Dragnea: Prin toate declaraţiile pe care le face, preşedintele Iohannis incită la violenţă / Am auzit scenarii că unii de la PNL şi USR vor să-i facă plângere penală premierului Dăncilă. Există o linie roşie peste care nu trebuie să se treacă

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2018, 21:17 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea la Romania TV
Foto: Captura Romaniatv.net
Liderul PSD Liviu Dragnea îl acuză pe preşedintele Klaus Iohannis că incită populaţia României la violenţă şi că vrea să transmită "un sentiment de nesiguranţă", scrie Agerpres. Invitat duminică seară într-o emisiune la România TV, Dragnea a declarat că acest tip de acţiune al şefului statului "poate să reprezinte un atac la siguranţa naţională".

"Eu nu l-am văzut vreodată pe preşedintele României să facă apel la calm. Preşedintele a incitat şi la proteste în permanenţă, a fost şi în piaţă de mai multe ori, prin toate declaraţiile pe care le face incită la violenţă, enervează foarte mult, vrea să transmită un sentiment de nesiguranţă. Eu am spus că acest tip de acţiune poate să reprezinte un atac la siguranţa naţională, pentru că, în momentul în care transmiţi date inexacte, transmiţi mesajul că în România economia nu merge bine, în România salariile nu se plătesc, că obiectivele din programul de guvernare nu se îndeplinesc, că este instabilitate politică, că Guvernul este instabil, există riscul ca anumite investiţii care ar trebui să vină în România nu mai vin pentru că îl aud pe şeful statului", a afirmat Dragnea.

Liderul social-democrat susţine că nu se află în război cu şeful statului şi că nici nu a iniţiat vreodată un conflict cu acesta. În schimb, el a reiterat ideea că va riposta la orice declaraţie sau acţiune ostilă din partea lui Klaus Iohannis sau a celor care îl susţin. Dragnea s-a declarat convins că rezultatele guvernării PSD vor fi resimţite în scurt timp, iar acest fapt generează temeri preşedintelui ţării.

"Există o temere din ce în ce mai mare, o teamă din ce în ce mai mare, o supărare din ce în ce mai mare generată de faptul că, în scurt timp, adevărul economic, adevărul social, adevărul fiscal va ieşi atât de mult în evidenţă încât toate aceste minciuni nu vor mai putea fi folosite pentru a manipula oameni şi încearcă să facă orice pentru ca guvernarea să fie blocată, acţiunile din parlament să fie fie blocate şi folosesc orice mijloace", a adăugat Liviu Dragnea.


Dragnea: Oficialităţile de la Ierusalim s-au simţit profund jignite de declaraţiile preşedintelui Iohannis
    
Liviu Dragnea a mai declarat duminică seară la Romania TV că autorităţile israeliene "s-au simţit jignite" de declaraţiile preşedintelui Klaus Iohannis care a spus că liderul social democrat ar fi făcut înţelegeri secrete cu evreii.

"Acea declaraţie că nu ştie ce înţelegeri secrete a făcut Dragnea cu evreii... Eu nu fac înţelegeri secrete cu nimeni. Nu l-am auzit să se refere la protocoale secrete care scandalizează o ţară întreagă. Eu nu fac înţelegeri secrete cu nimeni. Eu ştiu că oficialităţile de la Ierusalim s-au simţit profund jignite. Dumneavoastră realizaţi grozăvia acelor afirmaţii?", a afirmat liderul PSD, potrivit Agerpres.

Acesta a adăugat că scandalul legat de plecarea sa şi a premierului Viorica Dăncilă în Israel a fost generat artificial, subliniind că şeful statului nu are prerogative exclusive de politică externă. Totodată, el a menţionat că un premier dintr-un stat democratic are dreptul să se întâlnească cu orice demnitar din lume.

"Nu puteam şi nu aveam de ce să cer aprobarea nimănui. Nici mandat. Asta este o afirmaţie care arată modul profund greşit în care priveşte domnul preşedinte aşezarea constituţională a instituţiilor de stat şi a atribuţiile fiecăreia. Domnul preşedinte nu e rege. Nu are atribuţii exclusive, nu are în subordine nici Guvernul, nici Parlamentul. Domnul preşedinte ar trebui să ceară mandat atunci când merge la Consiliul European în chestiunile importante. Domnul preşedinte a participat la multe întâlniri ale Consiliului European unde s-au discutat subiecte care ţin în mod exclusiv de guvern şi nu a avut discuţii nici înainte, nici după", a mai spus Dragnea.


Dragnea îl suspectează pe Iohannis că ar putea avea "un protocol secret semnat cu statul paralel"

    
Liderul PSD Liviu Dragnea îl suspectează de asemenea pe preşedintele Klaus Iohannis că "poate are un protocol secret semnat cu statul paralel".

Dragnea a mai declarat la România TV, că şeful statului nu are niciun motiv să nu promulge legile justiţiei, în condiţiile în care acestea sunt votate de Parlament şi sunt declarate constituţionale, scrie Agerpres.

"Afirmaţia că după ce vor veni de la Curte le va întoarce în Parlament arată ce, de fapt...? Că nu este interesat de constituţionalitate, nu este interesat de corelarea între anumite articole, ci este interesat ca aceste legi să intre în vigoare cât mai târziu. Şi asta ce spune? Te duci cu gândul că poate are un protocol secret semnat cu statul paralel. Care să fie interesul în momentul în care te expui atât de mult, în momentul în care tu te expui cu bună ştiinţă, blochezi intrarea în vigoare a unor legi adoptate de Parlamentul României - care este singura autoritate care poate legifera în România, legi susţinute de asociaţiile de magistraţi - declarate constituţionale de Curtea Constituţională şi tu nu vrei să intre în vigoare", a afirmat liderul social-democrat.


Dragnea: Nu mă gândesc la suspendarea preşedintelui; voi face tot ce îmi stă în putinţă să fie stabilitate politică

 
Dragnea a mai spus că exclude varianta suspendării din funcţie a preşedintelui Klaus Iohannis, menţionând că va face tot ce îi stă în putinţă pentru a evita o criză politică în România.

"Nu m-am gândit la suspendare şi nu vreau să mă gândesc la suspendare. Nu vreau să ajungem la suspendare. Voi face tot ce îmi stă în putinţă ca în România să fie stabilitate politică. Nici nu mă interesează că e Anul Centenar. La anul, România are preşedinţia Consiliului Uniunii Europene", a afirmat Dragnea la România TV, potrivit Agerpres.


Dragnea: Am auzit scenarii că unii de la PNL şi USR vor să-i facă plângere penală premierului Dăncilă. Există o linie roşie peste care nu trebuie să se treacă

Liderul PSD susţine că a aflat că reprezentanţi ai unor organizaţii neguvernamentale, susţinuţi de reprezentanţi ai PNL şi USR, vor să facă o plângere penală împotriva premierului Viorica Dăncilă.

"Am auzit tot felul de scenarii. Discuta cu nu ştiu ce ONG-uri să-i facă plângere penală doamnei prim-ministru. Nu domnul preşedinte. Unii de la PNL, de la USR. Eu mă rog la Dumnezeu să nu se ajungă acolo. Eu cred există o linie roşie peste care nu trebuie să se treacă. S-a trecut când era Victor Ponta prim-ministru. Eu zic că a fost suficient. Eu zic că trebuie să înţeleagă că au fost alegeri în România, că este o majoritate solidă care guvernează şi care guvernează bine. Efectele au început să se simtă şi să fie din ce în ce mai bune. Cine vrea să candideze la anul la prezidenţiale să îşi ia voturi pe ceea ce face, nu atacând Guvernul şi nu încercând să dărâme Guvernul României ales în mod legitim. Sper să nu se întâmple asta pentru că toată lumea are nevoie de stabilitate. Mă rog la Dumnezeu să nu se ajungă acolo, ca să fie bine, să nu fie rău, citând un clasic în viaţă", a afirmat Liviu Dragnea, potrivit Mediafax.


Dragnea, despre datele economice prezentate de Iohannis: Le-a luat de pe Facebook, de la #rezist

Preşedintele PSD Liviu Dragnea a mai declarat că datele prezentate de preşedintele Iohannis cu privire la execuţia bugetară din primele trei luni ale anului sunt bazate pe cifre false, luate probabil de pe Facebook, "de la #rezist".

"Sunt minciuni, pentru că n-are rost să încerc să mai folosesc cuvinte care să ocolească realitatea. Poate domnul preşedinte şi-a luat datele economice de Facebook. Noi avem datele de la Banca Mondială, de la INS, de la Ministerul Finanţelor. Sunt date publice care arată că ceea ce am prezentat în campania electorală şi anume creşterea economică bazată pe investiţia în bunăstarea românilor dă rezultate. Preşedintele ne spune că nu o să avem bani de salarii, pensii, să respectăm 2% pentru armată, că o să depăşim deficitul, toate au fost minciuni. O să începem să facem un inventar al acestor declaraţii mincinoase. (...) Cifrele prezentate de preşedinte sunt false. Cifrele reale sunt cele pe care le-am prezentat noi. De unde sunt datele acelea ale preşedintelui? Le-au luat de pe Facebook, de la #rezist? Noi am arătat că au crescut fără a mări impozitele şi taxele. El e în campanie. Noi nu suntem în campanie. În schimb, concluzia noastră e clară. Noi trebuie să începem arătăm adevărul", a afirmat Liviu Dragnea, potrivit Mediafax.


Citeste mai multe despre   


















4643 vizualizari

  • +48 (56 voturi)    
    Daaaa (Duminică, 13 mai 2018, 21:22)

    mitg [utilizator]

    Se putea sa nu fie scarba la romania tv? La hantene pe cand?
    • +27 (29 voturi)    
      Dragnea, esti infractor... (Duminică, 13 mai 2018, 21:53)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ..., ce credibilitate are un infractor in fata unui presedinte votat de peste 6 milioane de romani!?
      • +9 (9 voturi)    
        cred ca el se crede intreaga tara (Luni, 14 mai 2018, 0:48)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        la adapostul micilor si a berii. are apucaturi clare de bolsevic asupritor care neglijeaza majoritatea populatiei sprijindu-se pe faptul ca ei sint nepasatori dar confunda aceasta stare cu neputinta. aistatii normal ca or sa vrea sa-si apere avutul. sper ca cineva sa le taie 'drepturile' si sa le recupereze. eu sper ca usr sa faca ce trebuie facut intr-o democratie si sa reactioneze ferm si legal spre binele tarii. individul isi asuma prea multe roluri incalcind constitutia si separatia puterilor in stat; cred ca madam ar trebui strinsa cu usa ca sigur s-ar da de gol cind trebuie sa-si scape pielea. bafta usr.
    • -1 (7 voturi)    
      Maine seara. (Duminică, 13 mai 2018, 23:01)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .
  • +39 (51 voturi)    
    Prin actiunile ce le face,Lache atrage violenta (Duminică, 13 mai 2018, 21:23)

    IisusVine [utilizator]

    Remember remember the 25th of December!
  • +17 (17 voturi)    
    Bai Dragnea (Duminică, 13 mai 2018, 21:31)

    Lukis [utilizator]

    Cum ziceam, Bai Dragnea, ti-se pare tie ca incita sau vrei sa ai o scuza...? Dar actiunile tale si ale acolitilor tai la ce duc, nu la incitare? Si oare ce-i mai puternic, incitarea prin actiuni ale voastre sau asa zisele declaratii ale presedintelui??? Dong, dong, dong... your holiness...
  • +16 (18 voturi)    
    dar ministri tai (Duminică, 13 mai 2018, 21:34)

    dorinmac [utilizator]

    nu sunt atentat la siguranta nationala? nu ti-e rusine, tractoristule?
  • +13 (15 voturi)    
    Livache spune ce vor sa auda de la el (Duminică, 13 mai 2018, 21:36)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Asistatii si pensionarii, vesnicii votanti al ciumei rosii . Mai ne da 50 lei la pensie...o galeata cu ulei, zahar si orez de alegeri si ne miram de ce dupa 30 de ani suntem tot in rahat .
  • +17 (21 voturi)    
    Agenturilii+legionarii tov. N.C-1989.by DLN-2018 (Duminică, 13 mai 2018, 21:36)

    Plagarus [utilizator]

    Odrasla de militzian,are obsesiile si spaimele celor doi mentori ai sai ! (nn tot un Nicolae si un nea Nelu )
  • +16 (18 voturi)    
    Incită? (Duminică, 13 mai 2018, 21:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Bine că nu incită șa furt, ca psd-ul.... Și cine vorbeste? PSD=FSN=PCR, adică grupul infractional care si-a anexat tara prin CRIME ca sa o jefuiasca...
  • +17 (19 voturi)    
    Lotrul asta de Tele Orman (Duminică, 13 mai 2018, 21:46)

    Wanheda [utilizator]

    Iti shparleste portofelul daca nu esti atent....si asta da nesiguranta, sa stii ca primul om al tarii e un hot condamnat
  • -22 (24 voturi)    
    Discurs de bun simț al domnului (Duminică, 13 mai 2018, 21:55)

    asistat [utilizator]

    Dragnea!
    • +12 (12 voturi)    
      Nu ești asistat, ești CUMPĂRAT! (Duminică, 13 mai 2018, 23:54)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Dumnezeu, ceasul rău, genetica sau situația economică te pot transforma în asistat. Dar conștiința nu intră sub incidența aceluiași statut - ajutorul social nu înseamnă pomană, adică aservire. Statutul de asistat nu-ți legitimează comentariile, ele țin de caracter și educație, pe care se vede treaba că nu le ai - dar nu vorbi în numele tuturor asistaților, ia-ți un nickname care să te reprezinte!
      • +5 (7 voturi)    
        Omul face mishto (Luni, 14 mai 2018, 7:38)

        Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Si tu o iei la inima. Uita-te ca si greselile gramaticale sunt intentionate - azi dintr-o data a scris corect. Crezi ca omul invata sa scrie corect peste noapte?!?

        Cat despre bun simt, da, se refera la tactil, termic si dureros. Acela este bunul simt al lui Dragnea. De ce? Ca sa se arda si sa il doara!
    • +5 (5 voturi)    
      Discurs .. (Luni, 14 mai 2018, 3:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ... de bun simt al penalului dracnea?
      • +1 (1 vot)    
        Este un discurs (Luni, 14 mai 2018, 10:20)

        Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        de bum simt.
    • +2 (2 voturi)    
      Discurs de vataf... (Luni, 14 mai 2018, 12:27)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      al mizerabilului Dragnea!
    • +2 (2 voturi)    
      asistenta (Luni, 14 mai 2018, 13:21)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Repede, repede interneaza-te, ai nevoie de asistenta medicala la mansarda...
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 13 mai 2018, 21:59)

    jaoju [utilizator]

    mare om, mare caracter !
  • +11 (13 voturi)    
    E o minciuna a lui Dragnea. (Duminică, 13 mai 2018, 22:03)

    Rahan5 [utilizator]

    Iohannis nu incita la violenta in nici un cuvant spus.
    De fapt prin declaratii Iohannis tocmai a protejat viata lui Dragnea si a PSD- stilor. Daca declara Iohannis, ca si rusii si comunistii din 1948, ca Dragnea si PSD-stii sunt ,,dusmanii poporului", atunci Dragnea nu mai traia acum sa mai apara la televizor.
  • +11 (13 voturi)    
    Pentru cine a declarat ??? (Duminică, 13 mai 2018, 22:21)

    Isobar [utilizator]

    "Dragnea s-a declarat convins că rezultatele guvernării PSD vor fi resimţite în scurt timp, iar acest fapt generează temeri preşedintelui ţării".

    Interesant cum acest "mare nul politic" a invatat atat de repde limba de lemn si comportamentul .specific fostei securitati.
    Amenintari peste amenintari facute in postura de "Mare Conducator" insotite de latratul haitei supuse. (a se asculta si latratul Dnei Plumb).
    Presedintele apara tara de "rezultatele bunei guvernari" de tip PSD-ALDE si nu incinta la violenta.
    Incitarea la violenta este un vis al PSD-ALDE pentru inceperea procedurii de destituire a Presedintelui si
    instituirea unei dictaturi pentru care se pun jaloanele pana in 2040. .
  • +14 (16 voturi)    
    dragnea . (Duminică, 13 mai 2018, 22:24)

    Inna100 [utilizator]

    este un virus mai periculos decat ebola!! El imbolnaveste si omoara un stat de drept!! Doar din simplul motiv ca vrea sa scape , el si clica lui de justitie

    d-le dragnea!! Presedintele este ales de care cetatenii ROMANI cu peste 6 milioane de voturi Pe tine cine te-a votat? Cativa asistati sociali, care oricum primesc ajutoare de la statul romani, nu de la tine?
  • +10 (12 voturi)    
    Ba nu se spune calm, ci consens (Duminică, 13 mai 2018, 22:24)

    ac [utilizator]

    Adica pardon, decit consens.
  • +8 (10 voturi)    
    viceversa (Duminică, 13 mai 2018, 22:25)

    clencix [utilizator]

    Cel care ar vrea violenta, ca altceva civilizat nu poate face, este capul PSD, care în discuție logica nu are nicio șansa
  • +12 (14 voturi)    
    Bunul simt si decenta este violenta? (Duminică, 13 mai 2018, 22:29)

    grunespferd [utilizator]

    Tupeul borfasilor este arma lor cea mai puternica. Dragnea o foloseste cum respira, ca sa le arate in primul rand celorlalti parnaiasi, ca el e mai „jupan”.

    Presedintele incita la violenta? O nu, e departe de violenta PSD/ului care incearca sa distruga la propriu statul de drept din Romania. Reactia Presedintelui e anemica, mi-e teama ca voi intindeti coarda pana o dam in extrema cealalta, o dictatura zdravana in care primii executati veti fi voi, dar din care Romania nu stiu daca isi revine.

    Asa ca... mai usor cu violenta, in tara impuscatului!
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Duminică, 13 mai 2018, 22:38)

    tirolez [utilizator]

    Dupa ce tot ei au alimentat pana la refuz populatia credula ca evreii fac si dreg (Soros fiind calul de bataie preferat), nu toti vor sari acum sa planga ca s-a simtit Israelul ofensat. Chiar daca insusi Dragnea le recomanda acest lucru.
  • +11 (13 voturi)    
    sa schimbe legea... (Duminică, 13 mai 2018, 22:43)

    tiana [utilizator]

    Nimeni sa nu poata "să-i facă plângere penală doamnei prim-ministru". Clar?
  • +8 (10 voturi)    
    I-auzi??? (Duminică, 13 mai 2018, 22:47)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Da tu cate linii rosii ai trecut? Mai sti?
  • +11 (13 voturi)    
    "Există o linie roşie peste care nu trebuie să se (Duminică, 13 mai 2018, 22:50)

    ty [utilizator]

    treacă . . . . Mă rog la Dumnezeu să nu se ajungă acolo, ca să fie bine, să nu fie rău . . ." Aceste cuvinte oarecum amenintatoare ale lui Dragnea releva o stare de spirit ceve mai tensionata.
    Ma intreb daca pentru Dragnea este o linie rosie pana unde poate merge in a face rau Romaniei peste care nu va trece chiar daca risca sa ajunga la mititica.
  • +15 (17 voturi)    
    Pablito, fa-o nene, suspenda-l…! (Duminică, 13 mai 2018, 23:13)

    scaraotchi [utilizator]

    Dar inainte verifica starea visteriei tarii si vezi daca mai sunt bani de dat la fraieri…! Nici daca nu s-a ajuns inca la fundul sacului, sau poate daca sare Cracanel sau poate Itzik cu ceva banuti, sunt sigur ca la referendumul pentru suspendare o vei ''lua in mana”…!
  • +8 (8 voturi)    
    Incepi sa semeni cu...odiosul (Luni, 14 mai 2018, 0:59)

    morometu [utilizator]

    Tu si ai tai, incitati zilnic la violenta verbala, fizica! Jandarmii inarmati pana in dinti ce au repezentat? Uita-te in sondaje si vezi pe unde esti. Ar fi cazul sa-ti pregatesti retragerea. Ar fi foarte intelept.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu uita.. (Luni, 14 mai 2018, 7:35)

    sareta [utilizator]

    Dragnea nu uita,"odiosul" a dat poporului tot 100 de lei si a fost impuscat de ....popor !Mai moale baiatu si banii inapoi .
  • +3 (3 voturi)    
    Guvernul României nu este ales (Luni, 14 mai 2018, 10:55)

    hic sunt leones [utilizator]

    ci este numit.

    Dreptul la protest este unul legitim și trebuie încurajat; a protesta nu este același lucru cu a fi violent.

    Restul sunt politicianisme ieftine.
  • +2 (2 voturi)    
    Vei sfarsi prost... (Luni, 14 mai 2018, 12:11)

    John M. [utilizator]

    N-ai avut incredere in barbati fiindca tu nu esti unul dintre ei si acum o natiune macho se ridica impotriva proastelor alegeri pe care le-ai pus sa conduca tara.