Cristian Ghinea, la RFI: Avem nevoie de o grevă prezidenţială, după modelul celei regale. Iohannis e obligat moral să nu o revoce pe Kovesi

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2018, 14:09 Revista Presei | Radio TV


Cristian Ghinea
Foto: Facebook/ Cristian Ghinea
Preşedintele Klaus Iohannis are obligaţia morală de a nu semna el însuşi un decret de revocare a Laurei Codruţa Kovesi de la şefia DNA, declară, la RFI, deputatul USR Cristian Ghinea.

În opinia lui Cristian Ghinea, "preşedintele Klaus Iohannis trebuie să ceară clarificări. Este o situaţie obscură, cea cu judecătorul constituţional care şi-a terminat mandatul, care are de facto două mandate, împotriva Constituţiei pe care ar trebui să o apere. Preşedintele Iohannis trebuie să aştepte o decizie de la Comisia de la Veneţia şi cred că are obligaţia morală de a nu semna el însuşi un asemenea decret”.

Deputatul USR şi-ar dori o grevă prezidenţială: "Eu am dat un sfat: ar trebui să ne uităm la istoria noastră, unde avem exemple eroice de rezistenţă în faţa unor guverne imorale şi ilegitime, mă refer la greva regală. O grevă prezidenţială este ceea ce avem nevoie acum, pentru ca preşedintele Iohannis să reprezinte garanţia morală că statul român nu este complet luat ostatic de către borfaşi”.

Continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2324 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    zis și făcut (Marţi, 19 iunie 2018, 14:15)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis a intrat deja de mult în grevă prezidențială.
    • -4 (4 voturi)    
      sper sa nu o sfarseasca la fel ca modelul! (Marţi, 19 iunie 2018, 15:01)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ....
    • +4 (4 voturi)    
      Axa analfabetilor functionali (Marţi, 19 iunie 2018, 15:02)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      moscova- teleorman posteaza o noua ineptie. Uimitoare sincronizare si suport reciproc. O fi acelasi neuron? :-))))
    • 0 (0 voturi)    
      voi nu aveti drept la greva, (Marţi, 19 iunie 2018, 18:26)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ceaiul cu poloniu devine obligatoriu
  • +2 (8 voturi)    
    bravo, dle. Ghinea (Marţi, 19 iunie 2018, 14:33)

    lp [utilizator]

    am avut si am si acum, mari sperante de la dvs. Sunteti printre vocile cele mai coerente anti-psd, va rog, vorbiti mai des si mai tare !
  • +4 (6 voturi)    
    Mazetooo (Marţi, 19 iunie 2018, 14:45)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Nu mai mori odata ?
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 19 iunie 2018, 14:55)

    vitan.sandu [utilizator]

    Comportament de fost ministru in "guvernul mieu"! In Parlamentul Romaniei! Cineva zicea ca "daca iubire nu e, nimic nu e". Eu as parafraza: daca cei sapte ani de acasa nu sunt, degeaba spoiala de cultura!
  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 19 iunie 2018, 15:09)

    polonyca [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    protocol de protocol!! (Marţi, 19 iunie 2018, 15:15)

    hic123 [utilizator]

    Fostul şef al ÎCCJ, Nicolae Popa, a declarat, luni, că nu a semnat protocolul dintre SRI, PG şi Înalta Curte, el plecând în pensie mai devreme decât a fost semnat documentul. În presă s-a trans concluzia că dacă Poipa spune că nu a semnat, ar putea fi vorba despre falsificarea semnăturii.Daca este un fals atunci e si mai grav pentru ca acest protocol a produs efecte mult timp. Oare in ce tara traim?????
  • +1 (1 vot)    
    sau macar sa-si exprime preocuparea (Marţi, 19 iunie 2018, 15:20)

    tahomir [utilizator]

    Nu putem cere asta de la Dl presedinte.
    Eu spun ca daca isi exprima preocuparea, eventual si ingrijoarea e suficient.
    Ca o sa-si bage mintile in cap pesedistii cand o sa vada ca omul nu glumeste.
    Ah, stai ca pesedistii nu are minte.
  • -2 (2 voturi)    
    constitutia nu e optionala (Marţi, 19 iunie 2018, 15:42)

    jescu [utilizator]

    Presedintele ar trebui sa dea un exemplu ca legile nu sunt optionale. A zis CCR ceva, atunci trebuie sa faca. Daca si guvernul cu toti coruptii din el declara ca vor respecta doar legile pe care le doresc atunci ar fi mai mult rau pentru tzara decat revocarea lu' Kovesi. Totul e sa declare in conferinta de presa ca e impotriva dorintei sale si ca a fost obligat de ministrul justitiei si de curtea constitutionala.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta mai bine (Marţi, 19 iunie 2018, 18:25)

    Incomod3 [utilizator]

    isi trateaza degetul, ca se misca fara el...