Viorica Dancila, la Antena 3: I-am spus presedintelui Iohannis ca pentru mine este ingrijorator ca am vazut ca pana si unui prim-ministru i se poate face dosar penal

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 15 februarie 2018, 21:08 Revista Presei | Radio TV


Viorica Dancila la Sinteza zilei
Foto: Captura Antena 3
Premierul Viorica Dancila a fost invitata joi seara in emisiunea "Sinteza zilei" de la Antena 3, unde a oferit detalii referitoare la discutia pe care a avut-o in cursul zilei cu presedintele Klaus Iohannis. Ea a vorbit si despre masurile economice si fiscale, despre scaderea unor salarii, despre legea pensiilor, dar si despre intalnirea cu ambasadorul SUA, Hans Klemm. Intrebata pana cand considera ca va ocupa functia de prim-ministru, Dancila a spus ca pana in 2020.

Despre discutia avuta astazi cu presedintele Klaus Iohannis: 
  • Am discutat despre problemele importante pentru romani, despre Centenar, despre un proiect comun de tara, despre presedintia Uniunii Europene. 
  • Acestea au fost discutiile principale si domnul presedinte m-a intrebat ce parere am despre ceea ce se intampla acum legat de justitie, cum vad eu lucrurile. 
  • Am spus ca ceea ce am vazut in spatiul public pentru mine este ingrijorator. Aceasta din punct de vedere al simplului cetatean, dar din punct de vedere al functiei pe care o ocup, cea de prim-ministru, a trebuit sa iau masurile necesare, si anume chemarea ministrului Justitiei in tara.
  • Am spus ca o sa am o discutie cu domnul ministru si ca voi cere ca domnul ministru sa ia in calcul tot ceea ce a aparut in spatiul public si sa vina cu o situatie clara in fata cetatenilor si Parlamentului.
  • Iesirea in conferinta de presa a domnului ministru Tudorel Toader a fost dupa plecarea mea de la Cotroceni. Aceasta a fost singura discutie legata de justitie. Discutiile s-au axat mai mult pe acele doua proiecte de tara.


  • Despre masurile economice si fiscale: Ca rezultat a trecerii contributiilor de la angajator la angajat, au existat cateva probleme pe care le-am identificat si am incercat sa le rezolvam, astfel incat nicio categorie sa nu fie afectata.  
  • Imediat dupa depunerea juramantului am avut sedinta de guvern. Daca ne reamintim, in cele cateva zile, doua saptamani si ceva, am dat ordonanta de urgenta numarul 3, cu privire la IT-isti, la persoanele care lucreaza in cercuri de inovare, la persoanele care lucreaza in regim part-time. Mai urmeaza sa mai avem o ordonanta de urgenta, sa facem cateva corecturi si este necesar acest lucru.
  • Mi-am propus din primele zile sa nu mai vin cu solutii care, pe urma, sa produca alte efecte. Am rugat fiecare ministru sa identifice problemele pe care le are si am facut un program de implementare.  
  • Am incercat ca in doua saptamani sa identific problemele, sa identific ce este bun, dar si ce este mai putin bun, pentru ca oamenii se asteapta sa gasesc solutii bune pentru ei si pentru Romania.

  • Cel mai bun lucru este cel anuntat ieri de INS si anume cresterea economica de 7%, cea mai mare din Europa.
  • In 2017, pana la jumatatea anului, am reusit sa acreditam autoritatile de management, am reusit sa lansam ghidurile pentru fondurile europene, iar acest lucru a fost foarte greu, pentru ca in 2016 noi nu aveam nicio autoritate de management acreditata, deci nu puteam lua bani de la UE. Si cu toate acestea in 2017 am reusit o tara de absorbtie de 11%. Multi au spus ca este o rata de absorbtie mica. Da, si noi ne-am fi dorit mai mult. Dar totusi suntem, ca procent de absorbtie, deasupra unor tari puternice, cum este Germania, Franta, Austria sau Italia.
  • Bineinteles ca ne dorim ca pana in 2020 sa ajungem la o rata de absorbtie de 72,5%, iar pana in 2023, pe regula N+3 sa luam toti banii care ni se cuvin de la UE.


  • Pentru fiecare obiectiv din programul de guvernare avem un deadline.
  • Legat de cele trei spitale pe fonduri europene, cele trei spitale nu sunt in situatia pe care ne-am fi dorit-o cu totii. Trebuiau sa se construiasca la Iasi, Cluj si Craiova. Spitalul care trebuia sa se construiasca la Craiova ni se cere o alta pozitionare, deci un alt teren pe care sa construim acest spital, iar celalalt spital, spitalul de la Cluj, ni se mai cer inca 1,4 hectare pentru construirea acestui spital. Nu sunt trimise nici toate documentele care ar fi trebuit sa le avem deja la Bruxelles. Cautam solutii pentru cele trei spitale, dar situatia nu putem sa spunem ca ne bucura. Vom cauta solutii ca cele trei spitale sa se construiasca in cele trei locatii.
  • Am dezavuat faptul ca linia de metrou Gara de Nord - Otopeni nu are toata documentatia depusa. Riscam sa ne trimita inapoi toata documentatia, deci nu ne putem incadra in termenul de 2020 pentru constructia acestei linii de metrou.
  • Cautam solutii ca sa putem rezolva aceste lucruri, cautam alte metode pentru a le pune in practica.


  • Despre scaderea unor salarii: Legea salarizarii are cateva principii: La munca egala, plata egala. Cred ca este un principiu european si unul de justitie sociala. La cei cu salarii foarte mari, acest principiu a dus la scaderea acestora.
  • In Romania, Educatia si Sanatatea trebuie sa devina prioritare, de aceea salariile aici vor creste din martie.


  • Despre Formularul 600: La momentul investirii era deja o discutie despre acest formular. Cautam o solutie, pana pe 25 martie cand este termenul mai avem timp, am discutat si cu ministrul Finantelior. 
  • Ce pot sa va spun e ca in viitor va fi un singur formular si o singura plata, iar aceasta plata sa se faca in al doilea semestru. 
  • Inca mai disuctam despre acest formular, dar vom veni cu o solutie care sa se plieze pe realitate.


  • Despre Legea pensiilor: Trebuie adoptata in Parlament pana la sfarsitul acestui an. Bineinteles ca va fi pusa si in dezbaterea publica.
  • Ce pot sa va garantez e ca nu va scadea nicio pensie. Aici avem principiul: La munca egala - pensie egala.
  • Punctul de pensie va creste in acest an la 1.100 de lei si va ajunge in 2020 la 1.775 de lei.
  • Am discutat cu dna ministru, dar nu pot sa vorbesc acum de o forma finala a legii pensiilor, forma finala va fi ceea ce va reiesi si din dezbaterea publica. 


  • Despre ce fel de persoana este: Sunt un om obisnuit, modest, discret; sunt un om echilibrat si asa voi ramane. 
  • Sensibilitatea nu exclude feminitatea si dorinta de a schimba lucrurile. 
  • Voi incerca sa schimb mentalitatea, vreau ca oamenii sa creada in dreptate.


  • Despre intalnirea cu ambasadorul SUA, Hans Klemm: A fost o abordare punctuala din partea mea in a apara interesele Romaniei. I-am explicat dlui ambasador lucrurile pe care noi le vrem pentru Romania, dl ambasador mi-a raspuns la fiecare punct pe care l-am adus in atentia dumnealui, legat si de aderarea noastra la OCDE si de ridicarea vizelor si de investitorii americani pe care-i asteptam in Romania si pe care noi ii incurajam sa vina in Romania.
  • Despre legile justitiei nu am discutat, a fost o abordare foarte scurta despre justitie. Au aparut atunci in spatiul public acele inregistrari. M-a intrebat ce parere am. I-am spus ca sunt ingrijorata de ceea ce a iesit in spatiul public si sunt ingrijorata si din punctul meu personal, pentru ca am vazut ca intr-una din aceste emisiuni se vorbea despre un dosar facut unui premier. Eu sunt premier si ma gandesc daca este real, nu stiu daca este sau nu este, dar daca este acest lucru mi se poate intampla si mie.
  • Si legat tot de legile justitiei, ultimul lucru la care am facut referire a fost ca eu impartasesc punctul de vedere al presedintelui SUA. Am vazut postarea lui Donald Trump de pe 10 februarie, in care acesta scria ca pot fi acuzati, judecati oameni nevinovati.
  • Nu redau citat, va explic ceea ce vrea sa spuna mesajul dumnealui, ca acest lucru poate ruina vieti si ca, cine poate da inapoi o viata pe care, deja, ai distrus-o. Am spus ca asta trebuie sa se intample si la noi, sa avem incredere in justitie, dar, in acelasi timp, sa nu avem cazuri in care sa ne incadram in ceea ce a subliniat domnul presedinte Donald Trump.
  • Aceasta a fost singura discutie. Nu, dl ambasador nu a venit cu niciun fel de punct care se refera la legile justitiei si nu am vorbit despre legile justitiei.

  • Pana cand veti fi premier? Pana in 2020. Voi face tot ceea ce depinde de mine si voi incerca sa am o atitudine constructiva, sa fiu omul pe care si-l doreste ca premier atat coalitia PSD-ALDE... si este important acest lucru, pentru ca este un guvern politic si sustinut politic, dar si premierul care sa genereze increderea romanilor de acum incolo.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15755 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    Premierul Viorica Dancila, invitata la Antena 3 (Joi, 15 februarie 2018, 21:13)

    Kivek [utilizator]

    VASILICA nu e singura, intrebarea e unde se ascunde Dragnea, in poseta, in freza, in...
    • +17 (17 voturi)    
      are casca (Vineri, 16 februarie 2018, 6:45)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      dragnea e in platou undeva
    • +24 (24 voturi)    
      Ce a aflat Viorica? (Vineri, 16 februarie 2018, 9:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Că i se poate face dosar penal!Vezi Viorica că poți ajunge și la pușcărie.Ai jurat să respecți legile și Constituția României nu ordinele primite de la Dragnea,Gâdea și alți borfași.
      • +10 (10 voturi)    
        Ignoranță la maxim! (Vineri, 16 februarie 2018, 10:28)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Adi Năstase a făcut și pușcărie.... e drept, după ce a fost prim ministru, pentru ce a făcut când a fost prim ministru....
      • +5 (5 voturi)    
        pai (Vineri, 16 februarie 2018, 15:45)

        andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Dragnea i-a dat o asigurare ca nu i se poate intampla nimic indiferent ce semneaza. Si acum s-a trezit paviana si a aflat ca daca semneaza aiurea se poate alege cu dosar. Ce surpriza!
    • +29 (29 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 16 februarie 2018, 9:51)

      Un Nene [anonim] i-a raspuns lui Kivek

    • +12 (12 voturi)    
      Vasilica (Vineri, 16 februarie 2018, 11:20)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Are impresia că e mai presus de lege.
      Dacă eşti corect şi cinstit nimeni nu-ţi face dosare;
      dar cum să fii dacă te dirijează condamnaţii !!??
  • +32 (34 voturi)    
    Dragi antenisti, aveti grija ca, coafura (Joi, 15 februarie 2018, 21:30)

    scaraotchi [utilizator]

    moderna sa-i nu-i obtureze vizualizarea prompterului...! Sper ca pentru o asa ocazie ati avut grija ca pe prompter sa afisati caractere de tipar, care sa se deruleze cu viteza scazuta...!?

    Mult succes si mai lasati zambetele infundate, nu se cade ...!
  • +56 (58 voturi)    
    noi zicem ca-i de bine ca pana si unui mistru i (Joi, 15 februarie 2018, 21:59)

    hopsinoi [utilizator]

    se poate face dosar penal, daca e hot.
    • +47 (49 voturi)    
      E ingrijorator totusi... (Vineri, 16 februarie 2018, 0:17)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      ...pentru un prim ministru.

      Si asa si trebuie sa fie.

      Asa trebuie sa fie si pentru parlamentari. Asa trebuie sa fie pentru oricine.

      Intr-un stat de drept nu exista distinctie. E timpul ca parlamentul sa nu mai fie raiul hotilor. Si nici guvernul.
    • +15 (17 voturi)    
      Dosar penal e mai bine decit proces si sentinta (Vineri, 16 februarie 2018, 1:00)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Sa-ti pui asa probleme intr-o tara care si-a judecat sumar dictatoru' si sinistra destul de recent....si sentinta s-a executat fara drept de apel
    • +2 (2 voturi)    
      daca un prim ministru este hot sau (Vineri, 16 februarie 2018, 17:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      daca ascunde hotiile altora.
  • +61 (63 voturi)    
    tanti prostanaca (Joi, 15 februarie 2018, 22:03)

    omul.rau [utilizator]

    zice "este ingrijorator ca am vazut ca pana si unui prim-ministru i se poate face dosar penal"

    Din contra, este imbucurator... nimeni nu trebuie sa fie deasupra legii!
    • +21 (23 voturi)    
      jignesti aiurea (Vineri, 16 februarie 2018, 2:33)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

      Nu e prostanaca. Asa e ea :D
      • +6 (8 voturi)    
        este reprezentanta noastra (Vineri, 16 februarie 2018, 9:13)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Cumva este o reflectie a noastra,

        Asta este emanatia maselor ,,,

        Marea majoritate a alesilor si guvernantilor sunt de teapa asta , vezi primarul bucurestiului.. ales de noi

        Groaznic sa traiesti in Romania ...
    • +10 (10 voturi)    
      Total de acord! (Vineri, 16 februarie 2018, 9:41)

      CD. [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

      Trebuie trasi la raspundere toti cei care incalca legea!
  • +35 (39 voturi)    
    ... (Joi, 15 februarie 2018, 22:04)

    mihai_mi [utilizator]

    Doamna Dancila, sunt it-ist. Azi zalariul mi-a venit micsorat. Ordonanta dv. mai mult incurca decat ajuta. Nu stiu multe despre celelate lucruri cu care va laudati dar tinand cont ca in cazul ordonantei pt. it-isti v-ati dovedit inca o data incompetenta ma consider indreptatit sa cred ca mancati rahat.
    • +10 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 16 februarie 2018, 0:16)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Ordonanta a fost data inainte sa ajunga madam prim ministru
      Cand o sa intelegeti ca dragnea face si desface si nu marionetele acare sunt puse pe post de prim ministru?
    • +4 (18 voturi)    
      Deci cu alte cuvinte... (Vineri, 16 februarie 2018, 0:50)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Data viitoare nu mai votezi psd, sau mergi si mata la vot...domnule it-ist.
      • +7 (13 voturi)    
        suntem 30.000 de IT-sti scutiti de impozit (Vineri, 16 februarie 2018, 4:29)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        si imi place sa cred ca am iesit toti la vot.
        PSD a fost votat de 3.000.000 de oameni.

        fa tu matematica si lasa supozitiile lipsite de sens.
        • +4 (6 voturi)    
          eu stiu vreo doi (Vineri, 16 februarie 2018, 6:47)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          care nu au votat nici cand a fost aleasa duamna firea nici in decembrie 2016 deci din aia 30.000 scade macar 2
        • +6 (8 voturi)    
          Nu 30.000 ci 200.000 (Vineri, 16 februarie 2018, 8:00)

          Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          Pe langa IT mai intra si niste cercetatori pe acolo, deci poate chiar mai multi.
          Din cate stiu eu cam atatia intra in sectorul IT, din care mare parte lucreaza pentru proiecte externe (adica aduc bani in tara din strainatate).
          Deci, cu toata scutirea de impozit, tot au o contributie mai mare la buget decat un angajat la vreo regie de stat.
          • -1 (1 vot)    
            Si (Vineri, 16 februarie 2018, 12:27)

            Rdu [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

            de aceea nu voteaza !?
      • +2 (2 voturi)    
        paonipao (Vineri, 16 februarie 2018, 10:18)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        paonipao, am ajuns sa ne acuzam intre noi de lucruri neadevarate. Am si fost la vot si nici nu am votat PSD.
    • -8 (12 voturi)    
      Timp de peste 10 ani (Vineri, 16 februarie 2018, 9:56)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      o persoană care avea același salariu brut ca dumneata, dle IT-ist, venea acasă cu salariul net „micșorat” și n-am văzut multe comentarii din partea dumitale.
      Trebuie să înțelegi că matale beneficiai de un privilegiu și nu ai dreptul să comentezi acum, când ți-ai păstrat privilegiul - adică tot câștigi mai bine decât o persoană cu același salariu dar altă ocupație - însă ai netul puțin mai mic decât l-ai avut anul trecut.
      • +3 (3 voturi)    
        hic sunt leones (Vineri, 16 februarie 2018, 10:25)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Am dreptul sa am propria parere si sa comentez in orice fel vreau eu chiar daca tu incerci sa pui pumnul in gura, dle leones!!! Iti sugerez sa-ti schimbi mentalitatea si sa te ridici deasupra gandirii de "sa moara si capra vecinului". Atata vreme cat totul e politic in tara asta, cat oamenii sunt numiti pe criterii de incompetenta in pozitiile care dispun de banii din impozitele platite de mine, NU SUNT DE ACORD SA PLATESC IMPOZITE MAI MARI!!! Deja statul incasa impozite foarte mari de pe urma mea, da, acum ia cu 6.x% mai mult, dar in curand e foarte posibil sa nu mai ia nimic! Ghici de ce!
        • -1 (5 voturi)    
          Ai posibilitatea însă nu și dreptul moral (Vineri, 16 februarie 2018, 14:24)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          să comentezi.
          Mi se rupe de capra vecinului, eu vreau doar ca la o „capră” egală să plătim aceleași taxe la stat.
          Or un programator, indiferent cât te burzuluiești dumneata la mine, are în continuare privilegiul de a plăti mai puține taxe decât plătește un inginer mecanic care are același salariu.
          Tu plătești impozite ZERO de peste 10 ani, deci ori că rămâi în țară, ori că pleci, aportul tău la buget este tot ZERO, așa că mie - contribuabil care plătește impozite pentru ca să beneficiezi și tu de serviciile statului (tu circuli pe drumuri făcute din banii mei, copiii tăi învață la școli în care dascălii iau salarii, pentru că eu plătesc impozite, polițiștii care au grijă să nu fii jefuit sunt plătiți tot din banii mei etc) - mi se rupe dacă pleci.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Vineri, 16 februarie 2018, 16:00)

            mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            Omule, chiar nu stii ce vorbesti!!! Platesc undeva la 6000 de RON taxe lunar cu toata scutirea de impozit pe care o acuzi tu! Pe langa acestia statul incaseaza alti bani, indirect , din munca mea. O buna parte din PIB-ul Romaniei (aprox 7%) provine din munca noastra, a celor din IT. Impozite zero??? Vorbestii fara sa cunosti. Ai preluat mesajul lui Tariceanu si al altor propagandisti fara sa te documentezi catusi de putin.

            Nu consider ca e corect ca altii sa plateasca impozite mai mari ca mine, dar eu unul nu vreau sa platesc mai mult fata de cat platesc acum pentru ca si ce platesc acum sunt talhariti de tot felul de incompetenti - si e dreptul meu sa consider asa.
            • -1 (1 vot)    
              Banii plătiți sunt pentru tine (Vineri, 16 februarie 2018, 17:04)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

              Plătești CAS ca să ai o pensie a TA.
              Plătești CASS ca să beneficiezi de serviciul (social) de sănătate.
              Firma plătește 2,25% ca să-ți fie acoperit riscul TĂU.

              Spre deosebire de tine - care plătești impozit ZERO - o persoană care are fix același salariu brut ca tine mai plătește și 10% din ce-i rămâne după ce i se scad fix aceleași procente care ți se scad și ție.
              Adică, orice alt salariat - fie el medic, profesor, pompier, polițist, mecanic, măturător etc - care câștigă cât câștigi tu, plătește 600 lei impozit, adică, la același brut, obține un salariu net mai mic decât al tău.
              Pentru simplul motiv că tu beneficiezi de un PRIVILEGIU.
              Pentru că știu bine domeniul, pot să fac o analiză a calității muncii IT-ului românesc (apropo, în afară de B. mai există vreun brand puternic creat aici?), însă acest aspect ține de o altă discuție și n-o s-o fac.

              Înțeleg când spui că nu vrei ca tu să plătești mai mult, însă în sistemul strâmb din România asta înseamnă că eu voi plăti banii care-ți rămân ție în buzunare.
              Vezi tu, amândoi avem mașini, însă doar eu plătesc pentru întreținerea drumurilor; amândoi avem nevoie de ambasade, însă doar eu plătesc salariile funcționarilor; amândoi avem nevoie de un judecător, însă doar eu plătesc pentru funcționarea instanțelor etc.
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Duminică, 18 februarie 2018, 12:16)

                mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                Sintetizand, doua chestii reies din discutiile noastre:
                1. Desi taxele mele catre stat sunt in valoare de ~6000RON lunar ma numesc asistat social.
                2. Desi duamna Dancila minte ea nu minte pentru ca it-istii merita ce-i mai rau pe lume pt. ca vezi punctul 1.

                PS: De CASS nu beneficiez pt. ca e sub orice critica din motivele pe care ti le-am mai spus in posturile anteriore (la fel si pentru parinti, sotie etc). De pensie sunt destul de sigur ca nu voi beneficia - si chiar si asa statistica este ca pe principiul contributivitatii ti se intoare doar 1 din 3 lei.
                • 0 (0 voturi)    
                  Tu refuzi să conștientizezi un lucru simplu (Duminică, 18 februarie 2018, 13:32)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

                  Un angajat pe altă funcție decât cea de programator (și mai sunt 2-3), care are salariul brut exact cât îl ai tu, primește la sfârșit de lună mai puini bani decât primești tu.
                  Acel angajat plătește contribuții la fel de mari ca tine (și el beneficiază fix de aceleași servicii în schimbul CASS - pe care, la fel ca tine, îl plătește; și lui i se întoarce tot 1/3 din contribuția la fondul de pensii - contribuție pe care, la fel ca tine, o plătește) dar mai plătește, în plus față de tine. încă 10% din ce rămâne.
                  Contribuțiile se plătesc în beneficiul TĂU (chiar dacă CASS este contribuție socială), impozitul se plătește în beneficiul TUTUROR, or tu aici nu mai contribui.
                  Și acum tu vii și-mi spui că ești nedreptățit, pentru că ai un salariu net mai mic decât cel de anul trecut, în condițiile în care, la același salariu brut ca al meu, tu tot rămâi cu mai mulți bani decât rămân eu?!
      • +1 (1 vot)    
        cand? (Vineri, 16 februarie 2018, 10:35)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        oare cand o sa renunti la conceptia comunista ca oamenii sunt egali si ca NU ai dreptul la acelasi salariu cu un IT-ist daca tu speli wc-uri in sediul A3?
        • -1 (1 vot)    
          Salariul unui programator senior mediu (Vineri, 16 februarie 2018, 14:38)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

          a fost în 2017 cam 6500 de lei, bani pentru care a plătit impozit 0.
          Un profesor, doctor, sudor sau chiar un spălător de wc-uri de printr-o primărie ș.a. cu același salariu au plătit fiecare câte 5100 de lei impozit în 2017.
  • +26 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 15 februarie 2018, 22:10)

    [anonim]

  • +25 (27 voturi)    
    Nu sunt jurist (Joi, 15 februarie 2018, 22:12)

    fdaniel [utilizator]

    Dar nu cred ca legislatia penala cuprinde articole legate de functia cuiva.
    Cred (sper) ca oricarui cetatean i se poate "face" dosar penal daca respectivul desfasoara activitati din spectrul penalitatii....
    Oare unui motostivuitor (sic) i se poate face dosar penal?
  • +28 (30 voturi)    
    Ha! (Joi, 15 februarie 2018, 22:20)

    Sar Castic [utilizator]

    Ti-e frica, Dancilo! Sa-ti fie, ca se stringe latul de gitul vostru.

    Romania e condusa de borfasi!
  • +22 (24 voturi)    
    Oamenii deja cred in dreptate (Joi, 15 februarie 2018, 22:22)

    emil bobu [utilizator]

    De aceea il vor pe Dragnea la puscarie si pe dna. Docila inapoi in Videle, unde ii e locul.
  • +24 (26 voturi)    
    are si ea ceva de ascuns (Joi, 15 februarie 2018, 22:25)

    DonBosco [utilizator]

    ascensiunea politica a unei nimeni nu poate fi posibila in tara asta fara a se fi tras niste sfori. Probabil ii tremura si ei chiloteii si, daca peste doua luni aflam ca deturna fonduri pe la pesede videle, o sa zica: "v-am zis eu ca si mie pot sa-mi fabrice dosar?"
  • +21 (25 voturi)    
    Viorica VASILICA se contrazice...saraca (Joi, 15 februarie 2018, 22:26)

    Kivek [utilizator]

    prima data a zis ca ea e 'UN OM SIMPLU'...si alte asemenea baliverne PSD-iste dupa care s-a plans ca pana si EA ar putea sa fie beneficiara unui dosar penal !

    Daca furi, ca om simplu, e normal sa ai dosar...dar tu poate te crezi mai cu MOTZ (de pavian)
  • +4 (6 voturi)    
    comentariu (Joi, 15 februarie 2018, 22:27)

    Mucki [utilizator]

    Si ce ati "vazut", mai exact ?
  • +10 (12 voturi)    
    Este un mare dezastru (Joi, 15 februarie 2018, 22:28)

    math_2 [utilizator]

    "La munca egala, plata egala. Cred ca este un principiu european si unul de justitie sociala"

    Ca si comunismul. Suna frumos dar este o aberatie absoluta. In realitate "la post si vechime egala, plata egala". De exemplu unii profesori muncesc non-stop la scoala, au permanent copii la Olimpiada, altii sunt si incompetenyi si lenesi, nu fac mai nimic la scoala, note mari contra cadouri, eventual castiga din meditatii la greu cu copiii din clasa (neimpozitate... ca si BOR). Se aplica "la munca egala, plata egala".
    Traisca PSD si sistemul nostru balcanic de stat!
  • +10 (12 voturi)    
    Unde-a vazut ????????? (Joi, 15 februarie 2018, 22:29)

    cartofil [utilizator]

    Are cea mai mica proba, asa, doar un milimetru de proba ???? Doar niste vorbe aruncate de o foarte probabila infractoare, o individa cu mari, mari probleme penale, care a salvat de puscarie vreo 7 P$D-isti de nadejde prin prescrierea dosarelor. Hait , ca-i tare. Se sperie un pavian ca spune baba Vanga ca vine sfarsitul lumii.
  • +9 (11 voturi)    
    vorbe (Joi, 15 februarie 2018, 22:32)

    CIP03 [utilizator]

    Sa ne spuna si despre ce premier este vorba. Discutii de astea aveam la vartsa de 12-17 ani cand spargeam seminte in fata blocului.
  • +20 (22 voturi)    
    incredibil (Joi, 15 februarie 2018, 22:37)

    domnescu [utilizator]

    "pentru mine este ingrijorator ca am vazut ca pana si unui prim-ministru i se poate face dosar penal" adica tu ai voie sa furi cat vrei ca esti PM ? jaleeee
    • 0 (0 voturi)    
      Saraca, (Vineri, 16 februarie 2018, 14:55)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui domnescu

      E duda rau de tot.....habar nu are ce zice....
  • +22 (30 voturi)    
    Fantastica viorica vasilica (Joi, 15 februarie 2018, 22:40)

    mmmircea [utilizator]

    sau cum sa duci in ridicol ideea de femeie premier.
    • -7 (9 voturi)    
      nu pot fi doua "imperiale"! (Joi, 15 februarie 2018, 22:49)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      deh, numai una e unica....Elena Ceausescu!
      • +7 (9 voturi)    
        Ce a spus Pastorul Inimii Tale ieri seara (Vineri, 16 februarie 2018, 0:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

        Sa ii faci Imperialei de Videle
    • +8 (10 voturi)    
      Premier de Videle (Joi, 15 februarie 2018, 22:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Militzian de Videle
      Hamster de Gratia
      Judetzul este Damnat
      • +3 (3 voturi)    
        Videle (Vineri, 16 februarie 2018, 9:11)

        ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Eu a-si construi o puscarie in Videle, ca teleormananii sa fie mai bogati si sa-si poata vizita in conditii mai bune pe cei apropiati.
  • +15 (17 voturi)    
    lol (Joi, 15 februarie 2018, 23:03)

    liviu_ [utilizator]

    "este ingrijorator ca am vazut ca pana si unui prim-ministru i se poate face dosar penal" chiar a spus asta?!
    daca da, atunci e mai proasta decat credeam ca e posibil.... pai ce... pmu se supune unor alte legi?!

    anyway... ingrijorarea duamnei ar trebui sa fie cum de fug toti marii infractori din romanica... cum de dna este linsat mediatic... si cum de psd (care urla constant de prezumtia de nevinovatie.... incalca acest principiu de baza)
  • +11 (13 voturi)    
    Posibilitatea unui dosar penal ptr premier (Joi, 15 februarie 2018, 23:11)

    Bolovanul [utilizator]

    Nimeni nu e mai presus de lege.
  • +10 (12 voturi)    
    Vorbeste...discutii... (Joi, 15 februarie 2018, 23:12)

    morometu [utilizator]

    Insipida, incolora, inodora...
  • +12 (14 voturi)    
    Si noi care credeam (Joi, 15 februarie 2018, 23:13)

    JustinHS [utilizator]

    ca nimeni nu e mai presus de lege.
  • +10 (12 voturi)    
    Un premier... (Joi, 15 februarie 2018, 23:17)

    Robin_W [utilizator]

    "...Voi face tot ceea ce depinde de mine si voi incerca sa am o atitudine constructiva, sa fiu omul pe care si-l doreste ca premier atat coalitia PSD-ALDE... "

    N-ar fi interesant sa fii un premier al ROMANILOR pentru ROMANI si pentru tara?
    Sau ne transmiti ca nu vrei sa musti mana care te hraneste?
  • +12 (16 voturi)    
    Asta-i tuta rau, si lui Dumnezeu i se poate (Joi, 15 februarie 2018, 23:30)

    ilex2013 [utilizator]

    face dosar daca e posibil vinovat de ceva ...sau legea nu-i aceiasi pentru toti - mai ales cand te-ai vazut premierul de serviciu...
  • +12 (14 voturi)    
    madama din PSD inca nu a aflat ca.... (Joi, 15 februarie 2018, 23:31)

    IancuJianu [utilizator]

    "Nimeni nu este mai presus de lege"...
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Joi, 15 februarie 2018, 23:31)

    ak33 [utilizator]

    Adica daca un primsinistru fura este corupt conduce beat etc nu i se poate face dosar penal?
    Art 1 din constitutie nu spune ca nimeni nu e mai presus de lege?
    Zei de romania ce sunteti voi paralamentari de carton.
  • +9 (11 voturi)    
    Mai citesc si ma mai enervez: La munca (Joi, 15 februarie 2018, 23:35)

    ilex2013 [utilizator]

    egala pensie egala - de fapt peste tot legea e la contributie egala pensie egala - dar cum parlamentarii, magistratii nu contribuie - modificam principiul ca sa iasa cum vrem noi..
  • +9 (11 voturi)    
    xxxxl (Joi, 15 februarie 2018, 23:43)

    vorbeste lumea [utilizator]

    acceptabil doar ca administrator la asociatie de bloc cu patru etaje .
    • +3 (5 voturi)    
      De ce crezi ca (Vineri, 16 februarie 2018, 0:57)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      ar fi acceptata ca administrator de bloc...cu 4 etaje?
      Ce anume o recomanda?
      Este cumva economist?
  • +14 (16 voturi)    
    Ingrijoratoare ingrijorarea! (Joi, 15 februarie 2018, 23:53)

    V. Istina [utilizator]

    "ingrijorator ca am vazut ca pana si unui prim-ministru i se poate face dosar penal"!
    Ingrijorator ca exista justitie independenta?

    Sunt siderat! Cucoana e prim ministru! Noaptea mintii!
    • +2 (2 voturi)    
      Am crezut ca ai scris Ingrijorata ingrijitoarea (Vineri, 16 februarie 2018, 9:41)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      ..
  • +10 (12 voturi)    
    Ciudat (Joi, 15 februarie 2018, 23:53)

    Kosmos [utilizator]

    Pt mine e ingrijorator ca unii se insoara cu pustoaice prin Costa Rica, poate poate scapa de justitie
    Sau ca al 2 lea om in stat are pus sechestru pe avere pt furtul a 27 milioane de euro
  • +8 (10 voturi)    
    Prim ministrii (Vineri, 16 februarie 2018, 0:40)

    MoemBius [utilizator]

    Untouchables
    Sint facuti din ce?
    din apa sfintita?
    poate au furat?
    sau au voie?
    au scutire de la P$D
    HUO SHY MIN
  • +6 (8 voturi)    
    Adica cum ! (Vineri, 16 februarie 2018, 1:14)

    burebista [utilizator]

    In fata legi TOTI sunt egali ,daca esti P.M. si furi faci puscarie .Asa este normal. .
  • +8 (10 voturi)    
    sint umed de emotie (Vineri, 16 februarie 2018, 1:30)

    Filbert [utilizator]

    de cind 'duamna' Vasilica a "dezavuat" faptul ca linia de metrou nu are documentatia gata.
    Nesimtita linia asta de metrou, nu se aliniaza cu programul genial de guvernare si o lalaie cu documentatia aia, daca nu cumva a fugit deja' in Costa Rica.
  • +4 (4 voturi)    
    O taranca (Vineri, 16 februarie 2018, 7:17)

    Captain Obvious [utilizator]

    In cel mai figurat mai of posibil. Aia care s-au sesizat la CTP cand a zis de asta că e o maimuță se sesizeaza și la afirmația despre "autiști" ???
  • +3 (3 voturi)    
    Doamna PM (Vineri, 16 februarie 2018, 8:03)

    Godzillagrrr [utilizator]

    E cumplit discursul dumneavoastra.

    Vai vai vai...
  • +3 (3 voturi)    
    deasupra legii (Vineri, 16 februarie 2018, 8:38)

    Tritonul [utilizator]

    Dar ce credea primata de Videle, ca prim-ministrul este deasupra legii? De aceea a acceptat postul, sa scape de niste ”temeri” personale?
  • +3 (3 voturi)    
    La munca egala, plata egala (Vineri, 16 februarie 2018, 8:47)

    Hababaeba [utilizator]

    La prima vedere chestii de bun simt. Ca de exemplu asta cu munca egala, plata egala.
    Dar sa ne aducem aminte ca si pavianul cu mustata zicea acum 2 ani ceva de egalitate si ca nu e nevoie de imunitati, si iata cum arata realitatea.
    Deci o mica analiza despre asta cu munca:
    Ce face Limbutza e munca? As spune ca da. E incompetenta crasa, e adevarat, insa e si vina noastra, ca aia am votat. Dar ea incearca ceva, e adevarat la pachet cu un grad mare de ingamfare si sfidare, dar asta e... trebuie sa o platim.
    Dar sa fim seriosi - se face infractorul radulescu mitraliera nu se poate spune ca e munca. Asta doarme toata ziua, se trezeste cu cate o revelatie si o defecheaza la vreun post - asta nu e munca. Conform principiului de mai sus sper ca nu ii dam nimic astuia. Pe asta ar trebui sa-l plateasca televiziunile, fac probabil rating bun cu el la sectiunea perle.
    Despre Inutiliceanu - asta nici macar hazliu nu mai e. Cand credeam ca s-a fumat subiectul cu justitia, el il tot reinvie. Dar interesanta strategia asta pe baza de Cosma. Apropos - pe pu**tele ala viitor disparut in strainatati l-am platit? Probabil ca da, la fel ca si pe asextuala deputat sor'sa...Sh*t...Tanti pm nu functioneaza principiul tau.
  • +3 (3 voturi)    
    asa, fataaaaa! (Vineri, 16 februarie 2018, 9:00)

    revo [utilizator]

    Bravo, fai fato! Asa, zi-i direct in fata bouleanului, sa priceapa care sunt limitele!

    CAPII MAFIEI SUNT DEASUPRA LEGII!!

    LEGEA ESTE PENTRU CATEI!!! FMM!!!

    Spune-i adormitului sa inteleaga odata! Trimite-i scris, pe canalele institutionale. Si nu numai lui - si la DNA, si la DIICOT, si la ANI, si la judecatori, si la politisti, incepand cu aia de la circulatie - ai vazut cum merge treaba in Rusia - acolo, justitiarii nu sunt opriti in trafic nici cand sunt beti si intra in multime!

    Heeeei, americanii au inscris o masina pe pe orbita circumsolara, Vasilica inscrie Romania pe orbita ruseasca!!! Esti mare, fato!

    Dragnea ar trebui sa se teama pentru scaunul lui, devii periculoasa, n-ai doar mantie, ai si boase daca stabilesti in direct si la o ora de varf, in gura mare, limitele in care are voie sa actioneze justitia!

    Totusi, vezi ca luata de val ai uitat un mic detaliu - sa anunti ca nici de sefii camerelor, mai ales de unul dintre ei, nu e voie sa se atinga justitia... Iar diavolul se ascunde in detalii...
  • +4 (4 voturi)    
    dilema Dancila (Vineri, 16 februarie 2018, 9:11)

    ernst [utilizator]

    ce e mai rau? sa ajunga un prim ministru penal, sau sa ajunga un penal prim ministru? din aceasta dilema PSD nu poate iesi. vorba lu' daianu cu paradoxul dublei alegeri din paginile de mai jos...sau sus?
  • +5 (5 voturi)    
    E proasta sau se face???? (Vineri, 16 februarie 2018, 9:29)

    stirilibere [utilizator]

    "am vazut ca pana si unui prim-ministru i se poate face dosar penal" — Viorica Dancila, prim ministru penalilor 2018-???? si fraierilor de votanti PSD. Rusi(ne...) Romania!
  • +5 (5 voturi)    
    blonda de la drept (Vineri, 16 februarie 2018, 10:08)

    rexulet [utilizator]

    Tanti dancila, uitate putin pana in Israel (o tara civilizata nu-i asa?), unde politia i-a facut dosar primului ministru pentru niste cauze care in Romania nici macar nu sunt bagate in seama fiind considerate nerelevante. Deci daca in tarile civilizate se poate de ce nu s-ar putea si in Romania. Daca nastase a facut puscarie (evident foarte putin fata de cat ar fi meritat), si nu se poate compara cu nici un alt primministru sau sef de partid psd de ce nu i-ar putea face DNA-ul un dosar unui primministru.
  • +7 (7 voturi)    
    Ca simplu cetatean (Vineri, 16 februarie 2018, 10:12)

    benicio [utilizator]

    Pai tovarasa, mie ca simplu cetatean mi se pare ingrijorator ca un cercetat penal sa ocupe o functie, orice functie, in aparatul de stat. Chiar am uitat? "Adriane, nici nu stii, cat de mic incepi sa fii" :)
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai dati din casa, duamna premiereasa! (Vineri, 16 februarie 2018, 10:45)

    mrness [utilizator]

    Noi stim ca voi va credeti deasupra legii, dar chiar asa, sa o afirmati fara jena pe sticla?!?

    Mare-i gradina Maicii Domnului!
  • +5 (5 voturi)    
    Degeaba s-a plimbat madam prin Europa (Vineri, 16 februarie 2018, 11:14)

    sucar [utilizator]

    nu s-a lipit nimic de ea. Teleormanismul o caracterizeaza. Madam nu e ingrijorata de asaltul asupra justitiei, madam e ingrijorata ca justitia inca se tine pe picioare.
  • +3 (3 voturi)    
    Dancila ingrijorata (Vineri, 16 februarie 2018, 11:23)

    Dizidentul [utilizator]

    doamna Dancila este cetatean al Romaniei si daca prin intimplare a ajuns premier nu inseamna ca este pe acceasi treapta cu sfintii bisericii si altceva din vazute au fost si alti ministri suspectati (fara nici o aluzie la integritatea doamnei). De neiteles este incapatinarea de a nu renunta la anchetati si penali care sint foarte aproape si fac parte din echipa sa.
  • +5 (5 voturi)    
    tareee ... (Vineri, 16 februarie 2018, 11:33)

    viziru [utilizator]

    pai daca o persoana, sa zicem Viorica Dancila de exemplu, ajunge prim-ministru, dar pe persoana fizica face ilegalitati si fura nu trebuie sa se aplice legea si sa i se faca dosar penal !!!????
  • +2 (2 voturi)    
    Si un Prim Miniistru . . . (Vineri, 16 februarie 2018, 12:12)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . poate avea dosar penal si inca foarte usor daca isi depaseste atributiunile si face magarii penale in mandatul sau. Expresia aceasta ca ,, pana si un prim ministru" e de rasul curcilor, Doamna Prim Ministru! Si Iisus Hristos a fost judecat si condamnat, de ce ar fi asa de extraordinar si anormal un asemenea tratament pentru un prim ministru? Ia priviti ce i se intampla Primului din Israel chiar in aceste zile si pentru ce ? Pentru ispravile fiului Doamna, lucru care la noi ar fi privit ca o adevarata blasfemie!
  • +2 (2 voturi)    
    Pai fii cuminte (Vineri, 16 februarie 2018, 13:29)

    MirceaIo [utilizator]

    Daca nu incalci legea nu vei fi anchetata. Uita interlopii care te-au pus premier si gandeste-te la milioanele de romani cu care trebuie sa fii dreapta !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Vasilico, (Vineri, 16 februarie 2018, 20:12)

    John M. [utilizator]

    Ti-as sugera sa nu mai deschizi gura in public vreo 3-4 luni pana nu mai inveti si tu cate ceva despre "political correctness"...