Liviu Dragnea despre "statul paralel": Klaus Iohannis este unul dintre beneficiari. O caracatita care a sugrumat Romania, a frant destine, s-a implicat in alegeri democratice, a deschis dosare, a inchis dosare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2018, 21:58 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, luni seara, la Romania TV, ca statul paralel, care "exercita puterea statului intr-un mod nelegal si nelegitim", este format din "oameni din serviciile secrete, din Politie, din vami, din ANAF, Garda Financiara, din procurori sau judecatori, oameni din SPP, in frunte cu generalul Pahontu", fiind "o ramificatie care atunci cand va iesi la iveala ne va ingrozi pe toti", "o caracatita care a sugrumat dezvoltarea Romaniei si a frant destine". Dragnea a sustinut ca presedintele Klaus Iohannis este unul dintre beneficiarii statului paralel si ca nu ii sunt clare motivele pentru care seful statului "prefera sa ia apararea unor bucati din acest stat paralel".

 "S-a facut atat de mult rau, se face atat de mult rau, incat lucrurile astea nu pot ramane nepedepsite (...) Statul paralel este un grup de indivizi, din pacate foarte mare, cu ramificatii inimaginabil de largi, care exercita puterea statului intr-un mod nelegal si nelegitim, substituindu-se puterii legitime care se obtine prin votul democratic", a afirmat Liviu Dragnea, potrivit News.ro.

El a sustinut ca "statul paralel" este format din oameni ai institutiilor publice, fiind o ramificatie care "ne va ingrozi pe toti": "Si acum, si inainte este format din oameni din serviciile secrete, o parte din procurori, o parte din judecatori, oameni din SPP, in frunte cu generalul Pahontu, oameni din Garda Financiara inainte, oameni din ANAF, din Politie, din vama, din mediul privat. Este o ramificatie, care, in momentul in care va iesi la iveala, si eu sunt sigur ca incet-incet va iesi la iveala, la un moment dat va bubui, sper ca va bubui, ne va ingrozi pe toti, pentru ca e o caracatita care a sugrumat, pe de-o parte, dezvoltarea Romaniei si care a stabilit destine, care a frant vieti, destine, care a bagat oameni in puscarie, care a scapat infractori, a protejat interese straine, care a protejat interese economice, care a lovit in intersele romanesti, care a lovit in interesele capitalului autohton, care s-a implicat in alegerile interne din anumite partide, care s-a implicat in alegerile democratice, in facerea de guverne, a deschis dosare, a inchis dosare si incearca sa faca in continuare asa si inca reuseste. Poate nu la nivelul de dinainte, dar nivelul oricum este destul de mare si acum si destul de periculos."

Intrebat unde se situeaza presedintele Iohannis "in aceasta ecuatie de putere oculta", Liviu Dragnea a raspuns ca seful statului este "unul dintre beneficiarii statului paralel" si ca nu ii sunt clare motivele pentru care prefera sa ia apararea unor bucati din acest stat paralel: "Este unul din beneficiarii statului paralel, nu sunt sigur ca e constient de dimensiunea lui si e implicat in asta, dar este unul din beneficiari. Din nu stiu ce motive, prefera, ori prin inactiunile, ori prin pozitiile publice, sa ia apararea unor bucati din acest stat paralel. In momentul in care toate dezvalurile nu lasa dubiu despre falsificarea de probe de catre procurori, despre incalcari flagrante ale legii, intr-un stat care n-ar fi fost capusat de aceasta caracatita se luam masuri imediate. La noi, domnul procuror general intre doua sampanii a zis ca nu e nicio problema, iar domnul presedinte a zis sa nu luam noi in seama ce spun niste inculpati. Nu stiu din ce motive face asta, poate pentru a nu pierde din electorat."

Dragnea mai afirma ca acest sistem "s-a dezvoltat foarte mult incepand cu 2013 si a ajuns la un nivel inimaginabil".

Intrebat in ce relatii mai este cu presedintele Klaus Iohannis, Dragnea a raspuns ca, dupa intalnirea din 15 februarie, pe care a avut-o cu acesta, alaturi de premierul Viorica Dancila, nu au mai discutat nici la telefon.


















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

2342 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    I-auzi (Luni, 12 martie 2018, 22:16)

    mitg [utilizator]

    "s-a implicat in alegeri democratice"

    Tati, tu nu esti scarbosul cu iubita de varsta nepoatei care e CONDAMNAT DEFINITIV pentru somaldocii la referendum?
  • +13 (15 voturi)    
    rusia nea ploconit cu doi tradatori (Luni, 12 martie 2018, 22:28)

    rov [utilizator]

    mizerabili, moliceanu si dracnea, sa nu ne putem bucura de centanarul unirii si sa fim ocupati cu strarpirea caracatitei.
    Altfel nu se explica deranjul asta mare facut de acesti nemernici.
  • +15 (17 voturi)    
    Acest individ pregateste o lovitura de stat... (Luni, 12 martie 2018, 22:28)

    stirilibere [utilizator]

    ne asteapta vremuri interesant cu Daddy la butoane.
  • +7 (9 voturi)    
    amagirea bogatului (Luni, 12 martie 2018, 22:31)

    clencix [utilizator]

    Votul democratic nu înseamnă puterea prostiei, votul întâmplător al oamenilor nu poate bate legile naturii, înscrise în tradiția legislativă existentă, asa cum nu se poate controla piața liberă, cursul valutelor, inflația și nu se poate ști când vine următoarea criză financiara sau un cutremur. S-a întâmplat să păcălească unii poporul odată și fac legi sa fie stăpâni pe veci, să nu mai fie pedepsiți de nimeni și să facă ei dreptate în locul justiției, prin caracatița organizațiilor mafiote regionale de partid, cu care să sufoce libertatea în statul roman.
  • +12 (14 voturi)    
    Aha (Luni, 12 martie 2018, 23:03)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Hai sa presupunem ca e adevarat. Nu ar fi prima oara cand romanii sunt dezamagiti sau cand cineva abuzeaza de putere. Hai sa presupunem. Dar dovezile? Si eu pot sa zic ca PSD este condus de o multime de corupti cu probleme penale, doar ca atunci fie vine Poli... scuze, militia (da, cu m, nu cu M) sa ma amendeze, fie judecatorii recompensati de voi dau sentinte in favoarea voastra pentru calomnie daca ma dati in jduecata, fie vine centrul pentru "discriminare" sa imi explice cum nu am voie sa acuz.

    Si la pariu, daca as aparea la TV sa-mi dau dreptul la replica, CNA ar amenda acel post.

    Dar baietii destepti pot acuza oricand fara dovezi. Iar daca cineva le cere socoteala e pus la punct. Nici macar nu e dublu standard.

    Oare cat mai trebuie sa suportam rozatoarele astea?
  • +11 (13 voturi)    
    Bla , bla ,bla , bla.... (Luni, 12 martie 2018, 23:38)

    kokos [utilizator]

    Discurs pentru prosti.
    • +2 (2 voturi)    
      Perpetua minciuna (Marţi, 13 martie 2018, 13:28)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Daca ar avea un minimum de cultura, domnul Dragnea ar cunoaste, probabil, un celebru citat al lui Abraham Lincoln: poti minti pe toata lumea, pentru o scurta perioada de timp. Poti mintii tot timpul, pe unii creduli. Dar nu poti minti tot timpul, pe toata lumea.
      La judecata istoriei, domnul Dragnea si toti acolitii penali, iresponsabili, cu care se inconjoara, vor fi amintiti doar ca niste bieti paduchi, care au creat un jenant disconfort maretei natii romane.
  • +12 (14 voturi)    
    veti spune ca exagerez... (Luni, 12 martie 2018, 23:41)

    math_2 [utilizator]

    ... dar PSD+Antene+Izmene fac asta de vreo 5-6 ani.
    Ce anume? Acuzatiile pe care le lanseaza nu sunt inventii, pur si simplu descriu ceea ce fac ei la pesedeu zi de zi, luna de luna, an de an.
    Caracatita, tara sugrumata, propaganda toxica, tot ce spun este preluat din manualul micului pesedist.
    Imunoglobina va invinge Romania pe termen nedeterminat? Daca au rezistat la putere 14 luni de ce nu ar rezista si 14 ani ? Ei vor organiza alegerile, ei vor numara, din tara pleaca oameni la greu....
  • +13 (15 voturi)    
    Atacul final , (Luni, 12 martie 2018, 23:41)

    FLORIO [utilizator]

    Cine si acum sta in casa isi blesteama viitorul copiiilor lor. Dragnea isi pregateste terenul. Pe Leana doi a dus-o deja la "marele congres" si va avea curand propriu Ministeriu.
    Vreau sa o des jos pe Kovesi si pe Johannis si atunci are unda Verde la dictatura. Greva generala in toata tara!!!!!
    Tariceanu e nr doi.
  • +13 (15 voturi)    
    Un atac furibund. (Luni, 12 martie 2018, 23:47)

    Isobar [utilizator]

    Cei doi matadori au iesit astazi pe arena de corrida Romania TV in roluri inverse, de tauri furibunzi cu o enorma frica de ""statul paralel"".
    In furia lor exacerbata nu au vazut decat rosu si au
    convenit sa distruga totul pentru a nu ajunge acolo unde merita.
    Asteptam ""Memoriile"" .
    .
    • +6 (6 voturi)    
      Seamana din ce in ce (Marţi, 13 martie 2018, 11:37)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      mai mult la discursuri cu unul din istoria neagra a romanilor ... Ala o tinea cu "agenturili straine", asta o da inainte cu "statu' paralel".
  • +7 (7 voturi)    
    Daddy (Marţi, 13 martie 2018, 12:01)

    VIRUSU [utilizator]

    Tu vorbesti de alegeri democratice mai puscariasule, tu care ai furat la referendum?! Sau ala nu era democratic?
  • +5 (5 voturi)    
    unde se ajunge? (Marţi, 13 martie 2018, 12:17)

    Dizidentul [utilizator]

    pe linga faptul ca statul paralel este devina in toate esecurile voastre nu puteti aduce dovezi.Pahontu si Johannis sint numiti,servicii de stat,procurorii,garda financiara,politia,etc. etc. Sa ai grija ce vorbesti tot un stat paralel a invocat si Erdogan si vezi la ce s-a ajuns (lovitura de stat a fost inscenata) scopul a fost puterea absoluta.Minciunile se pot intoarce impotriva ta.
  • +6 (6 voturi)    
    ce-o fi? (Marţi, 13 martie 2018, 12:23)

    Ilidia [utilizator]

    Ce-o fi asta? S-o incadrama la paranoia sau la delirium tremens !?
  • +6 (6 voturi)    
    Viceversa (Marţi, 13 martie 2018, 12:42)

    sucar [utilizator]

    PSD, o caracatita care a sugrumat Romania, a frant destine...
  • 0 (0 voturi)    
    (un) beneficiar al statului paralel (Marţi, 13 martie 2018, 14:57)

    truly [utilizator]

    Deci, recapitulam: serviciile secrete, politia, vamile, anaf'ul, garda financiara, procurorii, judecatorii, spp'ul - iar Klaus Iohannis - beneficiar... (Pe mine m-a omis d-l dragnea, dar nu ma supar, se intampla...)
    Asadar, mai toata romanimea - probabil i-a uitat si pe cei din Diaspora, asta e - toti is "Stat Paralel", in afara de d-l dragnea! el NU E in statul paralel, restul - da. Am inteles !