Dăncilă: Nu văd niciun motiv să demisionez / Domnul președinte dădea senzația că mă cheamă ca la școală, sunt prim-ministrul României și nu pot accepta acest lucru

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2018, 20:16 Revista Presei | Radio TV


Premierul Viorica Dăncilă a declarat, vineri, la România TV că nu vede niciun motiv să demisioneze, după ce președintele Klaus Iohannis i-a cerut acest lucru în mod public. Dăncilă s-a arătat nemulțumită de faptul că președintele ar fi chemat-o la discuții ca la școală. ”Sunt prim-ministrul României și nu pot accepta acest lucru”, a spus ea. 

"Categoric nu. Nu văd niciun motiv să demisionez atâta timp cât am susţinerea coaliţiei de guvernare și cred că în cele trei luni am avut rezultate bune. Nu văd niciun motiv ca să-mi depun demisia", a afirmat Dăncilă, la România TV.

Acesta a mai spus că nu o afectează retragerea încrederii președintelui Iohannis, dar este un gest care va aduce o slăbire a încrederii pe plan extern a României. 

”Nu aș putea spune că mă afectează, e un gest și o declarație care nu își aveau locul acum. Acest mod de lucru poate duce la o slăbire pe plan extern, nu trebuia făcut. Dincolo de frustrări, trebuie să dăm dovadă de responsabilitate, iar țările trebuie să vadă în România o țară stabilă, de încredere”, a mai spus ea.

Întrebată dacă a afectat-o declarația președintelui Klaus Iohannis cum că ”nu face față poziției de premier”, Dăncilă a spus:

”Categoric da, dar nu numai ce a zis președintele în această zi, modul de exprimare al președintelui m-a jignit, de asta nu am fost la Cotroceni.  Am încercat să păstrez echilibru, am sunat azi pentru a-i comunica că nu merg azi, mi s-a spus ca nu poate răspunde, atunci am comunicat că nu mă voi prezenta. Am sperat ca președintele să sune, dar reacția președintelui a fost o reacție publică (...).  Mi s-a părut normal ca discuțile să aibă un caracter confidențial. Cred ca acest lucru eu l-am respectat, din pacate domnul presedinte, nu”.

Aceasta a comentat că ”domnul președinte dădea senzația că mă cheamă la școală, ca pe un elev care trebuie certat, sunt prim-ministrul României și nu pot accepta acest lucru”.

Aceasta și-a apărat vizita în Israel, spunând că ”domnul președinte nu a înțeles. Am fost în Israel pentru anumite acorduri în domeniul economic, nu aveam nevoie de mandat”.

”Nu am vorbit să mutăm mâine Ambasada, am lansat o platformă. Nu puteam să vorbesc înainte să lansăm platforma cu președintele. Era important ca acest memoriu sa fie adoptat prima dată în guvern. Noi nu avem ambasador la Israel, deși am propus un ambasador, există un număr de înregistrare la Administrația Prezidențială. Noi ne-am făcut datoria”, a mai spus Dăncilă.

Premierul a negat și un conflict între Guvern și BNR. 

”Nu este niciun conflict interstitutional cu BNR. Mugur Isărescu a participat la cele două ședințe pentru adoptarea monedei euro.  Nu poți să mediezi ceva ce nu există, de asta am refuzat sa merg. Eu cred că domnul președinte a vrut sa fie mediator, dar el este cel care rupe acum orice fel de mediere”. 

Președintele Klaus Iohannis i-a cerut vineri demisia premierului Viorica Dăncilă,precizând că aceasta nu a înțeles obligațiile ce îi revin conform jurământului depus la învestirea în funcție și nu face altceva decât să execute ordinele de partid. Iohannis a mai spus că Dăncilă nu face față poziției de premier, transformă Guvernul într-o vulnerabilitate, refuză să respecte Constituția și principiul colaborării loiale între autoritățile statului. 

Iohahnis a făcut referire la discutarea în ședința de guvern a memorandumului privind relocarea ambasadei din Israel, fără consultarea sa. 

”Săptămâna trecută în Guvern s-a discutat un document secret, un memorandum secret pe politică externă. Asta a fost o mare greșeală, fiindcă în chestiuni de politică externă, dacă vorbim de documente secrete, care, evident, sunt sensibile – altfel nu ar avea de ce să fie secrete – trebuia să fie consultat Președintele, lucru care nu s-a întâmplat. În Constituție, în toate deciziile Curții Constituționale, în practica politică din România, se statuează și se știe că este nevoie, în interesul României, nu în interesul altcuiva, de o consultare instituțională între Premier și Președinte, că este nevoie, în interesul României, nu în interesul cuiva particular, ca autoritățile publice să colaboreze loial. Aceste lucruri și aceste nevoi ale statului nu au fost înțelese de doamna Dăncilă (...) Doamna Dăncilă a preferat să execute ordinele venite de la partid. Având în vedere acestea, eu retrag încrederea doamnei Dăncilă”, a declarat șeful statului.

Citește și:

Dragnea: Viorica Dăncilă nu are de ce să își dea demisia/ Nu există conflict între BNR și Guvern






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10770 vizualizari

  • +34 (40 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:19)

    [anonim]

    • +46 (52 voturi)    
      Iohannis are de 2 ori mai multe voturi decat PSD (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:47)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui

      PSD a luat vreo 3.4 milioane de vopturi iar Iohannis peste 6 milioane...

      Vasilica Dancila ar trebui sa demisioneze pt ca face Romania de RUSINE prin incompetenta si prostia ei.

      Plus ca e agramata
      • +32 (32 voturi)    
        Viorica... (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:39)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Vasilica stie ca este pe farasul lui Dragnea, nu e chiar atat de proasta, are inteligenta emotionala ca orice femeie si stie ca este plasata motz cu partidul, ca este in capcana.

        Ar fi bine sa plece si sa ramana in zona coaforului si a chestiilor muieresti si sa uite partidul si SA-L UITE PE DADDY.

        Ar fi bine pentru ea ca persoana/individa aflata undeva pe Terra.
        • +23 (27 voturi)    
          Prostia conduce Romania! (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:06)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Clop

          Stand acasa la alegeri pe motiv ca toti sunt la fel, desi niciunul dintre noi nu suntem identici, e o prostie la fel de mare ca Dancila.
          • +4 (6 voturi)    
            Mda... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 11:12)

            ex nihilo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            De acord, de aia m-am si scarbit sa mai aud - de stiri, de politica, de coruptie, DE IESITUL IN STRADA!... Pentru ca noi am votat, iar ei - prostia (sau ignoranta) ucide inainte de coruptie! - ei au stat acasa. Iar cand cu ordonanta ''iordache'' s-au ingesuit care-mai-de-care sa ''defileze'' prin fata camerelor! Revolutionari adevarati, ce mai... (Si eu sta acasa in ziua votului si as iesi sa aprind camera multicolora a telefonului. E cool...)
            • +8 (8 voturi)    
              constitutia (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 11:53)

              oilman [utilizator] i-a raspuns lui ex nihilo

              Dancila trebuie sa demisioneze deoarece la ordinul lui Dragnea a incalcat constitutia. Premierul nu decide politica externa ci o executa.
      • +10 (12 voturi)    
        Te inseli ... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 6:35)

        utug [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ... "Vasilica Dancila ar trebui sa demisioneze pt ca face Romania de RUSINE prin incompetenta si prostia ei." ?
        Te inseli si gresesti. Prostii sunt puternici si imprevizibili.
        Chiar pentru zei lupta cu prostia este o batalie pierduta - Friedrich Von Schiller.
        Iar Albert Einstein a descoperit ca de fapt nu Universul ar fi infinit ci Human Stupiditi [“Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.”]

        https://www.bing.com/images/search?q=schiller+%2b+gods+stupidity&id=7391F9546827AE592EEDFF2E27888F18C1CABBE7&FORM=IQFRBA

        https://www.bing.com/images/search?q=albert%20einstein%20human%20stupidity%20quote&qs=RI&form=QBIR&sp=2&pq=einstein%20quote%20human%20stupidity&sk=RI1&sc=3-30&cvid=1C6C6E65038749D7B3BF48B94C1B6375
        .
        • +3 (3 voturi)    
          Blonda si Eibstein (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 15:43)

          Iaca [utilizator] i-a raspuns lui utug

          Einstein nu a descoperi"ca de fapt..."
          El era framantat de doua problem:infinitatea universului si a prostie omenesti.
          Despre prima nu era prea sigur !
          O blonda,frumoasa (nu fac referire la blondele din PSD), venea la toate conferintele lui Einstein desi nu intelegea ceva.
          Cand Eistein a afirmat ca teoria relativitatii generalizate este o teorie gravitationala ,blonda l-a intrebat:Eu nu sunt gravitationala ?Hai,concret,sa facem impreuna un copil-destept ca tine si frumos ca mine
          Einstei i-a raspuns: e posibil sa fie frumos ca mine si destept ca tine-Asta-i reoria relativitatii
    • +2 (4 voturi)    
      La comemorarea lui Marx (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 9:36)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui

      Junker, seful Europei, participa la comemorarea lui Marx. Sper sa nu ne traga si pe noi 6 sau 19 milioane (sau pe Iohannis) dupa el. Ca noi suntem cu Europa si ce spune Europa (Junker) e foarte bine.
      • +2 (4 voturi)    
        Marx (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 12:14)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        Cu surprindere am aflat in 1990 ca noi in scoala n-am studiat chiar teoria lui Marx. Si aceasta fusese cenzurata...
    • +7 (7 voturi)    
      Te chema ca la scoala... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 11:42)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui

      De ce oare?
      Ca esti nescolita. Tanti...
  • +58 (62 voturi)    
    A trebuit sa treaca o jumatate de zi (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:22)

    cartofil [utilizator]

    Ca sa aiba timp infractorul condamnat sa-i scrie fituica si sa i-o trimita. Dupa aceea freza blonda s-a napustit sa citeasca romanilor biletelul.....
    • +24 (24 voturi)    
      Grebla Pieptana Blonzenia (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Ce acopera o memeaca goala
    • +22 (22 voturi)    
      Exact. (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:57)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Suntem condusi de persoane lipsite de integritate ca indivizi. Integritatea inseamna sa ai un set universal, valabil, de principii ca individ/persoana adulta.

      Cinismul din functiile de conducere sunt apanajul oamenilor fara principii, iar regula pe care o instaureaza ca persoane aflate la conducere, este lipsita de anvergura.

      Mizele sunt personale, deci meschine, transgreseaza principiile care definesc o personalitate integra. O persoana integra stie - de exemplu - ce inseamna fair play.
  • +43 (47 voturi)    
    A reusit sa citeasca tot de pe foaie (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:27)

    Ord [utilizator]

    ca de declarat, ea nu declara nimic.
    • +22 (26 voturi)    
      Grindeanu - limba de pantof a lu dragnea (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:05)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      La momentul respectiv nu o cunostea pe dancila - cu adevarat limba de pantofi a lu dragnea - o adevarata opinca in toata regula!
  • +43 (47 voturi)    
    Demisia (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:31)

    OvidiuCirjan [utilizator]

    Demisioneaza ,esti penibila.
  • +32 (40 voturi)    
    lol (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:35)

    Itsoc [utilizator]

    i-a dat-o in freza lu' Iohannis.
    Diseara o mica spalare pe creier a telespectatorilor antena 3, restul sunt la mare in vama.
    Pe 2 cand se intorc vor afla ca se pune de suspendarea presedintelui pe motive de interferente in treaba guvernului si a parlamentului.

    stati acasa oilor, o mana de mafioti va confisca tara si pe voi va doare in dos.
    natia asta merita sa dispara urgent! e o rusine la adresa oricarei societati si a umanitatii in general.
    • -9 (19 voturi)    
      Corect (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:45)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      De-aia nu ies la proteste, am speranţa că naţia o să dispară cât mai repede.
  • +24 (28 voturi)    
    Ai dreptate,daca nu ai mers la scoala..../ (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:37)

    gigiN [utilizator]

    ...atunci cand trebuia,acum este inutil sa mai mergi.Ramai toata viata ceea ce esti acum,adica un ZERO!!
  • +34 (38 voturi)    
    Eu vad (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:38)

    voinicu [utilizator]

    Femeia asta chiar nu pricepe ca nu e decit o cirpa de sters pe jos.
    Daca vrea sa dea dovada de responsabilitate ar trebui sa revina la singura activitate de care e capabila , respectiv impletitul sosetelor sau crosetatul de mileuri.
    Nu e suficient sa fii cit de cit capabila sa citesti ce ti s-a scris pe o foaie, mai trebuie sa fii in stare sa si scrii.
    • +9 (9 voturi)    
      Exista doua aforisme celebre.... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 9:09)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      ...valabile pentru 90% dintre politicieni,dar in special pentru "nevinovata"PM :
      1. "Ca sa-ti dai seama ca esti prost,trebuie ,totusi,sa-ti mearga mintea".
      2. "Cand esti mort,nu simti nimic,dar ii afecteaza pe ceilalti.La fel si cand esti prost"
      • 0 (0 voturi)    
        Exista... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 15:58)

        Iaca [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        2).este adevarata si daca esti mort de viu(nu neaparat inviat de Dragnea ) !
        Ce sa o mai scald (ca Liviu)/ Sa minr (ca dottore ) nu-i maniera / PSD o vrea ,pe blonda,la cald / Presedintele o vrea pe frapiera !.
  • +36 (38 voturi)    
    Te cheamă la corigență cucoană! (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:40)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Aiaiai! Rau a ajuns tara asta cu asa prim-ministru.
  • +65 (67 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:41)

    [anonim]

    • +17 (23 voturi)    
      Numai cand te uiti la poza din HN .... (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui

      si vezi ca umflata cu freza blonda trebuie sa-si dea demisia.
  • +60 (64 voturi)    
    Hai sictir (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    Ești o scursura. Rușinea României.
    • +8 (8 voturi)    
      Tanti cu gene false. (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:33)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Rusinea de la Videle.

      Ochiul care vede, nu are nevoie de butaforie.
  • +48 (50 voturi)    
    20-20 (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:43)

    ciuma.rosie [utilizator]

    De ani de puscarie sa ia seful tau DRagnea
    • +22 (26 voturi)    
      da de ce..... (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:48)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      numai escrocul sef sa ia puscarie!?!?!?!!...ceilalti din jurul lui , cum este si javra asta , de ce sa nu l insoteasca dupa gratii?..sau sutele de mii de penali din toata tara care constituie baza acestor mizerii umane de ce sa nu faca puscarie?...din pacate , nu sunt atitea locuri in puscarii pt milioanele de hoti, escroci si imbecili din ro...il injurati toti numai pe dragnea ( asa cum faceati si cu cismarul ) dar pe milioanele de romani care ii voteaza de ce nu i injurati, pt ca ei sunt adevaratii vinovati de ceea ce se intimpla in tara?...
      • +5 (5 voturi)    
        ...ai pus... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 6:53)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        ...degetul pe rana...
  • -39 (61 voturi)    
    Are dreptate cucoana ... (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:50)

    sareta [utilizator]

    Prima ministra are dreptate sa-l umileasca pe Prezident ! O merita din plin ,atunci cand era umilit Basescu (pentru absolut acelasi fel de motive) de catre jeuitorii tarii ,Johannis s-a inhaitat cu ei strigand jos Basescu .
    • +11 (23 voturi)    
      si tu (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      meriti un transplant de creier...
      nu dealta da ultimu neuron intra in creier... au si ei demnitatea lor si nu suporta o gazda care pupa in fund un partid corupt
      • +10 (16 voturi)    
        Merita doua medalii (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:45)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Prima pt ca e idiot si a doua in caz ca o pierde.
    • 0 (4 voturi)    
      sareta (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 12:17)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Ai tot atata minte cat calul saretei...
    • -1 (1 vot)    
      te (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 17:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      roade, nu-i asa? Abia asteptai sa te razbuni.
      Demonstrezi ca esti basist (in sensul ca tu votezi omul nu pt. ce scoate din cap ci doar pt. ca-ti place de individ) si nu un adept al unei politici diferita de cea a psd.
      vasilica trebuie sa-si dea demisia pt. ca si-a incalcat atributiile, ea fiind cea care formal a uzurpat atributiile prezidentiale.
      Si fii linistit. Cu atitudinea pe care o are nu are cum sa-l umileasca pe Johannis. Abia demonstreaza ca este un elev prins cu copiuta care trebuie dat afara din sala de examen.
  • +42 (44 voturi)    
    Nu poti accepta? (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:51)

    mitg [utilizator]

    Dar esti un pres, o nulitate, bataia de joc a lui liavhe et al.
  • +32 (34 voturi)    
    fite fite (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:52)

    clencix [utilizator]

    No comments. Asa ne trebuie la asa alegători.
  • +37 (41 voturi)    
    Hopa, s-a suit din troaca ......in copac ???! (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:55)

    Plagarus [utilizator]

    Se vede limpede ca Vasilicii,Dumnezeu, generos, i-a hărăzit suprema fericire a sărăciei cu duhul!
  • +33 (37 voturi)    
    Doamna 20 20 (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:59)

    batmanss [utilizator]

    Cine ti-a făcut temele ? Cei doi părinți ai statului paralel , Dragnea si Tariceanu ? Pare stilul lor ...
    • +20 (22 voturi)    
      :) (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:43)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      In cazul asta , cei 2 parinti au gresit tema, pavianu' i prostu' clasei.
  • +27 (29 voturi)    
    Pai, dacă Dragnea te-a luat la crașmă, te-ai dus (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:08)

    CezarN [utilizator]

    Iohannis te chema la scoala.Or, se stie ca pesedistii fug de scoala ca dracu' de tămâie. In plus, tu ai nevoie de lectii de limba romana, nu de fizica.
    Te intelegem! :))
  • +22 (24 voturi)    
    Si buna ziua spune de pe hartie ! (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:10)

    NicolaeA [utilizator]

    Ce draq de scoala a facut ?
  • +16 (22 voturi)    
    esti o p.....fiarta , atit si nimic mai mult (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:24)

    linarel [utilizator]

    parasuta de teleoarman
  • +19 (21 voturi)    
    programul (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:25)

    daldepsd [utilizator]

    guvernare 0-0 a atins apogeul, dubla nula, guvern si parlament. Acum ca au ratat totul, se incaiera si cu presedintele; golanie curata sa incerci sa-ti vinzi tara vorbind prostii printre vecini.
    Asta se intampla cand conduc analfabetii si legile sunt facute la apelul bocancilor.
    • +3 (3 voturi)    
      deștepții (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 6:28)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

      ...și când "deștepții " ca noi, nu merg la vot când trebui Așa ne trebuie.
  • +16 (18 voturi)    
    20-20 , barca la mal, ai probleme la mansarda (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:27)

    linarel [utilizator]

    " am sunat azi pentru a-i comunica că nu merg azi, mi s-a spus ca nu poate răspunde, atunci am comunicat că nu mă voi prezenta "

    cum adica ti-a spus ca nu poate raspunde daca ai vorbit cu el la telefon...................
  • +14 (16 voturi)    
    Ce iarmaroc! Premierul Romaniei? Ha! (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:31)

    V. Istina [utilizator]

    Nu cucoana, ba foarte dimpotriva!
  • +20 (22 voturi)    
    Sluga (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    I-auzi, e cu coada sus. Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul. 20-20
    • +4 (4 voturi)    
      + (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:34)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Femeia asta a imbatranit degeaba.
  • +24 (26 voturi)    
    Nu! (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:45)

    karula [utilizator]

    Nu, tutā, nu esti prim-ministru, esti proasta satului. si saul e din curul Olteniei!.
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:04)

    rocknum [utilizator]

    zise madam clatitareasa
  • +14 (18 voturi)    
    aham... (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:05)

    liviu_ [utilizator]

    1 - ai fost ultima persoana care ai raspuns... inca o dovada ca esti o sluga fara creier
    2 - e presedintele tarii maimutzo (cu scuzele de rigoare pt toate maimutele), nu te cheama ca la scoala... te cheama PT CA AI INCALCAT CONSTITUTIA !!!
    3 - huo bozgorii de la CNCD ... ca sa nu uitam si sclavii din alte institutii
  • +13 (15 voturi)    
    si uite cum PM Romaniei.. (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:22)

    Coco Whistle [utilizator]

    ne dadea niste lectii cum dadea mamaie porumb la gaini. e de risul curcilor fratilor si va mai spun ceva, astia ne servesc ce ne place...adica show...SRI cind vegheaza tara realizeaza ca maturatorii neamului ajung PM? presedinti? pe ce criterii se fac angajarile fratie? diplome la facultatile private de facut diplome?
  • +16 (18 voturi)    
    Demisia (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:29)

    Isobar [utilizator]

    Capitularea Dnei Prim Ministru Dancila este imposibila prin faptul ca domnia sa nu intelege nici
    dupa trei luni cum a fost posibil ca dintr-o mediocra deputata a PE sa devina sefa guvernului Romaniei si cu atat mai mult ce inseamna o demisie de onoare.
    Incepe de fapt o lupta care mocnea de multa vreme.
    Unitatea in jurul Presedintelui,a opozitiei unite , a opiniei publice (capabile sa inteleaga ca este permanent mintita de guvernanti) este singura cale de a forta demisia celui mai mediocru si rusinos guvern postdecembrist condus de fapt de “Geniul leormanului”..
    Sa fim optimisti !!!
  • +12 (14 voturi)    
    Sputnik si poporu' (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:43)

    Dedalus [utilizator]

    "Nu puteam să vorbesc înainte să lansăm platforma cu președintele"

    A lansat-o. :-))
  • +14 (16 voturi)    
    Asta chiar crede ca ea e PM (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:47)

    Savitar [utilizator]

    Pavianco, decat o marioneta tu esti iar Hamsterul e un ventriloc veritabil, vorbesti cum vorbeste el, ca un REPETENT.
  • +7 (9 voturi)    
    PM (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:54)

    Casargoz [utilizator]

    Poate premierul lui Dragnea. Al României niciodată. Viorica a fost numita de președinte , in mod normal cel care numește ar trebui sa poată destitui un/o oligofren/a aleasa din motive de corectitudine politica,
    chemată ca la școala ...
    Pai nu sa-a jurat ea ca la nunta in fata președintelui. Ce s-a jurat in fata lui Dragnea..
    Datoria unui prim ministru nu este înaltă trădare si impunerea punctului de vedere al unui guvern străin propriului guvern si altor instituții ale statului. Când vii cu o tema scrisă de guvernul altui stat nu este consultare este Trădarea definita de codul penal care pentru primul ministru se cheamă înaltă trădare.
  • -16 (20 voturi)    
    cate jigniri pe o pagina..... (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:10)

    kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator]

    inteleg sa nu-ti placa un om politic, sa nu fii de acord cu el. Dar sa-l jignesti......a la Becali?!! Si cica cititorii HN sunt "mai buni" ca ceilalti.
    • +8 (10 voturi)    
      Jigniri pentru tradatori (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:28)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      Nu se pun... trebuie doar procurori. Jignirile nu sunt suficiente . Daca te întâlnești cu înalți oficiali ai altui stat , daca nu ai mandat si stabilesti “la secret” agenda atunci se cheamă înaltă trădare si se pdepasete cu 20 de ani de pușcărie.
      E frumos la târgușor ... aer curat clima ca la Videle.. HBO la televizor... chiar o pedeapsa blândă..
      • -6 (8 voturi)    
        stii mai multe decat mine! (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:42)

        kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        respectele mele, deci!
    • +16 (18 voturi)    
      Sefii tai din PSD ne jignesc pe noi (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:35)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      Uita-te la cum vorbeste Serban Nicolae, de exemplu.

      Sau Catalin Radulescu, alt sociopat, ne-a amenintat cu AK-ul sau de acasa.

      Si astea sunt jigniri, dar tu esti sluga lor, deci pe astea nu le vezi.

      Apropos, ce scoala trebuie sa faci ca sa ajungi postac la PSD? Parca Stefan Gheorghiu nu mai exista. Ai absolvit Academia lui Oprea?
      • -9 (13 voturi)    
        mai stii cand luai 50 de bani de la udrea? (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:28)

        kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        hotul striga hotul, nu?
    • +9 (11 voturi)    
      Care om politic? (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:10)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      Ia uite la el, i-au fost jigniti hotii ai’ mai de soi si e ofensat saracu ivan cu nick englezesc.
      Ps: bah, te-am jicnit???
      • -11 (13 voturi)    
        nu, bah.... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:27)

        kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        pedofil de retea!
    • +8 (8 voturi)    
      te-au " jignit aprecierile " (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 8:32)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      care om si care politic? specimena asta sa cocotat la virf si crede ca merita sa fie pm la cit de incompetenta este ,

      Spunea cineva mai sus ca nici femeie de serviciu nu merita ......perfect adevarat
    • +2 (2 voturi)    
      adevarul (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 17:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      doare, nu-i asa?
      Unde vezi tu jignire. vasilica e o tuta cu patalama.
      Un analfabet functional de nota "1:0" si o "parlamentala" desavarsita.
      Daca nu iti dai seama ca formal ea e cea care a uzurpat prerogative prezidentiale si ca trebuie sa-si dea demisia, mai scoleste-te. Dar eu cred ca iti dai seama de asta insa deh, angajametul e angajament si nu iti mai vezi nici banii de postac pesedist.
  • +10 (12 voturi)    
    BNR sau BCR? (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:15)

    orasanurazvan [utilizator]

    Mai sus se amesteca - e cand BNR cand BCR...A reusit sa spuna cu BCR?!?
    • +9 (11 voturi)    
      A la daddy brazileros (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:36)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui orasanurazvan

      Tanti e sinonima cu o vuvuzea.
  • +15 (15 voturi)    
    Pe scurt (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:31)

    Casargoz [utilizator]

    Un înalt demnitar al statului roman a avut o agenda materializată printr-un memorandum secret la cererea unei puteri străine .....
    Asta declara doamna Dancia si duomnulndragnea...
  • +10 (10 voturi)    
    Stop (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:47)

    Rafaila [utilizator]

    Femeia asta, ca si o alta 'sinistra lui sotie', este rahatul de pe coliva comemorarii unui fost Stat Dac. Vreau Romania. Vreau tara care mi s-a furat. Sint roman, vreau tara mea inapoi, pentru mine, pentru cei care vor sa traiasca in tara lor, pe picioarele lor. Am vazut destule. Oameni buni, afara! Cu lopeti, cu galeti,cu ciocane,cu tirnacoape, bonfaiere, cu furculite, cu hirtie igienica, iesiti in fata acestor nemernici - ei va omoara. Dati jos casa poporului cu tot trecutul si cu prezentul ei in trecut. E nevoie de inchisori.? Casa poporului este pentru ei.
  • +11 (11 voturi)    
    Stop (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:47)

    Rafaila [utilizator]

    Femeia asta, ca si o alta 'sinistra lui sotie', este rahatul de pe coliva comemorarii unui fost Stat Dac. Vreau Romania. Vreau tara care mi s-a furat. Sint roman, vreau tara mea inapoi, pentru mine, pentru cei care vor sa traiasca in tara lor, pe picioarele lor. Am vazut destule. Oameni buni, afara! Cu lopeti, cu galeti,cu ciocane,cu tirnacoape, bonfaiere, cu furculite, cu hirtie igienica, iesiti in fata acestor nemernici - ei va omoara. Dati jos casa poporului cu tot trecutul si cu prezentul ei in trecut. E nevoie de inchisori.? Casa poporului este pentru ei.
    • +3 (3 voturi)    
      Excelenta idee!Casa Poporului - Puscarie! (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 12:26)

      V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      Subscriu 100%!
      E suficient de incapatoare sa incapa toti, cu toate rudele!
  • +10 (10 voturi)    
    xxxxl (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 2:17)

    vorbeste lumea [utilizator]

    pe la videle ar spune oamenii ca o cam da de gard ... iar in alte zone ar zice ca asta e vrajeala de popa de tara ... in fond, nici nu se astepta prea multa lume sa vada dumneaei chiar ceva motive ...de fapt, nici n-ar putea fi,nu ???
  • +9 (9 voturi)    
    demisia (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 6:34)

    Lake123 [utilizator]

    Citește cucoană mesajele de mai sus și ai curaj, semiionează. lasă-l pe Dragnea că se descurcă el. Parcă văd că-l căutăm mâine, poimâine prin Brazilia.
  • +10 (10 voturi)    
    Gradinita (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 6:39)

    tontu [utilizator]

    Senzatia Vioricai era ca Klaus o cheama la scoala, cand de fapt era vorba de gradinita...
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 7:32)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    ...neclarități... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 7:36)

    baligosul [utilizator]

    Madam Dăncilă s-a dus la RTV să spună că nu demisionează doar pentru că Iohannis a spus că e toantă și nu face față funcției de prim ministru, dar de ce s-a dus toanta la Ghiță TV și nu la TVR sau de ce nu a organizat o conferință de presă? Greu de spus.
    A mai spus madama că a fost în Israel pentru niște acorduri, o întrebare ar fi de cînd a început planificarea acestei vizite?
    O altă întrebare ar fi legată de nedumerirea neajutoratei că președintele a ales greșit momentul în care a afirmat că prim ministereasa nu face față ,,a declarat azi".

    În articol este scris BCR, dar era o referire la BNR, este o eroare de redactare, sau Dănciloaia a formulat greșit.

    Editor: Este o eroare de redactare în cazul BCR/BNR. Mulțumim. Am corectat
  • +8 (8 voturi)    
    Daca cel ales de 6 milioane nu il poate demite pe (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 7:58)

    kosfunny [utilizator]

    cel sustinut de 3 milioane inseamna ca nu traim in democratie
  • -4 (6 voturi)    
    incredere (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 8:03)

    gpavel [utilizator]

    presedintele desemneaza un candidat pentru functia de prim ministru in urma negocierilor cu partidele parlamentare,increderea o da parlamentul prin vot de investire!(conform constitutiei,tot parlamentul retrage incredere)
  • +10 (10 voturi)    
    madam prim sinistra (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 8:24)

    MoemBius [utilizator]

    daca nu vezi poate ar fi timpul sa consulti un oftalmolog
    poate e inca in stadiul incipient si se poate rezolva.
    Daca vrei pot sa ti explic eu
    Acolo esti pusa pe postul ala de prim sinistra pentru a reprezenta intersele ROMANIEI si nu interesele obscure ale unui partid de HOTI numit P$D

    Ai depus un juramant de credinta cind ai fost investita in functia aia
    Daca eventual dupa ce consulti oftalmologu' si tot nu vezi ai putea sa schimbi cabinetul pentru urmatoarea consultatie medicala si sa l folosesti pe primul medic psiholog + psihiatru ca bag seama ca la voi in P$D e contagios si you'll never know.
    Plus un mare SIKTIR din partea lu' subsemnatul inca o data pentru partidul de HOTI cu numele P$D care isi bate joc de o tara intreaga pentru ca ....poate.
    • +4 (4 voturi)    
      + Puie M$D (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 10:30)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      qed.
  • +13 (13 voturi)    
    Penibila (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 9:00)

    Gargara3 [utilizator]

    Doamna dovedeste din nou ca este lipsita de minima inteligenta dar si mai grav minte cu nerusinare . S-a pitit mai multe ore de presa, ca sa invete de la dracnea ce sa spuna. Si iata ce spune :Nu demisionez pentru ca:
    -am avut rezultate bune FALS rezultatele au fost catastrofale, cresterea inflatiei , creste ROBOR, sindicatele bugetarilor in permanente manifestatii datorita balbelor fiscale.
    - presedintele m-a chemat ca la scoala.FALS. In realitate A REFUZAT sa mearga la invitatia presedintelui, pentru mediere cu BNR,dupa ce guvernul si PSD au atacat BNR, mintind ca inflatia este produsa de banca nationala, pentru ca nu puteau sustine cu probe, astfel de aiureli ,au intors-o declarand ca nu exista un conflict .
    Tentativa de mutare a ambasadei Romaniei la Ierusalim si vizita PE SEST in Israel sunt apogeul unei guvernari imbecile si iresponsabile pe care nici cel mai INTELEGATOR presedinte nu o mai suporta.
    Prin declaratia fara echivoc a presedintelui ,acesta recunoaste indirect ca a gresit si ca regreta ca a numit cu buna stiinta ca premier al Romaniei o PROASTA .
  • -3 (7 voturi)    
    bravo, vasilico (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 9:15)

    revo [utilizator]

    Fii barbata!
  • +7 (7 voturi)    
    lelea Vasilica (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 11:39)

    krampus [utilizator]

    Dăncilă este primul ministru al Romaniei care este dispretuit de public pentru incultura ei, pentru dificultatile de exprimare dar mai ales pentru ca este o simpla marioneta a sefului ei politic. Tudose sau Grindeanu au aratat o minima personalitate uneori, Dăncilă este doar o papusa in sensul rau, lipsita de orice personalitate.
  • +7 (7 voturi)    
    dancila (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 12:18)

    fonciierea [utilizator]

    Esti tentat s-o crezi ca e proasta,ceea ce pare sa fie in parte adevarat,dar,asta nu exclude josnicia personajului,
    ptr ca ce altceva este tot acest comportament :sa faci gafa gramaticala dupa gafa gramaticala,sa-ti arati fara jena incompetenta la lucruri de bun simt,si,in acelasi timp sa perseverezi sa ramai intr-o functie ptr care nu ai nici cea mai mica intelegere?
  • +7 (7 voturi)    
    catindata (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 12:25)

    Desperados [utilizator]

    Daca ar invata limba romana, doamna ar putea candida la alegerile prezidentiale.
  • +8 (8 voturi)    
    Viorica... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 13:01)

    Iaca [utilizator]

    Dixit,Dancila :Auzi tu,fa,sa ma cheme la Cotroceni ca pe un elev ?
    -Pai,cand v-a chemat la Cotroceni sa depuneti juramantl pe Constitutie de ce ati fost ? Trebuia sa-i spuneti ca nu ati citit Constitutia (nici ca eleva si nici ca Premier).Era o scuza.
    Acum e tarziu si este vara-caldurile va apucara ?
    Sa fiti sanatoasa,cucoana,geamantanul si la gara !
  • +5 (5 voturi)    
    . (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 13:26)

    Ingwar [utilizator]

    am citit pe un site ca acuma Dancila trebue anchetata deoarece este banuita in incalcarea minim a unui articol a constitutiei, iar in timpul anchetei persoana data se suspenda din functia. psd'ul se joaca cu tara si crede ca vor iesi curati insa cred ca de data aceasta au trecut prea multe linii rosii
  • -6 (6 voturi)    
    Cum doamna Dancila , (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 13:59)

    A310 [utilizator]

    nu ati inteles ca johannis a afirmat ca in Israele v-ati intalnit cu "EVREI" , unde s-au pus la cale tot felul de lucruri secrete , si pe cale de consecinta impotriva Romaniei ,
    Nu cred ca va trece mult timp si johannis va aparea la proteste cu jeaca ROSIE .
    • +3 (3 voturi)    
      bai ameteala, (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 17:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui A310

      doar nu crezi ca Netanyahu e palestinian? Cu evrei s-a intalnit, asta e clar. Cum la fel de clar e ca a behait condamnatul penal de antisemitism, ati si sarit ca prostanii sa sustineti aberatia acestui individ, fara sa va folositi pretentia de intelect.
      Apropo de Constitutia pe care o clamati numai cand credeti voi ca va convine. Madam vasilica este cea care, formal, a incalcat Constitutia uzurpand prerogative prezidentiale si deci ea trebuie sa-si dea demisia. Ca sa nu mai zicem ca o paste si acuzatia de tradare de tara. CSAT-ul ala de ce crezi ca exista?
      • -2 (2 voturi)    
        bai lucidule , (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 21:16)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        termenul corect este israelieni ,poate acest termen iti spune ceva -Eretz Yisroel- , cu toate ca am mari indoieli ca ai avea habar .
  • +7 (7 voturi)    
    Nu esti decat o tarancuta din Teleorman (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 14:23)

    KTerinca [utilizator]

    Nu te mai da drept mare doamna, o stii prea bine si tu.
    Adusa intr-o pozitie inalta in statul roman, de un alt taran din Teleorman.
    Hai s-o spunem pe bune.
    Toata lumea vede asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Dancila si ierusalimul (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 14:53)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    Impartirea Palestinei in anii 1947-1949, razboiul de 6 zile, alte actiuni militare au facut ca in prezent Israelul sa nu aibe o frontiera recunoscuta international. Daca lucrurile s-ar intoarce la situatia din momentul terminarii mandatului britanic si impartirii Palestinei, Ierusalimul ar redeveni impartit intre israel si Iordania. In acesta situatie mutarea ambasadelor ar constitui o recunoastere a faptului implinit al ocuparii militare a orasului. Daca Romania ar muta ambasada ar confirma ca noi recunoastem ca ocuparea militara a unui teritoriu ar putea fi o solutie de rezolvare a conflictelor internationale. O asemenea solutie s-ar putea aplica candva si Romaniei in raporturile sale litigioase cu Ucraina sau Ungaria. In acelasi timp, oricat de mult suntem noi legati de populatia de origine romana din Israel, nu avem dreptul sa intervenim si sa punem presiune pe procesul de pace din zona. Parlamentul Romaniei nu poate valida o asemenea actiune. Romania trebuie sa ramana echidistanta in acest conflict. Multa lume uita pe cetatenii palestinei obligati sa se refugieze in strainatate si a celor din zonele ocupate care au fost deposedati pe nedrept de terenurile pe care le detin de multe generatii. Este urat din partea delegatiei noastre ca nu a gasit timp sa viziteze si pe reprezentantii palestinienilor. Este nediplomatic. Ce vina au ei ca s-au nascut pe acel teritoriu si ca intr-un fel sau altul au devenit proprietari de teren acolo?
  • +6 (6 voturi)    
    e OK, te intelegem... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 14:59)

    strelka [utilizator]

    locul tau nu e la scoala, ci la afterschool
  • +6 (6 voturi)    
    cine este Dancila (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 21:27)

    anion [utilizator]

    ...'' sunt prim-ministrul Romaniei si nu pot accepta acest lucru''. Da doamna, nici noi! Duceti-o domnilor la scoala!
  • 0 (0 voturi)    
    :)))) încă una care-i nu-i place școala (Joi, 3 mai 2018, 23:08)

    Casargoz [utilizator]

    Nu poate accepta sa fie chemată ca școala :)
    Îmi daunseama ce școala a făcut ..
    Treci in banca p drag.nea ai 4.
    Ce profesori o fi avut trasa de urechi chemată cu tac-su tuns zero..
    Avem niște politicieni care își închipuie ca demisia se depune ca icrele ... mai întâi ovulezi si după aia te duci sa depui demisii...
    Demisia se semnează nu o depui...
    Un prim ministru si-a făcut datoria a semnat un memorandum secret in avantajul unui stat străin contra aliaților europeni cu care are semnat un tratat...
    Datoria ostășească ....
    :)
    Deci revenind nici nu vreau sa ma gândesc la ce școala a făcut primul ministru... numai abuzuri...
    Ma mir ca educația este o prioritate pentru guvernare...
    Când primul ministru considera ca școala este un loc unde ești abuzat..
    E greu