Dragnea, despre mutarea Ambasadei României la Ierusalim: Această decizie este luată. O susțin și încep procedurile

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 19 aprilie 2018, 22:02 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a spus, joi, la Antena 3, că s-a luat decizia de a muta ambasada României în Israel la Ierusalim și o să înceapă procedurile în acest sens. Acesta a subliniat că mutarea ambasadei ”poate și cred că va aduce niște beneficii foarte mari pentru Romania”.

”Această decizie este luată, o susțin și încep procedurile”, a anunțat Dragnea.

”Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea ambasadei. Poate părea puțin important, dar are o valoare simbolică uriașă, pentru un stat care are o influență nemaipomenit de mare în lume, în care sunt peste 500.000 de români, are o valoare foarte mare pentru administrația americană”, a spus liderul PSD. 

Acesta a subliniat că mutarea ambasadei ”poate și cred că va aduce niște beneficii foarte mari pentru Romania”.

”Am auzit tot felul de speculații, unele de inspirație rusească, altele securistoide, noi ne prefacem că avem ambasada la Tel Aviv, dar personalul diplomatic face naveta la Ierusalim”, a comentat el, adăugând că ”toată activitatea se desfășoară la Ierusalim, e vorba și de o abordare pragmatică”.




















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

2599 vizualizari

  • -18 (24 voturi)    
    prima masura (Joi, 19 aprilie 2018, 22:24)

    mmmircea [utilizator]

    de bun simt a lui daddy. Exceptia care confirma regula.
    • -12 (14 voturi)    
      Nu e doar de bun simt, (Vineri, 20 aprilie 2018, 6:33)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      e geniala!
    • +7 (9 voturi)    
      in ce (Vineri, 20 aprilie 2018, 8:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      calitate tovarasul dragnea isi asuma si incepe procedurile de mutare a ambasadei Romaniei, la Ierusalim?
      Politica externa a Romaniei este exclusiv atributul Presedintelui tarii, in acest moment Johannis. Nici macar ministrul de externe nu poate face acest lucru. Sa ia o decizie atat de importanta.
      Din cate stiu eu, condamnatul penal aflat in timpul executarii pedepsei, dragnea, nu are decat functia de pres de partid si pres de camera parlamentara.
      Aaaaaa, ca are vise umede de presedinte de tara sau prim ministru, asta e treaba lui.
      • 0 (0 voturi)    
        nu prea ne place cartea... (Vineri, 20 aprilie 2018, 15:56)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        recomand cu caldura constituția!
    • +4 (8 voturi)    
      Postacul Moscovei s-a activat instant !!! (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Esti de serviciu nonstop, ca si chisocul din coltul strazii, cum apare o stire despre actiuni antiromanesti cum pac, apari si tu cu postul tau prosovietic.
  • +5 (21 voturi)    
    asta chiar e o prostie uriasa (Joi, 19 aprilie 2018, 22:26)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si dovada maxima de slugarnicie fata de stapani!

    PS.
    Cica eu sunt postac psd....
    • +9 (17 voturi)    
      Esti PSD-ist pana in maduva .. (Vineri, 20 aprilie 2018, 1:05)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ...osemintelor tale. Acum, hotii vostri, in goana dupa bani si alte beneficii, mai si "calca in strachini" (din punctul vostru, al "nu ne vindem tara" si "multinationalele care organizeaza demonstratii", adica al romanasilor "verzi"). Pipota voastra verde nu poate sa inghita asa ceva.

      De unde pana acum sareati ca Basescu e sluga licuriciului, acum sunteti total derutati. Ati uitat ca hotu' are consilieri evrei. Ceata nene! Votam cu hotii, dar sa fie hoti verzi, de-ai nostri, pentru noi!
      • 0 (4 voturi)    
        cum le stii tu pe toate.... (Vineri, 20 aprilie 2018, 8:45)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        .
  • +17 (23 voturi)    
    Ce? (Joi, 19 aprilie 2018, 22:29)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    De cand de ocupa personal de politica externa? Si cata infuenta au consilierii israelieni asupra lui?
    Deja se comporta deschis ca un dictator.
  • +7 (17 voturi)    
    Evreii au o influnta mare si in PSD, (Joi, 19 aprilie 2018, 22:29)

    Rahan5 [utilizator]

    nu numai ,,in lume": Ciordache, Misa, Cazanciuc, Ponta etc.
    Se putea ca rusul Dragnea sa nu le faca pe plac ?.
    S-ar supara si ginerele miliardar a lui Putin. Si de unde sa mai aiba dupa aia Dragnea, bani de campanii electorale?
  • -11 (19 voturi)    
    Asta da atitudine, patriotism si barbatie! (Joi, 19 aprilie 2018, 22:34)

    asistat [utilizator]

    Felicitari domnu Dragnea!
    • +5 (11 voturi)    
      huh (Joi, 19 aprilie 2018, 23:23)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Esti ironic, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      vezi (Vineri, 20 aprilie 2018, 8:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ca ti s-au lipit pe vecie buzele de dosul lui dragnea.
    • +6 (6 voturi)    
      "Domnu" este patriot (Vineri, 20 aprilie 2018, 9:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ca muta ambasada la Ierusalim? In opozitie cu politica UE din care inca facem parte si impotriva intereselor Romanilor? Doar pentru a se pune el bine cu mai marii lumii? Penibil chiar si pentru un asistat agramat postac psd!
  • +11 (17 voturi)    
    Serios ? (Joi, 19 aprilie 2018, 22:57)

    STEFAN A. [utilizator]

    Va felicit tovarase Dragnea deoarece :
    1- faceti ce nu vrea sa faca nici o tara UE .
    2- palestinezii o sa va pupe pe gingi . (cu ce , inutil de scris )
    3- prietenia cu TOATE tarile arabe intarita . Egipt , Siria , Iordania , Iran , Irak ,Arabia Saudita , fericite la culme .
    4- talebanii in Afganistan , aia care tot trag in trupele straine de acolo (sintem si noi prezenti) o sa faca pace separata cu fortele romanesti .
    5- relatiile cu tarile musulmane vor ajunge "pe noi culmi". Pakistan , Maroc , Algeria , Tunisia , Libia , cu demonstratii de iubire si respect .

    Da aveti habar ca distrugeti toata politica externa cu arabii si musulmanii ?
    Construita cu atita truda inca de pe vremea lui Ceausescu ?
    Melescanu va informeaza de repercusiuni sau e total ramolit din cauza virstei ?
    • +12 (14 voturi)    
      din cate stiu (Vineri, 20 aprilie 2018, 1:42)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Melescanu se opune, dar Dragnea e hotarat (ceea ce e dubios pentru ca parca avea consilieri israelieni, nu sefi israelieni).
    • -13 (15 voturi)    
      Dupa cat de mult ai scris (Vineri, 20 aprilie 2018, 6:29)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      A-mi pare ca esti expert an politica externa! Țarișoara are nevoi de oamen ca tine!
      • +5 (5 voturi)    
        Si in nici un caz nu are nevoie (Vineri, 20 aprilie 2018, 9:28)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        de analfabeti functionali ca tine!
  • +13 (15 voturi)    
    mda (Vineri, 20 aprilie 2018, 3:14)

    Nevermind [utilizator]

    sluga face frumi ca sa primeasca ceva. sau sa nu primeasca ceva, cum ar fi niste ani de parnaie

    proasta manevra dpdv politica externa
    • -8 (10 voturi)    
      Coleg pă politica esternă (Vineri, 20 aprilie 2018, 6:31)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Cu domnu stefan, ă?
    • -6 (8 voturi)    
      Auz? (Vineri, 20 aprilie 2018, 6:49)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Nevermind!
  • 0 (0 voturi)    
    mutarea ambasadei Romaniei la Ierusalim (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 18:11)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    O gafa istorica ce ne va costa mai mult decat credem acum.
  • 0 (0 voturi)    
    mutarea ambasadei (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 18:19)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    Ce-ar fi sa incepeti prin a-i intreba pe romani daca vor ?