Claudiu Manda anunță că și susținători ai PSD-ALDE vor veni în fața Parlamentului în ziua moțiunii de cenzură. Despre cazul în care se vor găsi laolaltă cu cei chemați de Opoziție: Sunt două variante, fie să-i putem compara numeric, fie să ajungă la conflict

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 23:39 Revista Presei | Radio TV


Claudiu Manda
Foto: Agerpres
Senatorul PSD, Claudiu Manda, a anunțat că miercuri, când va fi votată moțiunea de cenzură a PNL împotriva Guvernului Dăncilă, este posibil să fie prezenți în fața Parlamentului susținători ai PSD-ALDE, scrie Mediafax. Și Ludovic Orban a transmis un mesaj simpatizanților PNL să iasă în stradă în ziua moțiunii.

Întrebat luni seară, într-o emisiune la Antena 3, dacă sunt șanse să vină susținătorii coaliției PSD-ALDE la Parlament în ziua moțiunii de cenzură, Claudiu Manda a răspuns scurt: "Da. S-ar putea să vină".

Chestionat ce se poate întâmpla dacă în ziua votului moțiunii vor fi la Parlament și susținătorii PSD-ALDE și cei ai Opoziției, Manda a replicat: "Sunt două variante, fie să-i putem compara numeric, fie să ajungă la conflict. Numai că ce vedem azi că se întâmplă, inclusiv la nivelul Parlamentului, s-ar putea să își dorească în continuare, cei care vin acum, protestatarii, astfel de acțiuni. Am luat și măsuri în Parlament, însă te poți gândi că susținătorii USR vin la restaurant, să ia furculița și apoi să fugă cu furculița prin Parlament."

Senatorul PSD a adăugat că moțiunea de cenzură nu are nicio șansă să treacă și că este posibil ca și parlamentari ai Opoziției să nu fie prezenți sau să voteze moțiunea. Președintele PSD, Liviu Dragnea, a anunțat, luni, că social-democrații vor fi prezenți în plenul reunit pentru a asigura cvorumul necesar, dar nu vor vota la moțiunea de cenzură.

Președintele PNL Ludovic Orban a transmis, luni, un mesaj simpatizanților formațiunii pe care o conduce, îndemnându-i să iasă în stradă la mitingurile organizate în ziua moțiunii, atât în țară cât și în București.

"PNL este deschis, după căderea Guvernului, la negocieri cu toate forțele politice civilizate, decente, care vor binele României, pentru conturarea unei soluții benefice pentru România, care să reașeze România pe drumul firesc, euro-atlantic, pe un drum democratic, care să respecte valorile și principiile fundamentale care stau la baza funcționării UE. Pe un drum care să permită fiecărui cetățean să aibă o șansă la o viață mai bună. (…) Am luat decizia de a solicita membrilor, simpatizanților PNL, să fie prezenți la toate manifestațiile de susținere a moțiunii de cenzură, atât în București miercuri, în ziua moțiunii, cât și în toate celelalte orașe în care se vor organiza mitinguri și le-am solicitat să fie prezenți pentru a fi alături de cetățenii români care vor ca România să revină pe drumul drept", a declarat Ludovic Orban, președintele PNL.

La rândul său, președintele USR, Dan Barna, a anunțat luni că aleșii formațiunii pe care o reprezintă au intrat în grevă japoneză, urmând ca până miercuri să poarte banderole albe la mână. Mai mult, USR cheamă oamenii în stradă, pe timpul votului moțiunii de cenzură.

Biroul permanent al Camerei Deputaților a decis, luni, că USR nu va mai putea face accesul invitaților la grupul parlamentar al partidului, a anunțat liderul deputaților Claudiu Năsui. Protestatarii de săptămâna trecută au intrat cu ajutorul unor invitații din partea USR.

Imediat după ce au făcut accesul la Palatul Parlamentului, aceștia nu s-au dus la nivelul 1M, unde este grupul parlamentar al USR, ci au rămas la nivelul P1, unde au protestat, în timp ce premierul Viorica Dăncilă susținea un discurs în plenul reunit despre preluarea președinției Consiliului UE de către România din ianuarie 2019.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5593 vizualizari

  • +22 (32 voturi)    
    Ok Claudiu (Luni, 25 iunie 2018, 23:59)

    un domn [utilizator]

    Atunci la kiseleff zece, vom servi gratarul impacarii Impreuna: Ciuma Roshie cu Strada?
    Liviu da berea
    • -39 (47 voturi)    
      Nu ai cum sa lupti daca nu stii impotriva cui (Marţi, 26 iunie 2018, 2:30)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu ai cum sa lupti daca nu stii impotriva cui.
      "Ciuma rosie" ? poate doresti sa zici oligarhi, dar trebuie putin creier ca sa intelegi acestea.
      • +23 (31 voturi)    
        unora (Marţi, 26 iunie 2018, 7:35)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        le trebuie bun simt ca sa nu mai tina partea unui dublu penal. Ori te pomenesti ca sunteti pe aceeasi lungime de unda si e normal sa-i tii partea.
        Oricum, iti trebuie un pic de bun simt (cum am mai zis) si de morala, ca sa intelegi asta.
      • +20 (28 voturi)    
        Da, ma! (Marţi, 26 iunie 2018, 7:43)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        Ce nu intelegi?
        Oligarhii rosii, nu?
        Ai vazut ca nu e greu!
        Calm, batrane, calm! Oricum va va matura valul!
        Make a photo?
      • +2 (6 voturi)    
        e foarte simplu (Marţi, 26 iunie 2018, 9:19)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        orice membru de partid care a fost in PSD/PDSR/FSN din 1989 pana in ziua de azi. Suma tuturor = ciuma rosie. Bineinteles sunt cateva exceptii, care confirma regula, ca de obicei.
      • -2 (4 voturi)    
        ai tu (Marţi, 26 iunie 2018, 10:00)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        Las' ca ai tu de prisos...
    • +28 (34 voturi)    
      Exista si varianta trei... (Marţi, 26 iunie 2018, 2:58)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sa se inteleaga uni cu altii si sa demonstreze impreuna...
      • +10 (16 voturi)    
        Exact varianta aceasta (Marţi, 26 iunie 2018, 7:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Am Sublimiat o
        • 0 (6 voturi)    
          Cred-că au greșit care ți-au dat plus. (Marţi, 26 iunie 2018, 9:15)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Pot să recunosc că ai fost inteligent.Mă întreb de ce stai lângă hoți și mincinoși?Sublimare=anulare!
          • +4 (4 voturi)    
            Are you talking to me? (Marţi, 26 iunie 2018, 10:26)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            ????
      • +19 (25 voturi)    
        in capul (Marţi, 26 iunie 2018, 7:37)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        lui manda sunt impregnate pentru vecie imaginile conflictelor stradale promovate de iubi, volguta (alt model, ca si dragnea, de familie traditionala).
        Sleahta asta trebuie sa dispara din viata politica a Romaniei.
  • +35 (39 voturi)    
    aici se vede diferenta (Marţi, 26 iunie 2018, 0:00)

    g01an [utilizator]

    cum s-au purtat unii cand aia au organizat mitingul psd la victoriei si ce fac astia acum. quod erat demonstrandum.
    • +19 (23 voturi)    
      vor (Marţi, 26 iunie 2018, 7:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      sa provoace conflict pt. a-si legitima interventia jandarmeriei. Copiaza fidel actiunile lui ceausescu. Sa nu pateasca la fel la cine stie ce zid al "plangerii".
  • +36 (40 voturi)    
    . (Marţi, 26 iunie 2018, 0:01)

    Ingwar [utilizator]

    iaca asa tipi cu asa ginduri criminale stau cocotati sus si decid soarta noastra
    • +16 (20 voturi)    
      Romanii nu voteaza, (Marţi, 26 iunie 2018, 8:13)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      altfel nu mai erau astia.

      Tara de fraieri.
    • +20 (24 voturi)    
      Nu doar ei (Marţi, 26 iunie 2018, 8:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Citeste fraza "Întrebat luni seară, într-o emisiune la Antena 3, dacă sunt șanse să vină susținătorii coaliției PSD-ALDE la Parlament în ziua moțiunii de cenzură".
      Felul in care A3 ridica mingea la fileu in aproape fiecare interviu sau emisiune arata ca stiu planurile cu mult timp inainte.

      Astia sunt gata sa trimita prostimea care i-a votat la lupta in numele lor, ca sa scape. Mineriada 2.0.
  • +38 (42 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 iunie 2018, 0:20)

    qwerasdf [anonim]

    • +18 (22 voturi)    
      domnul Manda... (Marţi, 26 iunie 2018, 8:26)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ...este seful Comisiei de Control a SRI din Parlamentul Romaniei...
      Daca el e idiot... va dati seama cat de idioti suntem noi?
      Ce facem noi gresit sau ce nu facem de ajung “idiotii” astia sa ne scuipe in cap?
      Cum am aflat noi dupa 8 ani (parca) cine ne reprezenta in Parlamentul European? Fie vorba intre noi, daca e s-o luam pe corecte, doamna Dancila e mai buna de Prim Ministru decat de Parlamentar European. Macar nu se cere engleza... Sau, ma rog, se cere mai putin.
      Politicienii sunt oamenii care miros trendul putin mai repede decat restul. Daca noi am fi mai sus, ati fi surprins cum acelasi “idiot” Manda ar fi brusc un baiat chiar simpatic. Bine, e greu de generalizat treaba asta la Dancila.... :) Dar dumneaei nu e politician, totusi.
      Deci in concluzie: Avem treaba! O gramada de treaba! Si a schimba pe Dragnea si pe Manda e lucrul cel mai simplu. Trebuie sa ne schimbam noi.

      Ai ocazia sa primesti un favor necinstit, nemeritat, nemuncit si aparent fara consecinte? Refuza-l! Cand 50%+1 vom face asta, Manda va fi istorie.
      • +4 (8 voturi)    
        Stau si ma intreb (Marţi, 26 iunie 2018, 8:42)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

        "domnul Manda este seful Comisiei de Control a SRI din Parlamentul Romaniei".
        Fraza asta imi trezeste o suparare combinata cu frica. Tinand cont ca este o comisie de supraveghere, este aproape indirect seful SRI. Daca un sef al serviciilor instiga la ura si conflict, pentru ca fraza asta este o amenintare ("fie să ajungă la conflict"), ce spune oare despre el si despre PSD?

        Ei spuneau ca nu li se pare normal ca directori de banci sa vina la proteste ca e un conflict, ca nu da bine etc. Dar ei ce fac? Ah, uit mereu: regulile nu se aplica PSD-ului.

        Un lucru este clar: USR face treaba buna daca i-a calcat pe batatura, ca deja acum vad ca au luat USR-ul in colimator. Daca pana acum i-a ignorat acum au vazut ca e un partid care chiar vrea sa faca ceva.

        Sa vedem ce si cum va fi.
    • +3 (7 voturi)    
      Dacă îi aduce, (Marţi, 26 iunie 2018, 9:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Așa se va întâmpla.Ca la Timișoara când Paul Stănescu a trimis olteni cu bâte și au fraternizat cu timișorenii.
  • -2 (20 voturi)    
    okay, atunci sa tragem o concluzie (Marţi, 26 iunie 2018, 0:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    i se pare cuiva ca tara asta a cam scapat de sub control? e o lipsa clara de leadership la nivel de conducere a romaniei. un presedinte slab pe deoparte care comun prin declaratii electorale si accepta mediocritatea la conducerea guvernului ca poate asa mai poate fi ales, 2 batuti in cap si cu legea in parlamenul marionete deja al romaniei unde toti voteaza la semn nu dupa cum gindesc ca niste fiinte umane ce sint si strada unde ...iarasi sintem folositi....de statele paralele cu tara. acum indemnurile unor neghiobi au escaladat de la arma la picior, injuraturi ala elena ceasca si hai sa ii aducem pe unii, pe noii mineri sa vedem cum sare singele intre romani. gustul singelui, al tradarilor e cel mai dulce in tara asta. eu cred ca limitele au fost depasite si avem nevoie de o disciplina militara care sa ne educe spiritul si legea. armata obligatorie ptr toti pustanii fete si baieti. asta nu mai e demult romania pe care ne-o dorim... pina atunci, avem spectacol gratuit in urmatoarele zile, ptr urmatorii ani...succes bucurestenilor stim cu toti ca sint niste Loseri, stati acasa fetitelor, copiii vostri deja ne trateaza cu degetul mijlociu de pe treptele scolilor unde subiectele la bac sint cunoscute de copiii premiantilor, faceti floricele si beti o bere, prima vine de la dragnea gratuit, desigur ca apoi o sa dati voi inzecit inapoi.papa
  • +32 (36 voturi)    
    Vai de capul vostru... (Marţi, 26 iunie 2018, 0:36)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...asa va jucati cu oamenii scosi la manifestatii de parca ar fi supusi vostrii. In realitate, Ii doare pe toti fix in c.. de voi si de paralamentul vostru mizerabil! Numai la confruntari si scandaluri va ganditi. Rusine!
  • +28 (32 voturi)    
    A, da? Bine mah sluga, (Marţi, 26 iunie 2018, 0:38)

    emil bobu [utilizator]

    zi-mi tu ca vei aduce 1 milion de slugi de partid, cum ati mai adus luna asta.

    Pardon, poate n-am numarat eu bine.
  • +30 (34 voturi)    
    Mai era unu' care ne indemna sa (Marţi, 26 iunie 2018, 1:22)

    PuieMonta007 [utilizator]

    numaram ceva parca ouale si n a ajuns bine. Vezi sa nu ajungi tu sa numeri zabrelele sa vezi care's mai dese la Rahova sau la Giurgiu? Care'i mai aproape de Molgutza?
  • +15 (19 voturi)    
    Fain (Marţi, 26 iunie 2018, 6:19)

    mitg [utilizator]

    Iarasi vin pensionarii la excursie low-cost.
  • +12 (16 voturi)    
    Uni !!!? (Marţi, 26 iunie 2018, 6:50)

    sipu [utilizator]

    se intrebau cine a adus mineri la bucuresti , fiti siguri ca daca ar putea i-ar aduce si azi ..............................

    Ps”chiar daca au uneori ”mineri”deghizati in jandarmi
    • +1 (5 voturi)    
      Cine a adus minieri (Marţi, 26 iunie 2018, 9:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      e bine mersi desi toti au fosr CRIMNALI (cum e si aceasta lepadatura parlamentara). Semn ca Romania e inca stat mafioto-securist, condus de mafioti. Despre Manda nu merita sa spun nimic - o simpla scursura gretoasa, un limbric fetid.
  • +14 (18 voturi)    
    Minerii (Marţi, 26 iunie 2018, 7:23)

    Pac-pac [utilizator]

    Astia ai lui Mandea si Codrin sunt minerii de rit nou... Aceeasi sclavi, aceeasi soarta.
  • +11 (15 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 26 iunie 2018, 7:31)

    ABCDetc [utilizator]

    cine l-a mai gasit si pe tinerelu' asta mare politician : doamna ministru al muncii l-a descoperit la valoare .... si-acum nu mai poti calca de ei pe strada ...
    • +6 (10 voturi)    
      All Claudiu needs is LOV (Marţi, 26 iunie 2018, 8:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABCDetc

      Valoarea Inghinala e Primordiala ( vezi cum tine LOV picioarele sub masa)
    • +4 (8 voturi)    
      Calca te rog! (Marţi, 26 iunie 2018, 9:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ABCDetc

      Javrele astea trebuie zdrobite, ACUM, cât nu e prea târziu. Nici ei nu s-au sfiit sa trimita Jandarmeria = Militia politic, inarmata cu spray-uri si buloane ca sa tranteasca protestatarii de pamant si sa-i ridice ce dubele. Ceausescu insusi ar fi fost invidios pe un asemenea aparat de represiune cum e Jandarmeria Romana si sefii ei CRIMINALI.
  • +12 (16 voturi)    
    numai numeric? (Marţi, 26 iunie 2018, 8:11)

    zigot [utilizator]

    ajungem iar la renumita expresie; "prosti dar multi"
    • +1 (5 voturi)    
      clar (Marţi, 26 iunie 2018, 9:05)

      un_cetatean_cinstit [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      f buna observatia.
  • 0 (4 voturi)    
    Au fost promovati (Marţi, 26 iunie 2018, 8:43)

    vasile-roaita [utilizator]

    Din pacate au fost promovati in virfurile marilor partide doar asa zisi smecheri. de fapt sint ciurucuri. S-au format gasti si nu fac altceva decit sa fure sa insele sa minta. As vrea sa pot si eu odata sa votez cu cineva competent nu sa votez cu "raul cel mai mic".
  • +4 (8 voturi)    
    Cu camasi albe sau nu? (Marţi, 26 iunie 2018, 8:48)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Ca poate nu au apucat inca sa le spele de data trecuta.
  • +2 (6 voturi)    
    Claudel - caldarar model, de data asta (Marţi, 26 iunie 2018, 8:51)

    scaraotchi [utilizator]

    o s-o aduci si pe Floricica ? Intreaba de ea Sile de la hohnere- manca-ti-as, ce s-au mai distrat data trecuta in Parcul Copiilor. in vazul halitorilor de laptic...!

    ''Niste lanturi si o catusa
    Si multe multe multe lacate la usa
    O sa am haine cu dungi
    Foarte foarte foarte lungi...".

    Baga mare, nea Sile...!
  • 0 (6 voturi)    
    vai de plm (Marţi, 26 iunie 2018, 8:55)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    gata, s-a politizat si iesitul asta in strada.

    pana acum ieseau cei de buna voie (exceptie gunoiul de miting psd format din populatie mai mult sau mai putin colorata, cu iq mai mic decat cel al unui cartof, vb aia, se vedea pe fata lor, nu e nevoie de nici un test), acum gata, isi cheama toti slugile.

    indiferent de partid esti o sluga daca iesi in strada ca te cheama partidul.

    or sa se ia la bataie si rezolva ce? baietii destepti care i-au chemat o sa stea la caldurica si o sa se uite la tv la ce au "comandat".

    vai de plm.
  • +8 (12 voturi)    
    Instigarea la violente (Marţi, 26 iunie 2018, 9:01)

    lasa [utilizator]

    Nu cumva instigarea la violente si tulburarea ordinii publice se sanctioneaza PENAL?
    Nu cumva toti cei care indeamna, de la tribuna, sa mergem pana la capat, nu inseamna incidente fraticide?
    NU E PENAL? Doamna ministru Dan, va rog sa va auto sesizati, exact ca si in cazul in care ati gasit acel microfon in casa!
  • +5 (9 voturi)    
    Hai sa nu ne suparam pe el. (Marţi, 26 iunie 2018, 9:09)

    pestisorul_auriu [utilizator]

    Baiatul spune si el ca sa dea bine la Olguta. Oricum, din ce citesc, nu prea il duce mintea la mai mult.

    https://romanialibera.ro/politica/institutii/cine-este-claudiu-manda--noul-sef-al-comisiei-pentru-controlul-sri-469931
  • +5 (9 voturi)    
    Tantalaul Manda era in carti pt.sefia SRI-DLN !!! (Marţi, 26 iunie 2018, 9:17)

    Plagarus [utilizator]

    " Bine " ii mai alege,dublul condamnat DLN.
  • +4 (8 voturi)    
    bine ca astia mai si vorbesc (Marţi, 26 iunie 2018, 9:42)

    lp [utilizator]

    altfel, ar fi putut fi banuiti de inteligenta. In orice caz, sunt doua variante, care nu se exclud reciproc: 1- vor sa determine manifestantii sa ezite sa vina (fiindca acestia au prea mult bun simt si nu se baga in mizerii), si 2 - vor sa trimita provocatori sa faca scandal, fie pt a justifica o interventie in forta, fie sa se victimizeze tov. liviu apoi, ca erou al luptei impotriva statului asimptotic
  • +4 (10 voturi)    
    Aveti attâția hoti? (Marţi, 26 iunie 2018, 9:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine sustine alde, psd, udmr, nu poate fi decat hot sau complice. Poate si bugetarii puturosi cu salarii nesimtite sau asistatii sociale sa vina. E bine sa vedem câti sunt, desigur, o intreaga gloata de lepadaturi
  • +4 (6 voturi)    
    E grav frate romane... (Marţi, 26 iunie 2018, 10:24)

    stirilibere [utilizator]

    Cine este Claudiu Manda, noul șef al Comisiei pentru controlul SRI:

    „Băgaţi-aş p..a în mă-ta! Oricând!“, a scris Manda — (Romania Libera)

    https://romanialibera.ro/politica/institutii/cine-este-claudiu-manda--noul-sef-al-comisiei-pentru-controlul-sri-469931
  • +2 (6 voturi)    
    "fie să ajungă la conflict" (Marţi, 26 iunie 2018, 10:35)

    Task Damager [utilizator]

    Ne ameninti, gunoi comunist ce esti?!
  • +2 (6 voturi)    
    Af fi excelent sa vina si el (Marţi, 26 iunie 2018, 10:35)

    tarabost [utilizator]

    jos ca sa isi sustina legitimii sustinatori.
  • +1 (1 vot)    
    Si tu... (Marţi, 26 iunie 2018, 19:28)

    izu51 [utilizator]

    Pazitorul SRI din Parlament instiga la razboi civil (aranjat cu grija de cine trebuie si se pricepe...).Si tu idiotul meu Brutus Mandel ....