Olguța Vasilescu, despre întâlnirea cu Iohannis: Cotroceniul a comunicat ce nu s-a discutat; se vrea deturnarea atenţiei de la ce se discută în aceste zile în spaţiul public

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 aprilie 2018, 18:26 Revista Presei | Radio TV


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, susține la rândul său, după premierul Viorica Dăncilă, că informațiile difuzate de președintele Klaus Iohannis, într-un comunicat, cu privire la întâlnirea avută marți, nu sunt adevărate. Într-o intervenție telefonică la Antena 3, Olguţa Vasilescu l-a acuzat pe Iohannis că ar fi comunicat "ce nu s-a discutat" și a susținut că, prin acest demers, șeful statului ar încerca să deturneze atenţia de la scandalul iscat în urma desecretizării protocoalelor încheiate de SRI.

Antena3.ro
amintește că discuţiile de marți dintre președinte, premier și ministrul Muncii s-au încheiat cu un comunicat de la Cotroceni, în care Administraţia Prezidenţială a susţinut că Iohannis le-a apostrofat pe cele două pentru modul în care au evoluat salariile românilor.

"Discuțiile care au avut loc la Cotroceni nu prea au avut nicio legătură cu ceea ce s-a discutat, ceea ce mă face să cred că a fost scris înainte. Am adus în atenția președintelui faptul că legea salarizării se aplică etapizat. Nu ni s-a reproșat faptul că legea nu ar fi predictibilă, pentru că i-am fi explicat aceste lucruri", a declarat Lia Olguța Vasilescu la Antena 3.

"Explicaţia pentru mine e deturnarea atenţiei de la ce se discută în aceste zile în spaţiul public. Da, eu aşa cred. Nu are niciun fel de explicaţie acest comunicat de presă, care vine în urmă unei discuţii, zic eu, foarte amicabile", a mai spus Olguţa Vasilescu.

Întrebată dacă Iohannis ar vrea, astfel, să o apere pe Laura Codruţa Kovesi, ministrul Muncii a răspuns: "Nu ştiu, dar cu certitudine a schimbat agenda zilei vorbind despre o lege care a fost adoptată şi care îşi produce efectele începând cu 1 iulie. Nu era nimic necunoscut pentru nimeni, cu atât mai mult pentru Administraţia Prezidenţială, care a promulgat această lege".



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1903 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    nea Iohanis (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:35)

    sachei [utilizator]

    asa iti trebuie daca te pui la mintea a doua tzatze. ce credeai ca poti discuta cu ele?
  • +5 (5 voturi)    
    tuta (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:49)

    Ilidia [utilizator]

    Tuta chiar a sus "amicabila" !? Nu m-as mira...
  • +4 (4 voturi)    
    Takes one to know one (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Expertii in dezinformare, fake news si distras atentia se pricep cel mai bine sa identifice asta. Dar nici tu nu spui ceea ce nu s-a discutat public pe gurita ta. Faptul ca ai aburit poporul cu o masura fictiva si scriptica cu efecte doar pe hartie. Cand lumea din mediul privat cu o experienta mult mai mare decat tine te contrazicea, singurul tau argument era "nu-i adevarat". Iar cand se dovedea ce ziceau ei spuneai "pai se poate intampla, da, in unele cazuri asa va fi".
  • +5 (5 voturi)    
    chiar asa ? (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:59)

    sareta [utilizator]

    A intervenit telefonic chiar la Antena 3 ! Zau ca asta-i buna de tot sa vorbesti despre minciuni tocmai la acest post ....Daca se adresa la CNN ,BBC sau TV 5 o mai credea cate cineva .Chestia cu protocoalele nu-i decat confirmarea inutilitatii lor, deoarece tocmai in perioada aplicarii acestora s-a furat ca-n codru si s-a jefuit tara mai abitir .Despre rezultatele "colaborarii " s-au gasit acari de serviciu :Remes,Ridzi,Gutau,etc.Au aflat cum a jefuit Basescu niste tzigani(pericol siguranta nationala) si n-au reusit sa afle cum si cine a jefuit Flota,resursele naturale ,cine a "umflat"miliardele de euroi Bechtel ,Microsoft,Bancorex,etc (adica niste caltaboshi ,nu alta ).
  • +5 (5 voturi)    
    tupeu (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:59)

    nahir [utilizator]

    jegos.
    Ce te deranjeaza holguto? Ca are dreptate?
  • +4 (4 voturi)    
    E invers...PSD distrage atentia publica de la FURT (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:02)

    Kivek [utilizator]

    PSD (prin slugile de la Antena 3) incearca zilnic sa distraga atentia opiniei publice cu cu scandaluri inventate despre subiecte ridicole din 2009, din 2012


    in loc sa vorbim de SCADEREA nivelului de trai sub guvernarea PSD, de cresterea preturilor, de inflatia de 5% noi vorbim despre ... 2009
  • +4 (4 voturi)    
    discutia despre salarii vrea sa abata atentia (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:06)

    Stefan534324 [utilizator]

    de la protocoale, sau discutia despre protocoale vrea sa abata atentia de la salarii? :)
  • +8 (12 voturi)    
    Johannis nu e obligat (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:18)

    Rahan5 [utilizator]

    sa comenteze bla-bla - urile unei plagiatoare ca Olguta si prostiile unei neica-nimeni ca Dancila din Videle, care au venit pe capul lui la Cotroceni.
    Johannis a spus ce trebuie spus din partea Presedentiei.
    Olguta seamana cu o corigenta la Limba Romana care se plange parintilor ca Profesorul de Limba Romana nu a vrut sa comenteze ,,lucrarea" pe care a scris-o pentru a trece clasa. Profesorul zicand parintilor doar ca fica lor trebuie sa ramana repetenta (fara alte comentarii).
    • +4 (4 voturi)    
      Ha ha (Marţi, 3 aprilie 2018, 20:56)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      @ Rahan: excelent. «... au venit pe capul lui... »... e x c e l e n t !
  • +4 (4 voturi)    
    Bine Volgutza! (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:20)

    Cataleya [utilizator]

    Acum șezi!
  • +5 (5 voturi)    
    deci pilonul 2? (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:26)

    jorj_bv [utilizator]

    Adica stim ca l-ati ciupit, dar n-ar fi frumos sa vi-l asumati si sa va dati demisia pentru MINCIUNA si DEZINFORMARE?
    Stiu cer mult, bun-simt nu e cazul la PSD
  • +5 (5 voturi)    
    Pe Olguta nu o opreste nimeni (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:29)

    Rahan5 [utilizator]

    sa prezinte la Antena 3 tot ce s-a discutat cu Johannis.
    Johannis a prezentat niste concluzii. Nu e platit sa fie Purtatorul de Cuvant / Cronicarul vorbariei lui Olguta de la Cotroceni.
    Datoria lui Johannis este sa prezinte Concluzii si Hotarari. Si nu sa descrie aiurelile spuse acolo de Olguta.
    Cel mult, poate confirma sau nu, prin Purtatorul de Cuvant al Cotroceniului, daca ce zice Olguta pe la Antena 3 ca s-a vorbit la Cotroceni, este adevarat sau fals.
  • +5 (5 voturi)    
    Poate cineva sa-mi explice fraza asta? (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:37)

    LiviuX [utilizator]

    "Discuțiile care au avut loc la Cotroceni nu prea au avut nicio legătură cu ceea ce s-a discutat, ceea ce mă face să cred că a fost scris înainte." Ca eu recunosc, nu o inteleg...
  • +7 (7 voturi)    
    rumegatoarea asta (Marţi, 3 aprilie 2018, 20:17)

    loveparade [utilizator]

    nu e in stare sa deschida gura in fata lui KJ.
    Omul vorbeste fluent si alte limbi straine decat moldovesneste, si-a facut studiile la zi, are fir deschis cu cancelariile europene, este structurat, concis, coerent (cam tot ce nu este bheee asta).
    Ea nu poate vorbi direct in contradictoriu cu presedintele nu pt ca nu ar avea argumente dar, pur si simplu, nu are vocabular.
    Drept urmare ea nu behaie decat la gadea care o scarpina sub barbie unde suna dupa ce se termina sedintele pentru ca isi aduce aminte ca ar mai fi spus ceva. Evident, vedem acum, ca, uneori, nu isi aduce aminte nici ce a vorbit in sedinite.
    In multe privinte il putem critica pe KJ dar ca ar fi mincinos e o premiera.
    Intre a crede ca olguta minte sau KJ minte...no comment.
  • +5 (5 voturi)    
    Amicabile (Marţi, 3 aprilie 2018, 20:30)

    HP [utilizator]

    Discutii amicabile poate la Craiova. Aici e "amiabile", eventual.
  • +4 (4 voturi)    
    Președintele ... (Marţi, 3 aprilie 2018, 20:34)

    AEV [utilizator]

    Președintele a comunicat concluziile la care a ajuns în urma întâlnirii și nu bla-bla-ul amabil la care îl obligă protocolul unei astfel de întâlniri, dna. Olguța!
  • +4 (4 voturi)    
    Este de preferat sa nu incercam.... (Marţi, 3 aprilie 2018, 20:39)

    gigiN [utilizator]

    ...sa intelegem ceva de la vreun ministru.Nu numai ca nu se intelege nimic,dar,in schomb,ne va durea capul.Macar daca vorbea in limba ei preferata,...frangleza.
  • +4 (4 voturi)    
    Din 100 de cuvinte (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:06)

    trandafil [utilizator]

    pe care le rostesc Johannis si Olguta, cred minim 99 de la Johannis si maxim 1 de la Olguta. Priviti niste mostre de exprimare si de logica:
    "Discuțiile care au avut loc la Cotroceni nu prea au avut nicio legătură cu ceea ce s-a discutat".
    "unei discuţii, zic eu, foarte amicabile"
  • +6 (6 voturi)    
    Veziti de treaba Volguto! (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:25)

    Rescator [utilizator]

    Esti potrivita doar sa vinzi seminte pe Stadionul din
    Craiova.Toti simtim in buzunare ca ne-ati dat multe
    tepe.Ai mintit destul-treci la munca.
  • +7 (7 voturi)    
    Frantzuzoaica de Craiova (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:34)

    un domn [utilizator]

    Spune ceea ce a mai spun si la ONU...o scoate cineva din priza?
  • +4 (4 voturi)    
    Si-o fi pus belciugul in nas ... (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:35)

    cartofil [utilizator]

    la intalnirea cu Iohannis ???? Ca sa nu aiba indoieli presedintele cu cine vorbeste.
  • +5 (5 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:37)

    vorbeste lumea [utilizator]

    la dimensiunea neajunsurilor salariale si de fiscalitate individuala create de judecatile si deciziile echipei coordonate de doamna din foto, nimic nu mai conteaza ...
  • +6 (6 voturi)    
    Periculoase intalnirile cu acordeonistele l'u DLN (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:42)

    Plagarus [utilizator]

    Ma astept sa declame ca nici nu au fost la Cotroceni !
  • +5 (5 voturi)    
    Acel moment in care (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:56)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    te gandesti ca discitiile ar trebui discutate:

    "Discuțiile care au avut loc la Cotroceni nu prea au avut nicio legătură cu ceea ce s-a discutat"