobolanul asta a iesit din gaura (Joi, 28 decembrie 2017, 23:57)

    kokos [utilizator]

    in care a stat de vreo luna , acum , de sarbatori , cand protestele au luat o pauza.Sa vedem in ianuarie cand vor reincepe protestele cu si mai mare forta cum se ascunde din nou!
  • +17 (17 voturi)    
    Noi hotii, noi penalii (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca in PArlament sunt doar hoti si complici la jaf, iar partidele sunt grupari de CRIMA organizata puse pe jaf.
  • +24 (24 voturi)    
    Cum suna ? Dragnea Eliberatorul ! (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:36)

    Susufler0 [utilizator]

    In sfarsit a reusit si aceasta tarisoara sa dea lumii un erou, un erou adevarat, din stirpea celor ce fac parte din galeria marilor eroilor universali, precum Alexandru Macedon, Charlemagne, El Cid, Ivan cel Groaznic, Napoleon.

    Trezeste-te Romanie si fii mandra de el !

    PS. O mica corectura : In Panteonul Borfasilor Neamului el este cel dintai ! Cinste lui !
  • +17 (17 voturi)    
    Dragneo (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:41)

    batmanss [utilizator]

    Imi provoci greață .
  • -16 (22 voturi)    
    deci (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:43)

    bobyff [utilizator]

    Basescu va tinut in lesa. Dar cu Iohannis va permiteti sa calcati tot in picioare pentru ca el, USL-istul, de Iohannis, va permite.
  • +20 (20 voturi)    
    Mai oameni buni de la HN (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:48)

    brifcor [utilizator]

    Îi mai faceti multa publicitate acestui mafiot sef, capo di tutti capi ?
    Nu ajunge ridicarea lui în slavi si cultul personalitatii "victimei" alfa facuta zilnic la Latrina3 si CacariaTV ?
    Cea mai buna atitudine în cazuri dintr-astea e ignorarea totala a personajului ! Nu vorbesti de el, nu exista !
    Iar voi îi faceti reclama pe prima pagina.
    Nu mai înteleg...
  • +22 (22 voturi)    
    Bhahahahahaha! Ai eliberat Justitia ... (Vineri, 29 decembrie 2017, 1:56)

    za-k [utilizator]

    de obiectul muncii :)

    Infractorii fac legi, culmea tupeului, Kafka la cub!
  • +8 (8 voturi)    
    Dar de ce oare? (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:55)

    AEV [utilizator]

    Dar de ce oare, tov. Dragnea, Justiția pare a nu dori deloc să se lase eliberată de tine și de partidul pe care îl conduci?
  • +4 (4 voturi)    
    Omul asta (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:54)

    un_carnat [utilizator]

    Este paralel cu realitatea.
    Pe bune, zici ca asta traieste intr-o Romanie opusa, in care totul e exact invers fata de Romania reala. Btw, in acea Romanie, Livache ar fi fost la parnaie, alaturi de 95% dintre pesedisti.
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:34)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      nu ai dreptate . Stie foarte bine ce face. Asa l-au sfatuit consilierii lui, sa ne ia de prosti. Sa arunce petearde gen microfoane amplasate la fufa nr. 1 de la interne, sa tot insiste cu statul paralel, cu multinationalele, cu nu noi suntem aia care fac rau ci niste forte ale nu stiu cui , etc. Numai ca aia habar nu au ca romanii nu sunt dusi cu pluta si s-au prins iar mizeriile spuse de dragnea sunt tratate ca atare. Si sa nu uit. Asa este , justitia inca nu-si face datoria. Daca era pe bune el si toata mafia psd erau de mult la puscarie. Atunci vom avea justitie libera cand el, iordache, nicolicea, nicolae, garbovan, alistar, si altii de teapa lor, mincinosi si hoti, vor fi la puscarie.
  • +3 (3 voturi)    
    Ca rusii (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:10)

    Daniels22026 [utilizator]

    Astia sunt ca rusii. Te mint, te saracesc, te fura, te cotropesc, te omoara, numai din principii foarte inalte si din prietenie. Si apropo, n-ai sa vezi vreodata vreun mafiot care sa nu-si iubeasca cu pasiune teritoriul, tara, pacea si pe toti oamenii in general.