Viorica Dancila: Problema imunoglobulinei s-a rezolvat, azi nu avem aceasta problema. Imi asum greseala cu "imunoglobina", a gresi e omeneste

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 martie 2018, 18:36 Revista Presei | Radio TV


Viorica Dancila
Foto: Captura Antena 3
Premierul Viorica Dancila a declarat duminica, intr-o emisiune la Antena 3, ca problema imunoglobulinei a fost rezolvata, ca azi si pe termen mediu aceasta problema nu mai este, citeaza News.ro. Ea a mai spus ca isi asuma greseala cand a vorbit despre "imunoglobina", dar ca "a gresi e omeneste".

"A gresi e omeneste sau numai cine nu munceste nu greseste. In fiecare zi e o zi foarte plina, sunt multe presiuni. Din dorinta de a explica cat mai multe poate am facut acea greseala. Sunt foarte putini oamenii care nu au gresit niciodata", a afirmat Dancila.

"Sa nu uitam ca nu sunt prima care a facut aceasta greseala. Aceasta greseala a fost facuta si de ministrul Sanatatii din 2016", a adaugat ea.

Premierul a spus ca important este ca a fost rezolvata aceasta problema.

"Mi-am asumat aceasta greseala, nu trebuia sa gresesc. (...) Nu stiu daca asa era pe foaie, am fost suparata pe mine ca am gresit", a mai declarat Viorica Dancila.

Ea a precizat ca nu este dependenta de cititul de pe foi si ca prefera sa vorbeasca liber.

Premierul a sustinut ca problema imunglobulinei a fost rezolvata.

"Problema s-a rezolvat, azi nu avem o problema, nici azi, nici pe termen mediu", a afirmat Viorica Dancila.


Premierul Viorica Dancila a vorbit, miercuri, la inceputul sedintei de Guvern, despre criza de "imunoglobina"
, referindu-se la declansarea mecanismului de protectie civila, din cauza lipsei totale de imunoglobulina in Romania.

Ministrul Sanatatii, Sorina Pintea, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, ca in acest moment nu mai exista nicio doza de imunoglobulina, ca sunt sute de pacienti afectati si ca singura solutie in acest moment era declansarea mecanismului de protectie civila, prin solicitarea ajutorului tarilor UE si NATO pentru criza imunoglobulinei. Ea a spus ca deja exista un raspuns de la un stat membru, cu care s-a luat legatura.

Potrivit datelor disponibile la Ministerul Sanatatii, in Romania sunt necesare lunar aproximativ 5.000 de doze de imunoglobulina, iar pretul unei doze este de aproximativ 100 de euro.

Romania a cerut oficial ajutorul tarilor din UE si NATO pentru criza de imunoglobulina, ministrul Sanatatii Sorina Pintea anuntand ca i-a comunicat si prim-ministrului ca va activa aceasta procedura. Demersurile pentru achizitionarea imunoglobulinei  vor fi realizate de catre Compania Nationala "UNIFARM" SA, care va acoperi si costurile.


Citeste mai multe despre   


















5027 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    totusi.... (Duminică, 11 martie 2018, 18:41)

    nesuferitu [utilizator]

    noi am prefera sa citești un text printat pe o foaie, ca altfel... vai si-amar!
    • +26 (28 voturi)    
      Veorica Vasilica spune ca-s multi ca ea ...in PSD (Duminică, 11 martie 2018, 20:12)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Vasilica se consoleaza singura cu gandul ca nu e singura analfabeta din PSD


      Vasilica: "Sa nu uitam ca nu sunt prima care a facut aceasta greseala."
      • +7 (9 voturi)    
        Clar.Ăsta-i PSD. (Luni, 12 martie 2018, 9:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Atât poate.Ați votat psd avem analfabeți în funcții de miniștri.
      • +7 (9 voturi)    
        nu-i omeneste sa fii prim ministru (Luni, 12 martie 2018, 9:20)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        daca esti incult si ai carente de limba romana...in schimb e o catastrofa pentru tara.
      • +4 (6 voturi)    
        Ceauseasca (Luni, 12 martie 2018, 9:49)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        urmeaza traditia liniei de alogeni agramati ce au condus PCR.
        In cea mai buna traditie PCR-PSDALDE Dragnev- Ceausescu impreuna cu Tariceanu-Emil Bobu au facut Congres si s-au reales.
        Activul PCR a fost strans unit in fata conducatorului.Asa se face.E nevoie de un tovarasi care sa isi asume conducerea la umbra caruia sa stea li nistiti si sa ciuguleasca ce se poate activul de Partid si de Stat.
        Gloantele de la final sunt tot pentru sefi...
    • +6 (8 voturi)    
      vorbe goale.. (Luni, 12 martie 2018, 10:03)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      "mi-am asumat greseala".

      Pai avea cineva dubii ca nu ai gresit? Ce sa-ti asumi? In plus, in context politic, sa-ti asumi o greseala inseamna ca esti gata sa platesti pentru ea. Evident, nu e cazul aici..
      Vasilica Viorica foloseste in continuare cuvinte pe care nu le intelege. Semn ca nici macar nu si-a dat seama unde a gresit.
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuna !!!!!! S-a demonstrat (Luni, 12 martie 2018, 21:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Asta citeste orice fituica i-o vara sub nas infractorul condamnat definitiv Dragnea
  • +12 (18 voturi)    
    corect (Duminică, 11 martie 2018, 18:46)

    nash pandelica [utilizator]

    doamna e injinera.
    ca cum e si sefu.
    de fapt, pesedeaoa e un partid de injineri, fost de dottori.
    se pare ca doftorii devin non grata. adica nu's de la gratia.
    asa e moda, trecatoare. mai bine fara doctorat, dar devotat cauzei.
    • +7 (13 voturi)    
      p.s. (Duminică, 11 martie 2018, 21:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      sa facem totusi diferenta intre un inginer si un injiner.
      e ca intre un doctor si un dottore.
      cred ca intelegeti ce vreau sa zic.
      n'am vrut sa jignesc inginerii care sunt ingineri.
      injineri ca doamna, ca nicu, sau ca alalalt de fu sef mare la camera, ala de facu noua ani in scoala, sa aprofundeze meseria. zgornea parca'l striga la catalog, can' dadea pe la scoala...
    • +3 (3 voturi)    
      Atentie la (Luni, 12 martie 2018, 9:51)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      tipul de injinera care este.Toati astia de la Petrol si Gaze au semnat acorduri cu Securitatea ca era domeniul cel mai strategic si mai sensibil la export si la contrainformatii economice...surprize pe la DIE, ca astia tineau dosarele?
    • +5 (5 voturi)    
      inginer (Luni, 12 martie 2018, 10:35)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Faptul ca e inginera, asta ptr. ca a absolvit o facultate, n-are importanta. Pana la urma nici ca inginer n-a facut nimic. S-a reprofilat in "muncitor cu gura".Cunosc destui ingineri cu mult mai multa minte decat ea.
  • +33 (35 voturi)    
    tarziu (Duminică, 11 martie 2018, 18:47)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    v-ati apucat tarziu de munca, doamna.... de scoala cand va apucati?
  • +44 (46 voturi)    
    a gresi e omeneste (Duminică, 11 martie 2018, 18:48)

    cristi_an [utilizator]

    a fura, e pesedeste
    • +6 (12 voturi)    
      mda, cu o mica.. (Duminică, 11 martie 2018, 19:55)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      observatie...nu numai ..pesedeste ci si ...romaneste...
  • +14 (14 voturi)    
    atentie (Duminică, 11 martie 2018, 18:49)

    zigot [utilizator]

    presa si oameni exigenti pot intelege greseala insa vor
    urmari si perseverenta; atunci trebuie sa dea explicatii
    sefu
  • +30 (32 voturi)    
    Gata (Duminică, 11 martie 2018, 18:49)

    ady77 [utilizator]

    A fost congresul, au iesit cum a trebuit, au fost rezolvate toate.
    Autostrazi, medicamente, ce sa mai , lapte si miere scuze fiere.
    A dat de inel si gata problemele tarii :))
  • +31 (33 voturi)    
    Si sa fii prost (Duminică, 11 martie 2018, 18:50)

    moima [utilizator]

    E tot omeneste. Si analfabetii sunt tot oameni si hotii la fel.
    Se poate sa traim si noi intr-o tara in care prostii ne cer sa-i scuzam ca sunt prosti si hotii ne roaga sa nu-i mai discriminam spunandu-le toata ziua ca sunt hoti...

    Hahaha nu mai discriminati hotii ca sunt hoti si prim-ministrii ca sunt prosti.

    Chiar traim intr-o simulare si am fost alesi pentru cea mai mare parodiere a "Political Correctness-ului".

    Minoritatea inculpatilor si condamnatilor penal din parlamentul romaniei reclama Presedintele si Procurorul-Sef al DNA la CNCD. LOL

    P.S. in contextul actual, pana scapam de astia, romania se scrie cu "R" mic
  • +22 (24 voturi)    
    DUoa DUamne dieosiebiti ! (Duminică, 11 martie 2018, 18:52)

    un domn [utilizator]

    DUamna Ministru Pronume si DUamna Ministru Imunoglobina!
  • +30 (32 voturi)    
    Tanti Docila, (Duminică, 11 martie 2018, 18:54)

    Rescator [utilizator]

    Este adevarat "A gresi este omeneste,a persevera este
    diabolic"(ai gresit de sase ori).Oricum cetatenii normali
    la cap nu va mai cred.
  • +14 (16 voturi)    
    la urma urmei (Duminică, 11 martie 2018, 19:02)

    pb80tm [utilizator]

    nu e un plagiat da?
    • +7 (9 voturi)    
      asa e (Luni, 12 martie 2018, 7:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      vasilica e naturala.
  • +12 (14 voturi)    
    vezi daca te iei dupa mustatza (Duminică, 11 martie 2018, 19:03)

    torna_fratre [utilizator]

    ca si ala tot imuglobina o tine.
    insa eu am auzit ca iranul a depus cerere de aderare la UE de cand te-au auzit cum ca iranul este membru UE.
  • +21 (21 voturi)    
    imunogloaba (Duminică, 11 martie 2018, 19:07)

    karula [utilizator]

    Una - i greseala, alta- i prostia, babuino! ...pardon, Viorico. Am gresit!
  • +22 (22 voturi)    
    A gresi este scuzabil,.... (Duminică, 11 martie 2018, 19:13)

    gigiN [utilizator]

    ...dar a fi prost este complet altceva.
  • +27 (27 voturi)    
    Si a fi incompetent e omeneste, (Duminică, 11 martie 2018, 19:22)

    soundtrack [utilizator]

    dar asta nu inseamna ca tre' sa fii premier!!!
    • +9 (9 voturi)    
      pai ce, (Luni, 12 martie 2018, 7:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      vasilica e premier?
      Sau poti sa spui ca vasilica e presedinte executiv al psd?
      Nu. Ea e al doilea om, omul de carpa. Primul si la guvernare si la psd e unicul, mirificul si mirobolantul pablito dragnea.
  • +19 (19 voturi)    
    isi asuma... (Duminică, 11 martie 2018, 19:23)

    tarantella [utilizator]

    Ce inseamna asta? Concret, daca nu isi asuma, cu ce era diferita situatia?
    Zic unii ca autista n-ar avea gat. Eu cred ca are, dar i-a coborat deja in piept, atat de mult s-a straduit sa-si tina capul intre umeri. Sa nu cumva sa-l supere pe daddy.
  • +22 (22 voturi)    
    iaca, pirtz! (Duminică, 11 martie 2018, 19:24)

    omdebine [utilizator]

    orice aparitie a acestei hircioage trezeste doar greata infinita.
  • +16 (18 voturi)    
    Prostia PSD-ista si dezinformarea (Duminică, 11 martie 2018, 19:32)

    schumi [utilizator]

    Cat de proasta poti sa fii sa zici ca ai rezolvat criza, cand tu nu nu poti sa produci, ci stati la mana unor companii farma care fac ce vor in Romania. Cand se termina rezerva de rugenta de la tarile astea ce-o sa faci? Redeschide in pana mea linia de imunoglobulina. In 6 luni e gata. Bani sunt destui.
  • +18 (18 voturi)    
    interesant... (Duminică, 11 martie 2018, 19:37)

    liviu_ [utilizator]

    "a gresi exte omeneste" daca greseala o face un membru psd (totusi remarc faptul ca a recunoiscut, ceea ce e neobisnuit pt un psdist), dar daca greseala o face cvineva din justitie sau cineva pe care psd vrea sa-l inlocuiasca, atunci TREBUIE demis IMEDIAT!
  • +13 (13 voturi)    
    A-la-Vasilica: (Duminică, 11 martie 2018, 20:02)

    A_n_c_a [utilizator]

    ”In fiecare zi e o zi foarte plina”

    ”Problema s-a rezolvat, azi nu avem o problema,”

    Fratilor, nu ma deranjeaza ca e tuta, nu e singura din tara asta, diferenta esentiala este ca restul cu conduc destinele natiunii. Cum sa-i spun copilului meu ca trebuie sa invete, cand in fruntea tarii aude astfel de ineptii ?????
  • +7 (7 voturi)    
    Veorica , esti aici??? (Duminică, 11 martie 2018, 22:28)

    kokos [utilizator]

    .
  • +9 (9 voturi)    
    asumarea raspunderii la acest nivel (Duminică, 11 martie 2018, 22:31)

    Coco Whistle [utilizator]

    se face prin demisie. a gresi e omeneste cind depinde ceva de tine si te afecteaza pe tine si eventual scapi nepedepsit daca din greseala nu ai omorit pe nimeni. la nivel de conducere de guvern...functie care nu e a ta personala iti cam dai demisia, poate sa nu fie acceptata, dar cam asta e responsabilitatea. se pare ca madam a gresit omeneste de 2 ori in aceeasi fraza, a recunoscut vinovatia si nu si-o asuma prin demisie...si nici macar prin...'imi cer iertare popor roman de dobitoci'.
  • +15 (15 voturi)    
    a gresi (Duminică, 11 martie 2018, 23:15)

    Walking_dead [utilizator]

    Stimata primata... a gresi e omenste, dar la un anumit nivel este penibil.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce inseamna asum? (Duminică, 11 martie 2018, 23:31)

    Cetatean002 [utilizator]

    Daca eu maine dau cu masina peste un ministru si il omor, pot spune imi asum greseala, a gresi e omeneste si sa ma duc acasa sa dorm linistit?
  • +7 (7 voturi)    
    a naibii... (Luni, 12 martie 2018, 2:27)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    isi asuma greseala dar nu a ezitat sa loveasca pe altii crezand ca daca a gresit ministrul din 2016 asta ar trebui sa o disculpe pe ea.
  • +5 (5 voturi)    
    A gresi repetat e.... (Luni, 12 martie 2018, 8:41)

    kiko123 [utilizator]

    Tanti Vasilica esti nu umana ci "foarte umana" deoarece:ai bagat Pakistanul si Iranul in U.E.,ai inventat un nou cuvant "imunoglobina" si fostei vecine de bloc Carmen Dan i-ai spus la congres Dana.Astept cu nerabdare viitoarele "perle"" care te fac extraordinar de umana.
  • +2 (2 voturi)    
    nu doamnă, (Luni, 12 martie 2018, 9:49)

    MG [utilizator]

    în particular este valabilă zicala, nu în cea mai înaltă funcție a guvernului României!
    Marș la coafor..
  • +1 (1 vot)    
    m-am linistit (Luni, 12 martie 2018, 9:53)

    thebblack [utilizator]

    daca a fost doar o greseala si nu o eroare...
  • 0 (0 voturi)    
    azi nu avem aceasta problema (Luni, 12 martie 2018, 13:43)

    hamurabi [utilizator]

    Dar maine ?
  • +2 (2 voturi)    
    "Imunobubulina" a rezolvat (Luni, 12 martie 2018, 15:05)

    Bogdan_100 [utilizator]

    ceva ce nici nu stia ce este. Remarcabil!