Gabriela Firea despre Viorica Dancila: Va rezista, cu sau fara hashtag. Nu vreau sa particip la o alta schimbare de premier

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:15 Revista Presei | Radio TV

Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat duminica seara, la Romania Tv, referindu-se la premierul desemnat, Viorica Dancila, ca aceasta "va rezista, cu sau fara hashtag", facand aluzie la sintagma folosita de protestatarii antiguvernamentali. Firea a mai spus ca nu doreste sa participe la o alta schimbare de premier.

"O cunosc pe Viorica Dancila de aproape sapte ani, de cand am intrat in PSD. Este o persoana extrem de echilibrata, solidara, sincera. E foarte important pentru politicieni sa fie sinceri, pentru ca am vazut multi, ca domnul Cristian Busoi, care plang ca nu avem investitii in sanatate si apoi isi pun colegii din CGMB sa le blocheze", a declarat Gabriela Firea la Romania Tv, potrivit News.ro.

Firea s-a declarat dezamagita de reactiile din spatiul public si la criticile la adresa Vioricai Dancila, spunand ca parerile, indiferent daca sunt pro sau contra, ar trebui date fata de proiectele acesteia si nu fata de religia persoanei sau orasul in care s-a nascut: "S-au referit la aspecte pe care eu le consider derizorii. Iar in Europa, referirile la astfel de aspecte, religie, orasul in care s-a nascut, sunt criticate, trimise la marginea societatii, in niciun caz nu sunt potentate. Am fost extrem de dezamagita. Haideti sa o lasam (pe Viorica Dancila, n.r.) sa ajunga la Guvern si sa avem o parere pro sau contra vizavi de deciziile pe care le ia, fata de proiectele sale. Am vazut si persoane publice, chiar persoane care se considera intelectuale care au facut astfel de critici."

Intrebata despre durata mandatului noului premier, avand in vedere mandatele scurte ale lui Sorin Grindeanu si Mihai Tudose, primarul Capitalei a spus ca isi doreste ca acest guvern sa mearga pana la capat, pentru ca nu isi doreste sa ia parte la o alta schimbare de premier: "Cred ca Viorica Dancila va rezista, cu sau fara hashtag", a raspuns Firea.




















2102 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Toapa de voluntari iar se face de râs (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:21)

    1qaz [utilizator]

    "S-au referit la aspecte pe care eu le consider derizorii. Iar in Europa, referirile la astfel de aspecte, religie, orasul in care s-a nascut, sunt criticate, trimise la marginea societatii, in niciun caz nu sunt potentate"

    În campania electorală Duamna era prima cu gura mare că "Iohanis nu are copii, e neamț, nu român, votați cu Ponta că e mândru că e român".

    Cam atât de sinceri sunt politrucii PSD.
  • +10 (10 voturi)    
    desigur ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:27)

    area51rmc [utilizator]

    ca d-na Firea nu doreste sa participe la o alta schimbare de premier.
    De ce?
    Pentru ca schimbarea de premier ar putea insemna si schimbarea de primar general si de primari de sectoare...
  • +10 (10 voturi)    
    nu tine nici 3 luni , pariu! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    dragnea nu a vrut decat sa fie refuzat, nu a vrut sa puna cioara asta vopsita prim ministru , sa fim seriosi!
  • +10 (10 voturi)    
    La Hashtag DNA/ P$D o ia (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:30)

    un domn [utilizator]

    razna!
    Proclamatia de la Timisoara in Constitutie! dizolvarea P$D un must have!
  • +7 (7 voturi)    
    obedienta vs competenta (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:34)

    jorj_bv [utilizator]

    Deci stiu cu totii ca pavianul e o tuta mai mare decat Firea, stiu sigur ca e incompoetenta, doar obedienta sa fie. Doar a ales-o cu mana lui Hamsterul.
  • +9 (9 voturi)    
    Lu doamna Firea (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:34)

    Bazil [utilizator]

    ii este teama ca va fi demisa inaintea noii dive de teleorman.
  • +7 (7 voturi)    
    limba engleza (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:35)

    Tinke [utilizator]

    Este o persoana inteligenta in lucru manual care distruge limba engleza.Cred ca e buna la tapat parul lui draknea.Vai romani.....
  • +10 (10 voturi)    
    cine a criticat-o pt religie?! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:41)

    liviu_ [utilizator]

    ce a fumat nene asta?!

    pai simplu firutzo... ajungi la puscarie sau iti dai demisia si nu vei mai participa la o schimbare de pm...

    poate tovarasa o sa reziste mai mult de 6 luni... dar NU o sa prinda 2019 ca pm...
    sa ne gandim ca cel tarziu prin iulie-august o sa inceapa sa se vada masurile "geniale" ale psd... sa vedem cand o sa va treziuti cu proteste si de la pesedeii de casa ce o sa faceti!
  • +9 (9 voturi)    
    Duamna Firea, tata manipulatoare (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:44)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Ca de obicei, ea atat a "inteles", ca s-au legat de religia sau orasul de origine al VeVe Dancila (eu nu am vazut critici sau comentarii legate de religie, totusi, dar poate ea a vazut).
    99,99 % din comentarii si critici sunt legate de prestatia jalnica din PE, de analfabetismul evident al individei, de kitsch-ul afisat, de lacunele (de fapt lipsa totala) de cunostinte de limbi straine (dupa 10 ani de "stat" in PE...), etc...

    Dar deh, e usor sa zici ca te critica unii pt ca religie sau origine si sa te faci ca nu vezi ca e o culme a incompetentei si imposturii...
  • +9 (9 voturi)    
    Am solutia (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Demisioneaza!

    Si totusi, fraza asta este interesanta: "O cunosc pe Viorica Dancila de aproape sapte ani, de cand am intrat in PSD."
    Cine stie ce legaturi adanci s-au format de atunci.
  • +8 (8 voturi)    
    !!! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:47)

    nlln [utilizator]

    NU va rezista.

    " Este o persoana extrem de echilibrata, solidara, sincera"

    Echilibrata? In ce?
    Este o incompetenta, o stie si ea, nu a realizat nimic prin propriai munca, a fost propulsata de partid.
    Stiind ca nu o prea duce capul bineinteles ca este echilibrata/ stearsa ,o sa ii fie frica sa ia pozitie .
    Oricum va cadea in ridicol foarte curand.
    Pacat ca nu mai exista Divertis.Ce spectacol...

    Solidara...DA , asta cred, solidara cu partidul mai ales cu penalii partidului dupa cum a declarat deja anul trecut.

    Sincera?
    Ca si decenta.Nu aveti ce spune.

    Are experienta serbarilor caracteristice PSD.

    Compromite femeile din aceasta tara.
    Sa ai un Prim Ministru femeie pe care nu o recomanda absolut nimic.
  • +7 (7 voturi)    
    noul slogan (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:56)

    anonimicus [utilizator]

    Cu târguri în piață,
    O apărăm pe paiață.
  • +6 (6 voturi)    
    Firea stie multe despre blocarea investitiilor (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:06)

    BobMuller [utilizator]

    De-aia da banii fraierilor din Bucuresti care n-au votat pe smartphone-uri, vacante si catedrale.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:54)

    tirolez [utilizator]

    Dar ea cand l-a atacat pe Johanis ca nu are copii, cum a fost? E vazut bine in Europa comportamentul? Educatia asta...
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt de parerea Duamnei Gabi, (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:08)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    adica ca Duamna Vasilica e o fata sincera.
    Am urmarit asta seara un interviu dat de Duamna Vasilica la A3 si am vazut ca are planuri foarte interesante pe care si le-a stabilit, in primul rand sa lanseze pe piata europeana produsele romanesti branza de burduf si dulceata de cirese.
  • +3 (3 voturi)    
    firea idioata (Luni, 22 ianuarie 2018, 4:22)

    cs34 [utilizator]

    cine dracu tot iia interviuri de la maimute