Teodorovici: Centralizarea achizitiilor publice ar aduce economii la buget

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2018, 10:52 Revista Presei | Radio TV


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, considera ca un element esential pentru ca Guvernul sa poata aduce economii importante la buget este centralizarea achizitiilor publice, relateaza Antena 3. Teodorovici a mai spus ca acest lucru reprezinta o prioritate pentru Guvern.

"Un element esențial va fi centralizarea achizițiilor publice”, a spus ministrul.

„Austria a făcut acest lucru și a economisit 28% (...). Una este să cumperi loturile în mod centralizat, pentru că vedem cum prețurile pentru aceleași produse variază de la o zonă la alta, din motive pe care le putem anticipa.
Foarte multe cheltuieli pot fi trecute de fonduri europene. Vă dau un exemplu: masa caldă pentru copii se poate muta pe fonduri europene(...). Noi vom face o analiză foarte detaliată în acest an și vom vedea ce cheltuieli se justifică și ce cheltuieli nu se justifică. Bugetul pentru anul viitor trebuie construit integral pe acest principiu”, a declarat Eugen Teodorovici, vineri seară, la Antena 3.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2633 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Centralizare? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Am tot auzit termenul asta care imi amintește de ceva drag gruparii infractionale P$D+ALDE+UDMR. Control total, ceea ce e mai usor pentru ca scopul sa fie atins: JAFUL SISTEMATIC produs de CIUMA ROSIE c[reia si acest politruc ii apartine.
    • +5 (11 voturi)    
      Centralizare = Dragnea controleaza toti banii (Sâmbătă, 3 martie 2018, 13:47)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      E clar.
  • +9 (15 voturi)    
    Singura solutie pentru a reduce jaful ! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:34)

    floriniulian [utilizator]

    O idee excelenta care se aplica in occident de ani de zile.

    Este singura solutie pentru a opri devalizarea bugetului acestei tari de catre primari,sefi Cj,institutii ale statului.

    Aceste hotii cu achizitii reprezinta jumatate din bugetul acestei tari.

    Din pacate,sunt sigur ca nu se va implementa deoarece singurul scop al partidelor si a politicienilor este de a fura bugetul acestei tari..
  • +10 (18 voturi)    
    Ha,ha,ha... playboy-ul isi arata fata de P$D-ist (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:49)

    cartofil [utilizator]

    Centralizarea achizitiilor inseamna centralizarea spagii. Mai mult, mai repede, control mai bun....
    • +1 (3 voturi)    
      Pai daca Austria a redus spaga cu 28%... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:21)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      poate merita si la noi!

      Stai putin, n-am inteles eu articolul...
  • +16 (16 voturi)    
    da bravo Einstein (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:55)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Si apa este uda.
    Pai cu ar fi sa faceti achizitii publice printr-un procurement centralizat si cu o platforma publica online unde sa poata vedea oricine ce se cumpara si cine catiga.
    Ati muri de foame!
  • +1 (7 voturi)    
    desi (Sâmbătă, 3 martie 2018, 12:52)

    zigot [utilizator]

    este de la psd, acest om imi pare de calitate si nu numai
    ptr reluarea acestei idei.
    problema este la transparenta executiei fiindca
    cunoscand cum se comporta codrin, niculicea, serban,
    iordache, radulescu, cu tot neamul lor cel "nesatul",
    romanii nu pot agrea aceasta procedura.
    • +4 (4 voturi)    
      Daca e alaturi de codrin, dragnea, niculicea (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:52)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      nu poate fi de calitate. Se pare insa ca stie ceva si ca sa-si asigure linistea, mustaciosul l-a bagat in fonctie. Grindeanu tot de aia e in fonctie, sa nu-si dea drumul la gura, caci altfel cine stie ce-am mai afla despre dinti cariati.
    • +2 (6 voturi)    
      FALS (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Un PSD-ist nu poate fi decât hot sau complice la jaf. Un om de calitate nu poate fi in aceasta CLOACA de borfasi
  • +5 (11 voturi)    
    Problema pentru Orlando (Sâmbătă, 3 martie 2018, 13:02)

    Rescator [utilizator]

    este cum va centraliza achizitiile pentru rachete sol-aer,
    avioane F-16,cu cele pentru cartofi,fasole,ceapa,
    pampersi(pentru Mele),ropide pentru Volguta,buldozere
    pentru Firuta,etc.Inteleg ca in loc de o mie de hoti se doreste unul singur(cu mustata).
  • +3 (7 voturi)    
    planul cincinal (Sâmbătă, 3 martie 2018, 16:59)

    Dizidentul [utilizator]

    planul cincinal a lui Ceausescu a fost si el centralizat, teoria ca teoria dar practica ne omoara. una este sa cumperi centralizat creioane sau hirtie pentru imprimate sa acoperi necesarul primariilor si altceva sa cumperi centralizat pentru cei din Delta Dunarii paravane contra inundatiilor, sau pentru judetul Teleorman sisteme de irigatii. Toate economiile centralizate (istoria a dovedit) au ajuns la falimentare.
    • -1 (3 voturi)    
      Ceausescu folosea hartie igienica. (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:49)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Ceausescu folosea hartie igienica sa se stearga la fund. Eu zic sa folosesti doar mana, nu fa ca Ceausescu :)