Procurorul general: Daca noile legi ale Justitiei ar intra in vigoare, mai mult decat o treime din Ministerul Public ar avea vocatie la pensionare; modificarile au o oferta de nerefuzat pentru un magistrat care vrea o pensie mai mare decat salariul

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2018, 23:15 Revista Presei | Radio TV


Augustin Lazar
Foto: Agerpres
Mai mult de o treime dintre magistratii Ministerului Public se califica pentru a iesi din sistem, daca legile Justitiei ar intra in vigoare asa cum au fost modificate, sustine procurorul general Augustin Lazar, adaugand ca modificarile au o oferta de nerefuzat pentru un magistrat care vrea o pensie mai mare decat salariul, porivit news.ro.

"Acest impact (al modificarilor legilor Justitiei, n.r.) a fost sintetic exprimat de Consiliul Suprem al Magistraturii atunci cand a facut calculele respective si a estimat ca pana la sfarsitul lunii ianuarie 2018 ar avea vocatie la pensionare, daca noile legi ar intra in vigoare, 747 de procurori, ceea ce ar reprezenta ceva mai mult decat o treime din Ministerul Public, si 1.400 si ceva, aproape 1.500 de judecatori. Aceasta ar fi o oferta de nerefuzat de un magistrat care are aceste conditii: vrei sa mergi la pensie cu o pensie mai mare decat salariul, sau vrei sa ramai si sa muncesti si sa pierzi totul? Fiindca, in aceste conditii de raspundere, s-ar putea sa nu convina multor magistrati sa-si continue activitatea", a declarat Augustin Lazar intr-un interviu acordat Digi24.

Ministerul Public a avut anul trecut pe rol aproximativ 1,7 milioane de dosare, ceea ce reprezinta un volum foarte mare de munca raportat la numarul de procurori si judecatori si tinand cont de problema deficitului din sistem, mai spune Lazar.

"Ca in Romania ar fi un numar mai mare de judecatori si procurori raportat la populatie - dar noi trebuie sa facem niste studii care trebuie sa fie raportate la volumul de activitate pe care il avem in lucru. Va rog sa observati ca, spre exemplu, anul trecut, Ministerul Public roman a avut pe rol circa 1,7 milioane de dosare de solutionat, ceea ce reprezinta un volum enorm. Din acest volum mare au fost solutionate jumatate de milion, 533.000 de dosare, in conditiile in care din schema Ministerului Public lipseste circa 13% si ceva, 14%. 300 si ceva, 400 de procurori lipsesc pentru ca nu reuseste Institutul National ar Magistraturii sa asigure fluxul necesar care sa acopere pierderile din schema de functionare, in conditiile in care unii ies la pensie, alti trec judecatori", a explicat procurorul general.




















1437 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    cel mai bine ar fi... (Marţi, 6 martie 2018, 1:36)

    exilatul [utilizator]

    sa se pensioneze tot poporul ...in afara de hoti si escroci....ca sa se termine de furat ce a mai ramas...daca a mai ramas ceva..
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 6 martie 2018, 6:32)

    fdan [utilizator]

    O posibila solutie: Sa se pensioneze si ei la 60-65 de ani ca tot poporul si pensia sa nu fie mai mare ca salariu - tot ca la tot poporul. Probabil ca at striga atunci ca se atenteaza la independenta justitiei.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca legea permite asa mari pensii (Marţi, 6 martie 2018, 9:06)

    xrogo [utilizator]

    si este tentant pentru magistrati sa se pensioneze, se poate schimba, pensii dupa contributivitate si apoi sa vedem cine vrea sa iasa din sistem!
    • 0 (2 voturi)    
      Pai legea a dat-o stapanul tau (Marţi, 6 martie 2018, 10:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca sa scape de magistratii mai vechi si sa-si poata pune el slugi obediente. Asa ca legea nu se schimba, se schimba magistratii!
  • 0 (2 voturi)    
    treimea aia (Marţi, 6 martie 2018, 11:50)

    nash pandelica [utilizator]

    generatia de varsta pensionarii este a celor de generatia loazar, formati in iepoca de aur, procuratura securizata....
    duca'se ! :-))
    sunt o gramada de absolventi de drept care nu'si gasesc de munca, care vand cartele de telefoane, sau aranjeaza marfa in rafturi, in marile pravalii.
    cu o selectie buna, cu concursuri pe bune, se gasesc repede inlocuitori. era treaba magistratilor sa organizeze rezerva de cadre, treaba csm, ministerul justitiei, ministerului public.
    e vina lui loazar ca ministerul public este asa, numai o vorba, virtual, nu o institutie bine pusa la punct, cu un departament de human resourcies. asta le reproseaza si tudorel, management defectuos.
  • 0 (0 voturi)    
    ahaaaa ! (Marţi, 6 martie 2018, 14:33)

    nash pandelica [utilizator]

    iaca si motivarea lui loazar:
    > Fiindca, in aceste conditii de raspundere, s-ar putea sa nu convina multor magistrati sa-si continue activitatea", a declarat Augustin Lazar intr-un interviu acordat Digi24.
    ......................
    mai e nevoie de comentariu ?
    pai, ei vor lefuri mari fara raspundere.
    adica, sa taie, sa spanzure si sa nu'i intrebe nimeni.
    ca, daca'i intreaba, fugutza la pensie...mare, dupa bujet, coane fanica.
    loazar asta e rupt din schitele lui caragiale...
    deci, asta'i baiul, raspunderea magistratului..
    si io care credeam ca's obositi, spetiti de munca...:-)

    ps. sper ca si portocala va primi o pensie pe masura eforturilor si vechimii sale ca...magistrat.
    ca asta ar dori, a cerut dreptate de la judecatorii curtii supreme...poate li se face mila de el, tin cont de activitatea sa in echipa de elita, de aportul la lupta impotriva coruptiei...
    pan' la urma, o merita si el, saracu' ! :-))
  • 0 (0 voturi)    
    pensionarea magistratlilor (Marţi, 6 martie 2018, 17:04)

    Bradisor [utilizator]

    Este clar.Se doreste ca instantele sa ramina fara magistrati care sa-i judece pe corupti.Faptele se vor prescrie iar Dragnea si altii ca el raman cu averile obtinute prin hotie.
  • 0 (0 voturi)    
    Aşa tractorist (Marţi, 6 martie 2018, 20:21)

    justitiaru [utilizator]

    mai rar vezi pe ogoarele României. Pensionează-te tu şi cu o pensie ca tot poporul de rând, nesimţitule !