Antena 3 si Romania TV, partea a doua a interviului cu Sebastian Ghita: Rar o vedeai pe Codruta Kovesi fara Coldea la aceste intalniri / Eu aduceam lautarii la petreceri / Ghita sustine ca nu e vorba de o fotografie cu Kovesi, ci de o imagine dintr-un "filmulet"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2018, 21:07 Revista Presei | Radio TV


Sebastian Ghita
Foto: captura Antena 3
Antena 3 si Romania TV prezinta partea a doua a interviului pe care Sebastian Ghita, fugit in Serbia, i l-a acordat lui Ion Cristoiu. Antena 3 a prezentat partea a doua a interviului cu titlul "Ghita arata fotografia cu Kovesi la el acasa", dar acest lucru nu s-a intamplat nici joi seara, la fel ca miercuri. In schimb, Ion Cristoiu a "descris" fotografia, afirmand ca se puteau vedea, in imagine, de la dreapta la stanga, "socrul lui Ghita, sotia domniei sale si Codruta Kovesi".

Dupa terminarea difuzarii acestei a doua parti a interviului, Cristoiu a incercat sa explice, in studioul Antenei 3, de ce Sebastian Ghita nu doreste sa prezinte fotografia public: "Cred ca nu a obtinut aprobarea de la fosta sotie sa apara in public si era riscul unui proces".

Interviul s-a incheiat in jurul orei 21,20 dar imediat dupa aceea Sebastian Ghita a intervenit telefonic la Antena 3, pentru a explica de ce nu doreste sa publice prezumtiva fotografie cu Kovesi.

Sebastian Ghita a sustinut ca "in acesti an" a facut "o multime de lucruri avantate, poate exaltate, poate agresive in societate" si "viata m-a adus in situatia in care m-a adus".

"Trebuie sa incerc sa imi protejez viata si pozitia si sa incerc sa ma gandesc totusi sa supravietuiesc", a argumentat, inainte de a adauga: "Cu siguranta va promit ca aceasta poza va deveni publica curand".

"Totusi, astept  si eu ca orice om nu sa ne razbunam unii pe altii, nu sa ma razbun eu pe Kovesi, nu sa fac vreo vendeta cu primul adjunct al celui mai important serviciu de informatii", a adaugat acesta.

In timpul acestei interventii telefonice, Sebastian Ghita a precizat ca nu este vorba despre o fotografie, ci despre o imagine dintr-un "filmulet".

"E un film, nu e singura poza, nu e singurul filmulet, si nu sunt singura persoana care are poze, flimulete, cum facem toti prietenii", a spus acesta.

In emisiune a intervenit telefonic si fostul socru al lui Sebastian Ghita, care a sustinut si el ca apare in fotografie alaturi de Laura Codruta Kovesi.

Acesta a declarat "cu toata certitudinea" ca el este cel din fotografie si "doamna de alaturi e doamna Kovesi".

"Am fost acolo moment cu moment", in cele "5-6-7 ceasuri pana la incheierea" petrecerii, pe care o dateaza "prin 2012, noiembrie".

Acesta a mentionat ca nu a mai vazut-o pe Laura Codruta Kovesi "la alte petreceri".

----------

Interviul a inceput cu Sebastian Ghita care sustine ca Laura Codruta Kovesi a fost la o vila a lui, "langa Mizil", unde este si un "mic restaurant". (In paranteze, cu italice, intrebarile lui Cristoiu din timpul interviului)

"La una dintre acele intalniri, la care mai tarziu a aparut si Victor Ponta, a fost si Laura Codruta Kovesi", a spus Ghita

Iata mai jos cele mai importante declaratii facute de Sebastian Ghita in acest interviu:

  • Recunoaste sau nu recunoaste, in acel moment, in acel cerc de oameni, ne consideram prieteni
  • Foarte greu venea la aceste intalniri Codruta fara Florin. Rar o vedeai pe Codruta Kovesi fara Coldea
  • (intrebat cand a cunoscut-o) Ea era procuror general si cred ca am cunoscut-o la una dintre zilele acestea, fie 1 Decembrie, fie a SRI. La astfel de evenimente erau foarte multi oameni, erau sefii institutiilor din statul roman, era coada sa ii stranga lumea mana, sa o bage in seama
  • Se gandea fiecare ca atata timp cat procurorul general te observa in acel mediu, poate ca esti protejat, poate ti se trece mai usor cu vederea o greseala
  • Daca SRI vrea sa arate vreodata o imagine dintr-un sediu, sunt convins ca poate sa o faca
  • (Cristoiu - si lautarii cine ii aducea?) Eu
  • Ne vedeam acolo, mai beam un sprit, mai schimbam doua vorbe, si dupa plecam acasa
  • (cat de mult depinzi in Romania de relatia buna cu baietii de la SRI?) Foarte mult
  • Erau si oameni care nu erau invitati, unii erau prostuti, altii aveau gura mare a doua zi, altii nu cautau proximitatea serviciilor, ci a Cotrocenilor
  • (se nelinisteau cei neinvitati?) Unii da, altii nu. Prietena noastra Elena Udrea nu era nelinistita, pentru ca era protejata de presedinte
  • (Era cineva invitat si care nu venea?) Traian Basescu. Totusi a inteles pozitia de presedinte. Ma intreb cati ii arestau din familie daca mai umbla la chermeze cu ei. Daniel Morar, care a avut o relatie mai rece, mai distanta...






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6805 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    "sa o bage in seama" (Joi, 15 martie 2018, 21:26)

    loveparade [utilizator]

    erata...sa va bage ea pe voi in seama, gunoaielor.
    dar na, v-a bagat bine...
    • +2 (10 voturi)    
      Ce vrea Ghita sa demonstreze, ca are poza cu K? (Vineri, 16 martie 2018, 11:12)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      care e de fapt rostul acestui circ saptamanal cu poze si filmulete de la nunti si onomastici in care apar diferiti oameni printre care si Kovesi?

      Iohannis oricum nu o va revoca, asa cum vrea PSD


      - in ce context a fost facut filmul/poza ?

      o petrecere privata sau era un eveniment organizat de vreo institutie cu ocazia unei onomastici, etc

      - faptul ca dna Kovesi apare in poza nu inseamna ca era prietena cu Ghita. Iar in 2012 cand e facuta inregistrarea cu telefonul mobil, Ghita era deputat PSD si nu avea dosare penale
      • +4 (6 voturi)    
        Avea un dosar penal "Tracia-Asesoft" (Vineri, 16 martie 2018, 12:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        care ulterior a fost clasat in instanta, constatandu-se prescrise faptele !

        Problema mea este insa alta ! Nu am incredere in pozele sau in filmuletele lui Ghitza !

        PS. La asta chiar ca trebuie expertizate tot ce inseamna inregistrari audio-video, fotografii, inscrisuri, etc !
  • +3 (15 voturi)    
    am inteles (Joi, 15 martie 2018, 21:49)

    Kosmos [utilizator]

    Cristoiu "marele ziarist" ne demonstreaza de fapt cum le-a tras-o Codruta care a aplicat legea.
  • -8 (20 voturi)    
    Ghita.007.S02E02 (Joi, 15 martie 2018, 22:00)

    Mazeta [utilizator]

    Episod slab, fără nerv. Dona Codruta a fost prinsă cu minciuna, dar nu renunță. Agentul Gringo. Muzică de lăutari. Apare un martor.
    • +3 (9 voturi)    
      Acum folosesti Morse (Vineri, 16 martie 2018, 10:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E bine, in curand accesul la www pentru Tine si Coledzii din URSS va fi Istorie
  • -2 (6 voturi)    
    Tocmai ce zicea de Hexi Pharma (Joi, 15 martie 2018, 22:04)

    cititoare [utilizator]

    Și dacă a fost sinucidere sau nu... Și pana de curent care a durat vreo 5 minute bune după care reclama. Ce chestie domne..
    • +3 (7 voturi)    
      Inflatia e 4% si noi discutam de Kovesi in 2012 (Vineri, 16 martie 2018, 11:19)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      PSD face circ cu alegerile din 2009, cu poze de la o petrecere la care probabil a participat Kovesi in 2012...ca sa acopere furtul si incompetenta guvernului Dragnea 3 din 2018

      PS Kovesi nu apare in poza cu Ghita...desi toata lumea comenteaza de parca ei ar aparea in vreo poza impreuna
  • +9 (15 voturi)    
    rau a ajuns tara asta... (Joi, 15 martie 2018, 22:27)

    liviu_ [utilizator]

    ne uitam in gura unui infractor care e fugit in alta tara si face "dezvaluiri" fara ABSOLUT NICI O DOVADA , la 3 (TREI) posturi de televiziune in aceleasi timp !!! (sau erau 4 da nu mai stiu)

    suntem de tot kktu!
    si polonia isi permite sa faca figuri ... (si ei o sa si-o ia, da ei au economie si-o fura mai greu, au timp sa se "pocaiasca)... noi nu averm NIMIC... traim din mila fondurilor ue, din mila multinationalelor etc.... da vrem sa ne batem joc de justitie de ue . de popor, de TOT...
  • +6 (18 voturi)    
    care e relevanta ca are o poza cu Kovesi ??? (Vineri, 16 martie 2018, 0:07)

    Boham [utilizator]

    ce demonstreaza faptul ca Ghita si-a facut o poza cu Kovesi la o nunta sau laun botez sau la petrecerea de Crasiun ???

    NIMIC
  • +7 (19 voturi)    
    Interviul este un fas. (Vineri, 16 martie 2018, 0:16)

    valll [utilizator]

    Ghita drmonstreaza cel mult ca, deși ar fi fost cândva amic cu Kovesi, a fost pus sa plateasca în fatza legii pentru infractiunile de care e vinovat.
    Chiar dacă s-au intalnit, ce-i cu asta? În viața privata, d-na Kovesi putea să se întâlnească cu orice om care nu era în acel moment certat ci Justitia. Mai mult, s-a demonstrat ca la data fotografiei, LCK nu mai era magistrat.
    Ghita și Cristoiu se fac de ras. Ce fac ei seamna mai mult cu isteria la moda printre vedetele cam trecute, care vor sa iasă din uitare expunand penibile aventuri amoroase, reale sau iventate, pe care le-ar fi avut cu diversi bărbați celebri
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 martie 2018, 0:28)

    [anonim]

  • +6 (12 voturi)    
    Ce sa spun.... (Vineri, 16 martie 2018, 0:39)

    midumi [utilizator]

    un mare fas!

    Poate nici nu stia la ce petrecere este.

    Si daca nu ma insel, in Constitutiea Romaniei, art 23 pct 11 spune ca:
    "Până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti de condamnare, persoana este considerată nevinovată."

    Asa ca in 2012 nu vad ca o problema ca LCK s-a aflat, intamplator, prin apropierea dumitale.
    • -3 (7 voturi)    
      in 2012 Ghita NU avea dosare penale (Vineri, 16 martie 2018, 11:14)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      in 2012 Ghita era deputat PSD si membru al comisiei SRI in Parlament dar NU avea dosare penale
      • +4 (8 voturi)    
        Avea dosarul intitulat "Tracia-Asesoft" ! (Vineri, 16 martie 2018, 12:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Se vorbeste de el chiar pe acest site, la pagina "juridice" !
        • +2 (2 voturi)    
          Cui nu-i convine adevarul factual (Vineri, 16 martie 2018, 14:49)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          sa dea un minus si comentariului acesta !

          PS. Tara asta inca are un viitor tocmai datorita faptului ca cei ce sustin PSD-ALDE si nu sustin realitatea obiectiva a faptelor sunt in mare parte talambi (folosesc eufemisme tocmai pt a spera ca acest comentariu va fi publicat) !
  • +7 (9 voturi)    
    tot ce pot spune.. (Vineri, 16 martie 2018, 0:55)

    exilatul [utilizator]

    este ca romania a ajuns o albie de ..po-ci..pardon de escroci care se acuza unul pe altul pe la televiziunile detinute tot de escroci plus tvr care este de stat, care stat este condus la fel de niste hoti...ti se face si sci-ba de mizeria umana care este in tara aia..
  • +7 (9 voturi)    
    Macar sa radem bine.. (Vineri, 16 martie 2018, 1:06)

    Fadds [utilizator]

    ...daca nu vor avea alte urmari mai serioase pozele/filmuletele cu Kovesi chefuind cu "penalii". Oricum nu cred ca il bate pe Danilet Vasilica la efect comic.
  • +12 (20 voturi)    
    De adus aminte (Vineri, 16 martie 2018, 1:25)

    n.dumiritu [utilizator]

    In 29 iulie 2012 a fost referendumul de demitere a presedintelui Basescu. Procesul electoral este puternic fraudat, fiind organizat si supravegheat in totalitate de USL. Parchetul General condus de d-na Kovesi, procuror general as tarii, deschide ancheta de frauda electorala. Parte a anchetei, PG cere de la AEP listele electorale si borderourile de centralizare voturi, taman inainte ca USL-ul sa le ia ca sa le "scaneze" cu o firma a lui Ghita din Serbia. Era o premiera cind PG desfasura un asemenea act de aparare a democratiei. Iar asta in mijlocul campaniei agresive a USL-ului, in momentul in care USL-ul cotropea fara mila orice urma de rezistenta. Poate o se ne mai gindim ca, daca mai avem un rest de democratie, datoram ceva curajului, onoarei si civismului d-nei Kovesi si a colaboratorilor sai din PG din acel moment.

    Ca sa-si tina suporterii cu capsa inflamata in vederea alegerilor generale, dar si ca sa mascheze esecul din referendum, USL-ul incepe una dintre cele mai virulente campanii impotriva PG si a d-nei Kovesi. Ghita detinea Romania TV din oct 2011 si era piesa importanta in propaganda USL.
    Nu am uitat aceste lucruri, pentru ca ele poarta pecetea lasitatii si nemerniciei a celor care au preluat tara la alegerile din nov 2012 si care ne afunda si acum in crize si subdezvoltare.

    Asadar, daca vii si spui in 2018 ca Kovesi era in amicitie cu Ghita in 2012, mizezi pe credulitate si nu pe uitare.
    • +4 (8 voturi)    
      Chapeau Bas (Vineri, 16 martie 2018, 10:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Ar Trebui Premiat Comentariul Tau!
    • -1 (7 voturi)    
      da boc unde ne-a afundat? (Vineri, 16 martie 2018, 10:32)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Matale esti cumva Boc sau seful lui adicalea Base? Da. din 2009 pna 2012 a mers totul ca pe roate. Kovesi a bagat la puscarie la afacerea Microsoft parca niste ministrI DIN PERIOADA DE AUR 2009-2012. Iar dosarele cu retrocedarile parca sunt tot din acea perioada. mama ce democratie a fost atunci. S-a luat de la saraci si s-a dat la bogati. Vezi ca nici noi nu uitam taierele de la indemnizatia pentru cresterea copilor operata la solicitare lui madam Vlas a carui sot era patronul firmei care a facut evaluarile dupa bunul plac la retrocedari. Vezi ca noi nu uitam mult mai multe. 2009 - 2012 ani de AUR ai lui Boc si Base.
      • +2 (4 voturi)    
        E foarte bine ! Inseamna ca luati cu regularitate (Vineri, 16 martie 2018, 14:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Lecitina !

        Dar ceva care sa va destepte inca nu s-a inventat !

        PS. Ori esti, ori nu esti ! Voi ati tras cartea nasoala !
    • +3 (7 voturi)    
      Ma uit dupa argumente (Vineri, 16 martie 2018, 10:41)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      In toata cuvantarea lui Ghitza lipsesc cu desavarsire argumentele si ma refer la cele obiective.

      LIPSESC CU DESAVARSIRE!!!!!!!!

      Nu sustine nici o secunda ca nu ar fi vinovat de afaceri necurate, ceea ce el sustine este: Am furat si eu, DARRRR au furat si altiiii !!!

      Cel de la Pitesti, procurorul cu pricina cred ca a exagerat cu afirmatiile lui, INSA Ghitz este 100% vinovat pentru spalare de bani si contracte supra evaluate cu statul. Adica furt din banul public!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      USlul cotropea fara mila? (Vineri, 16 martie 2018, 10:46)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      ai uitat sa iti amintesti de candidatul la PM propus de USL!
  • +2 (6 voturi)    
    Care este totusi logica? (Vineri, 16 martie 2018, 10:21)

    Martinezu [utilizator]

    Insista ca au probe in care apare Kovesi in preajma lui Ghita. OK.
    Deci avem un procuror care sta langa un infractor precum Ghita. Deci este compromisa.
    Dar stai asa , Ghita nu este infractor el este doar vanat de procurori. Pai unde este compromiterea lui Kovesi?
    Care este logica din spatele acestor asa zise dezvaluiri bomba?
    • 0 (6 voturi)    
      Nu, in 2012 Ghita nu avea dosar penal (Vineri, 16 martie 2018, 11:17)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      deci nu avem un procuror care 'sta' langa un infractor din moment ce Ghita nu avea dosare atunci in 2012


      si de fapt nu avem un procuror care sta langa deputatul din comisia SRI Ghita nici in 2012 ci avem doar un film facut cu tel mobil la un eveniment, la ceva petrecere la care participa multi oameni

      Nu exista poza cu Ghita si Kovesi impreuna, vorbind sau macar facand o poza unul langa altul si nici macar nu exista dovada ca au fost amandoi la acelasi eveniment pt ca nu apar impreuna in poza
      • +4 (4 voturi)    
        De unde stii ca "avem un film facut cu tel. (Vineri, 16 martie 2018, 16:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        mobil la un eveniment, la ceva petrecere la care participa multi oameni", in conditiile in care nu a fost aratat la tv. ?

        In schimb, in contra evidentelor, susti intr-una ca in 2012 Ghita nu avea dosar penal !

        PS. Vezi tu, si eu ca si tine sunt de partea lui Kovesi, doar ca LCK trebuie aparata inteligent, rational, nu doar de dragul de a fi aparata ! Trebuie aparata in asa fel incat apararea sa reziste, nu sa fie ceva gen Trustul Intact !

        PS. O zi buna !
  • +3 (7 voturi)    
    Misto! (Vineri, 16 martie 2018, 10:23)

    ouyang [utilizator]

    Deci baietii de la Dubai- Ponta, Sova si Ghita erau doar cheflii grupului. Maruntii, nu canaliile mari. Dar se simteau pe cai mari. Unul se viza tartor suprem, vroia echipa de formula 1. Dar si gainarii gen contracte de consultanta neprestata sau cate un plagiat. Baiatul asta cu lautarii s-a mufat bine la niste contracte cu statul si se plange de "statul paralel" creat chiar de el? Ce rol are acest "stat paralel"? Oameni de "afaceri cu statul"? ii clar unde e mafia in Romania? Daca le iei jucariile fac spume, angajeaza blck cube, consultantii unor dictatori, schimba legi, orice. Pentru ca miza e viata acestui "stat paralel". Multumim Ghiță de confirmari.
  • +2 (4 voturi)    
    comentariu nr.2 (Vineri, 16 martie 2018, 11:58)

    Dizidentul [utilizator]

    nu poate nimeni sa inteleaga ce este compromitator in faptul ca Covesi a fost in relatii (de Prietenie) cu dl.Ghita au fost si s-au intinlit cu totii SRI,sefi de partide,ministri, etc. au chefuit impreuna au taiat porcul impreuna.Daca a fost si este ceva compromitator in aceste actiuni pentru ce pina acum nimeni nu s-a plins.Condamnatii (Ghita,Cosma,Mazare si altii)apar dupa ani de zile cu asa numitele dovezi ""Justitia si procurorii nu au procedat corect".
    • +1 (3 voturi)    
      Nu toti pentru Romania (Vineri, 16 martie 2018, 13:43)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Asa este. In perioada lui Basescu, toti astia (sefi servicii secrete, procurori, magistrati, politicieni, jurnalisti, oameni de afaceri) au fost toti intr-o mare hora pe criterii de prietenie si/sau slugarnicie. Nu au jucat hora pentru ROMANI/Romania ci pentru propriul interes. Au lucrat impotriva intereselor romanilor. Pe vremea lui Ceausescu, aceasta hora lucra (cat de cat) si in interesul romanilor. Efectiv, aceasta caracatita, aceasta mafie instaurata de Basescu, este inamicul populatiei si trebuie decapitata. Videanu, Kovesi, Basescu trebuiesc judecati. Apoi urmeaza FSN/PSD.
  • +1 (1 vot)    
    Ce mi-a placut mie (Vineri, 16 martie 2018, 17:26)

    dekar [utilizator]

    Ei bine,pe langa toata ciulamaua lui Ghita ,mie mi-a "placut" (pana la greatza) libidinosul si onctuosul mare maestru,mare ziarist Cristoiu. Zambete largi de intelegera si condescendenta,mici dulcegarii impartasite,aproape sa-si faca cu ochiul,intrebari de invaluire gen:"ei,stim si noi da tu toarn-o,mozoleste-o da' nu zi tot,lasa si suspansul."Mare ziarist ! N-a pus nici o clipa problema fondului dosarului "asesoft",a raptului deturnarii si spalarii de bani,a coechipierilor mozoliti in aceeasi potlogarie. Bai,lume, chiar nimeni nu-l intreaba pe cristoiu cum,unde si prin cine l-a contactat pe penalul fugar ? Si-a pus el banii la bataie pentru Serbia,pentru intalnirea cu puslamaua ? O fi. Mare ziarist,dom'le !